Jump to content

Propozycja obsady do 450 l dla początkujących


Recommended Posts

Planujemy Malawi 450 l (Juwel Rio 450). Obsada raczej non-mbuna. Poczytaliśmy sobie o różnych rybkach, pooglądaliśmy zdjęcia. Chcielibyśmy, żeby rybek było ok. 20-25 (czy przelicznik 1 rybka na ok. 20 litrów jest dobry?). Dobrze, żeby mogły być 4 gatunki. Np. 1 stadko i 3 haremy? 2 stadka i 2 haremy? Zależy nam na różnorodności kolorystycznej i możliwie atrakcyjnych samiczkach. Jesteśmy początkujący, więc dobrze, żeby rybki były dość proste w prowadzeniu i raczej nieagresywne.
Będziemy wdzięczni za opinię dot. obsady złożonej z poniższych gatunków. Które z poniższych gatunków można by dobrać ze sobą? Jakie połączenia nie są wskazane?
Dobraliśmy też jedną mbunę - Labidochromis "yellow" - czy nie jest ona za mała i za spokojna, żeby mogła egzystować z pozostałymi rybkami?
Jeśli są też inne, ciekawe propozycje, to oczywiście jesteśmy otwarci na sugestie.
 
Stadka:
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips - 2+4 (ładne niebieskie samiczki)
lub:
- Copadichromis borleyi „Mbenji” - 2+4/5 (piękny samiec, niebrzydkie samiczki)
Do tego haremy (2 lub 3 spośród poniższych gatunków):
- Otopharynx lithobates Zimbawe Rock - 1+3/4 (piękny żółty czub)
- Placidochromis sp.phenochilus Tanzania - 1+3/4 (wyjątkowe błękitno-srebrzyste ubarwienie samca)
- Labidochromis caeruleus - 1+3/4 (nieagresywna mbuna, śliczne żółte ubarwienie, także u samiczek)
- Protomelas sp.”steveni taiwan” - 1+4 (przepiękne, kolorowe ubarwienie samca).
 
Pozdrawiamy,
Beata i Artur
Link to post
Share on other sites
Bezprym

 

Za dużo tych gatunków jak na takie szkiełko., to duże ryby. Zdecydujcie się na jeden gatunek Placidochromisa do tego dałbym yellow i moze Copadichromisa. Ewentualnie yellow, Otopharynx i Copadichromis i już bym więcej nie dodawał. 

 

Edited by Bezprym
Link to post
Share on other sites

Dziękujemy za sugestię. Gdyby gatunki były trzy, to może by zwiększyć trochę liczebność w ramach poszczególnych gatunków? Np. dwa stadka po ok. 8 osobników plus harem 5 osobników?

Może tak - stadka Copadichromis borleyi „Mbenji” + Placidochromis phenochilus Mdoka white lips oraz harem Labidochromis caeruleus? Jakie konfiguracje samców i samic byłyby optymalne?

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites
Robson79

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Link to post
Share on other sites
W dniu 30.11.2020 o 21:59, Robson79 napisał:

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Licząc nawet 3 haremy po 1+4 to masz 15 niemałych ryb w akwarium, a to nie jest mało zwlasza jak urosną, ale jak chcecie więcej myślę że można by było też spróbować dać jeden spokojny gatunek w układzie dwusamcowym np. 2+5 i tu bym stawiał na gatunek z ładnymi samicami, do tego 2 gatunki uzupełniające 1 + 4. 

Link to post
Share on other sites

Właśnie jako małe stadko chcemy dać Placidochromis Mdoka "White lips" - samiczki są ładne, niebieskie. Uzupełnimy to haremami. Mamy nadzieję, że będzie OK :)

