Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

Jump to content

Trade-off między długością a powierzchnią dna

kżyhó

Recommended Posts

Nigdy nie miałem całkowicie otwartego akwarium ze względów praktycznych, choć takie mi się podobają.

1) Wyskakujące ryby

2) zwiększone parowanie (mam w tej chwili akwarium gdzie powierzchnia wody to blisko 1,5m2) więc to może być nieco kłopotliwe nie tylko konieczność częstej dolewki, ale też zwiększona wilgotność w pomieszczeniu. 

3) często konieczność używania skimera ponieważ dużo kurzu dostaje się do wody. 

4) odkryty zbiornik, a co za tym idzie zwiększone parowanie oznacza też wieszą trudność w ogrzaniu akwarium, a przy 1000+ to też trzeba brać pod uwagę (za to w lecie łatwiej utrzymać niższą temerature) 

Dodatkowo przy moim akwarium mam wzmocnienia wzdłużne i 3 wzmocnienia poprzeczne co nie wygląda ładnie przy odkrytym akwarium. 

PS. Mam plan na 2 akwarium już nie w biotopie Malawi (myślę o zakupie 160 litrów o standardowych wymiarach 100x40x40 na początku będzie wykorzystane jako akwarium kwarantannowe dla reszty mojej obsady, a później chce w nim zrobić akwarium towarzyskie typu low-tech i to drugie chciałbym mieć właśnie odkryte. 

Edited by aro600

@aro600

DOkłądnie. Myśląd o zbiorniku otwartym stawały mi przed oczyma wszytkie punkty o których pisałeś + konieczność   częstego czyszczenia szyb nakrywowych + gdzie ja takie szyby dostanę.

Zbiornik o którym mowa miałby 0,72 m^2 powierzchni, więc niby mniej, ale nadal nie jest to mało. I te topnące lodowce przez CO2 od częściej pracującej grzałki 

+ W sumie nigdy nie widziałem w praktyce otwartego zbiornika o powierzchni większej niż 25 l (mówię o domu/ firmie, pomijam zbiorniki w sklepach akwarystycznych z roślinkami), ale z tego co widzę/ czytam w necie to takie rozwiązanie staje się 

BTW: Ostatnio natrafiłem w necie i przeczytałem wiele artykułów z perioduku " Akwarium" wydawanego w PRLu przez PZA.  Czasem bardzo ciekawe z nazwijmy to socjologicznego punktu widzenia, niekiedy ukazujące jakiej zmianie uległo podejście do akwarystyki w czasie, ale czasem też b ciekawe artykuły stricte o florze i faunie które nadal wydają się legitne. Kończąc dygresje- tam też wielokrotnie były opisywane zbiorniki otwarte. :D 

Falcowski

Morszczaki mają 75% akwariów odkrytych, nawet o litrażach powyżej 1000 litrów. Od nich rozwiązania z siatkami. Często jest to siatka wentylacyjna od klimy, ze sklepów budowlanych. Chyba kratka rastrowa to sięnazywa i oczka około 1.2mm. Mają też auto dolewkę, żeby utrzymać zasolenie.

Parowanie jest na poziomie ok 1-2cm na tydzień, to sobie policz. Mam 2 akwa odkryte i 2 przykryte. Faktycznie jedno, co bez dolewki, to widać jak paruje i zostaje linia, chociaż utrzymuję w nim 29 stopni, bo to szpital, wiec dlatego tyle paruje. 25 stopni wystarczy i parowanie wtedy mniejsze będzie.

Mój tata kiedyś miał 200L, to zwykłe szkło miał położone na wierzch, normalnie na krawędzie. Mam jedno akwa przykryte szkłem, to ciągle są na nim krople wody, więc  też tak sobie. Już lepiej tą siatkę.

Jedynie zostaje problem grzania.

PS. Wydaje się, że temat Trade-off został już wcześniej wyczerpany, więc proponuję wydzielić nowy wątek związany z akwarium bez wzmocnień i pokrywy.

Edited by Falcowski
  • Like 1
33 minuty temu, Falcowski napisał:

PS. Wydaje się, że temat Trade-off został już wcześniej wyczerpany, więc proponuję wydzielić nowy wątek związany z akwarium bez wzmocnień i pokrywy.

Zgadzam się.

Temat na ile mógł być, a tyle został wyczerpany. W razie dalszych wątpliwości utworzę nowy wątek. Posty od 15 w dół, podchodząc pedantycznie do trzymania się głównego wątku można  by wyłączyć (14 dotyczy jeszcze "tego i śmego").

