Skocz do zawartości

Trade-off między długością a powierzchnią dna


kżyhó

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kżyhó napisał:

Porównując standardowe 150x50 do niestandardowego 120x80.

Ten drugi łatwiej ustawić w domu

Ustawić tak, ale wnieść już gorzej. O ile drzwi wejściowe w standardzie mają szerokość 90cm to wewnętrzne już tylko 80cm i to trzeba wziąć pod uwagę, albo kleić zbiornik w miejscu gdzie będzie stał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat akwarium o szerokości (głębokości) 80cm. i dwa samce Melanochromis loriae obrały rewiry po szerokości. Przy 40 czy 50cm. nie byłoby to możliwe. Każda zmiana na plus jest lepsza, ale 10cm. w tą czy w tą nie ma istotnego znaczenia. 30...40 już tak. Dlatego 120 i 150cm. ma znaczenie. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zinterpretuję to najprościej, jak się da:

Maksymalna długość (przekątna), to odległość, jaką rozpędzona ryba może przepłynąć sprintem (pomijając przeszkody, których więcej postawisz na większej powierzchni dna). Zatem dla ryb o tym samym temperamencie powiedziałbym, że im dłuższa ta odległość, tym większe ryby możesz kupić.

Maksymalna powierzchnia dna pozwala na utworzenie większej ilości rewirów (przy odpowiednim wystroju, który też może być bardziej złożony). Wtedy więcej samców znajdzie kąt dla siebie.

Maksymalna objętość zbiornika pozwala pomieścić więcej wody, zatem lepsze warunki biologiczne i można zmieścić więcej ryb ogólnie (czyli łacznie o większej masie).

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za podzielenie się Waszymi opiniami.

W dniu 18.11.2020 o 23:35, Bartek_De napisał:

Ustawić tak, ale wnieść już gorzej. O ile drzwi wejściowe w standardzie mają szerokość 90cm to wewnętrzne już tylko 80cm i to trzeba wziąć pod uwagę, albo kleić zbiornik w miejscu gdzie będzie stał.

Celna uwaga, zważywszy że bede musiał je przenieść przez wąski punkt 67 cm. Taki zbiornik można obrodzić na bok i wtedy jego wysokość (55) staje się szerokością.

 

 

Temat ma sprecyzowany tytuł, ale  de facto może nosić podtytuł alternowany "pomoc w  wyborze używanego zbiornika", więc by nie  zakładać nowego tematu pozwolę sobie zapytać tutaj:

Zbiornik od eRybka 120 dł, 60 szer, 50 wys,  grubość 10 mm mix opti i float BEZ WZMOCNIEŃ,  egzemplarz z tego roku. 

Można brać, czy strach jest uzasadniony?

Przeczytałem sporo tematów na forum dotyczących konieczności stosowania wzmocnień i grubości szkła i podsumowując - zdania były podzielone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według leciwej tabelki akwarium 120cm długie i wysokie na 50cm może być wykonane ze szkła 8mm ale konieczne są wzmocnienia. 

Tu co prawda masz 10mm, ale ja bym się jednak bał niech zresztą wypowiedzą się koledzy którzy mają doświadczenie w kleieniu akwari. 

Jedno Ci mogę doradzić jeśli cena jest rzeczywiście okazyjna to wzmocnienia bardzo łatwo sobie możesz dokleić wystarcza 2 wzdużne, koszt niewielki jeśli masz jakiegoś szklarza w okolicy. 

a116_18.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, aro600 napisał:

Według leciwej tabelki akwarium 120cm długie i wysokie na 50cm może być wykonane ze szkła 8mm ale konieczne są wzmocnienia. 

Tu co prawda masz 10mm, ale ja bym się jednak bał niech zresztą wypowiedzą się koledzy którzy mają doświadczenie w kleieniu akwari. 

Jedno Ci mogę doradzić jeśli cena jest rzeczywiście okazyjna to wzmocnienia bardzo łatwo sobie możesz dokleić wystarcza 2 wzdużne, koszt niewielki jeśli masz jakiegoś szklarza w okolicy. 

