Skocz do zawartości

Malawi 480L ziemniaka


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje za odpowiedzi, z czasem wiele pierwotnych założeń zmieniłem. Czas na małe podsumowanie.

m21.thumb.png.134419642ea87e10de3c9b50318df2c5.png

Zakończyłem etap dodawania ryb, więc wczoraj rozpocząłem kurację Microbe-lift. Wczoraj po wlaniu jakby się trochę bardziej zaczęły ocierać. Nie jest to paniczne, więc zakładam, że wszystko w normie. 

Plan szybszego startu w postaci: RO, brudnej gąbki ze starego akwarium, Bacto-Active, ceramiki podnoszącej PH chyba się udał. Oby tak było, bo ryby pływają i chyba im dobrze. Założenie GH udało się. PH trochę mniej, bo chciałem 8 i KH również, bo marzyłem około 10, ale to raczej mały/żaden powód do zmartwień?

O podmianach wody na razie zapomnieć? Wkłady typu JBL NITRATEX czy PUROLITE to też dopiero gdy azotany skoczą powyżej 20-30?

W tabelce brakuje jeszcze 8 szt rdzawych. Wczoraj doszły maluchy ok 2 cm (szerokość kciuka). Dwójka z nich zaraz po wpuszczeniu walczyła przez około 30 minut nieustannie jak dwa wściekłe psy. Komicznie to wyglądało. Samiec Elongatus cały dzień ma robotę przy przeganianiu innych. Czasami ta niby samiczka msobo postawi mu się (prośba o identyfikacje w innym dziale), ale na krótko. Także dzieje się. Póki co wygląda, że jest żwawo i wesoło. 

Dziękuje i proszę o więcej! :)  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mierzyłem i nic się nie zmienia, tylko KH wskoczyło już na 16 :( a chcę podnieść PH i teraz się boję...

Dodatkowo pojawia się brązowy glon, jestem w szoku, że tak wcześniej - tym bardziej, że PO4 jest praktycznie cały czas równe 0, a NO3 około 5. Pojawił się również na górnym module. 

fot1.thumb.jpg.e1d4bbdf720a63cac2edd088623f4921.jpg

fot2.thumb.jpg.eabdaa6a01628685c3fa83d7b6ca102d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ziemniak napisał:

Dzisiaj mierzyłem i nic się nie zmienia, tylko KH wskoczyło już na 16 :( a chcę podnieść PH i teraz się boję...

Spokojnie , bez obaw. PH masz takie ( 7,6 - 7.8) , że nie musisz na siłę podnosić . KH 16 się nie przejmuj . Ja mam od lat KH20 ale nie mam ryb z odłowu i wcale się tym nie martwię.

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wydaje się być ok (woda kryształ, parametry wody dobre, ryby wesoło pływają), tylko zastanawiają mnie dwie rzeczy:

1) Pojawiający się coraz mocniej brązowy glon. Ja się cieszę tylko skąd się bierze? Od światła, nocnego oświetlenia (delikatne niebieskie światło przez całą noc)?

2) Ryby ocierają się o piasek. Świeże akwarium, zbyt niskie ph? Czasami raz, czasami kilka razy, ale nie panicznie, po czym jest dłuższy spokój.

m1.png.85c83581a11a66dadf2ae35f8d33676e.png

m2.thumb.png.600f312d7d55adb4684eb07cc2926fab.png

178850870_132848792104642_8976824369633204387_n.thumb.jpg.82473723533ddfb4f526ea6fda9076b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ziemniak napisał:

1) Pojawiający się coraz mocniej brązowy glon. Ja się cieszę tylko skąd się bierze? Od światła, nocnego oświetlenia (delikatne niebieskie światło przez całą noc)?

Okrzemki pojawiają się w niezbyt mocno oświetlonych miejscach. Krótko świecisz stąd okrzemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj samiec elongatus miał paniczne ocieranie przez 5 sekund. W ogóle stracił kolory, teraz tylko czasami jest ładnie wybarwiony. Spróbuje nie karmić dzień/dwa. Parametry wody ok, tylko KH skoczyło w dość szybkim czasie do 18, a PH jest 7,5-7,6 na ogólnym, 7,6-7,8 na szczegółowym. Może ph faktycznie jest ok. 7,5 i to też przyczyna plus skok KH. Przestanę sypać Seachem Malawi, bo tylko KH i TDS skacze, a PH nie chce iść w górę.

W dniu 25.04.2021 o 21:08, bojack napisał:

Okrzemki pojawiają się w niezbyt mocno oświetlonych miejscach. Krótko świecisz stąd okrzemek.

Ten glon (chyba okrzemki) pojawił się w miejscach gdzie jest większe światło. Strony kamienia gdzie pada cień lub mniejsze światło są czyste. Zaczyna się przemieszczać-rozrastać powoli z prawej na lewą stronę zbiornika.

Tlenu i cyrkulacja raczej bardzo dobra.
Woda miękka, ale wartość węglanowa duża i tu może być przyczyna. 
Krzemianów w wodzie chyba brak.
Zbyt mocne oświetlenie w świeżym zbiorniku. Hmmm raczej świecę krótko. Teraz nie wiem czy wydłużyć czy skrócić czy zmniejszyć moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ziemniak napisał:

Tlenu i cyrkulacja raczej bardzo dobra.
Woda miękka, ale wartość węglanowa duża i tu może być przyczyna. 
Krzemianów w wodzie chyba brak.
Zbyt mocne oświetlenie w świeżym zbiorniku. Hmmm raczej świecę krótko. Teraz nie wiem czy wydłużyć czy skrócić czy zmniejszyć moc.

Teraz jeszcze obczaiłem na wykresie, że świecisz w nocy niebieskim światłem. To może być przyczyna. Z poprzedniego hobby wiem, że niebieskie światło wpływa silnie na wzrost roślin, glonów zapewne też. 

U mnie okrzemki pojawiają się tam, gdzie nie dociera bezpośrednie światło, a nie święcę bardzo mocno. Jak wcześniej miałem dużo mocniejsze oświetlenie to nie miałem glonów wcale, dopiero po zmianie na moduły pojawiły się okrzemki i krasnorosty (chyba).

Ze zwiększaniem mocy/czasu świecenia bądź ostrożny, żeby okrzemek nie zastąpiły sinice. Chociaż przy tak niskich azotanach i fosforanach chyba Ci to nie grozi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.