Skocz do zawartości

260x80 sump + cyrkulator


sabotage

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W zbiorniku za filtrację mechaniczna i biologiczna ma odpowiadać 350 litrowy sump. Dołożyć chce falownik z obawy przed osiadającymi na dnie nieczystościami. Wystrój to wyłącznie tło na tylnej i prawej bocznej ścianie (zabudowany komin w tym rogu). Falownik ustawić obok wylotu sumpa, czy zupelnie z drugiej strony? Wiem, że to sprawa dość indywidualna ze względu na układ wystroju, ale u mnie, srodek będzie raczej pusty (nonmbuna/drapieżniki) a jedyna przeszkodą dla wody bedą nierówności tła 3d. Mam więc zagwozdkę, tło bedzie robione na zamówienie i musze w miarę precyzyjnie określić miejsca sprzętu (w zamyśle, wszystko ma być skrzętnie ukryte w strukturach tła). Dorabiać moduł pod falownik z lewej strony, czy, podobnie jak komin, umieścić do po prawej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sabotage napisał:

Falownik ustawić obok wylotu sumpa, czy zupelnie z drugiej strony? Wiem, że to sprawa dość indywidualna ze względu na układ wystroju, ale u mnie, srodek będzie raczej pusty

Dokładnie tak jak piszesz, sprawa indywidualna, pytanie jakiej mocy będzie cyrkulator, jak mocny będzie zasys w kominie, itd.

Z założenia zrobilbym cyrkulator tam gdzie zasys sumpa. Tam powinny zbierać się nieczystości i tam powinien być najsłabszy ruch wody, aby sump mógł zassac bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bojack napisał:

Z założenia zrobilbym cyrkulator tam gdzie zasys sumpa. Tam powinny zbierać się nieczystości i tam powinien być najsłabszy ruch wody, aby sump mógł zassac bałagan.

Przy tradycyjnym zasysie czyli blisko dna to tak jak piszesz, natomiast sump to całkiem inna bajka. Woda do komina przelewa się górą przez grzebień i należy cały syf z dna podnieść i skierować w okolice grzebienia. Nie mam żadnego doświadczenia z sumpem, być może dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cyrkulatora po przeciwnej stronie komina, ale tak jak wspomniałem, nie mam pojęcia o sumpach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bartek_De napisał:

Przy tradycyjnym zasysie czyli blisko dna to tak jak piszesz, natomiast sump to całkiem inna bajka. Woda do komina przelewa się górą przez grzebień i należy cały syf z dna podnieść i skierować w okolice grzebienia. Nie mam żadnego doświadczenia z sumpem, być może dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cyrkulatora po przeciwnej stronie komina, ale tak jak wspomniałem, nie mam pojęcia o sumpach.

No to faktycznie trochę się zagalopowałem z odpowiedzią, bo o sumpie pojęcia nie mam żadnego 😅. Ciężko będzie zrobić to dobrze. Bo ustawić cyrkulator tak, żeby podrywal wszystko do góry będzie łatwo, ale czy będzie to fajne to nie wiem. Potrzebny sumpowy człowiek, żeby coś sensownie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zastanawiam się czy w module po prawej nie ukryć mechanika na gąbkach. Wolałbym nie mieć niczego na lewej scianie akwarium. 

Edit, ale wciąż zastanawiam się, czy to wystarczy w przypadku braku cyrkulatora.

Edytowane przez sabotage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dlatego zastanawiam się czy w module po prawej nie ukryć mechanika na gąbkach. Wolałbym nie mieć niczego na lewej scianie akwarium. 

Edit, ale wciąż zastanawiam się, czy to wystarczy w przypadku braku cyrkulatora.


To zależy jakiej pompy (L/h) użyjesz w tym mechaniku. Nie napisałeś jaka wysokość baniaka i nie wiem ile wody będziesz tam miał, ale myślę że 6500-8000L/h powinno załatwić sprawę. Polecam pompy DCP są bezgłośne i łatwo do nich dopasować hydraulikę pvc. Jeśli wylot zrobisz z rurek i kształtek 25 lub 32mm powinieneś uzyskać ładny, szeroki strumień i wtedy faktycznie cyrkulator może okazać się zbędny.

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.