Jump to content

Narurowiec - Aquael Glossy 400 l

Recommended Posts

Czesc!

Planuje postawic Aquael Glossy 150 x 50 x 63cm dla P. Altum lub dyskowcow.

W zalaczniku znajduje się projekt filtracji ktora zamierzam umiescic w szafce.Oparta na korpusach narurowych - prefiltry to korpusy 10cali, te z ceramika to tzw big boye - 20 cali.

Calosc zamierzam oprzec nie na rurach a na wezach akwarystycznych 16/22 mm.

Czy wg Was taka filtracja da rade?

Dziekuje!

schemat.jpg

miron.dmt

Filtracja mechaniczna przy tylu wkładach w ustawieniu szeregowym na dwa filtry to złe rozwiązanie ze względu na zbyt duże tłumienie przepływu. Bierz pod uwagę, że pompa CO co do budowy jest pompa tłoczącą a nie ssącą.

Purigen musi być w oddzielnym obiegu z niewielkim przepływem a nie zaraz po filtracji mechanicznej.

Węże 16/22 będą też tłumić przepływ. Proponuję większy przekrój. Zastosuj zbrojone węże z marketu na złącza 3/4".

• Like 1

Ja bym dał pompę zaraz za sekcja mechaniczą, a później rozprowadzenie na sekcje chemiczną i biologiczna korpusy w sekcji chemicznej (opisane przez Ciebie jako węgiel lub purigen) dałbym równolegle, a powrót z nich prosto do akwarium, a nie do głównego węzła na biologie w takim układzie moim zdaniem ciężko Ci będzie ustawić odpowiedni przepływ (nie będziesz wiedział ile wody faktycznie  płynie przez główna nitkę ile przez purigen.

Bardzo dużo zaworów na plus przydają się na minus zdecydowanie zwiększają koszt. 

Wg Waszych sugestii poprawiłem schemat.

Czy tak było by optymalnie?

Chciałbym żebyście pamiętali, że ja zastosuje to w akwarium z rybami z Amazonii, które nie lubią jakoś specjalnie silnego nurtu wody.

Co sądzicie? jakieś sugestie pomysły? Trochę się obawiam o ścisk i o to, czy się pomieszczę z tym wszystkim w szafce Glossy 150 cm.

schemat_3.JPG

miron.dmt
18 godzin temu, aro600 napisał:

opisane przez Ciebie jako węgiel lub purigen) dałbym równolegle, a powrót z nich prosto do akwarium

Na załączonych zdjęciach pokazałem o co chodziło aro600.

IMG_20201218_163555.jpg

IMG_20201218_163653.jpg

• Like 1
miron.dmt
18 godzin temu, aro600 napisał:

Bardzo dużo zaworów na plus przydają się na minus zdecydowanie zwiększają koszt

Zdecydowany bardzo duży plus. Koszty są żadne w stosunku do całego akwarium.

7 minut temu, miron.dmt napisał:

Na załączonych zdjęciach pokazałem o co chodziło aro600.

IMG_20201218_163555.jpg

IMG_20201218_163653.jpg

Dokładnie bo w twoim układzie dalej nie wiesz ile wody idzie przez korpusy chemiczne. Wyjście z nich prosto do akwarium, a nie do rury wylotwoej z korpusów biologicznych 

miron.dmt
19 godzin temu, aro600 napisał:

