Skocz do zawartości

spadające PH podnoszone sodą


dero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

w kranie mam KH ok 4 GH ok 7, PH ok 6.9

Do podmiany wody mam baniak ok 200L na odstaną wodę (akwarium 1600L) do którego dodawałem 4 łyżki sody tak żeby w baniaku mieć około 7,8

Ostatnio zrobiłem test: Dodałem 2 łyżki sody, sprawdziłem PH i wyszło: PH ok 8, KH ok 11, GH ok 7 (nie wiem czemu takie KG i GH)

po 1 dniu PH spadło do 7,8. Po 2 dniach do 7,6 , wszystko mierzone w beczce do dodawania wody

Co zrobić żeby tak ono nie skakało? i w ogóle czemu tak szybko spada?

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH dlatego wysokie, bo soda tak na prawdę podnosi właśnie ten parametr, a dopiero odpowiednio wysokie KH utrzymuje stabilne pH. Zapewne wody w beczce nie natleniasz? Jeśli tak to to może być przyczyną spadku pH. Wrzuć do beczki jakąś małą pompkę i niech miesza wodę tak aby spowodować ruch tafli wody, albo jeśli posiadasz to możesz zastosować napowietrzacz, powinno pomóc.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, spróbuje w ten sposób.

Mam jeszcze kilka pytań:

przed wlaniem sody do 200l beczki rozpuszczam ją w litrowym słoiku. jak dodałem 2 łyżki do słoika to PH było 8,2 i zakładam że dalej bym już go nie podniósł. KH natomiast powyżej 40(dalej nie mierzyłem bo się krople z testu skończyły)

Te same 2 łyżki w 200L dają mi PH 8. i KH 11

Odstaną wodę w ten sposób uzdatniam do podmiany na chwile przed wlaniem.

W akwarium mam PH 7,8 , KH 9 GH 5

Czy powinienem wodę do podmiany podnosić tylko do PH 7,8? Czy mogę dodawać więcej sody tak żeby miała 8 - 8,2 i lać do akwarium? Czy wysokie KH, albo dolanie wody z wysokim KH nie szkodzi rybą? (w sumie nie wiem czy KH około 11 do KH około 9 to coś znaczącego, ale gdybym duzo więcej tej sody sypał to PH by się zatrzymało na 8,2 a KH by rosło)

Co wpływa na spadek PH? brak natleniania obniża, a coś jeszcze?

I czemu KH jest wyższe niż GH?(po dodaniu sody)

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2021 o 13:09, dero napisał:

I czemu KH jest wyższe niż GH?(po dodaniu sody)

Cytat z innego forum powinien Ci to wyjaśnić

Cytat

Zgodnie z definicją twardości KH nie może być większe od GH. To, że z testów wychodzą takie wyniki. to wina testów. Test na KH nie mierzy twardości węglanowej, tylko ogólną buforowość wody, dlatego czasami KH wychodzi większe od GH. Zdolności buforujące oprócz węglanów mają inne związki, jak fosforany, borany etc. Jest ich więcej, ale mam za małą głowę, zeby wszystkie spamiętać :D . Wpływ wszystkich tych związków pokaże test na KH, który tak na prawdę nie jest testem na KH.

Ile byś nie wsypał sody, nie podniesiesz pH wyżej niż 8.2 (jeśli dobrze pamiętam). Moim zdaniem nie ma sensu podnosić KH wyżej niż 10-12. Oczywiście nie ma to wpływu na ryby i jest dla nich bezpieczne, ale KH na poziomie +/- 10 jest wystarczającym buforem dla pH.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.