Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

Jump to content

Propozycja obsady do 450 l dla początkujących

Recommended Posts

Planujemy Malawi 450 l (Juwel Rio 450). Obsada raczej non-mbuna. Poczytaliśmy sobie o różnych rybkach, pooglądaliśmy zdjęcia. Chcielibyśmy, żeby rybek było ok. 20-25 (czy przelicznik 1 rybka na ok. 20 litrów jest dobry?). Dobrze, żeby mogły być 4 gatunki. Np. 1 stadko i 3 haremy? 2 stadka i 2 haremy? Zależy nam na różnorodności kolorystycznej i możliwie atrakcyjnych samiczkach. Jesteśmy początkujący, więc dobrze, żeby rybki były dość proste w prowadzeniu i raczej nieagresywne.
Będziemy wdzięczni za opinię dot. obsady złożonej z poniższych gatunków. Które z poniższych gatunków można by dobrać ze sobą? Jakie połączenia nie są wskazane?
Dobraliśmy też jedną mbunę - Labidochromis "yellow" - czy nie jest ona za mała i za spokojna, żeby mogła egzystować z pozostałymi rybkami?
Jeśli są też inne, ciekawe propozycje, to oczywiście jesteśmy otwarci na sugestie.

Stadka:
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips - 2+4 (ładne niebieskie samiczki)
lub:
- Copadichromis borleyi „Mbenji” - 2+4/5 (piękny samiec, niebrzydkie samiczki)
Do tego haremy (2 lub 3 spośród poniższych gatunków):
- Otopharynx lithobates Zimbawe Rock - 1+3/4 (piękny żółty czub)
- Placidochromis sp.phenochilus Tanzania - 1+3/4 (wyjątkowe błękitno-srebrzyste ubarwienie samca)
- Labidochromis caeruleus - 1+3/4 (nieagresywna mbuna, śliczne żółte ubarwienie, także u samiczek)
- Protomelas sp.”steveni taiwan” - 1+4 (przepiękne, kolorowe ubarwienie samca).

Pozdrawiamy,
Beata i Artur
Bezprym

Za dużo tych gatunków jak na takie szkiełko., to duże ryby. Zdecydujcie się na jeden gatunek Placidochromisa do tego dałbym yellow i moze Copadichromisa. Ewentualnie yellow, Otopharynx i Copadichromis i już bym więcej nie dodawał. 

Edited by Bezprym

Dziękujemy za sugestię. Gdyby gatunki były trzy, to może by zwiększyć trochę liczebność w ramach poszczególnych gatunków? Np. dwa stadka po ok. 8 osobników plus harem 5 osobników?

Może tak - stadka Copadichromis borleyi „Mbenji” + Placidochromis phenochilus Mdoka white lips oraz harem Labidochromis caeruleus? Jakie konfiguracje samców i samic byłyby optymalne?

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Robson79

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

W dniu 30.11.2020 o 21:59, Robson79 napisał:

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Licząc nawet 3 haremy po 1+4 to masz 15 niemałych ryb w akwarium, a to nie jest mało zwlasza jak urosną, ale jak chcecie więcej myślę że można by było też spróbować dać jeden spokojny gatunek w układzie dwusamcowym np. 2+5 i tu bym stawiał na gatunek z ładnymi samicami, do tego 2 gatunki uzupełniające 1 + 4. 

Właśnie jako małe stadko chcemy dać Placidochromis Mdoka "White lips" - samiczki są ładne, niebieskie. Uzupełnimy to haremami. Mamy nadzieję, że będzie OK :)

