Skocz do zawartości

projekt m22 - 1000L


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę dać szerszego niż 55 cm. Teraz mam 40 cm. Krawędź po lewej stronie wyznacza nowy zbiornik.

20220103_105526.thumb.jpg.d84771459229f8ca52e8b972c37b64bc.jpg

Szkło po kilku rozmowach zostanę na 12 mm. Koszt 15 mm (wypadałoby z jedną szybą opti) to dwukrotność :(

@bojack @L.A.J.O.N. mówicie żeby dać do środka falowniki? Dół modułu ścięty zasłonięty gąbką bez kombinacji aby przedłużać ją do dna? Widziałem na wielu projektach tak jak np u @marcin73m, że w module od spodu jest wycięte tylko oczko ok 5-7 cm średnicy. Niby wtedy powinien być większy ciąg, ale przy falowniku wydaje się mi, że powinien być większy otwór od spodu.

20220103_110449.thumb.jpg.75baf9cec972c8c9a2594c2637345b2d.jpg

Różowy i niebieski to wyloty falownikików z modułu. Mam jeszcze dwa kubły ultramax 1500, które naprawdę ładnie sikają i zastanawiam się czy je dołożyć. Np. W ten sposób jak ta żółta linia. Od bocznych szyb do wylotów z falownika byłoby ok 50 cm dlatego wymyśliłem je w poprzednim poście w drugą stronę, żeby za nimi też był ruch wody.

Edytowane przez ziemniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ziemniak napisał:

w module od spodu jest wycięte tylko oczko ok 5-7 cm średnicy

No u mnie okazało się, że jest to zbyt mało. Przy tak mocnej pompie, jaką zastosowałem (5500 l/h), powinien być zasys o większej średnicy, ewentualnie dwa mniejsze. W moim przypadku poziom wody w module po ustawieniu mocy pompy już na ok. 40% drastycznie spadał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik daj jak niebieska i żółta linia, żeby stworzyć ruch wody dookoła zbiornika. Wylot z kubłów w tym samym kierunku. Odnośnie głębokości to masz jeszcze  kilka centymetrów (5-10) do futryny. Ja bym zlicował akwarium praktycznie z wewnętrzną częścią futryny tak aby zostały aby ze 3 cm. Wizualnie pewnie będzie bez znaczenia czy akwarium jest  te 10 cm schowane czy nie. Ważne aby za futrynę nie wystawało. Ja mam 62cm głębokości i żałuje, że nie dałem na 70.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, L.A.J.O.N. napisał:

Ja mam 62cm głębokości i żałuje, że nie dałem na 70.

ja mam 65 i też żałuję, że nie dałem 70 ;)

szafkę też bym zlicował ze szkłem, po co drzwiczki i ta listwa u dołu baniaka (jeśli bardzo chcesz zasłonić warstwę podłoża, to zrobiłbym to czymś cieńszym) mają wystawać do przodu (jak jest na foto przy obecnym zbiorniku)? A w ten sposób z automatu zyskasz dodatkowe 2 cm głębokości akwarium ;)

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, marcin73m napisał:

szafkę też bym zlicował ze szkłem, po co drzwiczki i ta listwa u dołu baniaka (jeśli bardzo chcesz zasłonić warstwę podłoża, to zrobiłbym to czymś cieńszym)

Dokładnie tak👍 Zobacz jak u mnie to wygląda, drzwi licują się z blatem, akwarium również stoi równo z krawędzią blatu. Blat, styropian 20mm, szyba dna 12mm i kawałek ponad nią są zasłonięte pasem twardego pcv 3mm, który jest przyklejony silikonem do szyby. Ten pas doklejałem na samym końcu, po zalaniu akwa jak już wszystko sobie siadło.

20220103_123351.thumb.jpg.7f2e2b6070d14eb5ddc5e563f9baa766.jpg

20220103_123314.thumb.jpg.6c103409bb66afd64f3114912c104e44.jpg

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ziemniak przemyśl sprawę tych falowników w modułach, nie to że jestem ekspertem w temacie, ale właśnie chcę się pozbyć ich z modułu i zrobić na normalnej pompie.
Niby miało być pięknie i fajnie, niski pobór mocy, ale wypływ wody z nich ni jak się daje regulować kierunkować. Z modułu musisz je wpuścić prawie na prosto, muszą być też umieszczone kilka centymetrów pod taflą wody bo będą ssać powietrze, więc pamiętaj że poziom wody w modułach zawsze lekko spadnie. Dodanie na wylocie jakiegoś kolanka nie poprawia dużo bo jest ono mocno blisko wirnika, a bardziej śmigła które powoduje że woda wypływa przez kolanko ślizgając się po jego ściankach, co daje efekt takiego mocno szerokiego strumienia - coś jak wychlapująca zawartość blendera.

Jak masz możliwość sprawdź to sobie jak to wygląda. U mnie z falownikami Tunze 6020 jest właśnie ten problem i będę wszystko zmieniał.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odzew!

