Jump to content

Propozycja obsady do 450 l dla początkujących


Recommended Posts

Planujemy Malawi 450 l (Juwel Rio 450). Obsada raczej non-mbuna. Poczytaliśmy sobie o różnych rybkach, pooglądaliśmy zdjęcia. Chcielibyśmy, żeby rybek było ok. 20-25 (czy przelicznik 1 rybka na ok. 20 litrów jest dobry?). Dobrze, żeby mogły być 4 gatunki. Np. 1 stadko i 3 haremy? 2 stadka i 2 haremy? Zależy nam na różnorodności kolorystycznej i możliwie atrakcyjnych samiczkach. Jesteśmy początkujący, więc dobrze, żeby rybki były dość proste w prowadzeniu i raczej nieagresywne.
Będziemy wdzięczni za opinię dot. obsady złożonej z poniższych gatunków. Które z poniższych gatunków można by dobrać ze sobą? Jakie połączenia nie są wskazane?
Dobraliśmy też jedną mbunę - Labidochromis "yellow" - czy nie jest ona za mała i za spokojna, żeby mogła egzystować z pozostałymi rybkami?
Jeśli są też inne, ciekawe propozycje, to oczywiście jesteśmy otwarci na sugestie.
 
Stadka:
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips - 2+4 (ładne niebieskie samiczki)
lub:
- Copadichromis borleyi „Mbenji” - 2+4/5 (piękny samiec, niebrzydkie samiczki)
Do tego haremy (2 lub 3 spośród poniższych gatunków):
- Otopharynx lithobates Zimbawe Rock - 1+3/4 (piękny żółty czub)
- Placidochromis sp.phenochilus Tanzania - 1+3/4 (wyjątkowe błękitno-srebrzyste ubarwienie samca)
- Labidochromis caeruleus - 1+3/4 (nieagresywna mbuna, śliczne żółte ubarwienie, także u samiczek)
- Protomelas sp.”steveni taiwan” - 1+4 (przepiękne, kolorowe ubarwienie samca).
 
Pozdrawiamy,
Beata i Artur
Link to post
Share on other sites
Bezprym

 

Za dużo tych gatunków jak na takie szkiełko., to duże ryby. Zdecydujcie się na jeden gatunek Placidochromisa do tego dałbym yellow i moze Copadichromisa. Ewentualnie yellow, Otopharynx i Copadichromis i już bym więcej nie dodawał. 

 

Edited by Bezprym
Link to post
Share on other sites

Dziękujemy za sugestię. Gdyby gatunki były trzy, to może by zwiększyć trochę liczebność w ramach poszczególnych gatunków? Np. dwa stadka po ok. 8 osobników plus harem 5 osobników?

Może tak - stadka Copadichromis borleyi „Mbenji” + Placidochromis phenochilus Mdoka white lips oraz harem Labidochromis caeruleus? Jakie konfiguracje samców i samic byłyby optymalne?

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites
Robson79

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Link to post
Share on other sites
W dniu 30.11.2020 o 21:59, Robson79 napisał:

Niestety ale wasze akwarium jest polecane jako minimalny zbiornik dla non mbuny. Do tego zbiornika 2 gatunki a 3 to już max i jeśli chodzi o ilość to układ 1+3/4. Ryby w akwarium rosną zazwyczaj większe niż na wolności...

Licząc nawet 3 haremy po 1+4 to masz 15 niemałych ryb w akwarium, a to nie jest mało zwlasza jak urosną, ale jak chcecie więcej myślę że można by było też spróbować dać jeden spokojny gatunek w układzie dwusamcowym np. 2+5 i tu bym stawiał na gatunek z ładnymi samicami, do tego 2 gatunki uzupełniające 1 + 4. 

