Jump to content

Start zbiornika 135 l - czy startuje?

kubasadlowski

Recommended Posts

kubasadlowski

Witam. Proszę o ocenę startu - niepokoi mnie brak wzrostu amoniaku?

Akwarium zalane w niedzielę 8 listopada - użyłem primavery - Miała dobre ph i twardość, w przeciwieństwie do kranówki. ph po zalaniu - 8,0 , KH 9

Używam testów kropelkowych JBL. ( ph w zakresie 7,4-9)

Wczoraj - wtorek 10 listopada - ph 7,8, KH 8, NH4 0,2, NO2 <0,01, NO3 <0,05

Do wystartowania użyłem 50 ml moczu. Do tego 2 ampułki bakterii Prodibio do kubełka - Aquael Maxi Kani 250

Czy to normalne ze amoniak jeszcze nie wyskoczył?

Edited by kubasadlowski

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane

• Like 2
kubasadlowski
2 minuty temu, darkon napisał:

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane

Tak z ciekawości. Dlatego wlać tą ampułkę właśnie wtedy? Tak oczywiście zrobię

Taka dawka odświeżającą szczepy bakterii, szczególnie tych przetwarzających amoniak na NO2, z doświadczenie uważam, że one stosunkowo szybko słabną w akwarium bez amoniaku.

Wy-Tapatalkowane

• 3 weeks later...
kubasadlowski

Witam. Minęło trochę czasu i pojawił się w mojej ocenie problem.

Chciałem przyspieszyć dojrzewanie zbiornika i tydzień po zalaniu dodałem kilka kropli wody amoniakalnej, dorzuciłem ampułkę Prodibio i podniosłem temperaturę do 30 stopni. 

Od tego czasu widać że zbiornik zaczął startować, spadł amoniak, wzrosły azotyny ( z czego się cieszę), wystrzeliły też azotany ( bardzo wysoko).

Pytanie co zrobić?

1. czekać na spadek azotynów do poniżej 0,1 czy od razu zacząć działać z azotanami?

2. wymienić 70-80 procent wody? dorzucić do kubełka którąś z żywic jonowdmiennych?

Chętnie posłucham sugestii

Zrzut ekranu 2020-11-29 o 16.31.57.png

Możesz teraz podmienić 50% wody i nic więcej nie ruszaj. Kiedy NO2 spadnie do poziomu niewykrywalnego zajmiesz się ostatecznie NO3, swoją drogą bardzo wysokim, dałeś albo za dużo wody amoniakalnej albo testy oszukują. Jeśli testy NO3 nie kłamią, to trzeba będzie podmienić 100 % wody, ale tylko na taką uzdatnioną przez węgiel albo antychlor Tropicala lub Zooleka. Żadnej innej chemi nie dodawaj. Dzień przed zarybieniem dodaj ampułkę Prodibio, i zakup sobie profilaktycznie Sera toxivec, tani i bardzo skuteczny w razie nagłego skoku NO2 po wpuszczeniu ryb.

Wy-Tapatalkowane

kubasadlowski

Dziękuję. Co do wody to wlewam primaverę :) ma odpowiednie ph i twardość. Z kranu u mnie się nie nadaje. Kupuje butelki po 6 litrów. 

Podmienię jak sugerujesz. Azotany najbardziej mnie niepokoiły właśnie. Podałem 4 krople wody amoniakalnej. 

