Jump to content

300 l. Ile gatunków?


Recommended Posts

Yacek
Posted (edited)

Akwarium startuje, więc rozglądam się za obsadą>

Jestem zdecydowany na dość klasyczny zestaw: 

1. Chindongo saulosi

2. Iodotropheus sprengerae

Chciałbym jeszcze coś trzeciego, żeby pasowało żywieniowo i żeby było kolorowo. Poproszę o propozycje i ile czego brać (w przypadku maluchów)?

A może zostawić na razie 2 gatunki i potem coś dobrać?

Edited by Yacek
Link to post
Share on other sites
Bezprym
Posted (edited)

Cynotilapia sp hara Gallireya Reef lub Metriaclima elongatus chailosi Chitande u mnie w starej 240-ce się sprawdziły. 

Edited by Bezprym
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
TOMEKSIEDLCE

Ja mam dwa gatunki i bym trzeciego nie dołożył...

Labidochromis caeruleus

Pseudotropheus Mphanga

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Rafal.K2

Też jestem za dwoma gatunkami w tym litrażu. (U siebie w 240l mam same Saulosi.)

Na Twoim miejscu skupił bym uwagę na znalezieniu ładnych ryb a w szczególności Saulosi. 

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
Yacek

Nie wiem, ile tych gatunków ostatecznie wezmę. Może na początek 2 a potem po selekcji dobiorę jeszcze jeden.

Jak by to wyglądało ilościowo przy dwóch gatunkach, ile wziąć tych maluchów?

Link to post
Share on other sites
Robson79

Saulosi wziął bym nawet z 15 szt, zawsze większa na więcej samic...

Link to post
Share on other sites
Rafal.K2

Ja wziąłem 18 sztuk Saulosi i wstępnie wychodzi że połowa to samce. Coś mi się zdaje że to jeszcze nie koniec "przebieranek".

Link to post
Share on other sites
piotriola
W dniu 27.03.2021 o 15:32, Yacek napisał:

Nie wiem, ile tych gatunków ostatecznie wezmę. Może na początek 2 a potem po selekcji dobiorę jeszcze jeden.

Dobieranie kolejnego gatunku do istniejącej obsady może się nie udać. Te ryby tworzą hierarchie.Wprowadzanie nowych gatunków wiąże się z dużym ryzykiem utraty tych ryb. Są sposoby na takie połączenie, ale to zawsze ryzyko.

Link to post
Share on other sites
Pikczer

Osobiście całkiem niedawno uruchomiłem 300l i szczerze to że względów wizualnych ponownie spróbowałbym umieścić nieco więcej gatunków niż jest zalecane. 

Spróbowałbym 3 gatunki. 

U mnie obecnie jest dosłownie chaos wielogatunkowy i ryby świetnie jak na razie dogadują się. A nawet po wpuszczeniu kolejnej drużyny aż 12 sztuk, te wcześniejsze jakby obudziły się i są bardziej towarzyskie i wszystkie widać. Także w moim przypadku kolejne gatunki zadziałały na plus i to bardzo. 

Oczywiście wszyscy przedmówcy mają rację że jest ryzyko. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Bezprym
   No tamto było sporo większe. 
  • egon44
   Siemanko  Posiadam te testy kropelkowe. Dużo dokładniejszy jest test 6-8 bo pokazuje wynik co 0,2.  Ten drugi test pokazuje wyniki co 0,5, więc już nie jest tak precyzyjny.  Co do korzucha bakteryjnego za gąbką, to nie masz się czym przejmować. To normalne w tego typu filtracji. Jeśli aż tak Tobie to przeszkadza to zbierz korzuch za pomocą papierowego ręcznika. 
  • bojack
   Tak, może być coś w tym co napisał @triamond. To samo może tyczyć się hodowców dysków u których metro to podstawowy lek w akwarystycznej apteczce, a część z nich używa go tylko w formie kąpieli długotrwałej. Wracając do genezy mojego problemu, to celuję, że problem rozpoczął się jak przestałem robić regularne podmiany wody. Badane parametry wody ok, ale ilości bakterii w wodzie, czy właśnie DOC nie byłem w stanie zbadać. Dodatkowo ostatnią podmianę przed tą przerwą zrobiłem letnią wodą, a czort wie co siedzi w starym blokowym bolierze - to był na pewno duży błąd. Zakładam że to są dwie przyczyny mojego problemu i być może mam inwazję wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy nie kupić mikroskopu i nie zrobić wymazów. Bo tak to walka w ciemno i być może niepotrzebne faszerowanie ryb chemią.
  • Tomasz78
   Ja się z tym nie zgodzę, rozmiar akwa ma znaczenie i to duże, tylko mowa o dużej różnicy wielkości/pojemności a nie z 240l do np 450l.
  • triamond
   Oki może pomagać. Jak za mała powierzchnia filtracyjna -> węgiel organiczny w wodzie (DOC)-> bakterie (w tym chorobotwórcze) w wodzie w większych stężeniach -> układ immunologiczny ryb musi walczyć. Dodanie metronidazolu który ląduje w filtrze zabija w bakterie w wodzie (biofilm w dojrzałym filtrze sobie daje radę), układ immunologiczny ryb ma więcej zasobów do zwalczania choroby. Tylko to trochę leczenie objawowe. Problemem jest za mała powierzchnia filtra, co powoduje że nie jest rozkładany DOC. Czyli sam lek czasowo eliminuje jeden z czynników wywołujący chorobę, ale nie leczy bo nie osiąga stężenia terapeutycznego w organizmie ryby.... W którymś z linków był opisany ten mechanizm...  
  • Bezprym
   Musisz zmierzyć jeszcze NH4,jakąś pożywka go bakterii by się przydała. 
  • pavlosokol
   Cześć. Mam na imię Paweł i mieszkam w Augustowie. W końcu nadszedł moment na założenie mojego akwarium z pyszczakami. Posiadam zbiornik 200l. W nim umieściłem 3mm spienionego PCV, na którym ułożony jest kamień gnejs. Piasek kwarcowy o frakcji ok. 1mm wypelnił resztę. Za filtrację odpowiada ultramax 1500 z wkładem z gąbek, zeomax plus i ceramiki. Wodę zalałem w dniu 08.04.21. Dzień później dodałem Actibactol i ruszyła filtracja. 10.04.21 do wody dodałem Af water conditioner jako uzdatniacz. Niestety nie zrobiłem testów wody po napełnieniu akwarium. Dziś testami zoolek zbadałem wodę. PH ogólny-7,5 a dokładny 8. NO2-0, NO3-0. Nie dodawałem pokarmu do wody. Czy są możliwe takie parametry wody na starcie? Dodam, że napowietrzenie jest tylko z wylotu filtra. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
  • yaro
   Metro, wielu z nas to pomogło.
  • triamond
   @yaroale w kwestii abstynencji ryb czy metronidazolu w wodzie ? @bojackmetoda z zawiesiną w łyżce i płatkami wydaje się oki... z tabletek da radę... https://aquariumscience.org/index.php/12-2-treatments-summary/ pod tabelką: "These medications are generally the only disease treatments which are supported by science." Autor podaje, że te metody da się potwierdzić badaniami naukowymi... Wiem, że w książkach są różne rzeczy
  • Bezprym
   Już milczę 🤐🤫
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.