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Falcowski
   Ja muszę zgodzić się z @AndrzejGłuszyca, że warto wspomnieć o użyciu narzędzi, a nawet je wyszczególnić, ponieważ pierwsze pokazane zdjęcie jest WOW, a to drugie surowe już jest OK. Ja robię bezpośrednio jpgi i dzięki powyższej rozprawie się dowiedziałem, co powinienem jeszcze zrobić i w jakim programie. Zgadzam się też z @Bartek_De, że chciał pokazać, w jaki sposób użyć światła, żeby działało na korzyść zdjęcia i nie musiał zdradzać więcej szczegółów, bo chodziło jedynie o samo ustawienie światła i że nie jest do tego potrzebne czarne tło, a i tak wyszło na czarno, obojętnie jak bardzo czarno miało wyjść. Zatem obaj macie rację, a te kilka postów to ciekawe rozwinięcie tematu, by robić jeszcze lepsze foty.
  • Bartek_De
   Niestety dobre obiektywy często przekraczają cenę aparatu (mowa o nowych). Ten o którym piszesz to kitowy obiektyw i faktycznie żadna rewelacja, ale na początek wystarczy. Posiada stabilizację oraz własny napęd AF. Coś tam można z niego wyciągnąć. Przykład masz poniżej, zdjęcie zrobione dokładnie tym obiektywem. Z czasem pewnie będziesz chciał coś bardziej uniwersalnego, jakiegoś zooma Mogę polecić Nikkor 18-140 F/3.5-5.6 G zrobisz nim i portret i duże zbliżenie z kilku metrów. Polecę Ci jeszcze ten kanał na YT, bardzo lubię go oglądać. Koleś ma sporo filmów w których używa D 3400 czyli młodszego brata aparatu, który zamierzasz kupić. https://www.youtube.com/c/RealWorld/videos
  • pulpet
   Oczywiście obiektyw żadna rewelacja, lampa o której piszesz to kolejna 100.  Czapka puchnie. Jaki ewentualnie obiektyw typowo pod akwarium, chyba że ten co jest coś tam da radę. Znalazłem na jego temat trochę opinii, ale żadne nie dotyczą fotografowania akwarium. A wszelkie opisy ogniskowych, migawek i przesłon to dla mnie czarna magia. Zacząłem się z tego doktoryzować wczoraj, więc pewnie jeszcze chwilę mi zejdzie zanim zrozumiem co czytam. Ale Twoje foto, wczoraj dyskutowane na forum wywołało u mnie silną reakcje z cyklu ja też tak chcę. Więc się muszę nauczyć, a aparat wydaje się sensowna pomocą naukową. Ostatnio odpaliłem nowe akwa więc w portfelu światło, nie chce inwestować poważnych kwot na początek.
  • pulpet
   Już wygooglilem, że żadna rewelacja. Taki zestaw ma mnie kosztować ok 100 Euro plus skrzynka piwa na pół 😀
  • pulpet
   Obiektyw AF-S DX 18-55 VR 
  • pablomas
   Hej. Zostałem wywołany do tablicy😁,  Bioflow tylko jako biolog, mechaniki nie uciagnie. Zobacz mój temat o przerobce bioflow  Nie wiem jak tu wstawić odnośnik 🤔 ok mam
  • Bartek_De
   Oczywiście, że się nadaje. To dobry aparat, nie tylko do nauki, ale również zrobisz nim świetne zdjęcia. Pamiętaj, że aparat to tylko połowa sukcesu, jeśli chcesz zrobić na prawdę dobre zdjęcie ryby będziesz musiał zaopatrzyć się jeszcze w lampę błyskową, polecam Nikon Speedlight SB-600. To nie nowy sprzęt, ale daje radę i można ją tanio kupić. Wiesz może jaki obiektyw jest w komplecie z aparatem?
  • pulpet
   Witam. Czy takie urządzenie nadaje się do nauki fotografowania akwarium. Mam możliwość wejść w jego posiadanie za przysłowiową czapkę drobnych, leży u znajomego nie używany od dłuższego czasu, prawie nowy. Ja sam z tego rodzaju sprzętem styczności nie miałem. Do tej pory małpki albo aparaty w telefonach więc pojęcie mam bardzo blade. Ale nawet niewielkich pieniędzy nie chcę wydawać na coś, co się nie sprawdzi. Podpowiedzcie proszę.
  • pulpet
   Z tego co czytałem Maingano do baranków nie należy. Pewnie dużo zależy od aranżacji zbiornika i cech osobniczych poszczególnych egzemplarzy. Ja z moich obserwacji podkreślam krótkich i ograniczonych do 4 gatunków, uważam rdzawe za piękne i ciekawe w zachowaniu ryby. Ale są też ludzie którym się nie podobają, (np. moja kobietka). Maingano mam młode, i raczej nie wykazują wielkiej agresji wobec innych gatunków. Między sobą próbują sił, ale z racji wieku to raczej niegroźne przepychanki. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie. Mam mocno zagruzowany baniak z dużą ilością kryjówek. Może się poukłada. A co do agresji to czytałem również, że rdzawe potrafią nieźle kozaczyć i wycinać załogę. Więc wszystko zależy jak trafisz i jak się klocki poukładają w konkretnym zbiorniku. Dlatego Malawistyka wydaje mi się taka ciekawa. W innych biotopach wpuszczamy ryby i wiadomo co będzie. Tutaj niekoniecznie, więc jest ryzyko, jest zabawa.
  • darkon
   Koledzy zaczyna się wkradać trochę niedomówień co do możliwości uzyskania pewnych efektów z plików pozyskanych z aparatu. Po pierwsze pliki RAW stosowane są po to aby otrzymać surowy materiał, taki cyfrowy negatyw,  zapisany przez matrycę aparatu bez jakiejkolwiek ingerencji w otrzymany obraz. Taki plik możemy później obrabiać za pomocą programów graficznych np. modułu Camera Raw znajdującego się w Lightroomie i Photoshopie. W pliku raw działamy na danych zapisanych dla poszczególnego piksela obrazu z osobna, stąd duże możliwości obróbki, ale nawet z takiego pliku nie uzyskamy super efektów jak materiał wejściowy będzie słaby. Natomiast plik jpg jest plikiem obrobionym i skompresowanym przez soft aparatu na podstawie algorytmów zaszytych przez producenta, użytkownik w niektórych aparatach ma możliwość wyboru tonacji zdjęcia i prawie zawsze stopnia wyostrzenia. Taki plik nie pozostawia wielkiego pola manewru przy obróbce, nawet przy użyciu tego samego modułu Camera Raw co do plików raw. Wracając do zdjęcia Bartka, takiego efektu "space fish" jak ja to nazywam, osobiście wolę ryby pływające w wodzie 😉, nie osiągnie się ze złego materiału w Lightroomie, można dłubać na warstwach i maskach w Photoshopie, ale zajmie to dużo czasu i nie da takiego samego efektu. Światło w trakcie wykonywania zdjęcia robi cały efekt. A użycie do przycięcia zdjęcia, poprawy jego kontrastu czy poprawy kolorystyki programu graficznego to dzisiaj normalna sprawa, nawet w klasycznej ciemni robiło się podobne "czary". Bartku szacun za postępy w warsztacie fotograficznym.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.