Skocz do zawartości

Namaczanie granulatów


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, egon44 napisał:

Od długiego czasu karmię ryby Tropical Pro Defence S, i ten w mojej ocenie nie puchnie.

Ja mam XXS i zdecydowanie zwiększa swoją objętość.

Może trochę odbiegam od tematu, ale słyszałem opinię, że dla niektórych delikatnych gatunków jak np. demasoni trzeba namaczać granulaty, bo zaraz chorują. Ma ktoś doświadczenie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ziemniak napisał:

demasoni trzeba namaczać granulaty, bo zaraz chorują.

Nie twierdzę , że tak nie jest w ogóle. Ale ja podając im ( demasonom) granulaty czy Hikari Vibra Bites w postaci takich pałeczek  nigdy nie namaczałem. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w całym tym temacie namaczania granulalu, bardzo ważne jest nasze indywidualne podejście/doświadczenie związane z tym, jaka bezpieczna dawka/granulacja pokarmu będzie odpowiednia dla naszych ryb,bez względu na to czy pokarm zwiększa swoją objętość czy nie pod wpływem namaczania. Jakoś nigdy nie miałem z tym problemu, oraz z rybami a też kiedyś karmiłem ryby wspomnianym Hikari, Osi. 

Godzinę temu, ziemniak napisał:

Ja mam XXS i zdecydowanie zwiększa swoją objętość.

Może trochę odbiegam od tematu, ale słyszałem opinię, że dla niektórych delikatnych gatunków jak np. demasoni trzeba namaczać granulaty, bo zaraz chorują. Ma ktoś doświadczenie?

Rozumiem. Każdy z nas może inaczej postrzegać puchnięcie granulatu 😊

Tak z ciekawości zapytam, czy zakładając ten temat masz/miałeś jakiś problem z rybami podając im pokarm granulowany np. wspomniany Tropical Pro Defence? 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, egon44 napisał:

Rozumiem. Każdy z nas może inaczej postrzegać puchnięcie granulatu 😊

Też tak może być. Zastanawiam się też czy np XXS nie jest inaczej uzyskiwany niż np S. Chodzi mi o formę powstawania, nie skład.

15 godzin temu, egon44 napisał:

Tak z ciekawości zapytam, czy zakładając ten temat masz/miałeś jakiś problem z rybami podając im pokarm granulowany np. wspomniany Tropical Pro Defence? 

Mam problem, ale właśnie być może przez namaczanie pokarmów? Ryby mają długie odchody (szczególnie te bardziej roślinożerne) oraz czasami dziwnie panicznie się ocierają lub trzęsą - 5 do 10 raz bardzo gwałtownych ruchów lub chwilowe potrzęsywanie (znowu te bardziej roślinożerne). Poza tym wszystko w normie (wygląd, zachowanie, parametry wody wzorowe). Zacząłem im podawać od czwartku Sera bacto tabs, póki co nastąpiła na pewno poprawa z odchodami. Od dłuższego czasu zrezygnowałem również z podawania im mrożonych krewetek.

-----

Postanowiłem również pobawić się w porównanie moich pokarmów.

20211024_105714.thumb.jpg.2e085dd85b4a44617c6779936d9e662e.jpg

Pozycja 4 i 5 poglądowo ;)

20211024_110842.thumb.jpg.19eca9cc27969947a004f49b17a39f3a.jpg

Pozycja nr 1 - brak zmiany lub niewielka (nowa granulka po prawej)

20211024_110941.thumb.jpg.91d0de89381271db3c00ad56c4f1777f.jpg

Pozycja nr 2 - wzrost objętości jednak widoczny (dwie po lewej, wrzucone na początku)

20211024_111012.thumb.jpg.9e91b8be8f1cd310ef1170ca3093e59d.jpg

Pozycja nr 3 - tutaj zdecydowanie największy przyrost masy :) tylko no właśnie jeśli by wrzucać dwa razy mniej czy to będzie miało znaczenie dla ryb, a może wtedy więcej z tego pokarmu wydobędą?