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Tomasz78
      A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)? A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np: cynotilapia zebroides jalo reef lub  cynotilapia zebroides red top likoma lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .
    • matejk
      Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
    • przemo-h
      Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
    • piotriola
      Niektóre osobniki mpangi były wypełnione do pełna pokarmem zwierzęcym, krytycy tłumaczyli to okresowym występowaniem pokarmu. Dla mnie jest to roślinożerca którego można okresowo karmić większą zawartością dodatku mięsnego. Dlaczego ryby odżywiające się planktonem nie są wszystkożerne,nie posiadają żołądka. Trzeba by przeanalizować co to jest plankton. Plankton charakteryzuje się tym że jest słabo odżywczy i nie zawiera tłuszczu. Ja to się ma do dodatku mięsnego zawartego w pokarmach, bardzo odżywczy tłuszcz to zawartość do kilku procent. Ryby potrzebują tłuszcz w wodach zimnych, w wodach ciepłych może być na minimalnym poziomie. Uważam że kluczowy jest dodatek mięsny dla ryb roślinożernych.Aby to wyjaśnić muszę wstawić kilka przykładów. ..............................Kcal................tłuszcz pokrzywa...............53...................0 krewetka ...............60...................1 mintaj.....................75...................0,6 łosoś.....................208..................14 Po tym widać że krewetka i mintaj ma bliżej do roślin niż do mięs, tak to widzę. Nie jest to mój wymysł, wielu hodowców już dawno na to wpadło. Mięso w karmach może pochodzić z odpadów poprodukcyjnych, są też pokarmy zawierające ryby, krewetki ślimaki . Pokarmy zawierające krewetki, ryby będą lepsze ale tak do końca nie wiemy co zawierają. Myślę, że da się to zrozumieć co napisałem. pozdrawiam  
    • rabczanin
      Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium: toniowiec - Ps. acei Itunga skalniak - L.careleus yellow                Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay) kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.
    • przemo-h
      Pytając o wiek tego źródła bardziej chodziło mi o przestarzałą klasyfikację podanych tutaj gatunków, no i oczywiście ten konkretny przykład Chindongo sp. 'elongatus mphanga', którego złapano do badań prawie na drugim krańcu jeziora. Musi to być inna ryba, ale tego możemy się już nie dowiedzieć. Nie zrozum mnie źle, nie neguję Ribbinka, ale obecnie można znaleźć kontynuacje i aktualuzacje tego, co on zaczął. Z czasem zaobserwowano więcej szczegółów u poszczególnych gatunków. Dla tego niektóre z nich zostały przeklasyfikowane, a nawet powstał taki rodzaj, jak właśnie Chindongo.  Rozumiem, że technika odżywiania się nie jest założeniem tego tematu. Nie jest też podział tych ryb pod względem diety, ale tutaj aż się prosi o zadanie kolejnych pytań odnośnie Chindongo sp. 'elongatus mphanga'. Z jakiegoś powodu ryba ta traktowana jest jako wszystkożerca. Mamy tutaj idealny przykład diety tego gatunku. Wydajmi się, że daleko tej rybie do wszystkożerności.  Kolejnym przykładem jest Metriaclima. Z tego źródła nie wiemy o jaki plankton tutaj chodzi. Dla czego również ten rodzaj traktowany jest jako wszystkożerca? Jest to jeden z najlepiej wyspecjalizowanych glonożerców w jeziorze. Mimo to czytamy, że dojada planktonem, tak samo jak wspomniany wcześniej elongatus. Myślimy, że plankton to mięcho i takim sposobem mamy wszystkożercę.  Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale do takich wniosków dochodzę. Zauważyłem oczywiście, że Ty określiłeś na początku tą grupę ryb jako roślinożerną, ale jest to pytanie do wszystkich.  Kolejna rzecz i bardzo ważna to mięso. Co to jest za mięso, a jakie mamy mięso w karmach. Filety rybne itd.   
    • Falcowski
      Moduły mają zasilanie 12V, tu jest wyjście 220-240V. Do tego amperaż też jest wątpliwy. Na moje to się nie nadaje, chyba że po przeróbkach. Grubych przeróbkach. Lepiej kup odpowiedni, ze stabilizacją, dedykowany do led.
    • darkmen1972
      Obecnie mam Blau reef motion 4 KDC. Spisuje się świetnie. Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    • mateusz1986
      Przepraszam z góry admina i proszę o nie zamykanie tematu ponieważ wszedł trochę na inny temat... 
    • mateusz1986
      Tak z ciekawości zapytam jaka pompę założyłes? Bo duży przepływ ma 4000l?
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.