Jump to content

Choroba czy wciry od innych ryb.


Recommended Posts

wojtek2287

Witam forumowiczów. 

Moje akwarium to 160 l akwarium. Obsada to saulosi i rdzawe. 

Szkiełko funkcjonuje od jakichś 17-18 mies. Nie miałem żadnej choroby i padnieć bez powodu (dwie ryby zostały zamęczone przez resztę, nic nie dało odłowienie i wpuszczenie ponownie po jakimś czasie). Ryby regularnie podchodzą do tarła i są bardzo energiczne, jak to pyszczak. 

Od 2 dni jedna z moich dwóch dużych samic saulosi wydaje się trzymać nieco z boku i ma coś wyglądającego na otarcie na boku. Normalnie podchodzi do jedzenia. Ryby ja trochę ganiają ale nie jest to takie gonienie jak już miałem okazję widzieć w moim akwarium. Boję się że to może być choroba, albo druga samica ustawiła hierarchię w stadzie. 

Dodaje zdjęcie takie jak udało mi się zrobić. 

Doradźcie  co robić. Pozdrawiam IMG_20210909_201552_1.thumb.jpg.5f1e763d42039999219c8e10a5eea07a.jpg

IMG_20210909_201503.jpg

Link to post
Share on other sites
Robson79

Mi to wygląda na pobicie.

Jesteś pewien, że to samica a nie wybarwiający się samiec ? 🤔

Link to post
Share on other sites
Pikczer

U mnie drugi w kolejce samiec chciał rządzić akwarium i po 2 dniach rozmów podobnie wyglądał. Dominujący powiedział co o tym myśli. Miałem też takie jakby samice, które koszmarnie się tłukły. Też podobne rany powstawały. Stwierdziłem, że to dziwne  samce, oddałem je do większego domku. A tam okazuje się, że jajeczka mają w pyskach. Czyli musiało dojść do godów w wiadrze w oczekiwaniu na przyjazd nowego właściciela. 

Wg mnie tak na chłopski rozum, jeśli normalnie je to raczej nie jest choroba.

Link to post
Share on other sites
wojtek2287

Na 100procent samica. Nawet powiem więcej świeżo po inkubacji. 

8 godzin temu, Robson79 napisał:

Mi to wygląda na pobicie.

Jesteś pewien, że to samica a nie wybarwiający się samiec ? 🤔

 

Edited by wojtek2287
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Jelonek
   Ryby kupione wczoraj, w hodowli Pana Rafała z Dudków koło Częstochowy. Serdecznie pozdrawiam, polecam i dziękuję Panu Rafałowi za możliwość obejrzenia całej hodowli. Ryby piękne i zdrowe, mają się świetnie. Udało się nabyć Saulosi F1 i Hary F1, oprócz tych zaplanowanych wziąłem też Labeotropheus trewavasae MC. Kulfonom nie mogłem się oprzeć choć wiem że 120cm zbiornik to dla nich trochę za mało. Zobaczymy jak się dalej sprawy potoczą, ale u mnie Malawi jest tematem rozwojowym 😁. Zanim dorosną pewnie i tak postawię większe akwa. Po nowych Saulosi widzę że są inne niż te poprzednie, co uświadcza mnie że tamte to jednak coral. Kilka fotek maluchów:
  • sabotage
   Tło ma świetna strukturę z duża ilością dużych szczelin, spróbuje porobić zdjęcia z innej perspektywy. Tło grubości od 5 cm do 20 cm. W szczeliny włożę spokojnie cała dłoń. Co do obsady. Wleci Synodontis, wleci jakiś drapieżnik w niewielkiej ilości. Mysle tez, o jakimś dodatkowym „naskalniaku”, ale to zobaczę, jak będzie wyglądać po zarobieniu zbiornika.
  • darianus
   Bardzo mi się podoba aranżacja i obsada 👍💪 Co do synodontisów to zapewnij im jakieś szczeliny między kamieniami żeby mogły się tam chować. No i do takiego szkła minimum z 15 sztuk, żeby czuły się swobodnie. Przy małej ilości bedą wiecznie pochowane. Ja bym już innych gatunkow nie dodawał, no może jakiegoś drapola 😉 
  • sabotage
   Cały zestaw przygotował @timi-akwaria.pro  Tło modułowe @ Tła akwarystyczne, moduły, zabudowy pod każdy wymiar na FB Oświetlenie modułowe + LedDimmerPro V5 Filtracja oparta na sumpie z gąbkami 45ppi oraz komorze z K1, całość napędzana Jebao DCP8000 + SLW 30. Akwarium wystartowane na WA + prodibio na początku września tego roku. Planowana obsada: 1)Placidochromis phenochilus Mdoka 2)Labidochromis caeruleus 3)Otopharynx tetrastigma/ Copadichromis borleyi Obsadę rozszerzę o dodatkowe trzy gatunki w tym jeden z tanganikańskich Synodontis    
  • triamond
   Myślę, że swobodny spływ da radę jak medium dojrzeje. Ale wydajność może być mniejsza niż w rozwiązaniach z dobrą cyrkulacją. Przy większych przepływach samo się mieszało (bez dziur) ale z kolei przywierało do gąbki. Rurka nawiercona żeby część wody zamiast lecieć do akwarium mieszała k1 w filtrze. Na spływie to nie pomoże, ale może ukierunkować przepływ. Może kolanko na wylocie ? Zamiast napowietrzania cyrkulator ? Wrzuciłem dla eksperymentu cyrkulator 5000l/h - doskonale miesza złoże, ale trochę się wloty otaczają K1. Zamówiłem jeszcze 2000l/h jak będzie cichy to może zostanie. Najlepiej byłoby cyrkulować z otworów...  może się uda. Będę eksperymentował. Woda w akwarium 21 stopni, woda na podmianie (53l/h) - 18-19 stopni. Wymiennik działa. Ale przepływ za duży. Więc będzie chyba ciągła podmiana.
  • Olsztynianin
   Dziś zrobione testy  Amoniak 0 No2 0 No3 10 Ph 7.5. Tak to wygląda dziś rano.  Pozdrawiam.  Pulpet nie ma problemu. Przyjedzie nitrivec to się go kiedy# zużyje. Pozdrowionka i dziękuję za rady. 
  • sabotage
   Dobre! Spróbuje przełożyć k1 do komory z rewizją i powrotem, też nawiercę rurki. Pytanie, czy fizyka (swobodny opad wody) da rade mieszać złożem? Aktualnie siedzi w komorze do której woda wpada górą (miesza może 30% złoża) i efekt jest mizerny. Kupiłem ultra cichą pompkę napowietrzająca, która okazuje się też być ultra słabą wydajnościowo.   Mogę też temat olać i liczyć, że po "obsadzeniu" złoże zacznie lepiej lawirować.
  • ziemniak
   Bardzo dziękuje. Czyli w moim przypadku - NIE DOTYCZY
  • Pikczer
   A kto im grzebie w akwarium itp? Kto karmi? Kto się najwięcej na ryby patrzy?  Wiedzą na kogo mają reagować. Bardzo inteligentne są. 
  • darkon
   Pokrętło służy do regulacji prędkości i częstotliwości wytwarzanej przez falownik fali.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.