Jump to content

Lekki wzrost NO2


Sajmon41

Recommended Posts

Sajmon41

Witam...Mam świeżo zarybione akwarium 375l. które dojżewało od 30.01. Posiadam w nim 40sztuk pyszczaków.

16szt Metriaclima msobo magunga 

12szt Cynotilapia hara gallireya reef 

12szt Pseudotropheus cyaneorhabdos maingano

20.02.2021 wpuściłem 20szt, parametry wody miałem następujące:

PH- 8

NO2- 0,01

NO3- 5

NH3- 0

NH4- 0

przez tydzień parametry w akwarium nawet nie drgnęły, co mnie bardzo pozytywnie  zaskoczyło.

27.02.2021 wpuściłem kolejne 20szt, wcześniej zrobiłem pomiar wody i nic się nie zmieniło. Wczoraj wieczorem robiąc testami kontrolę parametrów wody ( walizkowe JBL ) zauważyłem że moje NO2 nieznacznie wzrosło...do 0,025. Od razu wlałem 75ml preparatu Sera Toxivec. Dzisiaj zrobiłem ponownie testy które wyglądają następująco.

PH-  8

NO2- miedzy 0,025 a 0,05

NO3- 5

NH3- 0

NH4- 0

Rybki wyglądają jak by nic się wodą nie działo, są bardzo ruchliwe.

Proszę doradźcie mi co mam zrobić aby zbić to NO2 do 0

Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Zredukuj obsadę  albo zwiększ wydajność  filtracji.  Polecam  wariant pierwszy. 

Link to post
Share on other sites
Sajmon41
12 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Zredukuj obsadę

Zredukować obsadę? Rybki kupowałem w FishMagic i ten hodowca właśnie taką ilości zaproponował mi właśnie kupić ponieważ twierdził że przy takiej ilości będę miał większy manewr przy ustaleniu haremu...i niby 40 rybek 3 - 3,5cm to niby wcale nie jest dużo na taki litraż...no to widzę że nie źle mnie naciągnął na kasę. T do jakiej ilości mam zredukować obsadę?

Link to post
Share on other sites
pulpet

Jakie duże te ryby? Nie drgnęła Ci rączka przy karmieniu? Spokojnie, młody zbiornik. Ja niedawno zarybialem od zera i też na trzeci dzień lekko NO2 podskoczylo i potem spadło. Więcej odpadów, poczekaj aż się bakterie domnożą, i kontroluj sytuację żeby nie wymknęła się spod kontroli. To co masz to  żaden dramat. Zaopatrz się w jakąś gaśnice na wypadek pożaru, Toxivec albo Nitrit minus od Sery np. Ale lej w ostateczności, bo sobie wydłuzysz dojrzewanie zbiornika. Obserwuj ryby. Jak się zachowują normalnie to czekaj, ale bądź czujny. Taka moja rada.

 • Dziękuję 1
Link to post
Share on other sites
Sajmon41
2 minuty temu, pulpet napisał:

Jakie duże te ryby?

3-3,5cm pokarm podaję w takich ilościach aby w ciągu 1-1,5min zniknął, i tak znika. Więc myślę że wszystko jest ok ponieważ porcje nie są duże a na dodatek pokarm podaję po dwóch stronach akwarium tak aby każda ryba coś zjadła. I jak na razie to mi się udaje

Link to post
Share on other sites
pulpet

Jaka wyżej pisałem. Nie należę do osób paranoicznie bojących się lekkich wahań parametrów w młodym zbiorniku. Powiększa się obsada, może się lekko wahać na początku. Jak się nie poprawi albo będzie drastycznie pogarszać to wymaga oczywiście bardziej zdecydowanych działań. Ja bym na razie obserwował i karmił raczej oszczędnie. 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Jeb_us

Wiesz to normalne nic nie wlewaj po kilku dniach powinno być ok pamiętaj że ilość bakterii będzie dostosowana do ilości pokarmu dla nich, co do redukcji to racja ale, nie odrazu przecież to byłoby bez sensu.... Byś się pozbyl samic zamiast samcow, osobiście polecam nie odlawiac odrazu, a po czasie docelowo 25 - 30 ryb to spoko na twoj zbiornik, ale mowa tutaj o dorosłych osobnikach nie pyrtkach. 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
Sajmon41
7 minut temu, Jeb_us napisał:

 

To jest oczywiste że zredukuje obsadę, ale najpierw chce zaobserwować zachowanie ryb danego gatunku, by móc w jakimś stopniu stwierdzić która ryba to samiec czy samica bo jak zauważyłem te maluchy już potrafią wdać się w przepychankę 🙂 a są i takie osobniki które już obrały sobie daną grotę i teraz rywalizują o nią 🙂

