Jump to content

Saulosi- dominacja

danzel111
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich mam pytanie odnośnie saulosi. Czy to normalne, że słabo wybarwiony samiec zdominował dobrze wybarwionego samca? Dodam, że są prawie tych samych rozmiarów. Wygląda to dosyć dziwnie gdzie dobrze wybarwiony samiec dał się zdominować jakiemuś żółtemu ledwo wybarwionemu samcowi.

15 minut temu, danzel111 napisał:

Witam wszystkich mam pytanie odnośnie saulosi. Czy to normalne, że słabo wybarwiony samiec zdominował dobrze wybarwionego samca? Dodam, że są prawie tych samych rozmiarów. Wygląda to dosyć dziwnie gdzie dobrze wybarwiony samiec dał się zdominować jakiemuś żółtemu ledwo wybarwionemu samcowi.

Na tym to trochę polega. U mnie z innego gatunku "brzydale" i to 3 jednocześnie próbowały załatwić  i to dosłownie, dominującego samca. Nie dał się przez kilka tygodni walk. Później znalazłem brzydalom nowy dom  i był spokój. 

Zazwyczaj "szef" jest lepiej wybarwiony. Ale pewnie są też wyjątki i to dużo. 

Gdy ktoś zajmie tron to teoretycznie będzie ładniej wybarwiony, a wygnaniec zmieni barwy na gorsze. 

Dzięki za odpowiedź, zapomniałem dopisać że tego ładnie wybarwionego samca dostałem kilka dni temu od kolegi, ale u mnie w akwarium "brzydal" dał mu nieźle popalić. 

Bartek_De
1 godzinę temu, danzel111 napisał:

Dzięki za odpowiedź, zapomniałem dopisać że tego ładnie wybarwionego samca dostałem kilka dni temu od kolegi, ale u mnie w akwarium "brzydal" dał mu nieźle popalić. 

I nie ma się co dziwić, że gość został pobity na terytorium pana. Teraz pan powinien się lepiej wybarwić i nadal gnębić gościa jeśli ten okaże się ciapą. Ale może się też tak zdarzyć, że jak gość już się zadomowi i nie straci charakterku to szybko upomni się o swoje:D

• Like 4

Andrzej Głuszyca
7 godzin temu, danzel111 napisał:

Czy to normalne, że słabo wybarwiony samiec zdominował dobrze wybarwionego samca?

Normalne i częste zjawisko. To jak będzie się układać pomiędzy tymi samcami zależy między innym od wielkości akwa i aranżacji. Może być tak , że podzielą się zbiornikiem albo jeden będzie zawsze zdominowany. Mimo to warto próbować utrzymać zbiornik dwusamcowo. Będziesz miał co obserwować. 

• Like 5

Popieram przedmówcę, że aranżacja ma istotne znaczenie. Ja u siebie eksperymentuje od dawna z ewentualnymi kryjówkami. Jak się robiło za ostro to coś dodałem rybom. Każdy samiec potrafił wtedy skupić się na swoim rejonie. A jak jest deficyt kryjówek wśród ryb, które cenią sobie kryjówki to musi być jakaś przepychanka. Jak w sklepie w okresie świątecznym :)

• Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• darianus
      Znakomity wykład o filtracji podżwirowej, polecam 👍
    • wojluz
      W kontekście utrzymania dna w lepszym stanie rozumiem, że dotleniona woda będzie lepszym rozwiązaniem?
    • iquitos68
      Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
    • yaro
      Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
    • darianus
      Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
    • Pikczer
      A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
    • piotriola
      Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
    • Bartek_De
      Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
    • wojluz
      Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
    • Bartek_De
      Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.