Jump to content

Przedobrzyłem z WA


ARRO
 Share

Recommended Posts

Cześć, to mój pierwszy wpis na forum więc Dzień dobry!

Startuję zbiornik 150x50x50 pod Mbunę. Forum czytam od dłuższego czasu. Robię start zbiornika metoda z WA opisana w tym dziale. Niestety popełniłem BŁĄD i we wskazanym wzorze określającym ilość WA podzieliłem przez 40 a nie 400.... (jedno zero nie weszło na kalkulatorze). Kapnąłem się dopiero jak wlałem bakterie. NH4 mam po podaniu bakterii 5. Pytanie jest następujące: Czy spuścić całą wodę i zacząć od nowa podając prawidłową dawkę WA i nowe bakterie? WA wlane wczoraj ok 21. Dziś rano dodałem ok 100ml Micorbe lift specjal blend (bakterie). Komplet pomiarów z wczoraj w złączniku.

 

tempFileForShare_20211028-113923.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie startowałem akwarium na WA, ale bym tak zostawił. Jak 'cykl się zamknie', wtedy najwyżej zrobisz większą podmianę. Szkoda wody, bakterii, wa i czasu ;)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bakteriom nie zaszkodzi nadmiar amoniaku do kilkuset ppm.  Będzie trochę dłużej dojrzewać, ale filtr będzie bardziej odporny na przyszłe niespodzianki w akwarium :) Podwieszony post jest bardzo konserwatywny, jeśli chodzi o dawkę;)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Witam po jakimś czasie... Akwarium pracuje od 21 dni. Nie ma ryb. Zastosowałem się do rady i nie robiłem nic czekając. Czekałbym dalej ale pojawiły się sinice. Cykl azotowy się nie zamknął ale NO2 jest poza zakresem testu a NO3 również. Czy w takim przypadku nie powinienem zrobić niedużej podmiany? Walka z sinicami to podmiany. Mam też gdzieś Chemiclean. Co radzicie?650564807_Screenshot_20211113-215929_AquariumNote.thumb.jpg.4ee0fade5c6127a9fcb36847d3940e0a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bartek_De

Jak najbardziej zrób podmianę. Chodzi o to żeby No2 weszło w zakres skali testu żebyś wiedział czy nadal rośnie czy może już spada. Co do sinic to zrób zdjęcie jak to wygląda, być może to zielenice Przy tak wysokich azotanach musiałbyś fosfor sypać do akwa chochlą żeby wpaść w ryzyko sinic

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka

 • Like 2
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Bartek_De napisał:

Jak najbardziej zrób podmianę. Chodzi o to żeby No2 weszło w zakres skali testu żebyś wiedział czy nadal rośnie czy może już spada. Co do sinic to zrób zdjęcie jak to wygląda, być może to zielenicehttp://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji848.png Przy tak wysokich azotanach musiałbyś fosfor sypać do akwa chochlą żeby wpaść w ryzyko sinichttp://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji6.png

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki za pomoc dzis robie podmianę 30%. Zdjęcia glona zalaczam.

20211114_100054.jpg

20211114_100110.jpg

20211114_100116.jpg

20211114_100151.jpg

20211114_100155.jpg

20211114_100203.jpg

20211114_100211.jpg

20211114_100221.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Lubię wszystko robić do końca.... przyszło i na ten wątek.

Otóż wczorajsze pomiary wykazały:

NH4 niemierzalne, NO2 - niemierzalne, NO3 - niemierzalne :) 

Tak wiem, NO3 powinno być wysokie, ale po kolei:

Jak pisałem wyżej pojawił się problem w czasie dojrzewania z NO2 i NO3. Były poza górna skala testów JBL. Zastosowałem się do rad i wykonałem podmiany wody:

- 1 raz - 30% - brak zmian na testach poza górna skalą, Dodałem 60mln MicrobeLift SpecjalBlend

- 2 raz (za dwa dni) - 30% - testy wykazały górne poziomy wskazań, Dodałem 60mln MicrobeLift SpecjalBlend

- 3 raz (za kolejne 2 dni) - 30% - testy wykazały NO2 - 1, NO3 - 50, Dodałem 60mln MicrobeLift SpecjalBlend

Niestety padł mi telefon i utraciłem szczegółowe dane z apki gdzie to wszystko notowałem. W każdym razie doszedłem podmianami do poziomów gdzie mogłem już obserwować jak zachowuje się cykl. NH4 niemierzalne po pierwszej podmianie. PH stabilne 7.5. Temperatura 28 stopni.

Po 3 dniach pomiar:

NH4 - 0, NO2- 0,8,  NO3 - 15, Do tego okrzemki w natarciu plus te zielone o których pisaliście aby się nie przejmować. Zbieram wężem nadmiar. ładnie schodzą.

Co się stało z NO3? Nie było już podmian! Ano 2 tygodnie wcześniej dosadziłem 6szt Vallisneria Gigantea i te ruszyły mocno, zjadając NO3!

Po 3 dniach pomiar: NH4 niemierzalne, NO2 - niemierzalne, NO3 - niemierzalne :) Rośliny zjadły resztę NO3. widać po liściach już głodują! Mam w tym doświadczenie bo miałem przez 2 lata HIGHTECH-a w roślinniaku. Musi szybko przyjść obsada bo widać już niedoboru azotu (chloroza-początkowe stadium). Mam nadzieje że trochę te rośliny pobędą.... Ryby już jadą....

Jeśli są pytania zapraszam. Nie ma sytuacji bez wyjścia.... nawet 10krotne przedawkowanie WA da się cierpliwością ogarnąć.

Dziękuję wszystkim za rady i pomoc. Za chwilę przedstawię zbiornik w odpowiednim miejscu na forum.

A

 

 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • darianus
   Znakomity wykład o filtracji podżwirowej, polecam 👍
  • wojluz
   W kontekście utrzymania dna w lepszym stanie rozumiem, że dotleniona woda będzie lepszym rozwiązaniem?
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.