Jump to content

Obliczanie mediów filtracyjnych


triamond

Recommended Posts

triamond

Arkusz kalkulacyjny. Wpisujemy ilość karmy, oraz % karmienia dziennie. Arkusz liczy maksymalną liczbę ryb różnej długości oraz ilość mediów potrzebnych do filtracji - do nitryfikacji i do uzyskania krystalicznie czystej wody.

Aktualna wersja pliku do pobrania w poście #6

 

Edited by Bartek_De
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
bojack
W dniu 24.02.2021 o 18:25, triamond napisał:

Wpisujemy ilość karmy, oraz % karmienia dziennie

Rozwiń proszę "% masy ciała przy karmieniu dziennie", bo nie mogę tego pojąć swoją głową ;) 

Link to post
Share on other sites
danielj

A po co tak sobie komplikować w sumie proste sprawy? Właściwie do filtracji biologicznej wystarczy piasek w akwarium. Do tego trochę ceramiki w kuble czy innej puszce i tyle. Czy do tego trzeba aż arkusza? No, ale każdy prowadzi akwarium jak chce :)

 

 • Like 4
Link to post
Share on other sites
triamond
21 godzin temu, bojack napisał:

Rozwiń proszę "% masy ciała przy karmieniu dziennie", bo nie mogę tego pojąć swoją głową ;) 

Jeśli mamy 10 ryb, z których każda waży 10g to mamy razem 100g ryb, które powinny dostać codziennie 0,5-2g karmy. Czyli właśnie od 0,5% do 2% swojego ciężaru. To ten % masy ciała przy karmieniu dziennie. Jeśli dostaną mniej niż 0,5%, to będą chorować i padać ... powyżej 2% i zachorują na otyłość lub cukrzycę. To oczywiście szacunki.

Zagadnienie jest trochę bardziej skomplikowane... małe ryby potrzebują więcej karmy od dużych o tej samej masie. Czyli mówimy tutaj "o masie metabolicznej". Arkusz to uwzględnia - w zależności od rozmiaru. Piszę to na wypadek, gdyby ktoś chciał odłowić i zważyć swoje ryby;)

W arkuszu zmieniamy masę dodawanej karmy dziennie - aż będzie się zgadzać z naszą obsadą. Wtedy wiemy ile jakich mediów filtracyjnych potrzebujemy, by zamknąć cykl azotowy (nitryfikacja) lub uzyskać krystalicznie czystą wodę bez filtracji mechanicznej.

@Bartek_De Jak post jest teraz w dziale woda, to dodałem do arkusza obliczenia stężenia azotanów i fosforanów ;)

@danielj Niestety, to mit, że piasek w akwarium jest filtrem. Tzn. jest ale działa tylko jego powierzchnia, jeśli jest cyrkulacja wody w akwarium. Bez wymuszonego przepływu (filtr podżwirowy) ma skuteczność poniżej 1% zwykłego filtra kubełkowego.

Kolejny mit, to że ceramika jest dobrym medium filtracyjnym. Producenci podają całkowitą powierzchnię szacowaną za pomocą penetracji azotu. Niestety, cała ta powierzchnia nie jest dostępna dla bakterii. Bakterie są większe od cząsteczek gazu. Nie zmieszczą się do małych porów. Budują też biofilm - kolonie zawieszone w szlamie.  Potrzebują też szybkiego przepływu wody, małe pory się zapchają szybko. W rezultacie efektywna powierzchnia ceramiki, to tylko powierzchnia zewnętrzna, która zależy od wielkości kawałków medium. Gąbka sprawdza się dużo lepiej jako medium do filtracji biologicznej.

 

Obliczanie mediów filtracyjnych.ods

Edited by triamond
Aktualizacja
 • Like 1
 • Dziękuję 1
Link to post
Share on other sites
Falcowski

Bardzo fajny kalkulator. Super pokazuje, który sposób filtracji jest najlepszy. Ten K1 mi proponowano, ale odrzuciłem i dałem ceramikę, teraz mogę żałować.

Przy okazji zważyłem sobie karmę, wyszło że daję 2.5g 2x dziennie, czyli około 0.5% masy wg kalkulatora. 

To mi dało do myślenia i pewnie sobie dołożę gąbek 30PPI. Przy okazji pomogło w wyborze, jaką porowatość gąbki wybrać.

Dzięki!

Link to post
Share on other sites
bojack
14 godzin temu, danielj napisał:

A po co tak sobie komplikować w sumie proste sprawy? Właściwie do filtracji biologicznej wystarczy piasek w akwarium. Do tego trochę ceramiki w kuble czy innej puszce i tyle.

