Jump to content

Kolor inkubującej samicy

Recommended Posts

prezesik25

Witajcie

Mam w akwarium kilka inkubujących samic saulosi. Nic w tym dziwnego, lecz jedna samica ma kolor niewybarwionego samca... Widać, że w pysku ma żółtą ikrę. Dlaczego tak się dzieje, czy to dominująca samica?

Poniżej foto.

IMG_20201231_185657.thumb.jpg.9b3c29f9353180a38657cb00e8373fea.jpg

• Like 1
piotriola

prezesik25To dominująca samica, przy braku samca będzie tak się zachowywać .Mi jednak przypomina to zachowania opisane przez K Haja. Jest kilka ryb u których opisano że samce opiekują się swoim potomstwem. Zaobserwowano takie zachowania choć nigdy nie dochodziło do pełnego rozwoju ikry.Twój przykład świadczy że może to być pomyłka w rozpoznaniu samicy. Być może w opisanych gatunkach samica do złudzenia przypomina samca.
Trudno powiedzieć czemu tak się dzieje, może samica jest nienaturalnie większa od innych samic.

egon44

Witaj 

Posiadam kilka dobrych lat Chindongo saulosi i jeszcze nie zdarzyło mi się, że dominująca samica (posiadam taką) przybrała takie barwy jak Twoja. Fakt moja samica ma bardziej widoczne pasy, i jest wielkości samców które mam, ale nie ma takich barw. 

Z tego co widzę bardziej ryba wygląda na samca, bo ma atrapy jajowe, choć czasami zdarza się że samice mogą posiadać atrapy jajowe, ale to bardzo rzadkie przypadki. No chyba że to ukryty samiec, który imituje inkubację.

Kiedyś miałem też inne stado saulosi, ale nie były one dobrej jakości i wśród nich miałem jedną samice, która była wręcz różowej barwy (wyglądała jak wybarwiajacy się samiec), oraz najlepsze że inkubowała ikrę.Posiadała też atrapę jajową. Miałem gdzieś to zdjęcie, ale nie mogę go znaleźć. 

