Jump to content

Proszę o pilną pomoc w rozpoznaniu choroby


Recommended Posts

Arien22

Witam, mam taki problem z pyszczakami : wynajelam mieszkanie, w którym było akwarium 140 l żarówka juwel 24 w, filtr fabryczny z akwarium, akwarium było mocno zaniedbane, przez glony nic nie było widać, zielona woda, rybki na maksa wygłodzone, udało się odratować 4 sztuki pyszczak Red Red 2, zebra, i saulosa, po oczyszczeniu zbiornika, przystosowanie go i nadaniu względnych  warunków do życia po kilku tygodniach dokupione zostało 5 pyszczakow, rybki od 7 miesięcy świetnie się chowaly do wczoraj. 6 tygodni temu jedna samica Red Red urodziła, narybek nie był odławiany. Później kolejne dwie samice również urodziły, kilka małych zostało odlowionych do kotnika z uwagi na to, że większość małych została zjedzona. Jak się jednak po czasie okazało, przetrwało 6 rybek, które skrupulatnie ukrywały się pod kamieniami. (wspominam o tym z uwagi na możliwy brak miejsca w zbiorniku co może być powodem zachorowań). Dodatkowo ostatnio narastaja zielone długie glony, które nie dają się niczym zniwelować, używam preparatu algexit easy life, który działa na 1 dzień.  Wczoraj jedna z rybek zaczęła dziwnie się zachowywać, szukała spokojnego miejsca, była osowiala, girna oletwa była postrzepiona. Rybka raz snula się po akwarium a raz pływała dynamicznie uderzając o ściany akwarium i podłoże, w pewnym momencie padła na podłoże brzuchem do góry, myślałam że zdechła ale po chwili znów zaczęła pływać, po kilku godzinach kolejna ryba zaczęła podobnie się zachowywać ale miała biały nalot na białym oku i widoczne urazy ciała, płetwy nie były postrzepione, inne ryby je atakowaly, po 8 godzinach obie z nich padły. Myślałam że na tym koniec, ale dostrzeglam u kolejnej ryby dziwne zachowanie, jest osowiala, wyblakla i ma dziwne wnętrze pyska, jakby blade wokół otworu gebowego i postrzepione w środku. Dodam że rybki które umierają były największe ok 9/ 10 cm długości. Proszę o pilną radę co robić by odratować rybę i uratować inne. 

Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Nic nie piszesz o parametrach wody a to rzecz kluczowa w tym przypadku. 

Link to post
Share on other sites
Arien22
1 godzinę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Nic nie piszesz o parametrach wody a to rzecz kluczowa w tym przypadku. 

Proszę powiedzieć jak mogę to sprawdzić i co kupić w zoologicznym to za chwilę się tym zajmę, na tą chwilę 28 stopni Celsjusza tylko tyle wiem, wczoraj byłam w 3 zoologicznych ale nikt nie potrafił mi nic doradzić co mogę wziąć by sprawdzić wodę... 

Link to post
Share on other sites
marcin73m

Podstawą jest wiedza nt. takich parametrów jak: NH4, NO2, NO3 i pH. Testy wyłącznie kropelkowe, np. firmy JBL.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Arien22

Dziś już wszystkie ryby są chore, każda ma coś z pyszczkiem, niektóre napuchly (lub znowu maja ikre) ale mimo wszystko każdej z nich wystają jakby poszarpany kawałki skóry z pyskow. Jedna z rybek ma czerwone owrzodzenia w pysku. Pozostały jeden saulosa 4  Red Red i jeden pyszczak ale nie znam gatunku, oraz glonojaIMG_20210401_081206.thumb.jpg.4e8e9360f5f55dd8e222e0016f672d73.jpgIMG_20210401_081206.thumb.jpg.4e8e9360f5f55dd8e222e0016f672d73.jpgIMG_20210331_222930.thumb.jpg.e63b16141ea752665f296596fc8cdbf8.jpgIMG_20210331_223448.thumb.jpg.fdeb929b3d8757f519fb05af6a000cb1.jpgd złocisty i młode Red Red 9 sztuk 

IMG_20210401_081041.jpg

IMG_20210401_081155.jpg

IMG_20210401_082354.jpg

IMG_20210401_082332.jpg

IMG_20210401_082330.jpg

IMG_20210401_081206.jpg

IMG_20210401_081012.jpg

IMG_20210401_080849.jpg

IMG_20210331_222932.jpg

IMG_20210331_223900.jpg

Link to post
Share on other sites
Pikczer

Coś w dzieje z wodą. Na szybko dodaj bakterii, nie zaszkodzi na pewno. No i parametry wody koniecznie zbadaj.  Filtry działają poprawnie? Nie było problemu z prądem? Jakaś zmiana pokarmu? Nowe ryby? Czasami drobnostka mogła narobić bałaganu.

Woda jest podmieniana? 

Bardziej doświadczeni na pewno coś podpowiedza.

Link to post
Share on other sites
Arien22
15 minut temu, Pikczer napisał:

Coś w dzieje z wodą. Na szybko dodaj bakterii, nie zaszkodzi na pewno. No i parametry wody koniecznie zbadaj.  Filtry działają poprawnie? Nie było problemu z prądem? Jakaś zmiana pokarmu? Nowe ryby? Czasami drobnostka mogła narobić bałaganu.

