Jump to content

Propozycja obsady do 450 l dla początkujących


Recommended Posts

Planujemy Malawi 450 l (Juwel Rio 450). Obsada raczej non-mbuna. Poczytaliśmy sobie o różnych rybkach, pooglądaliśmy zdjęcia. Chcielibyśmy, żeby rybek było ok. 20-25 (czy przelicznik 1 rybka na ok. 20 litrów jest dobry?). Dobrze, żeby mogły być 4 gatunki. Np. 1 stadko i 3 haremy? 2 stadka i 2 haremy? Zależy nam na różnorodności kolorystycznej i możliwie atrakcyjnych samiczkach. Jesteśmy początkujący, więc dobrze, żeby rybki były dość proste w prowadzeniu i raczej nieagresywne.
Będziemy wdzięczni za opinię dot. obsady złożonej z poniższych gatunków. Które z poniższych gatunków można by dobrać ze sobą? Jakie połączenia nie są wskazane?
Dobraliśmy też jedną mbunę - Labidochromis "yellow" - czy nie jest ona za mała i za spokojna, żeby mogła egzystować z pozostałymi rybkami?
Jeśli są też inne, ciekawe propozycje, to oczywiście jesteśmy otwarci na sugestie.
 
Stadka:
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips - 2+4 (ładne niebieskie samiczki)
lub:
- Copadichromis borleyi „Mbenji” - 2+4/5 (piękny samiec, niebrzydkie samiczki)
Do tego haremy (2 lub 3 spośród poniższych gatunków):
- Otopharynx lithobates Zimbawe Rock - 1+3/4 (piękny żółty czub)
- Placidochromis sp.phenochilus Tanzania - 1+3/4 (wyjątkowe błękitno-srebrzyste ubarwienie samca)
- Labidochromis caeruleus - 1+3/4 (nieagresywna mbuna, śliczne żółte ubarwienie, także u samiczek)
- Protomelas sp.”steveni taiwan” - 1+4 (przepiękne, kolorowe ubarwienie samca).
 
Pozdrawiamy,
Beata i Artur
Link to post
Share on other sites
Bezprym

 

Za dużo tych gatunków jak na takie szkiełko., to duże ryby. Zdecydujcie się na jeden gatunek Placidochromisa do tego dałbym yellow i moze Copadichromisa. Ewentualnie yellow, Otopharynx i Copadichromis i już bym więcej nie dodawał. 

 

Edited by Bezprym
Link to post
Share on other sites

Dziękujemy za sugestię. Gdyby gatunki były trzy, to może by zwiększyć trochę liczebność w ramach poszczególnych gatunków? Np. dwa stadka po ok. 8 osobników plus harem 5 osobników?

Może tak - stadka Copadichromis borleyi „Mbenji” + Placidochromis phenochilus Mdoka white lips oraz harem Labidochromis caeruleus? Jakie konfiguracje samców i samic byłyby optymalne?

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites
Robson79

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Link to post
Share on other sites
W dniu 30.11.2020 o 21:59, Robson79 napisał:

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Licząc nawet 3 haremy po 1+4 to masz 15 niemałych ryb w akwarium, a to nie jest mało zwlasza jak urosną, ale jak chcecie więcej myślę że można by było też spróbować dać jeden spokojny gatunek w układzie dwusamcowym np. 2+5 i tu bym stawiał na gatunek z ładnymi samicami, do tego 2 gatunki uzupełniające 1 + 4. 

Link to post
Share on other sites

Właśnie jako małe stadko chcemy dać Placidochromis Mdoka "White lips" - samiczki są ładne, niebieskie. Uzupełnimy to haremami. Mamy nadzieję, że będzie OK :)

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • suricade
   Możesz stopniowo odsysać piasek przy każdej podmianie.
  • pablojogi
   Chciałem bez odłowu ryb stopniowo to zrobić, myślisz że tak da radę? Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
  • AndrzejGłuszyca
   Paweł.. już kiedyś to tutaj opisywałem. Wymieniałem wtedy jeszcze w 240 litrach biały żwir na piasek. Ryby do wiaderka , ile wody mogłem to zlałem do wiaderek resztę wylałem.  Żwir wyrzuciłem , piasek dodałem . Włączyłem filtry i dodałem ampułkę prodibio biodigest. Po godzinie pracy filtrów wpuściłem ryby. Jasne..parametry pewnie się rozjechały ale też pewnie szybko wróciły do normy. Strat w rybach nie było. Najpierw przygotuj piasek aby jak najkrócej ryby przebywały poza akwa. 
  • pablojogi
   Może ktoś kto posiada taki piasek zmieszał go lekko z kwarcowym białym, do zera ciężko będzie usunąć obecny na działającym akwarium no i by parametry nie poleciały z ok 2 cm warstwę zostawię i zmieszam z czarnym, jak myślicie? Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
  • pablojogi
   Pokaż jak w akwa to wygląda, jestem ciekaw. Ja zamówiłem 1,6 mm, drobniejszy niestety fruwa ostatnimi czasy dlatego chcę to zmienić Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
  • misiek80
   Obsada: labidochromis caaruleus, pseudotropheus acei, metraclima msobo magunga, labidochromis chisumulae. Z ww. gatunków wiadomo samce msobo i chisumulu powinny "zmienić barwy". Z 8 sztuk chisumulu mam już wyraźnie zaznaczonego jednego samca, który na perłowym ciele ma pięć granatowych pionowych pasów i granatową płetwę grzbietową. Moje pytanie dotyczy msobo - kiedy Wasze samce zaczęły się wybawiać? Posiadam 10 sztuk ten pięknej i jak już zauważyłem zadziornej ryby i póki co wszystkie są pomarańczowe. Największe osobniki mają około 5-6 cm.
  • misiek80
   Witam, jak w temacie... Obsada 35 sztuk młodzieży: labidochromis caaruleus, pseudotropheus acei, metraclima msobo magunga, labidochromis chisumulae. Ryby kupione w grudniu 2020 r. u Pana Darka Gaży w Żorach, wtedy miały wielkość około 2-3 cm. Po niecałych 3 miesiącach od zakupu (zero strat w rybach) mają już jakieś 4-6 cm. Najszybciej rosną acei i msobo, nieco wolniej yellowy i chisumulu. Karmię: pierwsze pudło: pomieszana spirulina 36 tropicala i spirulina OSI, drugie pudło NF cichlid premium, trzecie pudło: pomieszane dainichi veggie fx, color i ultima kril. Niedwno dołożyłem mrożoną artemię. Jako, że ryby są młode karmię 3 razy dziennie, raz w tygodniu kostka artemii - w ten dzień już niczego innego nie sypię. 
  • XGrzesX
   Kupiłem gąbkę 50ppi i niestety kupska pływają. Nic innego nie było zmieniane tylko sama gąbką. Możliwe ze zmiana gąbki z 45 na 50ppi tak wpłynęła ? Mogę kupić jeszcze 35ppi ale trochę za mała gęstość. Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
  • Radzik
   Na drugim filmiku zarombiscie wygląda ciekawska mdoka z tymi białymi ustami 🤣
  • Falcowski
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.