Dziękuję

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Mynio Akwa
      Zamówienie zostało złożone.
    • Sajmon41
      Proponuję żwirek kwarcowy 0,8mm do 1,6mm. (kupiony na Allegro) Ja mam wymieszany czarny z białym i prezentuje się bardzo ładnie. A moje pysie kopią w nim jak szalone.
    • Tomasz78
      Tak, to chindongo flavus. Też flavusy, prawdopodobnie zdominowane samce. Samice, ciężko stwierdzić z jakiego gatunku. Wyglądają na non-mbunę, może to samice lub młode aulonocary... To chindongo saulosi, chyba sztucznie wyhodowana odmiana "coral". Ta żółta to chyba samica saulosi albo metriaclimy sp. msobo magungi... To jest Metriaclima sp. 'elongatus goldbar'. To też Metriaclima sp. 'elongatus goldbar', zdominowany, pogryziony samiec lub samica. Podejrzewam że to samica flavusa lub m. sp. elongatus goldbar. To samice flavusa lub elongatusa goldbar, chociaż bardziej obstawiam samice flavusa. A ta podłużna ze spiczastym pyskiem to nie wiem,  podobna do samicy sciaenochromis fryeri...
    • przemo-h
      Podajesz 50:50 i sam widzisz, że chipokae i crabro dają radę. Dawały i dają obecne radę tak samo i u mnie. Bardzo lubią się przepychać przy jedzeniu, więc nawet kawałek krewetki chętnie capną z ręki w razie potrzeby.  Z własnych doświadczeń widzę, że najlepiej jest dobierać do nich ryby, które nie są stricte terytorialne, więc duża, silna non-mbuna, lub małe Labidochromisy są dobrym wyborem. Na pewno zauważyłeś, że lubią pływać i buszować po całym zbiorniku. Tego nie lubią terytorialne gatunki i dla tego też Melanochromisy nie lubią tych terytorialistów. 
    • przemo-h
      Co to za mięsożerca z tego chipokae? Jeśli jakikolwiek gatunek z grupy mbuna można nazwać wszystkożernym, to właśnie te duże Melanochromisy pasują do tej definicji. Nie zmienia to jednak faktu, że polują w warunkach naturalnych. Mięsisty kąsek jest bardzo mile widziany w jadłospisie, ale te ryby spokojnie dają radę na diecie mieszanej. Prawdziwie wszystkożerny jest w tej obsadzie również Crabro, ale jest też saulosi, który od nich trochę odbiega, jak wszyscy dobrze wiemy. Mimo to nawet taki saulosi nie raz polecany był do mixu, więc dla czego nie. Tak czy inaczej padło na Protomelasa, który jest bliski saulosi. 
    • Bezprym
      Myślę że czy dasz Copadichromisa czy Protomelasa to spokojnie dadzą radę. 
    • bojack
      Blisko rok czasu już mam ten skład i nie zauważam, żeby działo się coś niepokojącego u żadnego z gatunków. No nic, będzie szkło, to po przenosinach obecnej obsady będę dalej dumał. Dzięki 
    • Joy
      Hej, w sobotę odkupiłam akwarium i przychodzę z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu ryb, które w nim pływają. Poprzedni właściciel niestety nie był w stanie mi udzielić takiej informacji, a na podstawie zdjęć z internetu ciężko mi zidentyfikować każdą z ryb. Chciałabym wiedzieć, co to i jakiej jest płci, żeby za jakiś czas uzupełnić obsadę o nowe osobniki (ale to jeszcze będę chciała skonsultować na forum w odpowiednim dziale). W każdym razie, to moje ryby: 1. To samiec Chindongo Flavus, jeśli się nie mylę? 2. Takie są dwa. Też Chindongo Flavus, ale niewybarwione? Ten mocno wybarwiony rozstawił tę dwójkę po kątach. To też samce? 3. Takie pływają 3. Samice, ale jaki to gatunek? 4.  Taka jest jedna, samiec, ale nie jestem pewna gatunku - Pseudotropheus Demasoni? Czy Saulosi? 5. Taka też jest jedna, nie wiem co to. 6. Taki jeden, w większości żółto-czarny, ale miejscami niebieski, nie wiem co to.   7.  Dwa ujęcia tej samej rybki, też nie wiem co to. Przy okazji - ma pogryzioną tylną płetwę, czy mi się wydaje? 8. To jest inkubująca samica, ale nie wiem którego gatunku. 9. Takie 2-3 pływają, nie mam pojęcia co to.   Będę wdzięczna za pomoc w identyfikacji lub potwierdzenie moich przypuszczeń, jeśli są prawidłowe. I przepraszam za brudną szybę 😅
    • Bezprym
      A to jak saulosi daje radę to Protek też bo praktycznie dieta podobna. 
    • bojack
      To też racja, oba gatunki pasują mi kolorystycznie. Protomelas większy (fajnie) i powinien sobie dobrze radzić z Chipokae i Crabro, ale faktycznie dieta średnio trafiona. Znowu Copadichromis z dietą ok, pytanie jak się odnajdzie w składzie z Chipokae i Crabro, czy nie będzie na okrągło gnębiony przez tych rozbójnikow Mam też w obsadzie Saulosi więc pokarm staram się podawać 50:50 roślinny i lekki mięsny.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.