Jump to content

Start filtracji w 480L


Recommended Posts

ziemniak

Proszę o pomoc i wskazówki przy uruchomieniu filtracji.

Mam akwarium 480L (200x40x60h). Planuje dość mocno zagruzować, więc wody powinno wejść około 300L. Filtracja to 2x kubeł Aquael Ultramax 1500. Kubły mają mały prefiltr i 4 kosze (około 13L). 

Po uruchomieniu do prefiltrów planuje wrzucić węgiel w siatkach, a po czasie go zastąpić oryginalną gąbką gruboziarnistą (chyba 15 ppi).

Dalej w kubłach planuje tak:

1. kosz - oryginalna gąbka (chyba 30 ppi)
2. kosz - oryginalna gąbka (chyba 40 ppi)
3. kosz - ceramika 1L NEO MEDIA hard lub NEO MEDIA pure na każdy filtr + wata
4. kosz - JBL NitratEx - po paczce na każdy filtr (pozostałość) plus w przyszłości dołożyć purolite

Dodatkowo planuje dwa kamienie filtracyjne przy powierzchni.

W tej chwili mam przerybione akwarium z około 400L wody. W koszach - trzecim mam ceramikę oryginalną filtra i lawę/zeolit, w czwartym węgiel, nitrtatex. Zero problemów (czyt. zerowe) z NH i NO2.

Czytałem o Xport bio cubes oraz Neo Media hard/pure. Xport wydaje się mało trwały i skuteczny plus proces uruchomienia. Neo media (w przeliczeniu do matrixa czy sery) wychodzi, że 1L wkładu wystarcza na 3000L wody :) Chciałbym zachować duży przepływ wody, choć teraz przy mocno nabitych koszach i czasami mocno zabrudzonych gąbkach i tak widać mocny ruch wody. 

Edited by ziemniak
Link to post
Share on other sites
ziemniak

Dalej wertując forum wpadłem na trochę inny pomysł. Zamiast kamieni filtracyjnych wstawić filtr - połączenie kaseciaka z hamburskim. Zrobić go ze szkła tak aby można było go zastawić od frontu dużym kamieniem, który częściowo będzie oparty o niego. Jako wkład gąbka plus grys lub lawa. Wylot to falownik lub pompa. Gdyby falownik to wyciąłbym w szkle dziurę o średnicy 3 cm i obłożył tworzywem lub sylikonem dla szczelności i wytłumienia drgań. Dodatkowo na ściance wylotowej falownik rw-4.

Wymiar to patrząc od frontu 20 cm szerokości, a 10 cm głębokości. - 

Zostałyby dwa ultramaxy 1500 po bokach akwarium.

 

 

F1.gif

F2.gif

Link to post
Share on other sites
Tom74

W jakim celu chcesz dołożyć dodatkowy filtr? Piszesz, że te dwa które posiadasz zdają egzamin. 

Link to post
Share on other sites
ziemniak

Przepraszam, ale nie dopisałem, że działają one w zwykłym towarzyskim akwarium.

Przy zmianie obsady na pyszczaki chcę dmuchać na zimne i mieć wydajniejszą filtrację.

Podsumowując myślę, żeby zrobić tak:

1) obecny ultramax 1500
2) obecny ultramax 1500
3) falownik rw-4/8
4) kaseciak/hmf

Tylko teraz pytanie czy kaseciaka napędzać pompą czy falownikiem?

Myślałem o zamontowaniu pomp typu:
Hydor PICO Evolution 1150 / Tunze Silence 1073.008 / Atman AT-304 

Ewentualnie wpasować falownik w ściankę (okleić sylikonem), tylko pytanie czy dobrze zaciągałby wodę z komina...

Link to post
Share on other sites
Tom74

To zrób hmf. Do napedu użyj cyrkulatora 2500-4000l/h. Do środka włóż dodatkowo zasys jednego  kubełka. U mnie pracował hmf  (teraz zrobilem moduły ze styroduru) z napędem dcs 4000, pompa pracowała na min.  U mnie wyglądało to tak

 

 

IMG_20190831_193205.jpg

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
ziemniak
15 godzin temu, Tom74 napisał:

To zrób hmf. Do napedu użyj cyrkulatora 2500-4000l/h. Do środka włóż dodatkowo zasys jednego  kubełka. 

