Jump to content

Mbuna ( saulosi) ilosc .


Recommended Posts

Gucio2003

Czesc . 

Chcialbym zasiegnac porady w temacie maxymalnej ilosci Saoulosi w 450 L  . 

Rybasy so dokladniej Chindongo Saulosi Taiwan reef . Myslalem od 4 samcach i 20 samicach ? 

Dziekuje zaporade i pozdrawiam 

Lukasz

Link to post
Share on other sites
Robson79

Na moje taką ilość możesz mieć w tym litrażu, choć ciężko będzie ucelować w taki układ.... 🤔 Nawet nie chcę myśleć o tym ile trzeba kupić młodych ryb aby dobrać taki układ. No chyba, że masz dostęp do dorosłych ryb i możesz sobie wybrać... 🤔 Jeśli będziesz kupował narybek to polecam zakup minimum 30-40 sztuk do późniejszej redukcji...

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
pulpet
3 godziny temu, Robson79 napisał:

🤔Nawet nie chcę myśleć o tym ile trzeba kupić młodych ryb aby dobrać taki układ. No chyba, że masz dostęp do dorosłych ryb i możesz sobie wybrać... 🤔

Dostęp ma każdy, kwestia zasobności portfela. Nie znam polskich cen, taki zestaw dobrany na 99 procent, bo coś tam zawsze może jednak się pomylić to koszt myślę po drobnych negocjacjach ok. 300 Euro z przesyłką do Polski. 

Ryby pierwsza klasa, o co w przypadku Saulosi nie jest łatwo.

Nie reklamuję nikogo, po prostu ostatnio kupiłem od nich 4 samice dla siebie i widzę różnicę pomiędzy tymi nowymi a tymi, które miałem wcześniej i też pochodziły z bardzo renomowanego źródła. Nie bardzo potrafię przeliczyć zwłaszcza w złotówkach koszt zakupu kilkudziesięciu ryb do późniejszej redukcji. Nie znam polskich cen.  Zakładam,.że pozbycie się nadprogramowych samców też do łatwych nie należy. O rybach marnej jakości, z którymi już naprawdę nie wiadomo co zrobić nie wspomnę. Więc jak wyżej. Da się, ale tanio nie będzie, chyba że kolega ma jakieś swoje dojście do dobrych jakościowo ryb i możliwość doboru sprecyzowanej obsady. 

A baniak z taką obsadą to bardzo fajna sprawa może być.

Przy okazji poszukiwania dodatkowych samic widziałem ostatnio u prywatnego hodowcy takie Saulosarium.  Duża jednogatunkowa obsada. Zbiornik z tego co pamiętam ponad 500 litrów. Ciemne klimaty. Wyglądało fenomenalnie.

Edited by pulpet
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Gucio2003

Hej. 
Ceny nie sa tragiczne . Średnio po £4 sztuka . 
w przypadku chindongo Saulosi nie jest tak ze samiczki są żółte a samce niebieskie z pionowymi pasami? Nawet od młodego . ?

Link to post
Share on other sites
pulpet

Z tą płcią to nie tak do końca. Małe wszystkie żółte, samce wybarwiają się potem. Z zasady samice nie mają atrap jajowych, ale od tej zasady są wyjątki.Jeden pływa u mnie w akwarium. Nie miał, albo raczej miał niewidoczną. Zacząl się wybarwiać 6 miesięcy później niż rówieśnicy. Ogólnie wśród małych ryb ciężko tak na 100 procent stwierdzić. U podchowanych łatwiej, u dojrzałych oczywiście bez żadnego problemu. Skoro ta strefa walutowa, to może ktoś z wysp podpowie Tobie jakieś pewne źródło. Bo z tą jakością u Saulosi bywa różnie. 

Edited by pulpet
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Gucio2003

No Tak . Generalnie to ciężko w sklepach akwarystycznych natrafić na dokładny opis gatunku  , dużo jest tzn mixed mbuna i bądź tu mądry . 

Link to post
Share on other sites
pulpet

Zakładam że podobnie jak wszędzie, lepiej zdać się na wyspecjalizowane hodowle. Sklepy jak to sklepy, misz masz w zbiornikach, sprzedawca na minimalnej stawce, który jeszcze wczoraj był kucharzem albo pomocnikiem budowlanym, albo ....

