Jump to content

Start Mbuna 180x60x50


Derfi

Recommended Posts

Falcowski

Fajnie wszystko Ci poszło, widać że z głową robione i wcześniej dużo poczytałeś nasze forum.

Jedna uwaga, to przegrody w sumpie - te górne przegrody, jak filtracja się trochę już przypcha, to będzie górą leciało, bo za nisko masz. Będziesz musiał pomyśleć, żeby sobie coś tam dokleić potem wyżej. 

Link to post
Share on other sites

O tak czytania było dużo :) Ale nauka nie idzie w las. Co do sumpa kuliłem go razem ze zbiornikiem, zobaczymy jak będzie jeżeli rzeczywiście tak będzie trzeba będzie doklejać. 

Od 1,5 tygodnia aplikowałem bakterie i woda powoli się klarowała, ale było lekkie mleko, postanowiłem wsadzić gąbkę z drugiego zbiornika. Po 3 dniach woda jest kryształ widoczność niesamowita.

Link to post
Share on other sites
Falcowski

W zasadzie teraz tak patrzę, to w ogóle jest źle zaprojektowane, zupełnie tracąc cały potencjał. Pewnie strasznie chlupie woda spadając z tych kaskad.

Teraz patrzę, że nie trzeba doklejać nic do pierwszej przegrody z każdej pary, a obciąć z drugiej tak, żeby krawędź była poniżej poziomu w kolejnym zbiorniku. Wtedy będzie można utrzymać dużo większe różnice pomiędzy komorami, gdzie filtry będą powodowały piętrzenie się wody, a równocześnie będzie bezszelestnie.

Zaznaczyłem ci, które szyby i jak powinny być poprzycinane.

Na niebiesko poziomy wody, jakie się ułożą w tym zbiorniku.

 

image.thumb.png.a7f25f4604e806c69d126808221e8d83.png

Edited by Falcowski
Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

@Derfi  Przeniosłem do działu PODSTAWY  i tutaj możesz pisać o wszystkim. W dziale PEZEDSTWA się przedstawiamy tylko siebie i aktualny zbiornik.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Ryby już pływają opisze wszystko w innym temacie. Nie wiem czy to problem czy nie ale w sumpie mam mega film bakteryjny. Przejmować się tym czy zostawić tak jak jest? W akwarium nic nie ma wszystko spływa do sumpa.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Tomasz78
   Tak, to chindongo flavus. Też flavusy, prawdopodobnie zdominowane samce. Samice, ciężko stwierdzić z jakiego gatunku. Wyglądają na non-mbunę, może to samice lub młode aulonocary... To chindongo saulosi, chyba sztucznie wyhodowana odmiana "coral". Ta żółta to chyba samica saulosi albo metriaclimy sp. msobo magungi... To jest Metriaclima sp. 'elongatus goldbar'. To też Metriaclima sp. 'elongatus goldbar', zdominowany, pogryziony samiec lub samica. Podejrzewam że to samica flavusa lub m. sp. elongatus goldbar. To samice flavusa lub elongatusa goldbar, chociaż bardziej obstawiam samice flavusa. A ta podłużna ze spiczastym pyskiem to nie wiem,  podobna do samicy sciaenochromis fryeri...
  • przemo-h
   Podajesz 50:50 i sam widzisz, że chipokae i crabro dają radę. Dawały i dają obecne radę tak samo i u mnie. Bardzo lubią się przepychać przy jedzeniu, więc nawet kawałek krewetki chętnie capną z ręki w razie potrzeby.  Z własnych doświadczeń widzę, że najlepiej jest dobierać do nich ryby, które nie są stricte terytorialne, więc duża, silna non-mbuna, lub małe Labidochromisy są dobrym wyborem. Na pewno zauważyłeś, że lubią pływać i buszować po całym zbiorniku. Tego nie lubią terytorialne gatunki i dla tego też Melanochromisy nie lubią tych terytorialistów. 
  • przemo-h
   Co to za mięsożerca z tego chipokae? Jeśli jakikolwiek gatunek z grupy mbuna można nazwać wszystkożernym, to właśnie te duże Melanochromisy pasują do tej definicji. Nie zmienia to jednak faktu, że polują w warunkach naturalnych. Mięsisty kąsek jest bardzo mile widziany w jadłospisie, ale te ryby spokojnie dają radę na diecie mieszanej. Prawdziwie wszystkożerny jest w tej obsadzie również Crabro, ale jest też saulosi, który od nich trochę odbiega, jak wszyscy dobrze wiemy. Mimo to nawet taki saulosi nie raz polecany był do mixu, więc dla czego nie. Tak czy inaczej padło na Protomelasa, który jest bliski saulosi. 
  • Bezprym
   Myślę że czy dasz Copadichromisa czy Protomelasa to spokojnie dadzą radę. 
  • bojack
   Blisko rok czasu już mam ten skład i nie zauważam, żeby działo się coś niepokojącego u żadnego z gatunków. No nic, będzie szkło, to po przenosinach obecnej obsady będę dalej dumał. Dzięki 
  • Joy
   Hej, w sobotę odkupiłam akwarium i przychodzę z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu ryb, które w nim pływają. Poprzedni właściciel niestety nie był w stanie mi udzielić takiej informacji, a na podstawie zdjęć z internetu ciężko mi zidentyfikować każdą z ryb. Chciałabym wiedzieć, co to i jakiej jest płci, żeby za jakiś czas uzupełnić obsadę o nowe osobniki (ale to jeszcze będę chciała skonsultować na forum w odpowiednim dziale). W każdym razie, to moje ryby: 1. To samiec Chindongo Flavus, jeśli się nie mylę? 2. Takie są dwa. Też Chindongo Flavus, ale niewybarwione? Ten mocno wybarwiony rozstawił tę dwójkę po kątach. To też samce? 3. Takie pływają 3. Samice, ale jaki to gatunek? 4.  Taka jest jedna, samiec, ale nie jestem pewna gatunku - Pseudotropheus Demasoni? Czy Saulosi? 5. Taka też jest jedna, nie wiem co to. 6. Taki jeden, w większości żółto-czarny, ale miejscami niebieski, nie wiem co to.   7.  Dwa ujęcia tej samej rybki, też nie wiem co to. Przy okazji - ma pogryzioną tylną płetwę, czy mi się wydaje? 8. To jest inkubująca samica, ale nie wiem którego gatunku. 9. Takie 2-3 pływają, nie mam pojęcia co to.   Będę wdzięczna za pomoc w identyfikacji lub potwierdzenie moich przypuszczeń, jeśli są prawidłowe. I przepraszam za brudną szybę 😅
  • Bezprym
   A to jak saulosi daje radę to Protek też bo praktycznie dieta podobna. 
  • bojack
   To też racja, oba gatunki pasują mi kolorystycznie. Protomelas większy (fajnie) i powinien sobie dobrze radzić z Chipokae i Crabro, ale faktycznie dieta średnio trafiona. Znowu Copadichromis z dietą ok, pytanie jak się odnajdzie w składzie z Chipokae i Crabro, czy nie będzie na okrągło gnębiony przez tych rozbójnikow Mam też w obsadzie Saulosi więc pokarm staram się podawać 50:50 roślinny i lekki mięsny.
  • Sajmon41
   Z czasem na pewno tak zrobię.
  • Sajmon41
   No tak masz rację, ale patrząc na to z innej strony to przypuszczam że w 90% akwariach zawsze pewne zmiany w parametrach wody się pojawiają, dlatego jak na razie będę obserwować sytuację, i mam nadzieję że wszystko wróci do normy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.