Czy w takim przypadku usunąć gąbki z kubełka?

Link to post
Share on other sites
Tom74
10 godzin temu, ziemniak napisał:

Czy w takim przypadku usunąć gąbki z kubełka?

Ja bym nie usuwał. 

Link to post
Share on other sites
ziemniak

Proszę o pomoc i weryfikacje:

a1.png.0e00a785e38a7dd57fba62136286d15b.png

Pomyślałem o takim kominie w róg akwarium, wtedy mógłbym oprzeć na nim kamień. Tło planuje ze styropianu jak na stronie klubowej. Gąbka to np 2x Azoo Bio Garden 65x14x2 cm. IN/OUT to kubełek. W kominie zastanawiam się co zamontować? pompę czy falownik??? Jeśli pompę to myślę aby dać falownik na tylnej ścianie akwarium tuż za gąbką - ustawiony lekko ku górze i po szybie.

Czy purolite oraz nitratex zamiast do filtrów mógłbym wtedy wrzucić do komina?

a2.png.810fba4b8af12a1613a36a48da22272d.png

Tak by to wyglądało patrząc po wysokości.

a3.thumb.png.e7309a7b9fc5f99f5e610eb471bd06a2.png

Kamienie chcę położyć tak, aby po delikatnym skosie opierały się o tylną ścianę, dzięki czemu uzyskałbym lepszą cyrkulację?

 

Link to post
Share on other sites
ziemniak

Nikt się nie zlituje nade mną? :)

powyżej przykład HMF na dwóch falownikach...

zastanawiam się jeszcze nad opcją zrobienia filtra z dwóch gąbek w kształcie litery L na łączeniu dwóch gąbek mógłbym zrobić jakieś wzmocnienie oraz od góry i w tedy po skosie mógłbym oprzeć kamień o ten filtr?

falownik czy pompa? patrząc na powyższy film myślę o falowniku?

czy siatki z purolite i nitratex mógłbym wrzucić do tego komina zamiast do kubełków?

Link to post
Share on other sites
przemo-h

Witaj!

Jeśli planujesz HMF to już nie potrzebujesz kubełka. Nie potrzebujesz również nitratex i purolite. 

Pompa, czy falownik to już kwestia własnych upodobań, lub tego, jakie graty leżą zakurzone w szafce. 