Link to post
Share on other sites
Jeb_us

Także zostaw,obserwuj, wyciągaj wnioski. Ja osobiście zostawiłbym docelowo 10 msobo to 2/8 do tego po jednym haremie 1/4 albo ewentualnie 2/4 i będzie petarda 👍🏻

Link to post
Share on other sites
Sajmon41
15 minut temu, Jeb_us napisał:

Ja osobiście zostawiłbym docelowo 10 msobo to 2/8 do tego po jednym haremie 1/4 albo ewentualnie 2/4 i będzie petarda 👍🏻

Ha...🙂 tylko czy będę miał tyle szczęścia i uda się to utworzyć. No w takiej liczbie tych gatunków akwarium prezentował by się bardzo ładnie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Bezprym
   No tamto było sporo większe. 
  • egon44
   Siemanko  Posiadam te testy kropelkowe. Dużo dokładniejszy jest test 6-8 bo pokazuje wynik co 0,2.  Ten drugi test pokazuje wyniki co 0,5, więc już nie jest tak precyzyjny.  Co do korzucha bakteryjnego za gąbką, to nie masz się czym przejmować. To normalne w tego typu filtracji. Jeśli aż tak Tobie to przeszkadza to zbierz korzuch za pomocą papierowego ręcznika. 
  • bojack
   Tak, może być coś w tym co napisał @triamond. To samo może tyczyć się hodowców dysków u których metro to podstawowy lek w akwarystycznej apteczce, a część z nich używa go tylko w formie kąpieli długotrwałej. Wracając do genezy mojego problemu, to celuję, że problem rozpoczął się jak przestałem robić regularne podmiany wody. Badane parametry wody ok, ale ilości bakterii w wodzie, czy właśnie DOC nie byłem w stanie zbadać. Dodatkowo ostatnią podmianę przed tą przerwą zrobiłem letnią wodą, a czort wie co siedzi w starym blokowym bolierze - to był na pewno duży błąd. Zakładam że to są dwie przyczyny mojego problemu i być może mam inwazję wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy nie kupić mikroskopu i nie zrobić wymazów. Bo tak to walka w ciemno i być może niepotrzebne faszerowanie ryb chemią.
  • Tomasz78
   Ja się z tym nie zgodzę, rozmiar akwa ma znaczenie i to duże, tylko mowa o dużej różnicy wielkości/pojemności a nie z 240l do np 450l.
  • triamond
   Oki może pomagać. Jak za mała powierzchnia filtracyjna -> węgiel organiczny w wodzie (DOC)-> bakterie (w tym chorobotwórcze) w wodzie w większych stężeniach -> układ immunologiczny ryb musi walczyć. Dodanie metronidazolu który ląduje w filtrze zabija w bakterie w wodzie (biofilm w dojrzałym filtrze sobie daje radę), układ immunologiczny ryb ma więcej zasobów do zwalczania choroby. Tylko to trochę leczenie objawowe. Problemem jest za mała powierzchnia filtra, co powoduje że nie jest rozkładany DOC. Czyli sam lek czasowo eliminuje jeden z czynników wywołujący chorobę, ale nie leczy bo nie osiąga stężenia terapeutycznego w organizmie ryby.... W którymś z linków był opisany ten mechanizm...  
  • Bezprym
   Musisz zmierzyć jeszcze NH4,jakąś pożywka go bakterii by się przydała. 
  • pavlosokol
   Cześć. Mam na imię Paweł i mieszkam w Augustowie. W końcu nadszedł moment na założenie mojego akwarium z pyszczakami. Posiadam zbiornik 200l. W nim umieściłem 3mm spienionego PCV, na którym ułożony jest kamień gnejs. Piasek kwarcowy o frakcji ok. 1mm wypelnił resztę. Za filtrację odpowiada ultramax 1500 z wkładem z gąbek, zeomax plus i ceramiki. Wodę zalałem w dniu 08.04.21. Dzień później dodałem Actibactol i ruszyła filtracja. 10.04.21 do wody dodałem Af water conditioner jako uzdatniacz. Niestety nie zrobiłem testów wody po napełnieniu akwarium. Dziś testami zoolek zbadałem wodę. PH ogólny-7,5 a dokładny 8. NO2-0, NO3-0. Nie dodawałem pokarmu do wody. Czy są możliwe takie parametry wody na starcie? Dodam, że napowietrzenie jest tylko z wylotu filtra. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
  • yaro
   Metro, wielu z nas to pomogło.
  • triamond
   @yaroale w kwestii abstynencji ryb czy metronidazolu w wodzie ? @bojackmetoda z zawiesiną w łyżce i płatkami wydaje się oki... z tabletek da radę... https://aquariumscience.org/index.php/12-2-treatments-summary/ pod tabelką: "These medications are generally the only disease treatments which are supported by science." Autor podaje, że te metody da się potwierdzić badaniami naukowymi... Wiem, że w książkach są różne rzeczy
  • Bezprym
   Już milczę 🤐🤫
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.