Skocz do zawartości

Parametry wody.


wojteks1971

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem forum. Wystąpił u mnie problem z parametrami wody,prawdopodobnie za szybko zrobiłem podmianę wody(woda lana przez filtr węglowy) i chlor z kranu zabił flore bakteryjna w akwarium. Po wyłowieniu ryb bo mało co padły by wszystkie,i posprzątaniu kompletnym zbiornika:wyjete wszystkie kamienie, podłoże odmulone z resztek jedzenia, filtry wyczyszczone,podmiana 50%wody,bakterie zakrobione do filtra biologicznego. Po 7 dniach takie mam aktualnie parametry wody. Ktoś może rzucić fachowym okiem i coś poradzić.20210109_095007.thumb.jpg.7d98ac7e842772b616cd877bbe85f784.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co można w tej chwili poradzić to zakup testów kropelkowych i zrobienie rzetelnych pomiarów, paskowe nie są za dobre. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że woda z kranu, tym bardziej lana przez węgiel, zabiła Ci ryby i biologię, czasy kiedy woda z kranu śmierdziała jak na krytej pływalni mamy już za sobą.

24 minuty temu, wojteks1971 napisał:

i posprzątaniu kompletnym zbiornika:wyjete wszystkie kamienie, podłoże odmulone z resztek jedzenia, filtry wyczyszczone

Tym zabiegiem zlikwidowałeś sobie olbrzymią część biologi. Dziwi mnie również tak wysoki poziom NO3 po 7 dniach🤔 Tu szukałbym przyczyny. Napisz jak długo akwarium funkcjonowało przed "awarią"

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium funkcjonowało od lutego 2020,obsada się nie zmieniła tylko urosła. Do tej pory było wszystko ok. I nagle na drugi dzień po podmianie wody ryby ciężko łapały powietrze,stały albo pod lustrem wody,albo leżały na dnie. Nie miałem testów żeby zmierzyć zawartość NH3 i No2.Ryby odłowiłem i przeniosłem do zapasowego zbiornika kolegi z 20 sztuk padły tylko dwie,gdyby nie szybka reakcja to padły by wszystkie.Sam nie wiem co mogło to spowodować,rytuał podmiany był taki jak zwykle,tylko szybko nalałem wody bo było mało czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120x50x50 filtracja 2x JBL 1501 jeden biologia kosze( gąbka,ceramika ,gąbka,gąbka)a drugi mechanika (4xgabka)+falownik Rwd8 na 50% mocy.Obsada to 20 sztuk mbuna wielkości 8-10cm(wiem przerybienie,planuję redukcję).Podmiany robię raz na miesiąc około 50% (taką mam pracę że nie mogę częściej) lane przez podwójny filtr sznurek+węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2021 o 08:31, nsp napisał:

Tak jak mówił Bartek. Testy kropelkowe i wtedy można cokolwiek wnioskować co się stało. 

Zapomniałeś napisać jednych z najważniejszych informacji. Jakie akwarium (wymiary), jaka filtracja, jaka obsada.

Testy kropelkowe zrobię 17-18.01 jak wrócę do domu.Narazie z paskowych wychodzi bardzo wysoki poziom NO3 było 250 mg/l,po podmianie 50% spadło do 100mg/l w akwarium zostały 4 ryby których mie udało mi się wyłowić,zachowują się prawie normalnie,oczywiście silnie przestraszone,chowają się,słabo reagują na karmienie,oddychają normalnie,kolory prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleczna woda to według mnie pierwotniaki, zniknie jak biologia, którą zachwiałeś porządkami, ustabilizuje się. Podmiana raz w miesiącu to zdecydowanie za rzadko, stąd taki wysoki poziom NO3. Musisz znaleźć sposób na częstsze podmiany (przynajmniej co dwa tygodnie) albo zainteresować się filtracją chemiczną, która przez jakiś czas utrzyma NO3 w ryzach i może pozwoli na rzadsze podmiany. Często polecana i chyba najpopularniejsza u nas jest żywica Purolite A520e. Poniżej przykładowy temat. Inny sposób to założenie sobie "ogródka" nad akwarium, wpisz w szukajkę hydroponika. Co do kożucha na powierzchni, może być on spowodowany wysokim poziomem fosforanów. Kup test PO4 https://allegro.pl/oferta/po4-fresh-test-salifert-test-na-fosforany-8128705170 napisz ile wyszło i dalej będziemy coś radzić.

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wojteks1971 napisał:

Akwarium 120x50x50 filtracja 2x JBL 1501 jeden biologia kosze( gąbka,ceramika ,gąbka,gąbka)a drugi mechanika (4xgabka)+

Akwarium ponad 200 litrów wody. Podmiany 50%, które niczemu nie służą bo i tak wlewasz wodę, która ma duże stężenie chlorków i azotanów.

Filtracja biologiczna oparta na gąbce przy fatalnych parametrach wody do podmiana jest absolutnie niewystarczająca. Filtry biologiczne nie dadzą sobie rady.

Są preparaty do likwidacji chlorków i stosuj je przed podmianą a nie węgiel aktywny.

Pomyśl o bardziej efektywnej filtracji niż masz a przynajmniej użyj np. zeolitu czy innych wkładów do filtra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ponad 200 litrów wody. Podmiany 50%, które niczemu nie służą bo i tak wlewasz wodę, która ma duże stężenie chlorków i azotanów.
Filtracja biologiczna oparta na gąbce przy fatalnych parametrach wody do podmiana jest absolutnie niewystarczająca. Filtry biologiczne nie dadzą sobie rady.
Są preparaty do likwidacji chlorków i stosuj je przed podmianą a nie węgiel aktywny.
Pomyśl o bardziej efektywnej filtracji niż masz a przynajmniej użyj np. zeolitu czy innych wkładów do filtra.
 
Miron, a nie uważasz, że jednak biologia daję sobie radę skoro jest w stanie "wyprodukować" takie ilości NO3, które przecież jest finalnym produktem cyklu azotowego?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.