Link to post
Share on other sites

Właśnie jako małe stadko chcemy dać Placidochromis Mdoka "White lips" - samiczki są ładne, niebieskie. Uzupełnimy to haremami. Mamy nadzieję, że będzie OK :)

Pozdrawiamy,

Beata i Artur

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • bojack
   Kupiłem, wczoraj dotarł. Dziś dodany testowo do aktualnego akwa. Nie mam porównania do innych modeli/marek, ale to co zauważyłem, może komus się przyda: 1. Wykonanie bardzo dobre, grube kable, plastik dobrej jakości 2. Współpraca z apką dla mnie super, łatwo połączyć cyrkulator z routerem  wifi i wszystko obsługujemy z aplikacji. Możemy zaprogramować wszystko w 24 godzinnym cyklu. Jak mamy do tego pompę Jebao, to wszystko w jednej apce - git. 3. Poziom głośności jest dość wysoki. Przy ustawieniu trybu falowania na 100% dźwięk jest mocno uciążliwy. Może się dotrze wirnik, ale wątpię. 4. Największym minusem jest zbyt słaby magnes. Jak dla mnie to porażka tego produktu. Cyrkulator bardziej wisi na kablu zasilającym niż trzyma go magnes 😕   p.s. Jak już kupiłem, to zauważyłem że jest wersja sow-16m z wifi. Wcześniej nie mogłem znaleźć sow-16 z wifi. Gdybym znalazł, to na pewno kupił bym sow-16m, teraz już popij wodą z akwa
  • triamond
   Dodałem jeszcze zalecaną  minimalną powierzchnię turbulentnej powierzchni wody, która zapewni wystarczającą wymianę gazową do utlenienia węgla organicznego oraz rozmiary ryb do 30 cm. Zawartość azotu w karmie teraz jest liczona z zawartości białka – bo to akurat producenci mają obowiązek podawać. Miłej zabawy   @AndrzejGłuszyca To doświadczenie ? Wyjęta ceramika... gąbka była, potem 23 lutego wsadzona nowa, ale 26 lutego test zakończony... A tutaj: Po wyjęciu biologi... pogorszenie klarowności - dołożenie mechaniki i jest oki... Obliczanie mediów filtracyjnych.ods
  • bojack
   Ja tak zrobiłem i wczoraj musiałem rozbierać układ, bo po uruchomieniu cyrulatora do zasysu dostał się kawałek patyka z korzenia i wbił się w wirnik. Pompa bez uszczerbku, ale musiałem ją demontowac i pensetą grzebać w wirniku, bo hałas był taki jakby się pompa rozpadła Przy kolejnej konstrukcji na pewno dam pompę za filtracją mechaniczna. Ciśnienie wody ze zbiornika zrobi swoje. Kwestia odpowietrzenia też nie jest jakim dużym problemem, wystarczy kranik, który i tak się przyda prędzej czy później.
  • triamond
   Dzięki za zwrócenie uwagi! Tutaj lepiej nie popełniać błędów... trzeba to wiele razy przemyśleć... Koncepcja pchania wody do filtra by @miron.dmt i dalej @Bartek_De. Dzięki! Zresztą filtr ciśnieniowy jest zaprojektowany do takiej pracy... Przy pompie przed filtracją muszę na krótszym wewnętrznym łuku zmieścić pompę ze śrubunkami, tak aby przejście przez ścianę znalazło się na wysokości ok. 50 cm – na wysokości wlotu do filtra ciśnieniowego. Niestety, pompa pracująca do góry - przy wykorzystaniu łuków się nie zmieści, a 2 kolanka 90 stopni ograniczą mi trochę przepływ maksymalny i zwiększą zużycie energii (może nie ma się o co bić … pytanie czy nie wzrośnie hałas?) i już bym nie podłożył miski pod instalację do wymiany pompy:/ Mogę natomiast dać zawór za pompą – i wtedy raz zalana pompa się nie zapowietrzy jeśli otworzę zawór po włączeniu pompy ? (pompa odesłana – miarka robi za substytut; ostre kolanka przytrzymują łuki które dalej przechodzą przez ścianę):   Zostaje 19 cm na nóżki, stelaż i sklejkę (i miskę ;).   Z drugiej strony…. 