Skocz do zawartości

Obsada do 260l


zolf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam akwarium 260l (120x40x63) a w nim na ta chwile 7 Saulosi, ktore jeszcze się wybarwiają. Zamierzam dokupic jeszcze rybek i utworzyc w sumie 3 haremy z 3 gatownkow. Odwiedziłem pobliski sklep(diskus) i wybralem kilka gatunkow które mnie interesuja:
Maylandia estherae Ice Blue
Cynotilapia Afra (zebroides) Jalo Reef
Labeotropheus trewavasae Pyszczak wysmukły
Iodotropheus sprengerae
PSEUDOTROPHEOPS NEON SPOT
Maingano - Melanochromis Cyaneorhabdos
Jaki zestaw wg was był by najlepszy aby za bardzo nie gryzły się ze soba ryby, pasowaly żywieniowo i było w miarę kolorowo? Dodam ze jestem początkującym malawistą ale nie akwarysta.

Edytowane przez zolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iodotropheus sprengerar to inaczej pyszczak rdzawy, więc to jeden gatunek. Nadaje się do twojego akwarium razem z Saulosi. Pseudotropheus elongatus neon spot  ( bo o tego Ci pewnie chodzi) także będzie ok. Choć ta ryba może zostać zdominowana przez saulosi i będzie się chować. Labeotropheus trevawasae chyba będzie trochę za duży. Też myślałem o tym gatunku do 300 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maylandia estherae jakie by nie były to nie polecam. Za ciasno będzie. Ja dostałem ich mnóstwo zamiast Saulosi. Ciekawe są, ale jak samce mają ochotę na gody to są bardzo agresywne. Niedawno oddałem 7sztuk i jeszcze 4 mam nadmiarowe. Oczywiście te 4 zrobiły się bardzo odważne po oddaniu wcześniejszych. To są wg mnie ryby do dużo większego akwarium albo jako jeden gatunek w takim. Nawet ich samice to nerwusy. Biją się często i ustalają hierarchię. To takie moje skromne zdanie. 

A rdzawe piękne są i powinny zgrać się z Saulosi. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było ciekawie i kolorowo troszeczkę Ci zamieszam, ale tylko troszkę 😉

Saulosi to dobry wybór bo jeden gatunek ale dwa kolory ryb

Drugi to bym zmienił wybór z Jalo Reef na Cynotilapię Hara Gallireya Reef - samiec biały i świetnie by kontrastował z samcami Saulosi, do tego Hara ma fajne perłowe samice 

Trzeci to Maingano - to takie torpedy które będą pływały przy dnie zbiornika i pasy wzdłuż ciała czyli inaczej niż samce Saulosi. Brak dymorfizmu plciowego, ale ryba jest dosyć ciekawa i myślę, że nie powinno przeszkadzać to w akwarium, a oko będzie cieszyło 

Ryby pod względem żywieniowym są dobrane, co do agresji to nigdy nie można być pewnym przy naszych pielęgnicach jak się będą zachowywały. Terytorializm umiarkowany, ale warto by było aby było dużo kryjówek. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bezprym napisał:

Oj tutaj raczej się nie zgodzę, samice Hary są raczej ciemnoniebieskie. 

Sławku, różnie z tym bywa. Pamiętaj, że mężczyźni rozróżniają tylko trzy kolory, ale powstrzymam się przed pisaniem jakie;):P Możesz zapytać mnie o to w Pokrzywnej🍻🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bezprym napisał:

Oj tutaj raczej się nie zgodzę, samice Hary są raczej ciemnoniebieskie. 

Tak bywają ciemnoniebieskie, natomiast ja u mnie pływały od koloru ciemnoniebieskiego do perłowego. Myślę, że przyjmowały barwy z jakiegoś powodu. Jednak większą część bywały perłowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mortis napisał:

Tak bywają ciemnoniebieskie, natomiast ja u mnie pływały od koloru ciemnoniebieskiego do perłowego. Myślę, że przyjmowały barwy z jakiegoś powodu. Jednak większą część bywały perłowe. 

U mnie raczej sporadycznie przyjmowały barwy samcz a pisanie że samiczki są perłowe to z całym szacunkiem, jednak spore nadużycie

IMG_20200306_220746.jpg

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Bezprym napisał:

U mnie raczej sporadycznie przyjmowały barwy samcz a pisanie że samiczki są perłowe to z całym szacunkiem, jednak spore nadużycie

IMG_20200306_220746.jpg

No cóż, nie jestem w stanie dyskutować dalej bo nie mam udukomentowanych samic. Tak czy owak samice Hary są ładne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.