Jump to content

Dziura w boku mphanga


Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć,

zachodzę w głowę co stało się samicy C. elongatus mphanga  (zdjecia). Co mogło spowodować taką dziurę/wżer?

To może być efekt ataku innej ryby? Jakaś choroba skóry może? Spotkaliście się z czymś podobnym?

Ogólnie ryba pływa i pobiera pokarm normalnie. Jest faktycznie jedną z mniejszych (~4 cm) i najbardziej "elongatus" z obsady, ale nie widzę niepokojących zmian w zachowaniu.

Akwarium z młodymi mbuna 3,5-5,5 cm, czwarty miesiąc u mnie. Nie widzę jak dotąd większych agresji poza pogonieniem od niechcenia jednej ryby przez drugą, albo "straszonkiem" między samcami.

IMG_20210824_204138_3~3.jpg

IMG_20210824_204524_3~2.jpg

Edited by m4p
wymiary rybek bliżej prawdy ;)
Link to post
Share on other sites
matejk

Z tego co widać ryba wygląda na chorą zapadnięty brzuch + dziura na boku , jeśli pobiera pokarm normalnie to spróbuj z sera baktotabs ( pokarm z lekiem) powinien pomóc. Jeśli nie to nie obejdzie się bez dłużej kuracji  metronidazolem bądź innym skutecznym lekiem.

 • Like 1
 • Dziękuję 1
Link to post
Share on other sites

Myślisz, że to bakterie?

Zapadnięty brzuch akurat może wynikać z tego, że niedawno inkubowała. Piszę może, bo ostatnio nie jestem w stanie się w tym połapać - praktycznie cały czas 1-2 samice inkubują.

Link to post
Share on other sites
matejk

Hmm ciekawe , a jak wygląda reszta obsady ?, baktotabs nie zaszkodzi a przy okazji odrobaczy w jakimś stopniu całą obsadę ,a tej samicy szybciej pozwoli dojść do siebie, bo to bardzo kaloryczny pokarm. 

Link to post
Share on other sites

  Hej, małe uzupełnienie.

posiedziałem wczoraj przed akwarium z godzinę, żeby dokładnie poobserwować, bo wiadomo pojawienie się przy szybie to szaleństwo, że będzie karmienie i sporo czasu mija, zanim zaczną mnie Pyśki ignorować i zachowywać naturalnie. Przy okazji z aparatem, bo powyższe foty wrzucane z telefonu wydawały się znośne z telefonu, ale na monitorze trochę dramat 😕 Dlatego uzupełnienie zdjęć.

I po pierwsze zero jakichkolwiek niepokojących objawów u innych ryb. Po drugie jednak to nie tak, że omawiana ryba zachowuje się całkiem normalnie. Jak się dłużej przyjrzeć, to zdaje się pływać z większym wysiłkiem, jakby cały czas płynęła pod prąd. Do tego zaobserwowałem jeszcze coś niepokojącego, mianowicie kładła się na chwilę na kamieniu, czy liściu, jakby na odpoczynek. Natomiast na szczęście zero nękania ze strony innych ryb, ani razu nie widziałem, żeby była "pogoniona". Do tego cały czas pobiera pokarm, dlatego nie organizuję żadnej izolacji.

 

 

IMG_0958.thumb.JPG.7399dcc1cb21b18e1c21364711369d06.JPGIMG_0964.thumb.JPG.614380a8b89eebfaa59c87a19527eb89.JPG

IMG_0926.JPG

IMG_0890.JPG

IMG_0946a.JPG

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Mały update.

Po pierwsze zagadka dziwnego urazu nierozwiązana.
Przede wszystkim jednak poszkodowana ma się dobrze. Ostatecznie nie podejmowałem żadnych akcji poza obserwacją i zwiększeniem nieco karmienia, żeby dać jej większe szanse się najeść. Izolacja jednak wiąże się też z potencjalnymi problemami później, więc wolałem się jej podejmować jako ostateczniość. A że żadna inna ryba nie wykazywała żadnych objawów, to odpuściłem chemię.
Bok się zupełnie zagoił, ryba pływa od jakiegoś czasu normalnie. Wciąż jednak wygląda "licho" na tle pozostałych ryb, jest chuda i gorzej wybarwiona. Ale chyba ma się ku dobremu.

IMG_1027.JPG

IMG_1114.JPG

Link to post
Share on other sites
TOMEKSIEDLCE

Została zdominowana przez swoich  z gatunku ,dlatego  jest taka słaba i chuda.