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• matejk
      Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
    • przemo-h
      Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
    • piotriola
      Niektóre osobniki mpangi były wypełnione do pełna pokarmem zwierzęcym, krytycy tłumaczyli to okresowym występowaniem pokarmu. Dla mnie jest to roślinożerca którego można okresowo karmić większą zawartością dodatku mięsnego. Dlaczego ryby odżywiające się planktonem nie są wszystkożerne,nie posiadają żołądka. Trzeba by przeanalizować co to jest plankton. Plankton charakteryzuje się tym że jest słabo odżywczy i nie zawiera tłuszczu. Ja to się ma do dodatku mięsnego zawartego w pokarmach, bardzo odżywczy tłuszcz to zawartość do kilku procent. Ryby potrzebują tłuszcz w wodach zimnych, w wodach ciepłych może być na minimalnym poziomie. Uważam że kluczowy jest dodatek mięsny dla ryb roślinożernych.Aby to wyjaśnić muszę wstawić kilka przykładów. ..............................Kcal................tłuszcz pokrzywa...............53...................0 krewetka ...............60...................1 mintaj.....................75...................0,6 łosoś.....................208..................14 Po tym widać że krewetka i mintaj ma bliżej do roślin niż do mięs, tak to widzę. Nie jest to mój wymysł, wielu hodowców już dawno na to wpadło. Mięso w karmach może pochodzić z odpadów poprodukcyjnych, są też pokarmy zawierające ryby, krewetki ślimaki . Pokarmy zawierające krewetki, ryby będą lepsze ale tak do końca nie wiemy co zawierają. Myślę, że da się to zrozumieć co napisałem. pozdrawiam  
    • rabczanin
      Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium: toniowiec - Ps. acei Itunga skalniak - L.careleus yellow                Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay) kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.
    • przemo-h
      Pytając o wiek tego źródła bardziej chodziło mi o przestarzałą klasyfikację podanych tutaj gatunków, no i oczywiście ten konkretny przykład Chindongo sp. 'elongatus mphanga', którego złapano do badań prawie na drugim krańcu jeziora. Musi to być inna ryba, ale tego możemy się już nie dowiedzieć. Nie zrozum mnie źle, nie neguję Ribbinka, ale obecnie można znaleźć kontynuacje i aktualuzacje tego, co on zaczął. Z czasem zaobserwowano więcej szczegółów u poszczególnych gatunków. Dla tego niektóre z nich zostały przeklasyfikowane, a nawet powstał taki rodzaj, jak właśnie Chindongo.  Rozumiem, że technika odżywiania się nie jest założeniem tego tematu. Nie jest też podział tych ryb pod względem diety, ale tutaj aż się prosi o zadanie kolejnych pytań odnośnie Chindongo sp. 'elongatus mphanga'. Z jakiegoś powodu ryba ta traktowana jest jako wszystkożerca. Mamy tutaj idealny przykład diety tego gatunku. Wydajmi się, że daleko tej rybie do wszystkożerności.  Kolejnym przykładem jest Metriaclima. Z tego źródła nie wiemy o jaki plankton tutaj chodzi. Dla czego również ten rodzaj traktowany jest jako wszystkożerca? Jest to jeden z najlepiej wyspecjalizowanych glonożerców w jeziorze. Mimo to czytamy, że dojada planktonem, tak samo jak wspomniany wcześniej elongatus. Myślimy, że plankton to mięcho i takim sposobem mamy wszystkożercę.  Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale do takich wniosków dochodzę. Zauważyłem oczywiście, że Ty określiłeś na początku tą grupę ryb jako roślinożerną, ale jest to pytanie do wszystkich.  Kolejna rzecz i bardzo ważna to mięso. Co to jest za mięso, a jakie mamy mięso w karmach. Filety rybne itd.   
    • Falcowski
      Moduły mają zasilanie 12V, tu jest wyjście 220-240V. Do tego amperaż też jest wątpliwy. Na moje to się nie nadaje, chyba że po przeróbkach. Grubych przeróbkach. Lepiej kup odpowiedni, ze stabilizacją, dedykowany do led.
    • darkmen1972
      Obecnie mam Blau reef motion 4 KDC. Spisuje się świetnie. Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    • mateusz1986
      Przepraszam z góry admina i proszę o nie zamykanie tematu ponieważ wszedł trochę na inny temat... 
    • mateusz1986
      Tak z ciekawości zapytam jaka pompę założyłes? Bo duży przepływ ma 4000l?
    • darkmen1972
      Ja mam 3 korpusy mechanika, biologię, i żywice na pompie 4000l skręconej na 55%. Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.