Jump to content

260x80 sump + cyrkulator

Recommended Posts

sabotage

Cześć,

W zbiorniku za filtrację mechaniczna i biologiczna ma odpowiadać 350 litrowy sump. Dołożyć chce falownik z obawy przed osiadającymi na dnie nieczystościami. Wystrój to wyłącznie tło na tylnej i prawej bocznej ścianie (zabudowany komin w tym rogu). Falownik ustawić obok wylotu sumpa, czy zupelnie z drugiej strony? Wiem, że to sprawa dość indywidualna ze względu na układ wystroju, ale u mnie, srodek będzie raczej pusty (nonmbuna/drapieżniki) a jedyna przeszkodą dla wody bedą nierówności tła 3d. Mam więc zagwozdkę, tło bedzie robione na zamówienie i musze w miarę precyzyjnie określić miejsca sprzętu (w zamyśle, wszystko ma być skrzętnie ukryte w strukturach tła). Dorabiać moduł pod falownik z lewej strony, czy, podobnie jak komin, umieścić do po prawej?

Pozdrawiam

bojack
3 godziny temu, sabotage napisał:

Falownik ustawić obok wylotu sumpa, czy zupelnie z drugiej strony? Wiem, że to sprawa dość indywidualna ze względu na układ wystroju, ale u mnie, srodek będzie raczej pusty

Dokładnie tak jak piszesz, sprawa indywidualna, pytanie jakiej mocy będzie cyrkulator, jak mocny będzie zasys w kominie, itd.

Z założenia zrobilbym cyrkulator tam gdzie zasys sumpa. Tam powinny zbierać się nieczystości i tam powinien być najsłabszy ruch wody, aby sump mógł zassac bałagan.

Bartek_De
14 minut temu, bojack napisał:

Z założenia zrobilbym cyrkulator tam gdzie zasys sumpa. Tam powinny zbierać się nieczystości i tam powinien być najsłabszy ruch wody, aby sump mógł zassac bałagan.

Przy tradycyjnym zasysie czyli blisko dna to tak jak piszesz, natomiast sump to całkiem inna bajka. Woda do komina przelewa się górą przez grzebień i należy cały syf z dna podnieść i skierować w okolice grzebienia. Nie mam żadnego doświadczenia z sumpem, być może dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cyrkulatora po przeciwnej stronie komina, ale tak jak wspomniałem, nie mam pojęcia o sumpach.

• Like 1
bojack
17 minut temu, Bartek_De napisał:

Przy tradycyjnym zasysie czyli blisko dna to tak jak piszesz, natomiast sump to całkiem inna bajka. Woda do komina przelewa się górą przez grzebień i należy cały syf z dna podnieść i skierować w okolice grzebienia. Nie mam żadnego doświadczenia z sumpem, być może dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cyrkulatora po przeciwnej stronie komina, ale tak jak wspomniałem, nie mam pojęcia o sumpach.

No to faktycznie trochę się zagalopowałem z odpowiedzią, bo o sumpie pojęcia nie mam żadnego 😅. Ciężko będzie zrobić to dobrze. Bo ustawić cyrkulator tak, żeby podrywal wszystko do góry będzie łatwo, ale czy będzie to fajne to nie wiem. Potrzebny sumpowy człowiek, żeby coś sensownie doradzić.

sabotage
Posted (edited)

Dlatego zastanawiam się czy w module po prawej nie ukryć mechanika na gąbkach. Wolałbym nie mieć niczego na lewej scianie akwarium. 

Edit, ale wciąż zastanawiam się, czy to wystarczy w przypadku braku cyrkulatora.

Edited by sabotage
Bartek_De

Dlatego zastanawiam się czy w module po prawej nie ukryć mechanika na gąbkach. Wolałbym nie mieć niczego na lewej scianie akwarium. 

Edit, ale wciąż zastanawiam się, czy to wystarczy w przypadku braku cyrkulatora.

To zależy jakiej pompy (L/h) użyjesz w tym mechaniku. Nie napisałeś jaka wysokość baniaka i nie wiem ile wody będziesz tam miał, ale myślę że 6500-8000L/h powinno załatwić sprawę. Polecam pompy DCP są bezgłośne i łatwo do nich dopasować hydraulikę pvc. Jeśli wylot zrobisz z rurek i kształtek 25 lub 32mm powinieneś uzyskać ładny, szeroki strumień i wtedy faktycznie cyrkulator może okazać się zbędny.