Dzięki. Też widziałem analogiczną tabelkę (ja konkretnie ) i też byłem nieco zaniepokojony, więc liczyłem na komentarz kogoś z wiedzą fachową.

 

34 minuty temu, wpos napisał:

Ta tabelka pokazuje grubości bez wzmocnień. Wzmocnienia przy grubościach w nawiasach, więc dla akwa 120x50  szkło10mm bez wzmocnień jest bardzo spoko.

Niby tak wynika z przypisu na załączonym zdjęciu, fakt. 

 

Patrząc po aktywności w innych, analogicznych wątkach liczyłem na opinię  "miut czy smrut" :D od któregoś z tych użytkowników:

@troad 

@przemek wieczorek

@Falcowski

@timi-akwaria.pro

 

Przeglądając kilkanaście tematów z dyskusjami na temat grubości, wzmocnień, naprężeń powyżsi wydają się być ekspertami klubu malawi w zakresie.

Jeszcze ze rzuciło mi się w oczy co najmniej dwóch urzytkowników którzy wydawali się znać  na rzeczy (przynajmniej potrafili w dyskusjach sprawiac takie wrażenie :D ) ale nie mogę znaleźć tamtych wątków. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, choć najwięcej wnosi wzmocnienie poprzeczne. Bez niego będziesz miał po prostu beczkowatość na poziomie 0.5-1.0 mm (dopuszczalne jest chyba ze 2mm beczki na tej długości). Jak ci to nie przeszkadza, to luzik.

Za to bez wzmocnień to możesz sobie bez pokrywy zrobić z wiszącą lampą, tylko wtedy ryby ci mogą wyskoczyć. warto dać siatkę z oczkami 2cmx2cm.

Edytowane przez Falcowski
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Falcowski napisał:

Za to bez wzmocnień to możesz sobie bez pokrywy zrobić z wiszącą lampą

Takie akwaria są piękne 🙂 , o ile komuś oczywiście podoba się odkryte akwarium mi osobiście bardzo się podobają. Trzeba wówczas brać pod uwagę jeszcze zwiększone parowanie wody. 

Edytowane przez aro600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Falcowski napisał:

Jest ok, choć najwięcej wnosi wzmocnienie poprzeczne. Bez niego będziesz miał po prostu beczkowatość na poziomie 0.5-1.0 mm (dopuszczalne jest chyba ze 2mm beczki na tej długości). Jak ci to nie przeszkadza, to luzik.

Ok :) 

5 godzin temu, Falcowski napisał:

Za to bez wzmocnień to możesz sobie bez pokrywy zrobić z wiszącą lampą (...) 

Jak może się domyślasz właśnie z tego co widze z taką intenją ten zbiornik był konstruowany i u obecnego właściciela jest otwarty + hydroponika.

 

5 godzin temu, Falcowski napisał:

(...)  tylko wtedy ryby ci mogą wyskoczyć. warto dać siatkę z oczkami 2cmx2cm.

O siatce jakiego typu mówisz? Mowa o tylko DIY jakieś  czy sa jakieś gotowe rozwiązania?

 

4 godziny temu, aro600 napisał:

Takie akwaria są piękne 🙂 , o ile komuś oczywiście podoba się odkryte akwarium mi osobiście bardzo się podobają. Trzeba wówczas brać pod uwagę jeszcze zwiększone parowanie wody. 

A jako taki miłośnik  masz / miałeś taki zbiornik? 😆

Całkowicie odkryty odkryty, czy właśnie z jakąś siatką / szybą nakrywową? ( Bo jeśli tak, , to miałbym pytanie jeszcze :D ) 

Chociażby my w TYM wątku kilkoro z Was odradzało odkryte malawi bez rzadnego zabezpieczenia.

Nie wiem ile w tym jest prawdy w ogólności do ryb wszelakich, a tym bardziej w kontekście pyszczaków, ale widziałem/słyszałem gdzieś tezę, że  ryby skaczą od stresu/ hałasu/ ruchu w nocy, gdzie nie są pewne co to było i reagują ucieczką (końcem tamtego wywodu było "dlatego warto stosować delikatne oświetlenie nocne). Z drugiej strony pyszczaki, to ponoć ryby z bardzo mocnym snem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.