Jump to content

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


triamond
 Share

Recommended Posts

triamond

Od kilku miesięcy planuję akwarium…. które cały czas rośnie. Ograniczeniem jest tylko określona przez konstruktora masa 1500 kg i miejsce. Ściana ma ok. 370 cm.

IMG_20210321_174336.thumb.jpg.ad912ac9aeb16c3a455fd3731438a0d3.jpg

Po prawej stronie jest wejście do sypialni – ciąg komunikacyjny, więc nie chcę przekraczać granicy wyznaczonej przez poziomicę, ale chcę zasłonić gniazdko. Głębokość wnęki po stronie lewej wyznaczona przez przejście – 60cm do listwy.

Na razie wymiary to 280*60*60 (1000 l brutto) (po lewo ograniczenie belką led).

I. Pokrywa:

1. Wariant jak tutaj:

 

Czyli paski lacobelu ok. 8 cm naklejone na górną część akwarium, by wystawały 5mm powyżej krawędzi szyb. Na to położone 4 kawałki lacobelu z otworami na palce do podnoszenia oraz otwór do automatycznego karmnika. Akwarium wyższe o kilka cm.

Wzmocnienia poprzeczne wklejone ok. 3 cm poniżej. Przestrzeń pomiędzy wzmocnieniami a górnymi szybami na oświetlenie (belkę led zrobiłem z korytka na kable pvc o wysokości 2,5 cm ).

Być może będzie potrzebne wyższe korytko, by bardziej ukierunkować światło – tak by ograniczyć oświetlenie przedniej i tylnej szyby i wzrost glonów, oraz uzyskać efekt głębi czarnego tła.

IMG_20210321_133848.thumb.jpg.bb97f811f97d9ab0dd122a2997431242.jpg

Woda dodatkowo zmniejszy ten kąt – powinno być oświetlone całe dno (belka ok. 70 cm nad podłogą).

Belka oświetlenia będzie leżeć na wzmocnieniach poprzecznych.

 

2. Wariant by @przemek wieczorek

 

Czyli suwany lacobel w prowadnicach. Jeśli części pokrywy nie da się wyjąć z prowadnicy – to prawy bok niższy, żeby dało się wysunąć bokiem.

Ten wariant zabiera więcej miejsca niż wariant pierwszy(wyższe akwarium), ale jest wygodniejszy w obsłudze.

II. Filtracja

1. Wariant to system filtracji na bazie pompy do C. O. i filtra ciśnieniowego Aqua Nova, rozważany tutaj:

 

Ale mimo zaawansowania (filtr już prawie dojrzał..) staram się nie przywiązywać do tego rozwiązania….

2. Wariant… to przegroda - panel po całej szerokości lewej stronie 15 cm (54 l). Oddzielony od akwarium czarnym lacobelem lub szkło + pleksa w filtrze od wewnątrz. Na górze grzebień przelewowy. Na dole komory pompa (DCP 5000 ?) z rurą ponad grzebieniem. Całość wypełniona statycznym lub ruchomym K1 lub gąbką ppi 30. Ewentualnie dziura 7 cm w szybie oddzielającej panel gdzieś przy tylnej ścianie i w dziurze JEBAO SLW-20M (10 tyś l/h) lub obie pompy.

Od frontu lacobel maskujący ten filtr ?. Taki kaseciak na stałe, tylko z odpowiednio dużą filtracją biologiczną.

 

III. Szafka

1. Wariant to sam stelaż, na to sklejka wodoodporna i czarna karimata. Stelaż z nóżkami o możliwie dużej powierzchni (miękkie drewno na podłodze) pokryte filcem. Profil góra 40x40x3; reszta 40x40x2 ? 10 nóg - 4 drzwi.

2. Wariant to stelaż obudowany płytą, tak żeby stelaż był zlicowany z szybami akwarium.

Na akwarium na dole naklejone pleksi lub lacobel maskujące część piasku, karimatę i sklejkę.

a) wariant na magnesy – łatwiej zmienić zabudowę.

b) wariant klasyczny z zawiasami.

 

Uwagi ?

Ile cm powyżej wzmocnień zrobić przestrzeni do lakobeli nakrywowych ?

Sklejka malowana dodatkowo czy zostawiona surowa, by mogła oddychać ?