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• greghor
      Akwarium ma ponad rok, obecna obsada to: - Placidochromis phenochilus Mdoka White lips 5+4 (chyba, bo pewności nie mam) - Aulonocara Mamelela 1+3 - Cynotilapia afra Cobue 1+3 + 3 młode samice które ciężko już odróżnić od pierwszego pokolenia + 2 młode samce około 5cm, które chowają się po kątach przed alfą + kilkanaście mniejszych ryb tego gatunku Myślę, że obsada osiągnęła już docelowe wymiary. W akwarium cały czas się coś dzieje, tyle że bezkrwawo. Zastanawiam się co z młodymi aframi, bo chociaż tak jak napisałem chowają się po kątach, to rosną dość szybko i tylko patrzeć kiedy zaczną się stawiać;)  
    • Yacek
      Przed chwila zmierzyłem NO3. Poniżej 0,5. Może dlatego, ze ryby małe jeszcze...
    • klinsman87
      Zakładam moje pierwsze malawi o wymiarach 200x50x60h. Gruzowisko 220 kg. Moja propozycja obsady wyłącznie oparta na tym co gdzieś tam przeczytałem, ale głównie wybrana wzrokowo, bo doświadczenia brak : 1. Metriaclima zebra chilumba ( 10 szt, docelowo 1+4). Wiem, że samce bardzo agresywne 2. Ps. Acei Luwala ( docelowo 15-20 szt). Toniowiec 3. Metriaclima msobo magunga - ładne żółte samice ( 15-20 szt, docelowo 2+8), albo Ps. Saulosi - również samice żółte ( 15 szt, docelowo 2+8). Wybór między tymi dwoma gatunkami załatwia mi chęć posiadania koloru żółtego w akwarium 4. Ps. demasoni ( ile na początek, ile docelowo?) - wybór ten przy założeniu, że nie wybiorę Ps. saulosi, bo ponoć nie się ich nie łączy. 5. Cynotilapia afra cobwe ( samice brzydkie- takie szare, ale samce nadrabiają z nawiązką. Ile na start ich, ile docelowo? Jak to wygląda pod kątem żywieniowym, temperamentu, agresywności i kolorystyki? Coś zmienić ? Może jakieś inne gatunki? Czy 5 gatunków da radę upchać w ten zbiornik?   
    • TOMEKSIEDLCE
      Tak nie którzy uważają jak masz przerybione akwarium to NO3 jest spore . Czasem trzeba wodę wymienić akwarium dla komfortu ryb ... W moim przypadku ja wymieniam co 7 lub 10 dni , 40 l na świeżo wodę .
    • Yacek
      Czy jedynym wskaźnikiem, że trzeba zrobić podmianę jest wysoki poziom NO3?
    • Grzegorz78
      Pomalowałem tło na czarno, polecaną na forum farbą. Jestem tak zadowolony z efektu, że raczej nie będę robił korekty szarą, chociaż już kupiłem. Zainteresował mnie temat węgla kamiennego w akwarium i tak sobie myślę czy nie pomalować naturalnych kamieni. OT takie przemyślenie po pomalowaniu tła.
    • Moje Malawi
      Właśnie od czasu do czasu zaczepia moje samiczki saulosi i najczęściej gania się z moim samcem saulosi (mam dużo  inny gatunków  samców) który jest od niego 2razy mniejszy. 
    • Arturmalawi
      Witam, poszukuje lodotropheus sprengerae tkzw. Rdzawych tylko większe sztuki ponieważ chcę dorzucić do aktywnego zbiornika. Interesuję mnie harem 1 + 3, jeżeli ktoś ma nadwyżkę to chętnie odkupie. Warszawa i okolice
    • Tomasz78
      Jeśli to nie saulosi to jakiś mieszaniec. Poczekaj, niech jeszcze podrośnie, jak się wybarwi na niebiesko to będzie saulosi, jeśli nie to będzie to mieszaniec.
    • bojack
      Znalazłem 2szt. w środku pusto, nic nie śmierdzi. Albo zjedzone, albo już zdążyły się rozłożyć. Dalej nie szukałem.  Muszę znów zbić po4 i zobaczyć, czy nadal będzie narastać tak szybko.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.