Woda jest podmieniana? 

Bardziej doświadczeni na pewno coś podpowiedza.

Tak woda podmieniana regularnie, filtr działa, z prądem brak problemów, oprócz intensywnego tarla i narybka nic się nie zmieniło 

Link to post
Share on other sites
matejk

Widać że akwarium zaniedbane , szyby brudne, woda nie jest klarowna ,koniecznie  zrób wszystkie testy i wstaw, możliwe że napowietrzanie jest mizerne , oraz filtracja , zbiornik w ogóle nie przystosowany do hodowli pyszczaków ... Jeśli chodzi tutaj o obsadę to na pewno nie masz  tutaj tego co pisałaś , owszem estherae red red jest ale samica/-e które zapewne krzyżują się z Ch. socolofi albinos które bierzesz za samców M. Estherae, jeśli chodzi o dalsze gatunki to nie widzę tu żadnego konkretu raczej same bestardy... Zrestartować i zacząć wszystko od nowa , z radami z forum , a rybki oddać w porę zanim wszystkie zdechną . Ps samica estherae wygląda jakby inkubowała . 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Bezprym
   No tamto było sporo większe. 
  • egon44
   Siemanko  Posiadam te testy kropelkowe. Dużo dokładniejszy jest test 6-8 bo pokazuje wynik co 0,2.  Ten drugi test pokazuje wyniki co 0,5, więc już nie jest tak precyzyjny.  Co do korzucha bakteryjnego za gąbką, to nie masz się czym przejmować. To normalne w tego typu filtracji. Jeśli aż tak Tobie to przeszkadza to zbierz korzuch za pomocą papierowego ręcznika. 
  • bojack
   Tak, może być coś w tym co napisał @triamond. To samo może tyczyć się hodowców dysków u których metro to podstawowy lek w akwarystycznej apteczce, a część z nich używa go tylko w formie kąpieli długotrwałej. Wracając do genezy mojego problemu, to celuję, że problem rozpoczął się jak przestałem robić regularne podmiany wody. Badane parametry wody ok, ale ilości bakterii w wodzie, czy właśnie DOC nie byłem w stanie zbadać. Dodatkowo ostatnią podmianę przed tą przerwą zrobiłem letnią wodą, a czort wie co siedzi w starym blokowym bolierze - to był na pewno duży błąd. Zakładam że to są dwie przyczyny mojego problemu i być może mam inwazję wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy nie kupić mikroskopu i nie zrobić wymazów. Bo tak to walka w ciemno i być może niepotrzebne faszerowanie ryb chemią.
  • Tomasz78
   Ja się z tym nie zgodzę, rozmiar akwa ma znaczenie i to duże, tylko mowa o dużej różnicy wielkości/pojemności a nie z 240l do np 450l.
  • triamond
   Oki może pomagać. Jak za mała powierzchnia filtracyjna -> węgiel organiczny w wodzie (DOC)-> bakterie (w tym chorobotwórcze) w wodzie w większych stężeniach -> układ immunologiczny ryb musi walczyć. Dodanie metronidazolu który ląduje w filtrze zabija w bakterie w wodzie (biofilm w dojrzałym filtrze sobie daje radę), układ immunologiczny ryb ma więcej zasobów do zwalczania choroby. Tylko to trochę leczenie objawowe. Problemem jest za mała powierzchnia filtra, co powoduje że nie jest rozkładany DOC. Czyli sam lek czasowo eliminuje jeden z czynników wywołujący chorobę, ale nie leczy bo nie osiąga stężenia terapeutycznego w organizmie ryby.... W którymś z linków był opisany ten mechanizm...  
  • Bezprym
   Musisz zmierzyć jeszcze NH4,jakąś pożywka go bakterii by się przydała. 
  • pavlosokol
   Cześć. Mam na imię Paweł i mieszkam w Augustowie. W końcu nadszedł moment na założenie mojego akwarium z pyszczakami. Posiadam zbiornik 200l. W nim umieściłem 3mm spienionego PCV, na którym ułożony jest kamień gnejs. Piasek kwarcowy o frakcji ok. 1mm wypelnił resztę. Za filtrację odpowiada ultramax 1500 z wkładem z gąbek, zeomax plus i ceramiki. Wodę zalałem w dniu 08.04.21. Dzień później dodałem Actibactol i ruszyła filtracja. 10.04.21 do wody dodałem Af water conditioner jako uzdatniacz. Niestety nie zrobiłem testów wody po napełnieniu akwarium. Dziś testami zoolek zbadałem wodę. PH ogólny-7,5 a dokładny 8. NO2-0, NO3-0. Nie dodawałem pokarmu do wody. Czy są możliwe takie parametry wody na starcie? Dodam, że napowietrzenie jest tylko z wylotu filtra. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
  • yaro
   Metro, wielu z nas to pomogło.
  • triamond
   @yaroale w kwestii abstynencji ryb czy metronidazolu w wodzie ? @bojackmetoda z zawiesiną w łyżce i płatkami wydaje się oki... z tabletek da radę... https://aquariumscience.org/index.php/12-2-treatments-summary/ pod tabelką: "These medications are generally the only disease treatments which are supported by science." Autor podaje, że te metody da się potwierdzić badaniami naukowymi... Wiem, że w książkach są różne rzeczy
  • Bezprym
   Już milczę 🤐🤫
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.