Ja przerabiałem to już parę z tym gatunkiem ,aż musiałem uśmiercić rybę bo wyglądała jak by całe stado ją dopadło ... 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Tabs13
   Saulosi F1 - ?  To takie w Polsce można nabyć ? Jak można sprawdzić ,że jest tak jak mówi nam hodowca - odnośnie tego F1
  • Jelonek
   Ryby kupione wczoraj, w hodowli Pana Rafała z Dudków koło Częstochowy. Serdecznie pozdrawiam, polecam i dziękuję Panu Rafałowi za możliwość obejrzenia całej hodowli. Ryby piękne i zdrowe, mają się świetnie. Udało się nabyć Saulosi F1 i Hary F1, oprócz tych zaplanowanych wziąłem też Labeotropheus trewavasae MC. Kulfonom nie mogłem się oprzeć choć wiem że 120cm zbiornik to dla nich trochę za mało. Zobaczymy jak się dalej sprawy potoczą, ale u mnie Malawi jest tematem rozwojowym 😁. Zanim dorosną pewnie i tak postawię większe akwa. Po nowych Saulosi widzę że są inne niż te poprzednie, co uświadcza mnie że tamte to jednak coral. Kilka fotek maluchów:
  • sabotage
   Tło ma świetna strukturę z duża ilością dużych szczelin, spróbuje porobić zdjęcia z innej perspektywy. Tło grubości od 5 cm do 20 cm. W szczeliny włożę spokojnie cała dłoń. Co do obsady. Wleci Synodontis, wleci jakiś drapieżnik w niewielkiej ilości. Mysle tez, o jakimś dodatkowym „naskalniaku”, ale to zobaczę, jak będzie wyglądać po zarobieniu zbiornika.
  • darianus
   Bardzo mi się podoba aranżacja i obsada 👍💪 Co do synodontisów to zapewnij im jakieś szczeliny między kamieniami żeby mogły się tam chować. No i do takiego szkła minimum z 15 sztuk, żeby czuły się swobodnie. Przy małej ilości bedą wiecznie pochowane. Ja bym już innych gatunkow nie dodawał, no może jakiegoś drapola 😉 
  • sabotage
   Cały zestaw przygotował @timi-akwaria.pro  Tło modułowe @ Tła akwarystyczne, moduły, zabudowy pod każdy wymiar na FB Oświetlenie modułowe + LedDimmerPro V5 Filtracja oparta na sumpie z gąbkami 45ppi oraz komorze z K1, całość napędzana Jebao DCP8000 + SLW 30. Akwarium wystartowane na WA + prodibio na początku września tego roku. Planowana obsada: 1)Placidochromis phenochilus Mdoka 2)Labidochromis caeruleus 3)Otopharynx tetrastigma/ Copadichromis borleyi Obsadę rozszerzę o dodatkowe trzy gatunki w tym jeden z tanganikańskich Synodontis    
  • triamond
   Myślę, że swobodny spływ da radę jak medium dojrzeje. Ale wydajność może być mniejsza niż w rozwiązaniach z dobrą cyrkulacją. Przy większych przepływach samo się mieszało (bez dziur) ale z kolei przywierało do gąbki. Rurka nawiercona żeby część wody zamiast lecieć do akwarium mieszała k1 w filtrze. Na spływie to nie pomoże, ale może ukierunkować przepływ. Może kolanko na wylocie ? Zamiast napowietrzania cyrkulator ? Wrzuciłem dla eksperymentu cyrkulator 5000l/h - doskonale miesza złoże, ale trochę się wloty otaczają K1. Zamówiłem jeszcze 2000l/h jak będzie cichy to może zostanie. Najlepiej byłoby cyrkulować z otworów...  może się uda. Będę eksperymentował. Woda w akwarium 21 stopni, woda na podmianie (53l/h) - 18-19 stopni. Wymiennik działa. Ale przepływ za duży. Więc będzie chyba ciągła podmiana.
  • Olsztynianin
   Dziś zrobione testy  Amoniak 0 No2 0 No3 10 Ph 7.5. Tak to wygląda dziś rano.  Pozdrawiam.  Pulpet nie ma problemu. Przyjedzie nitrivec to się go kiedy# zużyje. Pozdrowionka i dziękuję za rady. 
  • sabotage
   Dobre! Spróbuje przełożyć k1 do komory z rewizją i powrotem, też nawiercę rurki. Pytanie, czy fizyka (swobodny opad wody) da rade mieszać złożem? Aktualnie siedzi w komorze do której woda wpada górą (miesza może 30% złoża) i efekt jest mizerny. Kupiłem ultra cichą pompkę napowietrzająca, która okazuje się też być ultra słabą wydajnościowo.   Mogę też temat olać i liczyć, że po "obsadzeniu" złoże zacznie lepiej lawirować.
  • ziemniak
   Bardzo dziękuje. Czyli w moim przypadku - NIE DOTYCZY
  • Pikczer
   A kto im grzebie w akwarium itp? Kto karmi? Kto się najwięcej na ryby patrzy?  Wiedzą na kogo mają reagować. Bardzo inteligentne są. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.