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • pulpet
   Wg mnie zrobiłeś wszystko ok. Startowałeś na aktywnym medium filtracyjnym, ceramika z innego akwarium,  brud z gąbki itd. To pozbawiło cię przyjemności obserwowania spektakularnych skoków NH4 i NO2. Akwarium rozwija się tak jak powinno. Pamiętaj, że w tej chwili jesteś hodowcą bakterii. Bez jedzenia nic się nie rozmnaża. Za to mnie zjedzą wszyscy miłośnicy NH4 i NO2 na poziomie niewykrywalnym😀. Ale na to przyjdzie jeszcze pora w twoim akwarium. Kolonie potrzebnych bakterii namnażają się  lawinowo tylko wtedy, kiedy są pewne nadmiary pożywienia. Zrobisz zero zero i po wpuszczeniu ryb będzie dramat. Zwłaszcza jak od razu mocno zarybisz  to będziesz miał duże skoki w górę zwłaszcza jeśli chodzi o NO2. Ja bym powoli wpuszczał ryby, a przestał wlewać cudowne specyfiki. Puść kilka szt. karm oszczędnie, testuj czasem wodę, zwłaszcza jakby ryby, zachowywaly się dziwnie i ciesz się z nowego zbiornika. Na w pełni dojrzały zbiornik, z wahaniami parametrów na poziomie niewykrywalnym poczekasz jeszcze chwilę ale się doczekasz. Akwarystyka to nie praca w laboratorium chemicznym, tylko piękne hobby, polegające na obserwacji ryb. I radości z tego serdecznie życzę.
  • sabotage
   Około 1500 litrów. 70h
  • Aqua-Dreams
   Hej @asiek097 odpisalem na wiadomość. Pozdrawiam
  • Limak86
   A jakie masz plany wobec odchowanych maluchów? Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
  • egon44
   Witaj  Moim zdaniem, aby sprawdzić czy biologia działa na pełnych obrotach powinieneś sprawdzić to w taki sposób. Używam tego rozwiązania od kilku lat,i bez żadnych problemów wpuszczalem ryby do kilku zbiorników.  1. Wycisnij z brudnej gąbki wszystko w akwarium.  2. Dodaj baterii - polecam Bacto Active Tropical. Wlej całą butekeczkę. 3. Następnie dodaj do akwarium 10ml uryny Po zrobieniu tych trzech czynności, za 3 dni zmierz poziom Nh4, NO2, NO3 i podaj wyniki.  Resztę później wytłumacze jak poznam wyniki.  Pozdro 🖖 
  • Luki_m1
   Witam. Proszę o radę bo nie mam pojęcia co się dzieje a raczej czy coś się dzieje (zapewne coś zrobiłem nie tak jak potrzeba) ale dopóki nie będę miał 100% pewności że jest wszystko ok, nie wpuszczę ryb. Dodam tylko ze ok 20% ceramiki pochodzi z dojrzałego akwarium ogolnego mojego syna tak jak i brud z gąbki. Z góry dziękuję za pomoc. 02.03 NO2 <0.01 NO3 0.5-1 NH4  <0.05 Dodane szczypta pokarmu. 03.03 Brud z gąbki + Stability 04.03 pH 8 kH 5 NO2 <0.1 NO3 1 NH4 0.05-01 Stability 05.03 pH 7.5 NO2 0.1 NO3 1 NH4 0.05 Stability + Prodibio Biodigest 1amp 06.03 pH 7.5 NO2 0.1 NO3 1-2 NH4 0.05 Dodane szczypta pokarmu + Stability 07.03 pH 7.5 kH 4 NO2 0.01 NO3 0.5 NH4 0.05 Stability. Pozdrawiam. Sent from my VOG-L09 using Tapatalk  
  • bojack
   Obecnie pływają w 300l 120cm. Już widać pierwsze oznaki zbyt małego zbiornika, ale bardziej Chipokae pokazuje rogi, Crabro dalej są stosunkowo spokojne, delikatna agresja tylko wewnątrz gatunku, ale naprawdę delikatna. Nadal nie ujawnił się dominujący samiec. Widać dwa osobniki, które potrafią załapać się za pyski i przybrać bardziej ciemne ubarwienie. Mimo wszystko widzę, że Crabro "dojrzewają" najdłużej, pewnie dlatego, że będą to największe osobniki w akwarium. Póki co, jest zbyt wcześniej aby opisać rzetelnie ich zachowanie, tym bardziej,  że cały czas wprowadzam zmiany w zbiorniku. Teraz są spokojniejsze niż Saulosi... samce Saulosi co kilka dni próbują swoich sił  
  • Bartek_De
   To zależy jakiej pompy (L/h) użyjesz w tym mechaniku. Nie napisałeś jaka wysokość baniaka i nie wiem ile wody będziesz tam miał, ale myślę że 6500-8000L/h powinno załatwić sprawę. Polecam pompy DCP są bezgłośne i łatwo do nich dopasować hydraulikę pvc. Jeśli wylot zrobisz z rurek i kształtek 25 lub 32mm powinieneś uzyskać ładny, szeroki strumień i wtedy faktycznie cyrkulator może okazać się zbędny. Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka
  • Szys
   W jakim litrażu obecnie pływają te Crabro. Mógł byś coś więcej o niech napisać rzeczywiście są tak spokojne? Mam je osobiście ale narazie to młodzież i jestem bardzo ciekawy. 
  • bojack
   Piękny młody samiec na zdjęciu 😍 W 240l i naście lat temu... Będzie dobrze  Gatunek dla cierpliwych, ale warto, kwintesencja mbuna
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.