Widzisz, moje podejście jest takie, że warto wszystko analizować. Im większą masz wiedzę, tym więcej działań podejmujesz świadomie. Z takim nastawieniem, że nie ma sensu czegoś zgłębiać ziemia nadal byłaby płaska, a słońce kręciło by się wokół niej ;)

Link to post
Share on other sites
danielj
Godzinę temu, bojack napisał:

Widzisz, moje podejście jest takie, że warto wszystko analizować. Im większą masz wiedzę, tym więcej działań podejmujesz świadomie. Z takim nastawieniem, że nie ma sensu czegoś zgłębiać ziemia nadal byłaby płaska, a słońce kręciło by się wokół niej ;)

Hmm cała filozofia filtracji biologicznej polega na sprowadzeniu produktów przemiany materii do  NO 3 i wyrzuceniu ich z systemu. Po co Ci do tego  arkusz kalkulacyjny?  Robisz testy wody, czy wyliczysz wszystko w exelu? A jeśli robisz testy to wiesz, że nie masz ani NO2, ani amoniaku.  Poza tym jeszcze nie spotkałem się w swojej karierze z akwarium które prowadzone w miarę rozsądnie ma w wodzie NO2. Nawet w morskim gdzie  reakcji chemicznych  jest o wiele więcej. Poza tym wystarczy, że np. Siporax czy inne medium będzie źle wyprodukowany i wszystkie założenia do... kosza.  Ja nikomu nie zabraniam używania tego  arkusza, ale czy ten arkusz coś zmieni ?  Nie sądzę.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
bojack
15 minut temu, danielj napisał:

Hmm cała filozofia filtracji biologicznej polega na sprowadzeniu produktów przemiany materii do  NO 3 i wyrzuceniu ich z systemu.

No właśnie nie do końca. Człowiek zdobywa wiedzę całe życie, dlatego warto być otwartym ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • greghor
   Akwarium ma ponad rok, obecna obsada to: - Placidochromis phenochilus Mdoka White lips 5+4 (chyba, bo pewności nie mam) - Aulonocara Mamelela 1+3 - Cynotilapia afra Cobue 1+3 + 3 młode samice które ciężko już odróżnić od pierwszego pokolenia + 2 młode samce około 5cm, które chowają się po kątach przed alfą + kilkanaście mniejszych ryb tego gatunku Myślę, że obsada osiągnęła już docelowe wymiary. W akwarium cały czas się coś dzieje, tyle że bezkrwawo. Zastanawiam się co z młodymi aframi, bo chociaż tak jak napisałem chowają się po kątach, to rosną dość szybko i tylko patrzeć kiedy zaczną się stawiać;)  
  • Yacek
   Przed chwila zmierzyłem NO3. Poniżej 0,5. Może dlatego, ze ryby małe jeszcze...
  • klinsman87
   Zakładam moje pierwsze malawi o wymiarach 200x50x60h. Gruzowisko 220 kg. Moja propozycja obsady wyłącznie oparta na tym co gdzieś tam przeczytałem, ale głównie wybrana wzrokowo, bo doświadczenia brak : 1. Metriaclima zebra chilumba ( 10 szt, docelowo 1+4). Wiem, że samce bardzo agresywne 2. Ps. Acei Luwala ( docelowo 15-20 szt). Toniowiec 3. Metriaclima msobo magunga - ładne żółte samice ( 15-20 szt, docelowo 2+8), albo Ps. Saulosi - również samice żółte ( 15 szt, docelowo 2+8). Wybór między tymi dwoma gatunkami załatwia mi chęć posiadania koloru żółtego w akwarium 4. Ps. demasoni ( ile na początek, ile docelowo?) - wybór ten przy założeniu, że nie wybiorę Ps. saulosi, bo ponoć nie się ich nie łączy. 5. Cynotilapia afra cobwe ( samice brzydkie- takie szare, ale samce nadrabiają z nawiązką. Ile na start ich, ile docelowo? Jak to wygląda pod kątem żywieniowym, temperamentu, agresywności i kolorystyki? Coś zmienić ? Może jakieś inne gatunki? Czy 5 gatunków da radę upchać w ten zbiornik?   
  • TOMEKSIEDLCE
   Tak nie którzy uważają jak masz przerybione akwarium to NO3 jest spore . Czasem trzeba wodę wymienić akwarium dla komfortu ryb ... W moim przypadku ja wymieniam co 7 lub 10 dni , 40 l na świeżo wodę .
  • Yacek
   Czy jedynym wskaźnikiem, że trzeba zrobić podmianę jest wysoki poziom NO3?
  • Grzegorz78
   Pomalowałem tło na czarno, polecaną na forum farbą. Jestem tak zadowolony z efektu, że raczej nie będę robił korekty szarą, chociaż już kupiłem. Zainteresował mnie temat węgla kamiennego w akwarium i tak sobie myślę czy nie pomalować naturalnych kamieni. OT takie przemyślenie po pomalowaniu tła.
  • Moje Malawi
   Właśnie od czasu do czasu zaczepia moje samiczki saulosi i najczęściej gania się z moim samcem saulosi (mam dużo  inny gatunków  samców) który jest od niego 2razy mniejszy. 
  • Arturmalawi
   Witam, poszukuje lodotropheus sprengerae tkzw. Rdzawych tylko większe sztuki ponieważ chcę dorzucić do aktywnego zbiornika. Interesuję mnie harem 1 + 3, jeżeli ktoś ma nadwyżkę to chętnie odkupie. Warszawa i okolice
  • Tomasz78
   Jeśli to nie saulosi to jakiś mieszaniec. Poczekaj, niech jeszcze podrośnie, jak się wybarwi na niebiesko to będzie saulosi, jeśli nie to będzie to mieszaniec.
  • bojack
   Znalazłem 2szt. w środku pusto, nic nie śmierdzi. Albo zjedzone, albo już zdążyły się rozłożyć. Dalej nie szukałem.  Muszę znów zbić po4 i zobaczyć, czy nadal będzie narastać tak szybko.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.