Jump to content

Obliczanie mediów filtracyjnych


triamond
 Share

Recommended Posts

Arkusz kalkulacyjny. Wpisujemy ilość karmy, oraz % karmienia dziennie. Arkusz liczy maksymalną liczbę ryb różnej długości oraz ilość mediów potrzebnych do filtracji - do nitryfikacji i do uzyskania krystalicznie czystej wody.
Aktualna wersja pliku do pobrania w poście #100.
 

Edited by Bartek_De
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.02.2021 o 18:25, triamond napisał:

Wpisujemy ilość karmy, oraz % karmienia dziennie

Rozwiń proszę "% masy ciała przy karmieniu dziennie", bo nie mogę tego pojąć swoją głową ;) 

Link to comment
Share on other sites

A po co tak sobie komplikować w sumie proste sprawy? Właściwie do filtracji biologicznej wystarczy piasek w akwarium. Do tego trochę ceramiki w kuble czy innej puszce i tyle. Czy do tego trzeba aż arkusza? No, ale każdy prowadzi akwarium jak chce :)

 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, bojack napisał:

Rozwiń proszę "% masy ciała przy karmieniu dziennie", bo nie mogę tego pojąć swoją głową ;) 

Jeśli mamy 10 ryb, z których każda waży 10g to mamy razem 100g ryb, które powinny dostać codziennie 0,5-2g karmy. Czyli właśnie od 0,5% do 2% swojego ciężaru. To ten % masy ciała przy karmieniu dziennie. Jeśli dostaną mniej niż 0,5%, to będą chorować i padać ... powyżej 2% i zachorują na otyłość lub cukrzycę. To oczywiście szacunki.

Zagadnienie jest trochę bardziej skomplikowane... małe ryby potrzebują więcej karmy od dużych o tej samej masie. Czyli mówimy tutaj "o masie metabolicznej". Arkusz to uwzględnia - w zależności od rozmiaru. Piszę to na wypadek, gdyby ktoś chciał odłowić i zważyć swoje ryby;)

W arkuszu zmieniamy masę dodawanej karmy dziennie - aż będzie się zgadzać z naszą obsadą. Wtedy wiemy ile jakich mediów filtracyjnych potrzebujemy, by zamknąć cykl azotowy (nitryfikacja) lub uzyskać krystalicznie czystą wodę bez filtracji mechanicznej.

@Bartek_De Jak post jest teraz w dziale woda, to dodałem do arkusza obliczenia stężenia azotanów i fosforanów ;)

@danielj Niestety, to mit, że piasek w akwarium jest filtrem. Tzn. jest ale działa tylko jego powierzchnia, jeśli jest cyrkulacja wody w akwarium. Bez wymuszonego przepływu (filtr podżwirowy) ma skuteczność poniżej 1% zwykłego filtra kubełkowego.

Kolejny mit, to że ceramika jest dobrym medium filtracyjnym. Producenci podają całkowitą powierzchnię szacowaną za pomocą penetracji azotu. Niestety, cała ta powierzchnia nie jest dostępna dla bakterii. Bakterie są większe od cząsteczek gazu. Nie zmieszczą się do małych porów. Budują też biofilm - kolonie zawieszone w szlamie.  Potrzebują też szybkiego przepływu wody, małe pory się zapchają szybko. W rezultacie efektywna powierzchnia ceramiki, to tylko powierzchnia zewnętrzna, która zależy od wielkości kawałków medium. Gąbka sprawdza się dużo lepiej jako medium do filtracji biologicznej.

 

Obliczanie mediów filtracyjnych.ods

Edited by triamond
Aktualizacja
 • Like 1
 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Falcowski

Bardzo fajny kalkulator. Super pokazuje, który sposób filtracji jest najlepszy. Ten K1 mi proponowano, ale odrzuciłem i dałem ceramikę, teraz mogę żałować.

Przy okazji zważyłem sobie karmę, wyszło że daję 2.5g 2x dziennie, czyli około 0.5% masy wg kalkulatora. 

To mi dało do myślenia i pewnie sobie dołożę gąbek 30PPI. Przy okazji pomogło w wyborze, jaką porowatość gąbki wybrać.

Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, danielj napisał:

A po co tak sobie komplikować w sumie proste sprawy? Właściwie do filtracji biologicznej wystarczy piasek w akwarium. Do tego trochę ceramiki w kuble czy innej puszce i tyle.

Widzisz, moje podejście jest takie, że warto wszystko analizować. Im większą masz wiedzę, tym więcej działań podejmujesz świadomie. Z takim nastawieniem, że nie ma sensu czegoś zgłębiać ziemia nadal byłaby płaska, a słońce kręciło by się wokół niej ;)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, bojack napisał:

Widzisz, moje podejście jest takie, że warto wszystko analizować. Im większą masz wiedzę, tym więcej działań podejmujesz świadomie. Z takim nastawieniem, że nie ma sensu czegoś zgłębiać ziemia nadal byłaby płaska, a słońce kręciło by się wokół niej ;)

Hmm cała filozofia filtracji biologicznej polega na sprowadzeniu produktów przemiany materii do  NO 3 i wyrzuceniu ich z systemu. Po co Ci do tego  arkusz kalkulacyjny?  Robisz testy wody, czy wyliczysz wszystko w exelu? A jeśli robisz testy to wiesz, że nie masz ani NO2, ani amoniaku.  Poza tym jeszcze nie spotkałem się w swojej karierze z akwarium które prowadzone w miarę rozsądnie ma w wodzie NO2. Nawet w morskim gdzie  reakcji chemicznych  jest o wiele więcej. Poza tym wystarczy, że np. Siporax czy inne medium będzie źle wyprodukowany i wszystkie założenia do... kosza.  Ja nikomu nie zabraniam używania tego  arkusza, ale czy ten arkusz coś zmieni ?  Nie sądzę.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, danielj napisał:

Hmm cała filozofia filtracji biologicznej polega na sprowadzeniu produktów przemiany materii do  NO 3 i wyrzuceniu ich z systemu.

No właśnie nie do końca. Człowiek zdobywa wiedzę całe życie, dlatego warto być otwartym ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
  • Tomasz78
   Jak masz głównie non-mbune to frejki są bardziej śmiałe w spokojnym towarzystwie, ale w towarzystwie agresywniejszej mbuny będą sobie słabiej radziły.
  • ziemniak
   Spokojnie, jest niedziela. @wojluz nie ma wielkiego murowanego zbiornika. Chyba, że będzie taki stawiał. Po prostu uważam za zbyteczne takie ogrzewanie w akwarium ok 300L, a do tego kłopotliwe. Jest to moje zdanie. Z tego co pamiętam to właśnie takie ogrzewanie jest polecane przez producentów do akwariów roślinnych. Pamiętam dyskusje na innym forum o tym jaki to ma świetny wpływ na rośliny, a rzeczywistość. Jednak teraz już nie muszę myśleć o roślinach.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.