Ryby z nieznanego źródła i tak dalej. Unikałbym takich miejsc. Czasem lepiej dłużej poszukać, czasem dołożyć trochę pieniędzy i mieć wymarzone ryby i dobrą zabawę a nie niesmak i rozczarowanie. Zwłaszcza na początku przygody z Malawi, kiedy brakuje doświadczenia i wyrobionego oka warto zaopatrzyć się w ryby z pewnego źródła.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Tabs13
   Saulosi F1 - ?  To takie w Polsce można nabyć ? Jak można sprawdzić ,że jest tak jak mówi nam hodowca - odnośnie tego F1
  • Jelonek
   Ryby kupione wczoraj, w hodowli Pana Rafała z Dudków koło Częstochowy. Serdecznie pozdrawiam, polecam i dziękuję Panu Rafałowi za możliwość obejrzenia całej hodowli. Ryby piękne i zdrowe, mają się świetnie. Udało się nabyć Saulosi F1 i Hary F1, oprócz tych zaplanowanych wziąłem też Labeotropheus trewavasae MC. Kulfonom nie mogłem się oprzeć choć wiem że 120cm zbiornik to dla nich trochę za mało. Zobaczymy jak się dalej sprawy potoczą, ale u mnie Malawi jest tematem rozwojowym 😁. Zanim dorosną pewnie i tak postawię większe akwa. Po nowych Saulosi widzę że są inne niż te poprzednie, co uświadcza mnie że tamte to jednak coral. Kilka fotek maluchów:
  • sabotage
   Tło ma świetna strukturę z duża ilością dużych szczelin, spróbuje porobić zdjęcia z innej perspektywy. Tło grubości od 5 cm do 20 cm. W szczeliny włożę spokojnie cała dłoń. Co do obsady. Wleci Synodontis, wleci jakiś drapieżnik w niewielkiej ilości. Mysle tez, o jakimś dodatkowym „naskalniaku”, ale to zobaczę, jak będzie wyglądać po zarobieniu zbiornika.
  • darianus
   Bardzo mi się podoba aranżacja i obsada 👍💪 Co do synodontisów to zapewnij im jakieś szczeliny między kamieniami żeby mogły się tam chować. No i do takiego szkła minimum z 15 sztuk, żeby czuły się swobodnie. Przy małej ilości bedą wiecznie pochowane. Ja bym już innych gatunkow nie dodawał, no może jakiegoś drapola 😉 
  • sabotage
   Cały zestaw przygotował @timi-akwaria.pro  Tło modułowe @ Tła akwarystyczne, moduły, zabudowy pod każdy wymiar na FB Oświetlenie modułowe + LedDimmerPro V5 Filtracja oparta na sumpie z gąbkami 45ppi oraz komorze z K1, całość napędzana Jebao DCP8000 + SLW 30. Akwarium wystartowane na WA + prodibio na początku września tego roku. Planowana obsada: 1)Placidochromis phenochilus Mdoka 2)Labidochromis caeruleus 3)Otopharynx tetrastigma/ Copadichromis borleyi Obsadę rozszerzę o dodatkowe trzy gatunki w tym jeden z tanganikańskich Synodontis    
  • triamond
   Myślę, że swobodny spływ da radę jak medium dojrzeje. Ale wydajność może być mniejsza niż w rozwiązaniach z dobrą cyrkulacją. Przy większych przepływach samo się mieszało (bez dziur) ale z kolei przywierało do gąbki. Rurka nawiercona żeby część wody zamiast lecieć do akwarium mieszała k1 w filtrze. Na spływie to nie pomoże, ale może ukierunkować przepływ. Może kolanko na wylocie ? Zamiast napowietrzania cyrkulator ? Wrzuciłem dla eksperymentu cyrkulator 5000l/h - doskonale miesza złoże, ale trochę się wloty otaczają K1. Zamówiłem jeszcze 2000l/h jak będzie cichy to może zostanie. Najlepiej byłoby cyrkulować z otworów...  może się uda. Będę eksperymentował. Woda w akwarium 21 stopni, woda na podmianie (53l/h) - 18-19 stopni. Wymiennik działa. Ale przepływ za duży. Więc będzie chyba ciągła podmiana.
  • Olsztynianin
   Dziś zrobione testy  Amoniak 0 No2 0 No3 10 Ph 7.5. Tak to wygląda dziś rano.  Pozdrawiam.  Pulpet nie ma problemu. Przyjedzie nitrivec to się go kiedy# zużyje. Pozdrowionka i dziękuję za rady. 
  • sabotage
   Dobre! Spróbuje przełożyć k1 do komory z rewizją i powrotem, też nawiercę rurki. Pytanie, czy fizyka (swobodny opad wody) da rade mieszać złożem? Aktualnie siedzi w komorze do której woda wpada górą (miesza może 30% złoża) i efekt jest mizerny. Kupiłem ultra cichą pompkę napowietrzająca, która okazuje się też być ultra słabą wydajnościowo.   Mogę też temat olać i liczyć, że po "obsadzeniu" złoże zacznie lepiej lawirować.
  • ziemniak
   Bardzo dziękuje. Czyli w moim przypadku - NIE DOTYCZY
  • Pikczer
   A kto im grzebie w akwarium itp? Kto karmi? Kto się najwięcej na ryby patrzy?  Wiedzą na kogo mają reagować. Bardzo inteligentne są. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.