Podsumowując osobiście sądzę, że również Twoje ryby nie są dobrej jakości i bardziej przypominają mi tzw. sztuczną odmianę "coral", a wiadomo z hybrydami różnie bywa, o czym już się przekonałeś. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Kuba1771
    • Kuba1771
      Dodam coś od siebie do tego ciekawego tematu. Bardzo się zaciekawiłem owym arkuszem kalkulacyjnym i uważam tego typu opracowania za cenne. Z mojego doświadczenia (nie mam malawi od 20 ale od 2 lat, ale uważam, iż w temacie filtracji metodą prób i błędów osiągnołem dużo) wynika, że arkusze kalkulacyjne zacierają się w rutynie dnia i pozostaje wypracowane wyczucie - łatwiejsze w praktyce niż tabelki. Zakładając akwarium postawiłem na nadfiltrację i do ultramaxa 1500l/h wrzuciłem 4 litry matrixa na 240 litrowe akwarium, który zapchał się na maxa wg mnie po pół roku bo wydajność spadła do 500l/h. Filtr mechaniczny aquael 2000l/h wymieniłem na hamburski home made a potem na kamień filtracyjny z pociętą gąbką z hamburga czyli jakieś 7,5 litra gąbki. Filtrów nie czyszczę. Woda klarowna a parametry bez zmian - na zero wszystko, nawet przy czasowym przerybieniu. Czyli wskazania producenta pomnożyć razy cztery plus jeszcze gąbka i powinno być aż zanadto dobrze. Poza tym chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jakość wody. Według mnie nie w każdej bakterie nitryfikacyjne rozwijają się dobrze. Nie mówię tu o chlorze  bo pewnie każdy ma ustrojstwo albo odstaną wodę. Chodzi o jakość wodociągu i co on do wody wydziela - różne metale i inne substancje. Prowadzę akwarium ekstrawagancko na wodzie ro i uzdatniam ją preparatami z seachema. Wcześniej prowadziłem akwarium na kranówce odstanej i filtrowanej i to nie było to samo. Wahania parametrów itd. Przeskok był ogromny. Filtr RO wszystkiego z wody nie usuwa ale chyba ma to duży wpływ na bakterie. 
    • Bartek_De
      Powinieneś również wiedzieć, że rośliny pochłaniają NO3. Poza tym jeśli nie masz jeszcze ryb, to NO3 nie ma z czego przyrastać.
    • Michał_K
      Witam. Mam akwarium 200 l. Zalane miesiąc temu. Jakieś 1,5 tyg. temu No2 ostylowało w granicach 1 - 1,5.  Wrzuciłem ampułkę probido. Teraz wyniki testów są następujące: NH3 - 0 N02 - 0 N03 - 3 Czy jeśli NO3 nie powinno by wyższe. Z tego co wiem to bakterie przerabiają NO2 właśnie w NO3. W akwarium mam trzy rośliny anubiasy. Podmianek póki co nie robiłem.   dzięki i pozdrawiam
    • ziemniak
      Malawi dopiero będzie. Zlałem dzisiaj część wody oraz wyjąłem i wyczyściłem z roślin korzenie. Trochę tego się uzbierało. Zastanawiam się czy wykorzystać część z nich.   Poniżej główny powód powrotu - moje saulosi sprzed 15 lat. Chciałbym je mieć w nowym zbiorniku, ale widzę, że aktualnie ciężko znaleźć wartościowe sztuki.  
    • Tomasz78
      Ładne, ale nie wygląda na malawi...
    • calderaro
      Witajcie,  sprzedam roczny filtr Eheim Professionel 3 2080 1200XL w stanie idealnym, jeśli ktoś będzie zainteresowany, to odbiór osobisty w Gdańsku lub wysyłka kurierem. Cena 800 zł 
    • Bartek_De
      A nie myślałeś żeby za pompą dać trójnik z zaworem czerpalnym? Przyda się do podmian, jak i do odpowietrzania pompy.
    • triamond
      1. W ramach eksperymentu  miałem kiedyś w sumpie na wlocie pompy powrotnej (1700l/h realne) gąbkę 15x10x10 45ppi. Zapychała się w kilka tygodni ograniczając przepływ. 10 ppi może się nie zapchać przez miesiące... 10 ppi to 10 porów na cal... czyli pory niewiele mniejsze niż 2,5 mm.... Jeśli się nie mylę... to nacięcia w sitku mają 2mm. Zapycha się ? Duży przepływ tutaj akurat może odrywać biofilm. Za kilka miesięcy będę wiedział 2. Gąbka 10x10x15 to 1,5 litra. W korpusie trzeba zapewnić jeszcze miejsce na przepływ... Wejdzie max połowa jeśli nie mniej... więc przy tej samej porowatości korpus będzie trzeba częściej otwierać.... Ja wolę gąbkę za kamieniami niż korpus. Jak będą problemy - to wymienię na sitko... 3. Coraz bardziej mi się podoba ostatni wariant orurowania. Czy ma jakieś wady ?
    • triamond
      1. Mogą ograniczać metabolizm, jak mają za mało pokarmu… ale jeśli karmienie bakterii jest zjawiskiem przypadkowym (jak przepływ przez filtr), to niektóre zgromadzą energię do podziału. Czyli kolonia cały czas rośnie, tylko coraz wolniej, coraz więcej uśpionych. Ograniczeniem jest czas i dostępna powierzchnia. Ale odpowiednio stary filtr będzie mógł szybko wystartować z dużą wydajnością… o ile ktoś nie wyczyści „brudu” czyli nie usunie biofilmu…. 2. Dokładnie! https://aquariumscience.org/index.php/2-8-bacteria-in-a-bottle/ Te cuda nie działają… (ale trochę kompostu tak) - bo albo w butelce jest dużo bakterii, i wtedy szybko umrą bo się szybko tlen skończy, albo tyle co nic… i wtedy takiż efekt :) No i jak osiadłe bakterie trzymać w płynie... Przetrwalników nie tworzą...
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.