Jump to content

Wysokie no2


Recommended Posts

pauleta25

Witam mam dojrzewające akwarium 80l tanganika już dojrzewa 5 tygodni od około 10dni mam Wysokie no2 między 0.4 a 0.6 za 5dni mam mieć ryby ratujcie mam w kubelku wsadzony woreczek purigen seachem mam też plyn serra to iveco pomozscie co robić 

Link to post
Share on other sites
Sajmon41

Witaj...pierwsze co, to wyciągnij ten Purigen z filtra, bo na tym etapie on Ci tylko zaszkodzi bo zaburzy cały cykl azotanowy. A teraz opisz Swój start akwarium, czyli: jakie podałeś bakterie, jaki masz filtr, co masz w tym filtrze itd...bo nikt z Nas nie będzie w stanie Ci pomóc.

Link to post
Share on other sites
pauleta25

Akwarium 80l tanganika filtr aqua szut head 750 filtr rozbudowany ceramika i gąbka 3slimaki bakterie seachem stability

20210308_104446.jpg

Link to post
Share on other sites
marek_z_81

Opisz jak startowałeś. 

P. S chcesz z tego zrobić Malawi? Jeżeli nie to czemu nie radzisz się na forum tanganiki? Rozumiem, że cykl azotowy jest taki sam, ale... 

Link to post
Share on other sites
marek_z_81

Ale trzeba cie ciągnąć za jezyk. 

Jakie bakterie? Z pożywką czy bez? 

Link to post
Share on other sites
_Darek_
1 godzinę temu, pauleta25 napisał:

2 razy w tygodniu daje bakterie

Jeżeli masz na myśli Seachem Stability to producent zaleca inne dawkowanie:

"Sposób użycia: Przy zakładaniu nowego zbiornika, pierwszego dnia dodać 1 nakrętkę (5 ml) na każde 10 litrów pojemności akwarium. Później przez tydzień dodawać 1 nakrętkę na każde 80 litrów pojemności zbiornika. W tym okresie można rozpocząć wprowadzanie ryb i innych organizmów wodnych. Następnie dodawać 1 nakrętkę na każde 40 litrów pojemności zbiornika raz w miesiącu lub podczas każdej podmiany wody, a także przy wprowadzaniu nowych ryb i po skończeniu podawania leków."

informacja ze strony producenta.

Link to post
Share on other sites
pauleta25

Co mam zrobić do piątku jak zmniejszyć no2 zakupiłem seachem prime

Link to post
Share on other sites
bojack
Godzinę temu, pauleta25 napisał:

Co mam zrobić do piątku jak zmniejszyć no2 zakupiłem seachem prime

Najlepiej gdybyś teraz odczekał do zamknięcia cyklu. Jak pozostałe parametry? NH3/4=0? No3 już skoczyło? Jeżeli No3 skoczyło, to lada chwila będziesz miał zamknięty cykl. Skoro masz obecnie wysokie No2 to nie dodawaj już pożywki, najlepiej gdybyś dodał brud z gąbki dojrzałego akwarium (kiedyś tak mi pomógł @TOMEKSIEDLCE jak się zbytnio pośpieszyłem i uratował mi rybcie) ewentualnie bakterie bez pożywki, np. Prodibio Biodigest, to może stanowczo przyspieszyć rozwój bakterii.

Sachem Prime zadziała doraźnie, tj. zbije Ci wysoki poziom No2, ale spowolni też zamknięcie cyklu i katastrofa przesunie się w czasie, znając życie wtedy, gdy wpuścisz ryby. Kiedyś robiłem test z sachem prime, w 10ml wody stężenie No2 30ppm, jedna kropla prime i No2=0.