1. Filtr ciśnieniowy ma na wysokości wlotu (przejścia przez ścianę) wskaźnik ciśnienie, który robi za odpowietrznik. Jeśli będzie otwarty, to ciśnienie słupa wody z akwarium wypełni wodą ten cały łuk z pompą ( powrotny pewnie też), która powinna być w pełni zalana…. o ile na wirniku nie powstanie poduszka powietrzna. MDC 5000 miała sporo przestrzeni wokół wirnika. Popatrzę jak przyjdzie nowa obiegowa… ale 1 dodatkowy zawór dla świętego spokoju chyba warto… 2. Otwarcie zalanego filtra w łazience nie zapowietrzy tego odcinka instalacji z pompą - woda zostanie w tej U-rurce do poziomu filtra/odpowietrznika - 50cm po lewej stronie (przy zamkniętym dodatkowym zaworze dole łatwo to sobie wyobrazić;  bez zaworu trudniej - ciśnienie atmosferyczne (z łazienki) naciska na ten słup wody po lewej (przy zamkniętym zaworze pod akwarium- po prawej stronie U-rurki - nie ma ciśnienia atmosferycznego - więc woda zostanie); dla pewności nalałem wody do węża i zatkałem z jednej strony... i można podnieść zatkany koniec o ile otwarty jest skierowany do góry - czyli teoria potwierdza praktykę... ;).) 3. Czyli zalewanie  z ptk 1 będzie tylko raz na starcie, a potem tylko przy wymianie pompy. Pompa będzie zawsze zalana. 4. No i jak wszystko się uda… to zamierzam częściej wymieniać pompy obiegowe, niż otwierać filtr… ;) Przy pompie na powrocie z filtra, instalacja hydrauliczna jest mniejsza...   {tylko dodatkowe rurki, by do ściany wchodziło w odpowiednich miejscach}. W tym wariancie pompa mogłaby się zapowietrzać powietrzem z filtra (?) ... chociaż z drugiej strony jest ciśnienie słupa wody na powrocie z pompy zalewające U - rurkę... pewnie by i pompa wymieliła całe powietrze ? Jak sądzicie...?    
  • sabotage
   Cześć, W zbiorniku za filtrację mechaniczna i biologiczna ma odpowiadać 350 litrowy sump. Dołożyć chce falownik z obawy przed osiadającymi na dnie nieczystościami. Wystrój to wyłącznie tło na tylnej i prawej bocznej ścianie (zabudowany komin w tym rogu). Falownik ustawić obok wylotu sumpa, czy zupelnie z drugiej strony? Wiem, że to sprawa dość indywidualna ze względu na układ wystroju, ale u mnie, srodek będzie raczej pusty (nonmbuna/drapieżniki) a jedyna przeszkodą dla wody bedą nierówności tła 3d. Mam więc zagwozdkę, tło bedzie robione na zamówienie i musze w miarę precyzyjnie określić miejsca sprzętu (w zamyśle, wszystko ma być skrzętnie ukryte w strukturach tła). Dorabiać moduł pod falownik z lewej strony, czy, podobnie jak komin, umieścić do po prawej? Pozdrawiam
  • _Darek_
   Parametry wody ustabilizowały się. NO2 = 0 Woda się wyklarowała, a okrzemek odpuścił. Dziękuję wszystkim za rady oraz pomoc! Poniżej kilka zdjęć akwarium:
  • Merlot
   Panowie, po co zbędne komentarze ?  Temat z automatu do usunięcia, nie widzę potrzeby kontynuowania i trzymania go tutaj  
  • Bartek_De
   Zgoda, można kogoś skarcić, robiąc to w cywilizowany i kulturalny sposób. Ty obrzuciłeś kolegę błotem i teraz nie masz odwagi przyznać się do tego i pochylić czoła, bo jednak użyłeś słów przyjętych za obraźliwe.  
  • darkon
   Dokładnie, popełniłem ten błąd i zanim nie nauczyłem się czyścić korpusów bez zapowietrzania pompy szlag mnie trafiał kiedy słyszałem to mielenie wody z powietrzem. Wy-Tapatalkowane
  • Bezprym
   Gdzie te czasy, kiedy człowiek zanim zadał pytanie przestudiował całe forum by poznać ten biotop. Teraz każdy chce mieć podane wszystko na tacy. Krytyki też już nie każdy potrafi przyjąć na klatę tylko najlepiej się obrazić, zabrać zabawki i wyjść z piaskownicy. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.