Jump to content

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.

triamond
 Share

Recommended Posts

darianus
3 godziny temu, triamond napisał:

IMG_20210912_151958.thumb.jpg.13a0aab1747ebac37a8f61e570c202a6.jpg

Przymiarka do zabezpieczenia pompy przed medium oraz hydrauliki.  Docelowo będzie arkusz gąbki 30 ppi o grubości 5 cmw jednym kawałku. 

Przy takim przepływie w stosunku do powierzchni gąbki raczej celowałbym w ppi 20

triamond

IMG_20210914_191735__01.thumb.jpg.9a30dc7a213f32a116d15096e1f7ab74.jpgJest dziura w ścianie... udało się ominąć kable.  W środku będzie wężyk do RO.  Wg wstępnych obliczeń wymiennik raczej nie oszczędzi zużycia energii, bo schłodzona woda ogrzeje się od powietrza w domu, ale woda nalewana do akwarium powinna być blisko temperatury wylewanej. Grzałki nie planuję ;)

Na wszystko widoczne koszulka termokurczliwa ?

Alternatywa to na sztywno rura 25mm z kolankiem ? Tylko jak będzie woda... akwarium siądzie. Trochę luzu w ścianie jest...

IMG_20210914_194128__01.thumb.jpg.d9175a25af816043e16e6bf6828b8d22.jpgNiestety, w środku trochę dużo tego...  Widział ktoś rurę 25mm wygiętą  o 90 stopni? Na to pewnie też koszulka termokurczliwa.

Suwnice aluminium/ lakobel ze smarem działają dobrze. Na początku była tragedia, jak było za dużo smaru - działał jak klej... ale po wyczyszczeniu jest dobrze.

@darianus Gąbkę 30 ppi już mam 😕 Jak będą kłopoty to wymienię na grubszą. Powierzchnia  20x40 cm. Może da radę...

darianus
24 minuty temu, triamond napisał:

@darianus Gąbkę 30 ppi już mam 😕 Jak będą kłopoty to wymienię na grubszą. Powierzchnia  20x40 cm. Może da radę...

Pewnie, zawsze to będzie to dodatkowe doświadczenie. Jakby co, to zostało mi po moich HMF-ach z 1,5m2 gąbki ppi20 :) 

• Like 1

triamond

Akwarium zalane.

Gotowy przelew:

IMG_20210919_134445.thumb.jpg.7094a648ff99c57fcd791d8c6d555b0d.jpg

Zrobił się wskaźnik. Wąż zanurza się do wody gdy nie pracuje i wstaje przy przepływie ;) Koszulka, bo za bardzo było widać ;)

Rura w rurze...  Jeszcze nie przetestowałem skuteczności wymiennika, czekam aż się woda ugrzeje. Podmiana fajnie działa. Bezgłośnie i bezobsługowo. No i w przypadku uszkodzenia wężyka nic się nie stanie ;)

IMG_20210917_220343.thumb.jpg.df23398ab148bf5ecb57f34bb68db3b4.jpg

Przejście za ścianę.  Będzie pewnie jakaś osłona... Wszystko na wcisk. Można łatwo zdemontować. Szczelne.

IMG_20210919_174653.thumb.jpg.1c3e0a96aacc53dc6eb574701568cf6b.jpg

I prowizorka w pomieszczeniu gospodarczym.

Waham się pomiędzy stałą podmianą kroplownikiem z kompensacją ciśnienia (2l/h to ok. 40% tygodniowo), lub godzina dziennie (zmierzony przepływ to 53 l/h). W pierwszym przypadku zawór normalnie otwarty i włączany w przypadku przelania. W drugim normalnie zamknięty.

IMG_20210918_114232.thumb.jpg.15faad685a186093d45224250e9cdc31.jpg

Pompa na gąbce i przykryta gąbką 30 ppi + pierwsza wersja hydrauliki.IMG_20210919_133357.thumb.jpg.dfcfc502fe9c4c083904ea813916c8c9.jpg

Drugi odpływ z łuku 90% dociętego, uplastycznionego, dogiętego i w koszulkach termokurczliwych. Jak było kolanko - wyraźnie mniejszy przepływ. Na 3 łukach szaleństwo wydajnościowe!

Dodatkowa regulacja na kolankach - na razie na teflonie. Tymczasowy grzebień z siatki.

IMG_20210919_133531.thumb.jpg.92a8dad4537bddd88fce776eb2dc6a00.jpg

Dojrzały Mutag biochip - poskładał się na gąbce przy większym przepływie( medium do małych przepływów?). Szkoda. Do łask wrócił K1. W rurce z pompy dodatkowe 2 małe otwory - część wody miesza złoże. Działa!  Przy mocy pompy do 50% ładnie się kręci. Przy wyższych mocach - zaczyna się składać na gąbce - ale tylko trochę  ;) Przy pracy na 100% jakaś połowa jest statyczna reszta się kręci. Zobaczymy jak będzie się zachowywało jak dojrzeje. Mogę nawiercić jeszcze otwory przy gąbce - do rozbijania tego co się składa. Ale przy 50% mocy pompa tłoczy wg szacunków (pomiary w wannie z kolankiem 90stopni zamiast łuków, ale bez gąbki) - daje ok 5000 l/h - czyli 6x zbiornik na godzinę.