Które warianty ? Dlaczego ? Jakie problemy ? Potencjalne błędy ? Jak Wam się takie rozwiązania sprawdzają ? Wady ? Zalety ?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie...

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
triamond

Akwarium i stelaż zamówione... będą za 3 miesiące.... ;)

Stelaż bez zabudowy o podstawie mniejszej niż góra powinien lekko wyglądać - boki cofnięte o 20 cm, przód o 10, tył o 5.

IMG_20210330_195047__01.thumb.jpg.dd3ee4b526e63fb7bc9516c13a52890d.jpg

Akwarium ze zintegrowaną pokrywą z lacobelu z suwanymi nakrywkami w prowadnicach.

Ten wariant tylko 1,5 cm wyższy niż szyby nakrywkowe na krawędziach, ale wygoda większa.

Filtr: doklejony panel z lewej strony - jako zewnętrzny komin o szerokości 40 cm zlicowany z tłem akwarium i wysokości akwarium; szerokość 20 cm. Powinien być mniej widoczny przez to cofnięcie w stosunku do przedniej szyby o 20 cm, pojemność 48 litrów da radę. Pompa DCP 6000. Realnie na maxa z 1 kolankiem i kawałkiem rury daje 6500 l/h - ponad 8x pojemność netto akwarium na godzinę.

Przy takich max przepływach zwykły grzebień powodował by zbyt dużą różnicę poziomów pomiędzy filtrem a akwarium (powyżej 4 cm)... ale znalazłem firmę na allegro, która wycina laserem pvc ('wycinanie laserowe') i niewiele drożej niż oryginał, zrobią grzebień o cienkich długich zębach z większymi przestrzeniami (tu spiętrzenie max 2.3cm).

Po prawej stronie dziura 30mm; przelot przez szkło i za ścianę odpływ wody do prysznica.

Dopływ wody: elektrozawór NZ na wzmocnieniu z 2 szeregowo połączonymi czujnikami pływakowymi poziomu cieczy odcinającymi zasilanie... jako trzeci poziom zabezpieczenia to zalanie elektrozaworu wodą (pokrywa jest zintegrowana... więc można ją napełnić wodą), a czwarty (jakby elektrozawór był wodoodporny) to dodatkowy czujnik zdalny wyłączający elektrozawór; albo na odwrót ;)

Podmiana być może bez kroplowników, tylko codziennie np. 40 litrów przez 30 minut. Obniży to temperaturę o 0,4 stopnia.... i elektrozawór nie będzie musiał być zasilany cały czas; zresztą jest pod pokrywą... ciepło i tak nie będzie tracone.

Zastanawiam się tylko o ile cm zejść poniżej wzmocnień z lacobelem.... w planie 2 cm ? I ile przestrzeni między nakrywkami a górą wzmocnień na oświetlenie (plan 5 cm; mieści się elektrozawór).

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Mróz

Nawet wpasowują się w Twój projekt 😜 

W niedzielę zaczynam klecić następne 😉

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mróz

@bojack te wszystkie odcienie tam są, tylko teraz jak leżą koło naturalnego kamola to widzę w jakie proporcje iść 😉

Już o tym pisaliśmy z @triamond 👍

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bojack
4 minuty temu, Mróz napisał:

