Jump to content

Proszę o pilną pomoc w rozpoznaniu choroby

Recommended Posts

bojack
30 minut temu, Arien22 napisał:

Ph 7.8, No3 50, no2 0,05, temperatura 27 stopni,

To są parametry już po po zmianie 3/4 wody?

Arien22
21 minut temu, bojack napisał:

To są parametry już po po zmianie 3/4 wody?

Tak, przed zmianą były niemalże identyczne, ale pojawiły się narastające na szybę glony, użyłam preparatu algexit easy life ok tygodnia temu, martwię się, ze ten preparat mógł zaszkodzić rybom. 

bojack
6 minut temu, Arien22 napisał:

Tak, przed zmianą były niemalże identyczne, ale pojawiły się narastające na szybę glony, użyłam preparatu algexit easy life ok tygodnia temu, martwię się, ze ten preparat mógł zaszkodzić rybom.

Mało możliwe, aby przy tak dużej podmianie nie zmieniło się no3. Chyba że masz taką wodę w kranie.

Zdjęcia są kiepskiej jakości, mi się jednak wydaje, że problemem jest agresja ryb + kiepskie parametry wody przed Twoimi działaniami.

Skoro rozpoczęłaś kuracje, to dokończ. Pilnuj no2 w trakcie kuracji. 

Glonami się teraz nie przejmuj ;)

• Dziękuję 1
Arien22
Posted (edited)

Teraz  jak poobserwowalam sytuację to rybki faktycznie się atakują, podgryzaja, łączą pyszczakami. Nie mniej jednak coś im oprócz tego jest / było, z tym, że one już są ze sobą od ponad 7 miesięcy i wcześniej się nie atakowaly. 

Edited by Arien22
  • Like 1
bojack
33 minuty temu, Arien22 napisał:

Teraz  jak poobserwowalam sytuację to rybki faktycznie się atakują, podgryzaja, łączą pyszczakami. Nie mniej jednak coś im oprócz tego jest / było, z tym, że one już są ze sobą od ponad 7 miesięcy i wcześniej się nie atakowaly.

Może wcześniej były młode. Może wcześniej akwarium było zadbane. Teraz agresja + złe warunki wody mogły spowodować jakąś infekcję. Po kuracji zastanów się nad uporządkowaniem obsady i zadbaj o dużo kryjówek. Rybki Ci się odwdzięczą swoim pięknem ;)

• Like 1
Robson79

Moim zdaniem to nie choroba tylko wynik walk. Widać inkubującą samicę więc widać ryby dorosły i zaczęły się walki. Źle dobrana obsada, za małe akwarium i brak kryjówek przyniosły efekty... 🤔

• Like 2
Bartek_De

Koledzy @bojack i @Robson79 mają racje. Ewidentnie rany na pysku to świadectwo zaciętych walk. Ryba na zdjęciu ma odgryziony kawałek pyska, to nie wynik choroby.

• Like 1
Arien22
Posted (edited)

Tylko, że za nim podmienilam to 3/4 wody miałam kryjówki, rośliny, korzenie, wyjelam na czas kuracji, wcześniej im nic nie było i dobrze się mi chowały. Czyli myślicie że po narodzinach młodych to było spowodowane przepelnieniem w za małym zbiorniku? Aktualnie Rybki ( na razie nie karmię) po sprawdzeniu zaczęły przyjmować pokarm. 

Edited by Arien22

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Bezprym
      No tamto było sporo większe. 
    • egon44
      Siemanko  Posiadam te testy kropelkowe. Dużo dokładniejszy jest test 6-8 bo pokazuje wynik co 0,2.  Ten drugi test pokazuje wyniki co 0,5, więc już nie jest tak precyzyjny.  Co do korzucha bakteryjnego za gąbką, to nie masz się czym przejmować. To normalne w tego typu filtracji. Jeśli aż tak Tobie to przeszkadza to zbierz korzuch za pomocą papierowego ręcznika. 
    • bojack
      Tak, może być coś w tym co napisał @triamond. To samo może tyczyć się hodowców dysków u których metro to podstawowy lek w akwarystycznej apteczce, a część z nich używa go tylko w formie kąpieli długotrwałej. Wracając do genezy mojego problemu, to celuję, że problem rozpoczął się jak przestałem robić regularne podmiany wody. Badane parametry wody ok, ale ilości bakterii w wodzie, czy właśnie DOC nie byłem w stanie zbadać. Dodatkowo ostatnią podmianę przed tą przerwą zrobiłem letnią wodą, a czort wie co siedzi w starym blokowym bolierze - to był na pewno duży błąd. Zakładam że to są dwie przyczyny mojego problemu i być może mam inwazję wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy nie kupić mikroskopu i nie zrobić wymazów. Bo tak to walka w ciemno i być może niepotrzebne faszerowanie ryb chemią.
    • Tomasz78
      Ja się z tym nie zgodzę, rozmiar akwa ma znaczenie i to duże, tylko mowa o dużej różnicy wielkości/pojemności a nie z 240l do np 450l.
    • triamond
      Oki może pomagać. Jak za mała powierzchnia filtracyjna -> węgiel organiczny w wodzie (DOC)-> bakterie (w tym chorobotwórcze) w wodzie w większych stężeniach -> układ immunologiczny ryb musi walczyć. Dodanie metronidazolu który ląduje w filtrze zabija w bakterie w wodzie (biofilm w dojrzałym filtrze sobie daje radę), układ immunologiczny ryb ma więcej zasobów do zwalczania choroby. Tylko to trochę leczenie objawowe. Problemem jest za mała powierzchnia filtra, co powoduje że nie jest rozkładany DOC. Czyli sam lek czasowo eliminuje jeden z czynników wywołujący chorobę, ale nie leczy bo nie osiąga stężenia terapeutycznego w organizmie ryby.... W którymś z linków był opisany ten mechanizm...  
    • Bezprym
      Musisz zmierzyć jeszcze NH4,jakąś pożywka go bakterii by się przydała. 
    • pavlosokol
      Cześć. Mam na imię Paweł i mieszkam w Augustowie. W końcu nadszedł moment na założenie mojego akwarium z pyszczakami. Posiadam zbiornik 200l. W nim umieściłem 3mm spienionego PCV, na którym ułożony jest kamień gnejs. Piasek kwarcowy o frakcji ok. 1mm wypelnił resztę. Za filtrację odpowiada ultramax 1500 z wkładem z gąbek, zeomax plus i ceramiki. Wodę zalałem w dniu 08.04.21. Dzień później dodałem Actibactol i ruszyła filtracja. 10.04.21 do wody dodałem Af water conditioner jako uzdatniacz. Niestety nie zrobiłem testów wody po napełnieniu akwarium. Dziś testami zoolek zbadałem wodę. PH ogólny-7,5 a dokładny 8. NO2-0, NO3-0. Nie dodawałem pokarmu do wody. Czy są możliwe takie parametry wody na starcie? Dodam, że napowietrzenie jest tylko z wylotu filtra. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
    • yaro
      Metro, wielu z nas to pomogło.
    • triamond
      @yaroale w kwestii abstynencji ryb czy metronidazolu w wodzie ? @bojackmetoda z zawiesiną w łyżce i płatkami wydaje się oki... z tabletek da radę... https://aquariumscience.org/index.php/12-2-treatments-summary/ pod tabelką: "These medications are generally the only disease treatments which are supported by science." Autor podaje, że te metody da się potwierdzić badaniami naukowymi... Wiem, że w książkach są różne rzeczy
    • Bezprym
      Już milczę 🤐🤫
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.