 

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Bezprym
   No tamto było sporo większe. 
  • egon44
   Siemanko  Posiadam te testy kropelkowe. Dużo dokładniejszy jest test 6-8 bo pokazuje wynik co 0,2.  Ten drugi test pokazuje wyniki co 0,5, więc już nie jest tak precyzyjny.  Co do korzucha bakteryjnego za gąbką, to nie masz się czym przejmować. To normalne w tego typu filtracji. Jeśli aż tak Tobie to przeszkadza to zbierz korzuch za pomocą papierowego ręcznika. 
  • bojack
   Tak, może być coś w tym co napisał @triamond. To samo może tyczyć się hodowców dysków u których metro to podstawowy lek w akwarystycznej apteczce, a część z nich używa go tylko w formie kąpieli długotrwałej. Wracając do genezy mojego problemu, to celuję, że problem rozpoczął się jak przestałem robić regularne podmiany wody. Badane parametry wody ok, ale ilości bakterii w wodzie, czy właśnie DOC nie byłem w stanie zbadać. Dodatkowo ostatnią podmianę przed tą przerwą zrobiłem letnią wodą, a czort wie co siedzi w starym blokowym bolierze - to był na pewno duży błąd. Zakładam że to są dwie przyczyny mojego problemu i być może mam inwazję wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy nie kupić mikroskopu i nie zrobić wymazów. Bo tak to walka w ciemno i być może niepotrzebne faszerowanie ryb chemią.
  • Tomasz78
   Ja się z tym nie zgodzę, rozmiar akwa ma znaczenie i to duże, tylko mowa o dużej różnicy wielkości/pojemności a nie z 240l do np 450l.
  • triamond
   Oki może pomagać. Jak za mała powierzchnia filtracyjna -> węgiel organiczny w wodzie (DOC)-> bakterie (w tym chorobotwórcze) w wodzie w większych stężeniach -> układ immunologiczny ryb musi walczyć. Dodanie metronidazolu który ląduje w filtrze zabija w bakterie w wodzie (biofilm w dojrzałym filtrze sobie daje radę), układ immunologiczny ryb ma więcej zasobów do zwalczania choroby. Tylko to trochę leczenie objawowe. Problemem jest za mała powierzchnia filtra, co powoduje że nie jest rozkładany DOC. Czyli sam lek czasowo eliminuje jeden z czynników wywołujący chorobę, ale nie leczy bo nie osiąga stężenia terapeutycznego w organizmie ryby.... W którymś z linków był opisany ten mechanizm...  
  • Bezprym
   Musisz zmierzyć jeszcze NH4,jakąś pożywka go bakterii by się przydała. 
  • pavlosokol
   Cześć. Mam na imię Paweł i mieszkam w Augustowie. W końcu nadszedł moment na założenie mojego akwarium z pyszczakami. Posiadam zbiornik 200l. W nim umieściłem 3mm spienionego PCV, na którym ułożony jest kamień gnejs. Piasek kwarcowy o frakcji ok. 1mm wypelnił resztę. Za filtrację odpowiada ultramax 1500 z wkładem z gąbek, zeomax plus i ceramiki. Wodę zalałem w dniu 08.04.21. Dzień później dodałem Actibactol i ruszyła filtracja. 10.04.21 do wody dodałem Af water conditioner jako uzdatniacz. Niestety nie zrobiłem testów wody po napełnieniu akwarium. Dziś testami zoolek zbadałem wodę. PH ogólny-7,5 a dokładny 8. NO2-0, NO3-0. Nie dodawałem pokarmu do wody. Czy są możliwe takie parametry wody na starcie? Dodam, że napowietrzenie jest tylko z wylotu filtra. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
  • yaro
   Metro, wielu z nas to pomogło.
  • triamond
   @yaroale w kwestii abstynencji ryb czy metronidazolu w wodzie ? @bojackmetoda z zawiesiną w łyżce i płatkami wydaje się oki... z tabletek da radę... https://aquariumscience.org/index.php/12-2-treatments-summary/ pod tabelką: "These medications are generally the only disease treatments which are supported by science." Autor podaje, że te metody da się potwierdzić badaniami naukowymi... Wiem, że w książkach są różne rzeczy
  • Bezprym
   Już milczę 🤐🤫
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.