Skocz do zawartości

Dojrzewanie akwarium - czy jesteśmy głupcami?


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Bakterie nitryfikacyjne mogą przetrwać w uśpieniu lata. Startują jak pojawi się NH3/NO2- w ciągu minut/godzin (niestety nie pamiętam źródła).

Co do preparatów z bakteriami (pożywkami)... pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych jest NH3/NO2-, a dla heterotroficznych ... np. cukier, alkohol, gliceryna. Myślę, że obie opcje raczej nie znajdują się w pożywkach. Jeśliby był cukier czy inny węgiel organiczny... w testach amoniak by spadał, bo zachodziła by denitryfikacja asymilacyjna. Akwarysta szczęśliwy (w testach dojrzewa), ale ryby mają się gorzej, a przedawkowanie prowadziłoby do mętnej wody i chorób ryb. To trochę jak zwalczanie dżumy cholerą....

Chyba kolejnym mitem jest szkodliwość związków azotu. Nie zabijają od razu nie w małych stężeniach.... Da radę spokojnie wprowadzając stopniowo obsadę przy umiarkowanym karmieniu jak @Tomasz78

5.0.-toxic-chemicals-levels.jpg

Przy niskim pH można nie przejmować się w ogóle amoniakiem... W Malawi - przewlekła toksyczność dla pH 8 - to 3 ppm NH3 i 3 ppm NO2-. Oczywiście lepiej uważać... Ale bardziej bym się bał bakterii w toni, kiedy jeszcze nie ma zbudowanego brązowego syfu w filtrze (biofilm bakteryjny).

  • Lubię to 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, triamond napisał:

Bakterie nitryfikacyjne mogą przetrwać w uśpieniu lata. Startują jak pojawi się NH3/NO2- w ciągu minut/godzin (niestety nie pamiętam źródła).

Na taką odpowiedź tu czekałem, szkoda że nie pamiętasz źródła, ale przyjmuję, że wiesz co piszesz👍 Czyli jednak bakterie w ampułkach to nie ściema 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek_De napisał:

Na taką odpowiedź tu czekałem, szkoda że nie pamiętasz źródła, ale przyjmuję, że wiesz co piszesz👍 Czyli jednak bakterie w ampułkach to nie ściema 😉

Oj, raczej ściema. W zamkniętej butelce jest mało tlenu, więc mało bakterii. Jeśli byłoby dużo.. zużyły by tlen i padły;) No i w testach (post#13) nie przyspieszają dojrzewania zbiornika. Brud z filtra, ziemia ogrodowa, kompost - zawierają dużo bakterii nitryfikacyjnych. To przyspiesza proces.

Ale mam propozycję... powołania działu badawczego klubu ;) Kilka wiader, kilka filtrów z gąbką, chlorek amonu i kilka preparatów do przetestowania... podwójna ślepa próba., grupy kontrolne bez dodatków, oraz np kompostem i brudem gąbki ... testy... NH3 NO2 I NO3 ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwalniają metabolizm, nie wyłączają. Nie tworzą przetrwalników. Wg aquariumscience.org nie wytrzymają długo bez tlenu (link był wcześniej).

Bakterie nitryfikacyjne trudno hodować naukowcom, łatwiej badać ich kod genetyczny. Ale producenci dają radę ;)

Znalazłem jeszcze, że Nitrospira moscoviensis może w warunkach bezlenowych metabolizować, ale nie wiadomo do końca jak ;) https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Nitrospira_moscoviensis

No i również niektóre Nitrosomonas mają ureazę i mogą metabolizować mocznik  (https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosomonas).

Kilka lat temu udowodniono też, że Nitrospira może robić całą nitryfikację NH3->NO3- (COMAMMOX) od razu :) (https://is.pw.edu.pl/identyfikacja-charakterystyka-i-modelowanie-procesu-comammox-nowego-ogniwa-w-obiegu-azotu-w-ukladach-oczyszczania-sciekow/

https://www.pnas.org/content/pnas/107/30/13479.full.pdf))

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2021 o 12:56, triamond napisał:

Autor pomija jednak zupełnie istnienie bakterii heterotroficznych,

W wielu opracowaniach pomija się te bakterie,ale one są. Udział w tym procesie  mają również Baccillus, Pseudomonas.
Myślałem że ktoś wskaże jakieś zeolity które najlepiej pochłaniają NO3.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjGiOeb58fzAhUHyYsKHXbNB9wQFnoECAYQAQ&url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FPseudomonas&usg=AOvVaw36v0raqLcbSb93kwyTYESh