jak leżą koło naturalnego kamola to widzę w jakie proporcje iść 😉

Jest jeszcze druga strona medalu. Serpentynit jak pójdzie do wody, to mocno ściemnieje. Wyjdzie z niego więcej zieleni. Jak myłem kamulce, to mi się gęba cieszyła jak zobaczyłem jak będą wyglądać pod wodą. Myślę że warto wziąć to pod uwagę ;)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bojack
   Otwornica i jazda, tylko jak nie trafić w zbrojenie 😕 Ja myślałem dać minimum 15cm od ściany, a odstępy pomiędzy tak jak zbrojenie pozwoli. 
  • egon44
   Cześć! Czy o ten plik Tobie chodzi?  
  • Radzik
   Ja całość 210cm przykleiłem na fix all 😨 no nic jestem dobrej myśli....
  • Andrzej Głuszyca
   @jarek1969 O ten temat Tobie chodziło? :   Jak nie jest to czego oczekujesz to warto przywołać Andrzeja  @egon44
  • jarek1969
   Kilka lat wstecz Egon44 zamieścił post, w którym było wszystko opisane. Nie mogę odnaleźć tego postu, a bardzo potrzebuję zerknąć w schemat podłączenia sterownika i zasilacza ponieważ wypadł mi jeden kabelek i nie wiem gdzie go podłączyć. Pomoże ktoś namierzyć ten post lub sam schemat?
  • Andrzej Głuszyca
   Wiem że masz niską temperaturę w pomieszczeniu gdzie będzie stać akwa ale najpierw je uruchom, niech wszystkie urządzenia przez miesiąc ( np. w czasie cyklu azotowego) pracują tak jak będą miały pracować i wtedy ocenisz jaką masz faktycznie temperaturę wody. Będzie Ci łatwiej  podjąć decyzję  jakiej mocy kupić grzałkę i czy w ogóle kupować. Teraz w Twoich rozważaniach  punktem wyjściowym  jest temperatura w pomieszczeniu. Ale weź pod wagę , że w trakcie pracy filtrów, oświetlenia temp. wody się podniesie i niech to będzie punktem wyjściowym.
  • did
   Duża moc grzałki wiąże się z jej częstym włączaniem i wyłączaniem, co skraca żywotność urządzenia. Może udałoby się jednak wygospodarować miejsce na 2 słabsze grzałki. Jedna chodziłaby prawie cały czas (z nastawioną docelową temp) a druga z nieco niższą włączałaby się tylko aby dogrzać wodę w przypadku większego spadku temp. Jest to też bezpieczniejsze, gdyż jest mniejsze ryzyko przegrzania wody (zepsucia się 2 grzałek jednocześnie) i nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe zabezpieczenia. Edit: dopiero doczytałem, że masz dużą różnicę w temp. pokojowej i planowanej w akwarium, więc mocna grzałka może nieczęsto się wyłączać 
  • kazikx
   Pikczer, dziękuję za komentarz. Dlatego właśnie myślę (jeszcze nie kupiłem, wybrałem tylko model i wstępnie moc) nad mocniejszą grzałką, czyli 240W. Do akwarium 240l producent poleca grzałkę 150W. Wybrałbym taką, zważywszy również na dużą objętość kamienia dla mbuna, gdybym miał cieplejszy pokój.   Niezły pomysł. Dzięki za trop. Pomyślę.
  • Pikczer
   W 240l 250w to nie aż taka mała. Ja miałem 300w w 300l i dość szybko podnosiła temperaturę. Jak będziesz chciał mieć w akwarium np 24 stopnie a w pokoju jest 19-20 to grzałka będzie pracować przez większość czasu. Póki akwarium jeszcze nie stoi na miejscu to pomyśl może nad izolacją od spodu żeby jak najmniej ciepła uciekało a także może jakieś "ekrany" na ścianę? Ciepło z akwarium nie będzie ogrzewało ścian a bardziej się skumuluje w okolicy akwarium i będzie uciekać na środek pokoju. Koszt izolacji może wynieść do 100zl a efekt może być bardzo istotny dla portfela. 
  • kazikx
   Wróciłem z Krakowa do domu wykończony przez żar lejący się z nieba i buchający z rozgrzanego betonu, po czym zabrałem się za poszukiwanie... grzałki do akwarium. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach wybór padł na Eheim Jager 250W. Podobno klasyka gatunku. Do wyboru skłoniły mnie liczne dobre opinie użytkowników. Grzałka jest mocna, dlatego dokupię zewnętrzny sterownik, zabezpieczający ryby przed potencjalną awarią urządzenia. Niektórzy stosują podobno dwie grzałki o słabszej mocy, w miejsce jednej mocniejszej i jest to rozsądne rozwiązanie. Jednak w moim akwarium chcę schować całą maszynerię do filtra, więc wolę dołożyć dodatkowe, zewnętrzne urządzenie zabezpieczające.   Po co mi grzałka? Akwarium będzie stać w moim pokoju. Temperatura w nim od jesieni do wiosny nie przekracza 20 stopni C, oscyluje zazwyczaj w okolicy 19 stopni C. Nawet w letnie noce spada czasem poniżej 20 stopni C. Zafunduję więc sobie kaloryfer w postaci akwarium, któremu z kolei muszę dostarczyć dodatkowe źródło energii. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.