Powinno obyć się bez cyrkulacji :)

IMG_20210919_112341.thumb.jpg.1f828b4836d05eb737e34e3712f0d406.jpg

Wyszedł test cyrkulacji, jak k1 wydostało się przez grzebień ;) Śnieg w górach ;) Moduły i kamienie poukładane. Chyba potrzebuję jeszcze trochę ciemniejszego serpentynitu. Kolega @Mróz się nie odzywa. Ale jak na razie się nie zawaliło i jest jakaś rezerwa masy. Przyciemniłem 3 moduły. Zostało kilkanaście.

Dodany Nh4Cl, NaNO2, cukier, trochę fosforanów i brud z dojrzałego Mutagu, a właściwie z dna wiadra. Dostał się do pompy zmielił i woda mętna....  Poza poprawianiem fluidyzatora zostało przykręcenie rury wymiany wody do ściany i zabawa z oświetleniem. No i ryby.

• Like 6

sabotage

Dobre! Spróbuje przełożyć k1 do komory z rewizją i powrotem, też nawiercę rurki. Pytanie, czy fizyka (swobodny opad wody) da rade mieszać złożem? Aktualnie siedzi w komorze do której woda wpada górą (miesza może 30% złoża) i efekt jest mizerny. Kupiłem ultra cichą pompkę napowietrzająca, która okazuje się też być ultra słabą wydajnościowo.

Mogę też temat olać i liczyć, że po "obsadzeniu" złoże zacznie lepiej lawirować.

AE15C6F3-A3D4-4572-9623-F3A5590037E5.jpeg

Edited by sabotage

triamond

Myślę, że swobodny spływ da radę jak medium dojrzeje. Ale wydajność może być mniejsza niż w rozwiązaniach z dobrą cyrkulacją. Przy większych przepływach samo się mieszało (bez dziur) ale z kolei przywierało do gąbki. Rurka nawiercona żeby część wody zamiast lecieć do akwarium mieszała k1 w filtrze. Na spływie to nie pomoże, ale może ukierunkować przepływ. Może kolanko na wylocie ? Zamiast napowietrzania cyrkulator ?

Wrzuciłem dla eksperymentu cyrkulator 5000l/h - doskonale miesza złoże, ale trochę się wloty otaczają K1. Zamówiłem jeszcze 2000l/h jak będzie cichy to może zostanie. Najlepiej byłoby cyrkulować z otworów...  może się uda. Będę eksperymentował.

Woda w akwarium 21 stopni, woda na podmianie (53l/h) - 18-19 stopni. Wymiennik działa. Ale przepływ za duży. Więc będzie chyba ciągła podmiana.

triamond

2 płyty lacobelu są za wąskie i wypadają z suwnic. Lacobel ze względu na ciężar to porażka. Będzie dibond. 3 płyty zamiast czterech (zgodnie ze wzmocnieniami poprzecznymi). 2,4x lżejsze.

Tylko czy 3mm da radę ?

Grzebień wklejonyIMG_20210924_064804.jpg

Uchwyt od grzebienia z allegro. Oryginalny nawet dawał radę, ale za duże ryzyko, że jakaś ryba wskoczy. Nowy wycięty laserowo. Wyższy ze wzmocnieniem od góry. Zęby 3mm, odstępny 5mm. Z pleksi 2mm.

IMG_20210925_065218__01.jpg

Gąbka 10 ppi testowo na grzebieniu. Daje radę.

IMG_20210925_065140__01.jpg

Pasek led 2835 wklejony do korytka kablowego 3x3 cm. Wewnętrzne boki wysprejowane czarną farbą. Super skupienie światła - oświetlone tylko 30 cm dna. CRI 95! ale wygląda tak naturalistycznie... 😕 Dodatkowe podwójne korytko z modułami RGB i 11000K. Razem dają rade. Zobaczymy jak będzie z rybami.

IMG_20210925_064401__01__01.jpg

Woda nadal mętnawa. Filtr dojrzewa. Trzeba czekać. Amoniak powyżej 1,5ppm.

Filtr na 30% mocy niesłyszalny w sypialni w absolutnej ciszy!

Zrobiłem jeszcze automatyczne wyłączenie podmiany wody, gdy woda przekroczy ustalony poziom w akwarium (czujnik na RF 433, bramka, Home Assistant).

Przydałoby się jeszcze tylko włamać do ESP Jebao i podłączyć pompę bezpośrednio do Home Assistant. Ktoś próbował ? Zna się na tym ?

Edited by triamond
Tekst zniknął
  • Like 4

pulpet

Cześć,

Jeżeli chodzi o dibond to zrobiłem dla Ciebie mały eksperyment. Płyta 3 mm o wymiarach 31 x 61 cm. Podparłem ja po bokach, tak jak na prowadnicach w akwa. Dłuższa krawędź w powietrzu. Postawiłem na środku butelkę wody mineralnej 1,5 kg. Ugięcie środkiem 10 mm. Sam ocen czy taka sztywność wystarczy

IMG_20210925_195526.thumb.jpg.0abe32902d81b601e966e8baa83d14a2.jpg

• Like 2
  • Dziękuję 1

triamond

@pulpet Dzięki! Wygląda solidnie... Jakie jest ugięcie bez butelki pod własnym ciężarem ? Raczej nic nie będę stawiał na górze...

Edited by triamond