Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

Jump to content

Start Mbuna 180x60x50

Derfi

Recommended Posts

Falcowski

Fajnie wszystko Ci poszło, widać że z głową robione i wcześniej dużo poczytałeś nasze forum.

Jedna uwaga, to przegrody w sumpie - te górne przegrody, jak filtracja się trochę już przypcha, to będzie górą leciało, bo za nisko masz. Będziesz musiał pomyśleć, żeby sobie coś tam dokleić potem wyżej. 

O tak czytania było dużo :) Ale nauka nie idzie w las. Co do sumpa kuliłem go razem ze zbiornikiem, zobaczymy jak będzie jeżeli rzeczywiście tak będzie trzeba będzie doklejać. 

Od 1,5 tygodnia aplikowałem bakterie i woda powoli się klarowała, ale było lekkie mleko, postanowiłem wsadzić gąbkę z drugiego zbiornika. Po 3 dniach woda jest kryształ widoczność niesamowita.

Falcowski

W zasadzie teraz tak patrzę, to w ogóle jest źle zaprojektowane, zupełnie tracąc cały potencjał. Pewnie strasznie chlupie woda spadając z tych kaskad.

Teraz patrzę, że nie trzeba doklejać nic do pierwszej przegrody z każdej pary, a obciąć z drugiej tak, żeby krawędź była poniżej poziomu w kolejnym zbiorniku. Wtedy będzie można utrzymać dużo większe różnice pomiędzy komorami, gdzie filtry będą powodowały piętrzenie się wody, a równocześnie będzie bezszelestnie.

Zaznaczyłem ci, które szyby i jak powinny być poprzycinane.

Na niebiesko poziomy wody, jakie się ułożą w tym zbiorniku.

image.thumb.png.a7f25f4604e806c69d126808221e8d83.png

Edited by Falcowski
AndrzejGłuszyca

@Derfi  Przeniosłem do działu PODSTAWY  i tutaj możesz pisać o wszystkim. W dziale PEZEDSTWA się przedstawiamy tylko siebie i aktualny zbiornik.

• 2 weeks later...

Ryby już pływają opisze wszystko w innym temacie. Nie wiem czy to problem czy nie ale w sumpie mam mega film bakteryjny. Przejmować się tym czy zostawić tak jak jest? W akwarium nic nie ma wszystko spływa do sumpa.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• rabczanin
      Założyłem iż drugim skalniakiem będzie Hara a Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay to opcja rezerwowa. A tak na marginesie jakbym chciał mieć obydwa gatunki (w sumie 5 gatunków) to chyba już za dużo ?
    • Tomasz78
      Dlatego zapytałem w poście 67 czemu taki rozrzut kolorystyczny a w odpowiedzi niejasny wpis sugerujący że chce oba gatunki. Rozumiesz @Bezprym ?
    • Bezprym
      Toc wyraźnie napisał, że aurifrons w razie gdyby nie dostał Hary,ale to popularny ostatnio gatunek więc raczej dostanie. 😉 
    • Tomasz78
      Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.
    • rabczanin
    • Sarar
      Też mi się wydaje, że PA202 powinno działać w sumpie bo przecież woda będzie bardzo wolno przepływać przez polimer. W moim przypadku nominalny przepływ  to 4000l/h na powierzchni 400cm2 (komora 10x40cm) czyli 10l/h na 1 cm2. Przy bloku o średnicy 8cm (pole przepływu 25 cm2) gdzie polecana jest pompa 250l/h wychodzi identycznie czyli 10l/h na 1cm2. Jedyna różnica taka, że przy 1l PA202 w sumpie będzie warstwa 5 cm a w bloku 40cm oraz w ciągu jednej godziny kilkunastokrotnie więcej wody przeleje się przez polimer w sumpie względem bloku. Co zadziała lepiej? To już musiałby się wypowiedzieć specjalista od tego typu preparatów. Wydaje mi się że efekt absorbowania NO3 powinien być podobny . Trzeba będzie to sprawdzić w przyszłości. Na tą chwilę od dwóch tygodni w sumpie leży 1l TMTB, 150ml Phose Out 4, siatka rogatka, podmianki to 4% wody dziennie, ryby karmię też rzadziej bo 2 a nie 3 razy dziennie. Efekt jest taki że PO4 (JBL) jest na poziomie 0,05ppm a NO3 (Salifert) 15ppm. Woda jakby zniknęła z akwarium, takiej klarowności nie miałem jeszcze w mojej 'karierze' akwarystycznej  Dzisiaj wyłączam auto podmianę, wkładam Purigen bo znalazłem jakieś 200ml w szafce i zobaczymy czy uda się utrzymać tak niskie PO4 oraz zbić NO3. Jeśli nie to dorzucę jakiś litr albo dwa PA202. Podzielę się z Wami jeszcze jednym przemyśleniem odnośnie sumpa - jak dla mnie rewelacyjny sposób filtracji. Po pierwsze stabilność biologii ze względu na liczbę mediów, a dalej łatwość serwisu bo wystarczy odkryć pleksi i wymienić watę w pierwszej komorze, wszelkie modfyikacje jak dodanie kolejnego medium to po prostu wrzucenie go w odpowiednią komorę i przełożenie gąbką, calutki sprzęt poza głównym szkłem więc w akwa rąk nie moczyłem praktycznie od jego założenia (4 miesiące), bardzo prosta konstrukcja auto/stałej podmiany wody, żadnych uszczelek czyli nic nie cieknie, nic nie trzeba rozkręcać/skręcać itd. Minusem natomiast jest problem z zamiataniem dna bo naprawdę ciężko ustawić cyrkulację aby kupsko zostało odprowadzone przez komin - jak narazie to jedyny minus.
    • Tomasz78
      A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)? A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np: cynotilapia zebroides jalo reef lub  cynotilapia zebroides red top likoma lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .
    • matejk
      Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
    • przemo-h
      Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
    • piotriola
      Niektóre osobniki mpangi były wypełnione do pełna pokarmem zwierzęcym, krytycy tłumaczyli to okresowym występowaniem pokarmu. Dla mnie jest to roślinożerca którego można okresowo karmić większą zawartością dodatku mięsnego. Dlaczego ryby odżywiające się planktonem nie są wszystkożerne,nie posiadają żołądka. Trzeba by przeanalizować co to jest plankton. Plankton charakteryzuje się tym że jest słabo odżywczy i nie zawiera tłuszczu. Ja to się ma do dodatku mięsnego zawartego w pokarmach, bardzo odżywczy tłuszcz to zawartość do kilku procent. Ryby potrzebują tłuszcz w wodach zimnych, w wodach ciepłych może być na minimalnym poziomie. Uważam że kluczowy jest dodatek mięsny dla ryb roślinożernych.Aby to wyjaśnić muszę wstawić kilka przykładów. ..............................Kcal................tłuszcz pokrzywa...............53...................0 krewetka ...............60...................1 mintaj.....................75...................0,6 łosoś.....................208..................14 Po tym widać że krewetka i mintaj ma bliżej do roślin niż do mięs, tak to widzę. Nie jest to mój wymysł, wielu hodowców już dawno na to wpadło. Mięso w karmach może pochodzić z odpadów poprodukcyjnych, są też pokarmy zawierające ryby, krewetki ślimaki . Pokarmy zawierające krewetki, ryby będą lepsze ale tak do końca nie wiemy co zawierają. Myślę, że da się to zrozumieć co napisałem. pozdrawiam  
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.