Jump to content

Malawi 112l- ocena


damroz
 Share

Recommended Posts

Witam

 jestem początkującym w temacie akwarii ale sporo studiowałem to forum żeby rozpocząć swoje pierwsze akwarium. I prosiłbym was o ocene aranżacji zbiornika i czy coś poprawić na przykład .

Zbiornik : 80x35x40

Filtr:  zewnętrzny ikola 600 Maxx z gąbką, litrem ceramiki i włóknina

Oświetlenie 2 x świetlówka z zestawu biała

Podłoże: BIAŁY PIASEK WAPIENNY 1-1,5mm - 15kg

Kamienie: GREEN ANGEL ROCK 30 kg

grzałka : aqua Nova 150 w ustawiona na 26 C

Zbiornik zalany wczoraj(26.11.2021)

parametry wody 27.11.2021: ( narazie z pasków testowych Tetra 6 in 1 ale już zamówione kropelkowe)

pH: 7.2

Gh: 16

kh:15

NO2:0

n03: 25

cl2:0

Wlałem też bakterie saechem stability według instrukcji 

Planowana obsada: 1 + 5 chidongo saulosi. Ile myślicie na początek kupić 3 cm rybek saulosi? 10 szt? Potem do redukcji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG-20211127-WA0000.jpg

IMG-20211127-WA0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bartek_De

Witaj na forum. O obsadę pytaj w dziale "Obsada". Tutaj tylko się przedstawiamy i prezentujemy swoje zbiorniki.

Link to comment
Share on other sites

Robson79

Podniósł bym trochę lewa stronę ponieważ ten jeden kamień tak jakoś nie pasuje. No i w ten sposób zakrył byś tą rurkę od filtra... 🤔

Jeśli chodzi o ilość małych Saulosi to kupił bym co najmniej 15szt aby mieć pewność że trafi się te 4-5 samic...

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Masz tylko 80 cm długości. Jeżeli myślisz o więcej niż jednym samcu, to prawą i lewa stronę zaaranżuj tak, żeby były w jakiś sposób podobne i atrakcyjne dla samców. Sądząc z proporcji, masz nieduże te kamienie. Ja bym je rozrzucił w trochę luźniejszą konstrukcję, żeby było więcej przestrzeni  pomiędzy. Taka spasowana  układanka z niedużych kamyków nie daje zbyt dużo miejsca na kryjówki, które na tak małym metrażu będą rybom  potrzebne. Akwarium jest małe, ryby nie będą miały gdzie odpłynąć. Muszą mieć miejsce żeby się schować.

 • Like 1
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Kolega @pulpet ma rację. Zrobił bym tak jak radzi, ale oprócz tego dorzucił bym choć jeden wysoki kamień, od którego startował bym budowę całego aranżu z tych kamieni które masz.

W moim odczuciu rewelacyjnie z tym tematem poradził sobie użytkownik @Szymon, który w niedawno prezentowanym poście w swoim temacie pokazał jak świetnie zaaranżować mały litraż. Tutaj pozwoliłem sobie zrobić zrzut zdjęcia z jego tematu, tak żebyś zobaczył o co mi chodzi:

Screenshot_20211104-170754_Chrome.thumb.jpg.11ba3b8f477e77917f0df7470f44bce6.jpg

Dla mnie rewelka.. Takie ustawienie dodatkowo pomaga w zasłonięciu sprzętu..

Oczywiście u Ciebie nie jest źle, ale dopóki nie ma ryb, można kombinować tak żeby osiągnąć super efekt 😉

 • Like 6
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
  • Tomasz78
   Jak masz głównie non-mbune to frejki są bardziej śmiałe w spokojnym towarzystwie, ale w towarzystwie agresywniejszej mbuny będą sobie słabiej radziły.
  • ziemniak
   Spokojnie, jest niedziela. @wojluz nie ma wielkiego murowanego zbiornika. Chyba, że będzie taki stawiał. Po prostu uważam za zbyteczne takie ogrzewanie w akwarium ok 300L, a do tego kłopotliwe. Jest to moje zdanie. Z tego co pamiętam to właśnie takie ogrzewanie jest polecane przez producentów do akwariów roślinnych. Pamiętam dyskusje na innym forum o tym jaki to ma świetny wpływ na rośliny, a rzeczywistość. Jednak teraz już nie muszę myśleć o roślinach.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.