20211024_111051.thumb.jpg.74f5c304918d4f2471fbf25e47224cb2.jpg

Pozycja nr 4 - tutaj też chciałem się zatrzymać na chwilę, bo są to pokarmu uważane za premium? Wcześniej używałem w akwarium ogólnym micro pellets hikari gdzie pływały neony czerwone, razbory i inne małe ryby. Na początku były naprawdę niewielkie, a ja od początku podawałem im ten pokarm i nigdy go nie namaczałem. Nic się nie działo.

20211024_111108.thumb.jpg.72d351dbc7aa6a9eb2b75416261280cd.jpg

Pozycja nr 5 - zdecydowany zwycięzca (jako jedyny podczas 10 minutowego testu zmniejszył swoją objętość)

Dziękuje.

  • Lubię to 4
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aller futura ex. Pasza wzrostowa  z dodatkiem kryla 0.9-1,6mm.

IMG_20211023_125310.thumb.jpg.440f57de1327a40c6d58a8f290ba688e.jpgIMG_20211023_125502.thumb.jpg.d42fb3d256ba6b275a0914e28f40a967.jpgIMG_20211023_125527.thumb.jpg.55428f580d6f065fe3308bf5d8b13ed0.jpg

W zamkniętej fiolce nie zwiększa praktycznie rozmiaru. Granulki moczone w wodzie - są większe.

W żołądku jest pewnie podobnie. Pokarm nie będzie wywierał ciśnienia i "pęczniał" w zamkniętej przestrzeni. No i pielęgnice mają zęby gardłowe....Nie zauważyłem wpływu na ocieranie się ryb w zależności od namaczania lub nie.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ziemniak napisał:

 Zacząłem im podawać od czwartku Sera bacto tabs, póki co nastąpiła na pewno poprawa z odchodami.

W składzie te tabletki nie mają nic co by usprawiedliwiało nazwę "bacto" albo wyjaśniało działanie, które rzekomo mają 😕 Zwykła karma. Wygląda na ściemę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, triamond napisał:

Aller futura ex. Pasza wzrostowa  z dodatkiem kryla 0.9-1,6mm.

IMG_20211023_125310.thumb.jpg.440f57de1327a40c6d58a8f290ba688e.jpgIMG_20211023_125502.thumb.jpg.d42fb3d256ba6b275a0914e28f40a967.jpgIMG_20211023_125527.thumb.jpg.55428f580d6f065fe3308bf5d8b13ed0.jpg

W zamkniętej fiolce nie zwiększa praktycznie rozmiaru. Granulki moczone w wodzie - są większe.

W żołądku jest pewnie podobnie. Pokarm nie będzie wywierał ciśnienia i "pęczniał" w zamkniętej przestrzeni. No i pielęgnice mają zęby gardłowe....Nie zauważyłem wpływu na ocieranie się ryb w zależności od namaczania lub nie.

 

Zawsze moczę pokarm granulowany.Większość takich pokarmów pęcznieje co może mieć fatalne skutki szczególnie u ryb roślinożernych.Ryby posiadające żołądek posiadają również pewnego rodzaju wyrostki ,dzięki którym zwiększa się powierzchnia chłonna.Ryby roślinożerne nie posiadają takich wyrostków.Pokarm który im podajemy jest suchy, jest to sposób na długie jego przechowywanie.Taki rodzaj karmy odbiega od tego czym żywią się ryby.W tego rodzaju pokarmie występuje skrobia która idealnie wiąże wilgoć, co może powodować zatory. Nie ma znaczenia czy w przewodzie pokarmowym jest odczyn kwasowy czy zasadowy.
Bardziej wrażliwi będą typowi roślinożercy, do tego problemu dodał bym ilość pokarmu.
Porównywanie szklanej fiolki do jelit ryb, jakoś do mnie nie przemawia.
pozdrawiam

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
    • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
    • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.