@timi-akwaria.pro - mam chyba czas do połowy stycznia, na tą chwilę 260x55x70h z szyby 12 mm

@TerrArt - zasugerował mi z Wami skonsultować jak zrobić cyrkulację/otwory pod falowniki :)

Na tą chwilę mamy ustalone dwa moduły ze środkiem w kształcie mniej więcej kwadratu 12-15 cm.

269866284_878613429483292_2335884090508961028_n.jpg.7388d8dbe5b5473786839c4da0f67b60.jpg

269617679_972680936668989_2703824230372168645_n.jpg.4d158a40e2bf972b021ba63fcf6b92fa.jpg

Opcje cyrkulacji:

schemat.png.053bf8b21b82eaf3e063569bb19b094f.png

Zaproponowana przez Was opcja czerwona wydaje się być najrozsądniejszą propozycją. Do tego dochodzi ewentualne dołożenie dwóch kubłów, których zasys byłby w kominie.

-----

@artjur dziękuje za wpis. Jednak w tej chwili mam coś takiego jak na zdjęciu poniżej. Sprawdza się to rewelacyjnie. To zupełnie inny falownik, skierowany lekko ku górze i robi świetną robotę na powierzchni. W module otwór będzie lekko ku górze, a średnica będzie około centymetra szersza tak abym mógł korygować ustawienie falownika. Wypełnienie między modułem, a falownikiem planuję zrobić z gąbki.

264858668_2984440378434543_6087166323112420113_n.jpg.4c1b96c9f03530663a67cf4afbf29e7d.jpg

@Bartek_De dzięki, ale planuje zrobić dokładnie tak. U Marcina zamówiłem również stelaż i twoje rozwiązanie pisząc krótko mnie zainspirowało.

@marcin73m i @L.A.J.O.N. dziękuje!

Myślę, że jeszcze wcisnę jednak te kubły do modułów, tylko nie wiem jak z wylotami z nich. We wlocie do kubłów, dziurka w rurce na wysokości 4/5 zbiornika to chyba dobry pomysł? Tak w razie czego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmagań z filtracją ciąg dalszy...

Za Waszymi radami i przeglądając wątki @przemo-h oraz po rozmowach z @triamond wymyśliłem to tak:

m3.thumb.jpg.bbf6ce322dd3dbb411366fbb40d75dec.jpg

Dwa moduły z falownikami skierowanymi w prawo. Jeden moduł bliżej lewego rogu, a drugi tak w 3/4 długości zbiornika. Dodatkowo u samej góry chcę dać nacięcia 2,5 x 2,5 cm (po obu stronach komina). Od lewej strony zatkam je kawałkiem gąbki 10 PPI, a w prawym nacięciu będzie wylot z kubła.

Komin w środku modułu będzie miał ok. 15x15x50h cm. Od spodu (wlot) w obu modułach myślę zatkać gąbką o grubości 5 cm z PPI 20. W jednym module wkład chcę zrobić z kostek gąbki PPI 10, a w drugim module wkład z K1.

Wloty do kubłów zrobię w module. W kubłach mam 4 koszyki (gąbka / gąbka / ceramika / grys koralowy + wata). Myślę, że najlepiej póki co tak zostawię, a w przyszłości wyrzucę ceramikę i grys (robiąc miejsce na purolite i coś jeszcze?).

W sumie wyjdzie prawie 50 L powierzchni filtracyjnej (kubeł 13,5 L x2 + moduł 11 L x2) oraz maksymalna wydajność 23 tys. L/h (falowniki po 10 tys., filtry po 1,5 tys.).

Mam nadzieję, że to pyknie, bo mam już hiper mętlik. Przejrzałem dziesiątki filmów i wątków na forum o cyrkulacji-filtracji.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje 50 litrów filtracji to starczy i to z zapasem. Przepływy też potężne. A cyrkulacja i tak wyjdzie w praniu, bo do końca tego nie przewidzisz. Zawsze będziesz mógł pokombinować z kierunkami na wylotach. Czasem delikatna zmiana czyni cuda. Wyjdzie w praniu, ale podstawę solidna jak dla mnie zaplanowałeś. Poskładasz do kupy,.wyregulujesz i musi śmigać.

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast kominów w modułach da się wykorzystać ich całą objętość ? Wtedy zrezygnujesz z jednego lub 2 kubłów ? Ryzyko jednoczesnej awarii 2 falowników bardzo małe. Pojemności modułów i przepływu pewnie wystarczy... Bez kubłów ryzyko zalania spada. Spada zużycie energii i hałas.  Żywice łatwiej włożyć do modułu, niż rozbrajać kubeł. Kubły tylko na kilka miesięcy dojrzewania biologii w modułach jak są dojrzałe?

Nie wiem też, czy ta gąbka 20 ppi 5cm na wlotach to dobry pomysł, jeśli dostęp będzie trudny - wyjęcie wszystkiego z modułu. Przy małej powierzchni będzie stawiała opór, może się zapchać i poziom wody w module będzie spadał. 10 ppi ? Cieńsza ? Siatka o grubych oczkach ? Samo sitko wlotowe ?

Może po 2 wloty od spodu modułu ? Przy małej powierzchni wlotowej - ograniczony przepływ i większe opory.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.