Skocz do zawartości

Diody Power LED, moduły led, paski oraz taśmy led. Ogólna dyskusja dotycząca tego rodzaju oświetlenia akwarium.


Grzegorz78

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Bartek_De napisał:

4xWFS i 6x12000K w jednej strefie, a stref mam 3. Używam powerled 3W Bridgelux https://allegro.pl/oferta/dioda-led-3w-zimna-12000-15000k-bridgelux-45mil-9543642153

Też planuję 3 strefy, z przerwami pomiędzy strefami - wygląda to według mnie o niebo lepiej niż równomierne oświetlenie całego zbiornika. Podpowiedzcie jeszcze tylko, czy powerled`y sterują się normalnie za pomocą PWM ze sterownika, czy potrzebne jest coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bojack napisał:

Też planuję 3 strefy, z przerwami pomiędzy strefami - wygląda to według mnie o niebo lepiej niż równomierne oświetlenie całego zbiornika. Podpowiedzcie jeszcze tylko, czy powerled`y sterują się normalnie za pomocą PWM ze sterownika, czy potrzebne jest coś jeszcze?

Sterują, ale potrzebują dodatkowo driverów. Zresztą, ja się nie znam, może @aurban6 zabierze głos w dyskusji.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla power ledów używam ldd-700l
https://www.tme.eu/pl/details/ldd-700l/przetwornice-dc-dc/mean-well/
Można też https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739
Do tego oczywiście podłączamy coś co generuje PWM.
Przytoczone tu drivery są dla diód 3W.
Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bojack napisał:

Czyli sterownik->driver->diody?

...a wcześniej zasilacz;) Dokładnie tak. Zerknij na tę aukcję https://allegro.pl/oferta/led-driver-do-diod-1w-350ma-5-12-24-36v-8381079024?reco_id=4ade2699-c56a-11eb-917c-b02628d00d40&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951 akurat te drivery z tego co się orientuję nie są za dobre, bo piszczą, ale nie o to chodzi. W opisie aukcji masz sporo schematów jak to łączyć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak
Sterownik -> driver -> Diody.

Do drivera LDD-700L MEAN WELL powiedzmy maksymalnie można podłączyć 8 diód w szeregu i zasilacz 32V. Oczywiście możemy mniej czyli od 1 do 8 diód, driver sam dobierze napięcie.

Jak sobie dobrać zasilacz: 1 dioda to powiedzmy 4V, zakładam  że stosujemy diodę 3W i w szeregu 6 diód = 6x4V = 24V, 6x3W = 18W, czyli dla takiego przypadku zasilacz 24V 20W.

Przykład sterownika 16 kanałowego gdzie 12 kanałów to diody power led a 4 to moduły

aqualed.thumb.jpg.cb18682c696da8183b2cec2bdff7356a.jpg

Edytowane przez aurban6
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, r10 napisał:

Podeślesz jakiś link? Szukam oświetlenia o wąskim nie wychodzącym poza zbiornik strumieniu światła. Właściwie wszystkie gotowe belki LED (takie w normalnych cenach) odpadają, bo mają zwykle 120°.

120 stopni w powietrzu załamie się do 78 stopni w wodzie. Im głębiej tym mniejsze natężenie... niewiele ucieka. Jak taśma/moduły jest w np. w profilu lub korytku na kable, to strumień jest zawężony, choć część odbija się na wewnętrznych powierzchniach, ale strumień odbity ma słabsze natężenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.