Jump to content

Metna woda od piasku - co robić?

Yaro81

Recommended Posts

Witam. To moj pierwszy post wiec z gory przepraszam jesli cos bedzie nie tak.

Juwel vision 180, filtr jbl green e902 ,falownica, filtr gabkowy, oswietlenie led biale i niebieskie. Bez ryb.

Piasek bialy (dolomitowy) akwa zalalem 10dni temu i od poczatku mialem lekko metna wode. Myslalem z poczatku ze to cykl biologiczny. Ale dzisiaj poruszylem piasek i zrobilo się mleko. Zapomnialem dodac ze piasku nie wyplukalem 😥. Czy robić restart i wszystko od poczatku czy jest jakas rada?????

Nie rozpisywalem się za bardzo o oswietleniu i sprzecie bo narazie nie ma po co chyba 🤔 dodalem zdjecie po zamieszaniu piasku.20210121_213055.thumb.jpg.c4f18d52f97e664387ab03abe844068e.jpg

Bartek_De

Żaden cykl biologiczny, cykl azotowy jeszcze nawet nie drgnął. Jedyna rada to wylej tą wodę (nie będę pisał gdzie) wyjmij piasek i go porządnie wypłucz, aż uzyskasz czystą wodę z płukania. Kamienie wyszoruj i sparz wrzątkiem jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś. A tak w ogóle to wymień ten piasek na zwykły, żółty piach budowlany, albo lepiej na piasek rzeczny. Ten biały bardzo szybko znienawidzisz.

• Like 4
  • Dziękuję 1

Czy ten piasek naprawde jest taki do d..y? Bo troche na niego wydalem i mi się podoba. 

A co do startu - kupić jakis srodek? (Jak tak to lepszy w plynie czy granulat do kubelka)? Czy lepiej wziasc od kogos pare litrow wody. Ogolnie w planie obsady mam yellow lab i demasoni. Myslalem po 3 samice i po 2 samce. Czy to ok?

AndrzejGłuszyca

Póki masz możliwość to wyjmij piasek i płucz wg rad naszego kolegi z poniższego filmiku. O start pytaj w dziale odpowiednim . Ale powiem tylko ,że dodanie  parę litrów wody nic nie da.  Ale to już inny temat do działu WODA . Tam też znajdziesz opisy startu. 

• Like 3
marcin73m
7 godzin temu, Yaro81 napisał:

Ogolnie w planie obsady mam yellow lab i demasoni.

Dodam jeszcze, że to również nie jest dobry pomysł.

• Like 3
Robson79
7 godzin temu, Yaro81 napisał:

Czy ten piasek naprawde jest taki do d..y? Bo troche na niego wydalem i mi się podoba. 

A co do startu - kupić jakis srodek? (Jak tak to lepszy w plynie czy granulat do kubelka)? Czy lepiej wziasc od kogos pare litrow wody. Ogolnie w planie obsady mam yellow lab i demasoni. Myslalem po 3 samice i po 2 samce. Czy to ok?

Wiem że nie ten dział ale dodam tylko iż planowana obsada nie trafiona. Yellow jest mięsożerny a Demasoni roslinożerny. Załóż nowy temat odnośnie obsady choć na to jeszcze masz duuużo czasu...

• Like 2
  • Dziękuję 1
Kris-Op

U mnie zmętnienie po zalaniu akwa także powstało od piasku.

Zlikwidowałem je dając do prefiltra przed Fluwalem filtr gąbkowy 5 mikronów.

Bartek_De
7 minut temu, Kris-Op napisał:

U mnie zmętnienie po zalaniu akwa także powstało od piasku.

Zlikwidowałem je dając do prefiltra przed Fluwalem filtr gąbkowy 5 mikronów.

Tyle, że autor tematu nie wypłukał piasku przed wsypaniem do akwarium i nawet jeśli uda się odfiltrować obecne zmętnienie to później przy każdym ruszeniu piasku, czy to przez ryby czy podczas jakichś prac przy akwarium, zmętnienie powróci i będzie to walka z wiatrakami.

• Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• darkon
      U mnie chodzi od 7.00 do 23.00 na 1/2 mocy, następnie przełącza się w tryb nocny, do karmienia wyłącza się razem ze skimerem na 10 minut. Wy-Tapatalkowane
    • Robson79
      U mnie też chodzi na okrągło i pokarm sypię w nurt falownika aby wszystkie ryby miały możliwość złapania choć kilku granulek... 😉
    • Robson79
      Ja bym w tym litrażu dał maksymalnie 2 gatunki. Saulosi wielosamcowo oraz dla kontrastu Rdzawe. Będą 2 gatunki i 3 kolory więc jak byś miał 3 gatunki. Yellow jest piękny ale dość agresywny wewnątrzgatunko i u mnie w 450l podczas tarła rozstawiał samice po kątach ale to też zależy od temperamentu danego samca. Socolofi do tego litrażu bym nie dawał ponieważ potrafi dorosnąć do ponad 15cm no i z jakością bywa różnie...
    • Bartek_De
      A niech się trochę pogimnastykują🤣
    • anutemix
      Tylko ciężko karmić bo wszystko lata po baniaku:-)
    • Falcowski
      Ja nie mam w ogóle. Tylko i wyłącznie non stop pompa od sumpa na maxa - 9000l/h.
    • Bartek_De
      U mnie "idzie" cały czas nawet do karmienia nie wyłączam.
    • anutemix
      Hej jak u Was jest? cyrkulator cały czas działa czy na noc wyłączony? Żeby rybki odpoczęły sobie. Poznam opinie i spostrzeżenia. Pozdro 
    • Bartek_De
      Trochę mało miejsca tam masz jak pod taką pompę. Pompa musi być pionowo? Bo jeśli w hamburgu nie będziesz miał nic co mogłoby dostać się do wirnika, na przykład ceramika, to mógłbyś zrezygnować z kosza i może pompa zmieści się poziomo, a wtedy możesz użyć takiego węża https://allegro.pl/oferta/waz-karbowany-25mm-1-cal-niezalamujacy-się-7258479590 nie musi być konkretnie ten, to tylko przykład. Ja kupowałem w OBI, są różne średnice. Te węże są miękkie, fajnie się formują i nie zaginają się, polecam. Natomiast jeśli pompa musi być tak jak jest to wtedy musisz wykombinować sobie jakieś kolano, które nakręcisz na wyjście z pompy, do kolana wkręcisz lub wkleisz końcówkę na wąż, a dalej to już wąż jak wyżej. No chyba, że ta końcówka nakręcana, którą widać na zdjęciu, zmieści ci się (bo i tak ją pewnie dotniesz) wtedy ten wąż będzie idealny.
    • NewBe
      Dobrze wiedzieć, że to sprawdzeni hodowcy. Jeszcze się waham nad wyborem obsady bo jednogatunkowe akwarium jest łatwiejsze w prowadzeniu gdyż wszystkie parametry wystarczy dostosować do konkretnego gatunku ( u mnie to Saulosi). Z drugiej strony wielogatunkowe gdzie więcej kolorów, więcej ciekawych zachowań ale też więcej możliwości na zgrzyty i utarczki między gatunkowe. Mam pytanko dotyczące Socolofi - podobno ciężko trafić na dobre egzemplarze (takie informacje znalazłem w sieci) czy to faktycznie prawda ? Ja nie poznam dobrego egzemplarza bo nigdy ich nie widziałem na żywo.  Czy ewentualnie Cynotilapia gallireya reef mogłaby zastąpić Socolofi wraz z Yellow i rdzawymi? Ostatecznie chciałbym na żywo zobaczyć wybrane gatunki czyli Saulosi, Yellow, Socolofi, Rdzawe i no cóż niech się dzieje.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.