Ja bym dał pompę zaraz za sekcja mechaniczą,

Chyba ostatnio moja uwaga to usytuowanie pompy. Pompy CO, ze względu na budowę są pompami tłoczącymi. Ja mam pompę przed mechanikami co ułatwia ponowne uruchomienie układu po zatrzymaniu pompy ponieważ zawsze będzie zalana wodą. Teorie o uszkodzeniach wirnika przez piach są nieprawdziwe. Na forum znajdziesz wielu zwolenników jak i przeciwników. Decyzja należy do Ciebie.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• anutemix
      Witam ma ktoś może sprawdzone miejsca gdzie można kupić mrożonki w Warszawie? 
    • Luki_m1
      Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Miałem dwie teorie: 1 zrobiłem cos źle że zbiornik nie wystartował 2 cyklu azotowego "nie było" bo właśnie miałem dojrzała ceramikę i brud z tego samego akwa, ale wolałem spytac doświadczonych kolegów co o tym wszystkim sądzą, niż później błagać o pomoc jak już ryby będą w szkiełku a parametry skoczyły by do niewyobrażalnych poziomów. Od początku planowałem delikatne zarybienie. Miałem zamiar wpuścić 2-3 rybcie i stopniowo co tydzień wpuszczać kolejne bez pośpiechu. Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich miłośników akwarystyki. Mam nadzieję do usłyszenia. Łukasz Sent from my VOG-L09 using Tapatalk
    • pulpet
      Wg mnie zrobiłeś wszystko ok. Startowałeś na aktywnym medium filtracyjnym, ceramika z innego akwarium,  brud z gąbki itd. To pozbawiło cię przyjemności obserwowania spektakularnych skoków NH4 i NO2. Akwarium rozwija się tak jak powinno. Pamiętaj, że w tej chwili jesteś hodowcą bakterii. Bez jedzenia nic się nie rozmnaża. Za to mnie zjedzą wszyscy miłośnicy NH4 i NO2 na poziomie niewykrywalnym😀. Ale na to przyjdzie jeszcze pora w twoim akwarium. Kolonie potrzebnych bakterii namnażają się  lawinowo tylko wtedy, kiedy są pewne nadmiary pożywienia. Zrobisz zero zero i po wpuszczeniu ryb będzie dramat. Zwłaszcza jak od razu mocno zarybisz  to będziesz miał duże skoki w górę zwłaszcza jeśli chodzi o NO2. Ja bym powoli wpuszczał ryby, a przestał wlewać cudowne specyfiki. Puść kilka szt. karm oszczędnie, testuj czasem wodę, zwłaszcza jakby ryby, zachowywaly się dziwnie i ciesz się z nowego zbiornika. Na w pełni dojrzały zbiornik, z wahaniami parametrów na poziomie niewykrywalnym poczekasz jeszcze chwilę ale się doczekasz. Akwarystyka to nie praca w laboratorium chemicznym, tylko piękne hobby, polegające na obserwacji ryb. I radości z tego serdecznie życzę.
    • sabotage
      Około 1500 litrów. 70h
    • Aqua-Dreams
      Hej @asiek097 odpisalem na wiadomość. Pozdrawiam
    • Limak86
      A jakie masz plany wobec odchowanych maluchów? Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
    • egon44
      Witaj  Moim zdaniem, aby sprawdzić czy biologia działa na pełnych obrotach powinieneś sprawdzić to w taki sposób. Używam tego rozwiązania od kilku lat,i bez żadnych problemów wpuszczalem ryby do kilku zbiorników.  1. Wycisnij z brudnej gąbki wszystko w akwarium.  2. Dodaj baterii - polecam Bacto Active Tropical. Wlej całą butekeczkę. 3. Następnie dodaj do akwarium 10ml uryny Po zrobieniu tych trzech czynności, za 3 dni zmierz poziom Nh4, NO2, NO3 i podaj wyniki.  Resztę później wytłumacze jak poznam wyniki.  Pozdro 🖖 
    • Luki_m1
      Witam. Proszę o radę bo nie mam pojęcia co się dzieje a raczej czy coś się dzieje (zapewne coś zrobiłem nie tak jak potrzeba) ale dopóki nie będę miał 100% pewności że jest wszystko ok, nie wpuszczę ryb. Dodam tylko ze ok 20% ceramiki pochodzi z dojrzałego akwarium ogolnego mojego syna tak jak i brud z gąbki. Z góry dziękuję za pomoc. 02.03 NO2 <0.01 NO3 0.5-1 NH4  <0.05 Dodane szczypta pokarmu. 03.03 Brud z gąbki + Stability 04.03 pH 8 kH 5 NO2 <0.1 NO3 1 NH4 0.05-01 Stability 05.03 pH 7.5 NO2 0.1 NO3 1 NH4 0.05 Stability + Prodibio Biodigest 1amp 06.03 pH 7.5 NO2 0.1 NO3 1-2 NH4 0.05 Dodane szczypta pokarmu + Stability 07.03 pH 7.5 kH 4 NO2 0.01 NO3 0.5 NH4 0.05 Stability. Pozdrawiam. Sent from my VOG-L09 using Tapatalk  
    • bojack
      Obecnie pływają w 300l 120cm. Już widać pierwsze oznaki zbyt małego zbiornika, ale bardziej Chipokae pokazuje rogi, Crabro dalej są stosunkowo spokojne, delikatna agresja tylko wewnątrz gatunku, ale naprawdę delikatna. Nadal nie ujawnił się dominujący samiec. Widać dwa osobniki, które potrafią załapać się za pyski i przybrać bardziej ciemne ubarwienie. Mimo wszystko widzę, że Crabro "dojrzewają" najdłużej, pewnie dlatego, że będą to największe osobniki w akwarium. Póki co, jest zbyt wcześniej aby opisać rzetelnie ich zachowanie, tym bardziej,  że cały czas wprowadzam zmiany w zbiorniku. Teraz są spokojniejsze niż Saulosi... samce Saulosi co kilka dni próbują swoich sił  
    • Bartek_De
      To zależy jakiej pompy (L/h) użyjesz w tym mechaniku. Nie napisałeś jaka wysokość baniaka i nie wiem ile wody będziesz tam miał, ale myślę że 6500-8000L/h powinno załatwić sprawę. Polecam pompy DCP są bezgłośne i łatwo do nich dopasować hydraulikę pvc. Jeśli wylot zrobisz z rurek i kształtek 25 lub 32mm powinieneś uzyskać ładny, szeroki strumień i wtedy faktycznie cyrkulator może okazać się zbędny. Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.