Skocz do zawartości

Poszukiwany ,,kopacz" do 570 l


rabczanin

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego @przemo-hczytasz w moich myślach i zastanawiałem się dzisiaj nad Gephyrochromis lawsi (polecił mi ją @tom77) bo to piękna i ciekawa ryba tylko trudno dostępna, a nad C.harą właśnie się mocno zastanawiam bo i samce i samice są ładne. Ale od początku, wytłumaczę o co mi chodzi abyście mogli mi coś doradzić.

Po pierwsze od początku planowałem połączenie grupy Mbuna z non-Mbuna i nie interesują mnie porady iż tych dwóch grup nie można łączyć bo można, w książce ,,Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi" W. Sierakowskiego (część z Was wie pod jakim nickiem występuje na forum 😄) zbiornik z takim połączeniem nazywa ,,Malawi mix"

Po drugie, po informacjach przedstawionych w tym temacie oraz ogólnie na forum zarys obsady wygląda mniej więcej tak:

toniowiec - Ps. acei itunga

skalniak - L.careleus yellow (drugiego i ewentualnie trzeciego gatunku właśnie szukam)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi (ewentualnie A.Kandeense)

Po trzecie, doskonale wiem że wszystkie mbuna w większym lub mniejszym stopniu są łobuzami, jak bym chciał spokojne i łagodne rybki to założyłbym sobie akwarium z welonkami i gupikami. Pisząc  ,,łagodny" chodzi mi o takiego terytorialistę który obierze swój rewir którego będzie bronił (jak najmniejszy teren) a nie będzie gonił po całym akwarium za innymi rybami ( o jak najmniejszej agresji międzygatunkowej) i miał kolorowe samice.

Teraz już myślę że wiecie o jakiego ,,spokojnego" łobuza mi chodzi, który gatunek pasowałby do takiego zestawienia ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rabczaninmasz bardzo ciekawy pomysł na tą obsadę. Gephyrochromisa nie jest łatwo dostać, ale warto cierpliwie poszukać i zamówić.

Tym sposobem układasz obsadę, która zajmuje różne strefy. W tej obsadzie masz dwa skalniaki, ale jeden i drugi ma zupełnie inne upodobania i zwyczaje. Cynotilapii bać się nie musisz. Jak już wspomniałem wcześniej... Jest stricte terytorialna, ale jest to tylko obrona swojego rewiru, nic poza tym. Hara ma rzeczywiście ładne samice, ale aurifrons na prawdę razi po oczach. To już jednak kwestia gustu.

Jeśli poskładasz tą obsadę, to proponuję zostawić gdzieniegdzie wolną przestrzeń dla Gephyrohromis i Itungi. Nie musi to być idealnie podzielone. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

Po pierwsze od początku planowałem połączenie grupy Mbuna z non-Mbuna i nie interesują mnie porady iż tych dwóch grup nie można łączyć bo można

Owszem, można. Nie wspominałem o tym celowo gdyż nie polecam tego "świeżakom" a na takiego mi wyglądasz, bez urazy.

I to się nazywa :

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

,,Malawi mix"

Całkiem fajna i ciekawa obsada :

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

toniowiec - Ps. acei itunga

skalniak - L.careleus yellow (drugiego i ewentualnie trzeciego gatunku właśnie szukam)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi (ewentualnie A.Kandeense)

Jak to żywieniowo w praktyce wyjdzie to się z czasem okaże, ale teoretycznie dla jednych trochę mięsa innym więcej zieleniny i powinno być cacy, z naciskiem na "powinno".

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

nad C.harą właśnie się mocno zastanawiam bo i samce i samice są ładne

Może być hara, może też być w miarę "łagodny" chindongo sp. elongatus mphanga  http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Chindongo/Chindongo sp. 'elongatus mphanga'/index.html  .

Edytowane przez Tomasz78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium:

toniowiec - Ps. acei Itunga

skalniak - L.careleus yellow

               Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rabczanin napisał:

Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay)

A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)?

A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np:

cynotilapia zebroides jalo reef lub 

cynotilapia zebroides red top likoma

lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomasz78 napisał:

 

Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.

Toc wyraźnie napisał, że aurifrons w razie gdyby nie dostał Hary,ale to popularny ostatnio gatunek więc raczej dostanie. 😉 

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.