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiJ2sLz5sfzAhXnsIsKHT7JD20QFnoECAYQAQ&url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FBacillus_(bakteria)&usg=AOvVaw0Ay9zn5jGcrV4Hzk8s-L_2

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2021 o 12:33, triamond napisał:

Oj, raczej ściema. W zamkniętej butelce jest mało tlenu, więc mało bakterii. Jeśli byłoby dużo.. zużyły by tlen i padły;) No i w testach (post#13) nie przyspieszają dojrzewania zbiornika. Brud z filtra, ziemia ogrodowa, kompost - zawierają dużo bakterii nitryfikacyjnych. To przyspiesza proces.

 

Kiedyś słyszałem opinie jednego akwarysty, że startując akwarium, gdzie podłoże jest na ziemi ogrodowej, w zasadzie od razu można wpuszczać ryby. Teraz już wiem dlaczego :) Ilość bakterii nitryfikacyjnych w ziemi załatwia sprawę tzw. cykl azotowego :) Być może zamiast tych cudownych starterów z bakteriami, wystarczy włożyć tymczasowo do akwarium kilka małych doniczek z ziemią przykrytych żwirem, żeby zbytnio nie nabrudziły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, darianus napisał:

iedyś słyszałem opinie jednego akwarysty, że startując akwarium, gdzie podłoże jest na ziemi ogrodowej, w zasadzie od razu można wpuszczać ryby

Startowałem w ten sposób wiele razy . Ostatnio kilka miesięcy temu i za każdym razem cykl  przebiegał w ten sam sposób czyli burzliwie. Na pokarmie i  bakteriach prodibio. Może tych klika woreczków które proponujesz nie zakwasi wody  ale należy pamiętać o tym , że pH w naszym biotopie takie bezpieczne to minimum 7,4 - 7.6. Nie polecałbym tego sposobu jako dla mnie co najmniej kontrowersyjnego .  Testy  które robiłem podczas startu na ziemi ( cała powierzchnia dna ) nigdy tego nie potwierdziły o czym mówił Twój znajomy akwarysta.

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wrzucić do filtra. Potrzebują przepływu i podłoża, żeby się rozmnażać. Będzie mętna woda, ale powinna się wyklarować w ciągu tygodnia - dwóch. .Ziemia ze sklepu może być sterylizowana i nie działać. Lepiej z ogródka, trawnika...

Bakterie funkcjonują w koloniach - tworząc biofilm. Bakterie nitryfikacyjne są prymitywne i mają wolny metabolizm. Można im pomóc zabudować biofilm aktywując bakterie heterotroficzne na początku (te mają szybki metabolizm, szybko zbudują biofilm). Może to być karma. Albo cukier. Ja dałem ok. 40g cukru na 800l wody netto. Woda zrobiła się mętna, ale stopniowo się wyklarowała (2-3 tygodnie). Może trzeba było dużo mniej... ;)

Myślę, że  z dojrzewaniem nie ma się co spieszyć... Im większa kolonia bakterii, pierwotniaków iitd w filtrze, tym później mniej problemów. Nawet gdy zamknie się cykl azotowy, nadal bakterie się rozmnażają (coraz wolniej jak mało jedzenia).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, triamond napisał:

Myślę, że  z dojrzewaniem nie ma się co spieszyć

Uważam , że na naszym forum zrobił się jakiś trend z tą szybkością startu zbiornika. Pytanie ..po co przyspieszać to co i tak w pewnym sensie zrobi za nas natura bez pospiechu? . Jak się wczytamy w tematy dotyczące startów zbiorników to w bardzo wielu przypadkach dominuje szybkość startu. Stąd między innymi jest polecany start na WA nie tylko jako jeden ze sposobów ale jako ten który ma magicznie w ciągu kilku dni spowodować " zamknięcie cyklu" . I jak się okazuje to w większości trwa tyle samo albo i dłużej jak "tradycyjny " start a przy okazji generuje wiele problemów mimo , że jest dosyć precyzyjnie opisany na naszym forum:)

Cnotą akwarysty jest cierpliwość:) 

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.