Skocz do zawartości

Trade-off między długością a powierzchnią dna


kżyhó

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie miałem całkowicie otwartego akwarium ze względów praktycznych, choć takie mi się podobają.

1) Wyskakujące ryby

2) zwiększone parowanie (mam w tej chwili akwarium gdzie powierzchnia wody to blisko 1,5m2) więc to może być nieco kłopotliwe nie tylko konieczność częstej dolewki, ale też zwiększona wilgotność w pomieszczeniu. 

3) często konieczność używania skimera ponieważ dużo kurzu dostaje się do wody. 

4) odkryty zbiornik, a co za tym idzie zwiększone parowanie oznacza też wieszą trudność w ogrzaniu akwarium, a przy 1000+ to też trzeba brać pod uwagę (za to w lecie łatwiej utrzymać niższą temerature) 

Dodatkowo przy moim akwarium mam wzmocnienia wzdłużne i 3 wzmocnienia poprzeczne co nie wygląda ładnie przy odkrytym akwarium. 

PS. Mam plan na 2 akwarium już nie w biotopie Malawi (myślę o zakupie 160 litrów o standardowych wymiarach 100x40x40 na początku będzie wykorzystane jako akwarium kwarantannowe dla reszty mojej obsady, a później chce w nim zrobić akwarium towarzyskie typu low-tech i to drugie chciałbym mieć właśnie odkryte. 

Edytowane przez aro600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aro600

DOkłądnie. Myśląd o zbiorniku otwartym stawały mi przed oczyma wszytkie punkty o których pisałeś + konieczność   częstego czyszczenia szyb nakrywowych + gdzie ja takie szyby dostanę.

 

Zbiornik o którym mowa miałby 0,72 m^2 powierzchni, więc niby mniej, ale nadal nie jest to mało. I te topnące lodowce przez CO2 od częściej pracującej grzałki 

 

+ W sumie nigdy nie widziałem w praktyce otwartego zbiornika o powierzchni większej niż 25 l (mówię o domu/ firmie, pomijam zbiorniki w sklepach akwarystycznych z roślinkami), ale z tego co widzę/ czytam w necie to takie rozwiązanie staje się 

 

BTW: Ostatnio natrafiłem w necie i przeczytałem wiele artykułów z perioduku " Akwarium" wydawanego w PRLu przez PZA.  Czasem bardzo ciekawe z nazwijmy to socjologicznego punktu widzenia, niekiedy ukazujące jakiej zmianie uległo podejście do akwarystyki w czasie, ale czasem też b ciekawe artykuły stricte o florze i faunie które nadal wydają się legitne. Kończąc dygresje- tam też wielokrotnie były opisywane zbiorniki otwarte. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morszczaki mają 75% akwariów odkrytych, nawet o litrażach powyżej 1000 litrów. Od nich rozwiązania z siatkami. Często jest to siatka wentylacyjna od klimy, ze sklepów budowlanych. Chyba kratka rastrowa to sięnazywa i oczka około 1.2mm. Mają też auto dolewkę, żeby utrzymać zasolenie.

Parowanie jest na poziomie ok 1-2cm na tydzień, to sobie policz. Mam 2 akwa odkryte i 2 przykryte. Faktycznie jedno, co bez dolewki, to widać jak paruje i zostaje linia, chociaż utrzymuję w nim 29 stopni, bo to szpital, wiec dlatego tyle paruje. 25 stopni wystarczy i parowanie wtedy mniejsze będzie.

Mój tata kiedyś miał 200L, to zwykłe szkło miał położone na wierzch, normalnie na krawędzie. Mam jedno akwa przykryte szkłem, to ciągle są na nim krople wody, więc  też tak sobie. Już lepiej tą siatkę.

Jedynie zostaje problem grzania.

 

PS. Wydaje się, że temat Trade-off został już wcześniej wyczerpany, więc proponuję wydzielić nowy wątek związany z akwarium bez wzmocnień i pokrywy.

Edytowane przez Falcowski
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Falcowski napisał:

PS. Wydaje się, że temat Trade-off został już wcześniej wyczerpany, więc proponuję wydzielić nowy wątek związany z akwarium bez wzmocnień i pokrywy.

Zgadzam się.

Temat na ile mógł być, a tyle został wyczerpany. W razie dalszych wątpliwości utworzę nowy wątek. Posty od 15 w dół, podchodząc pedantycznie do trzymania się głównego wątku można  by wyłączyć (14 dotyczy jeszcze "tego i śmego").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.