Jump to content

Start zbiornika 135 l - czy startuje?


kubasadlowski

Recommended Posts

kubasadlowski

Witam. Proszę o ocenę startu - niepokoi mnie brak wzrostu amoniaku?

Akwarium zalane w niedzielę 8 listopada - użyłem primavery - Miała dobre ph i twardość, w przeciwieństwie do kranówki. ph po zalaniu - 8,0 , KH 9

Używam testów kropelkowych JBL. ( ph w zakresie 7,4-9)

Wczoraj - wtorek 10 listopada - ph 7,8, KH 8, NH4 0,2, NO2 <0,01, NO3 <0,05

Do wystartowania użyłem 50 ml moczu. Do tego 2 ampułki bakterii Prodibio do kubełka - Aquael Maxi Kani 250

Czy to normalne ze amoniak jeszcze nie wyskoczył?

Edited by kubasadlowski
Link to post
Share on other sites

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
kubasadlowski
2 minuty temu, darkon napisał:

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane
 

Tak z ciekawości. Dlatego wlać tą ampułkę właśnie wtedy? Tak oczywiście zrobię

Link to post
Share on other sites

Taka dawka odświeżającą szczepy bakterii, szczególnie tych przetwarzających amoniak na NO2, z doświadczenie uważam, że one stosunkowo szybko słabną w akwarium bez amoniaku.

Wy-Tapatalkowane

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...
kubasadlowski

 

Witam. Minęło trochę czasu i pojawił się w mojej ocenie problem.

Chciałem przyspieszyć dojrzewanie zbiornika i tydzień po zalaniu dodałem kilka kropli wody amoniakalnej, dorzuciłem ampułkę Prodibio i podniosłem temperaturę do 30 stopni. 

Od tego czasu widać że zbiornik zaczął startować, spadł amoniak, wzrosły azotyny ( z czego się cieszę), wystrzeliły też azotany ( bardzo wysoko).

Pytanie co zrobić?

1. czekać na spadek azotynów do poniżej 0,1 czy od razu zacząć działać z azotanami?

2. wymienić 70-80 procent wody? dorzucić do kubełka którąś z żywic jonowdmiennych?

Chętnie posłucham sugestii

Zrzut ekranu 2020-11-29 o 16.31.57.png

Link to post
Share on other sites

Możesz teraz podmienić 50% wody i nic więcej nie ruszaj. Kiedy NO2 spadnie do poziomu niewykrywalnego zajmiesz się ostatecznie NO3, swoją drogą bardzo wysokim, dałeś albo za dużo wody amoniakalnej albo testy oszukują. Jeśli testy NO3 nie kłamią, to trzeba będzie podmienić 100 % wody, ale tylko na taką uzdatnioną przez węgiel albo antychlor Tropicala lub Zooleka. Żadnej innej chemi nie dodawaj. Dzień przed zarybieniem dodaj ampułkę Prodibio, i zakup sobie profilaktycznie Sera toxivec, tani i bardzo skuteczny w razie nagłego skoku NO2 po wpuszczeniu ryb.

Wy-Tapatalkowane

Link to post
Share on other sites
kubasadlowski

Dziękuję. Co do wody to wlewam primaverę :) ma odpowiednie ph i twardość. Z kranu u mnie się nie nadaje. Kupuje butelki po 6 litrów. 

Podmienię jak sugerujesz. Azotany najbardziej mnie niepokoiły właśnie. Podałem 4 krople wody amoniakalnej. 

Dziękuję

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • AndrzejGłuszyca
   Paweł.. już kiedyś to tutaj opisywałem. Wymieniałem wtedy jeszcze w 240 litrach biały żwir na piasek. Ryby do wiaderka , ile wody mogłem to zlałem do wiaderek resztę wylałem.  Żwir wyrzuciłem , piasek dodałem . Włączyłem filtry i dodałem ampułkę prodibio biodigest. Po godzinie pracy filtrów wpuściłem ryby. Jasne..parametry pewnie się rozjechały ale też pewnie szybko wróciły do normy. Strat w rybach nie było. Najpierw przygotuj piasek aby jak najkrócej ryby przebywały poza akwa. 
  • pablojogi
   Może ktoś kto posiada taki piasek zmieszał go lekko z kwarcowym białym, do zera ciężko będzie usunąć obecny na działającym akwarium no i by parametry nie poleciały z ok 2 cm warstwę zostawię i zmieszam z czarnym, jak myślicie? Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
  • pablojogi
   Pokaż jak w akwa to wygląda, jestem ciekaw. Ja zamówiłem 1,6 mm, drobniejszy niestety fruwa ostatnimi czasy dlatego chcę to zmienić Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
  • misiek80
   Obsada: labidochromis caaruleus, pseudotropheus acei, metraclima msobo magunga, labidochromis chisumulae. Z ww. gatunków wiadomo samce msobo i chisumulu powinny "zmienić barwy". Z 8 sztuk chisumulu mam już wyraźnie zaznaczonego jednego samca, który na perłowym ciele ma pięć granatowych pionowych pasów i granatową płetwę grzbietową. Moje pytanie dotyczy msobo - kiedy Wasze samce zaczęły się wybawiać? Posiadam 10 sztuk ten pięknej i jak już zauważyłem zadziornej ryby i póki co wszystkie są pomarańczowe. Największe osobniki mają około 5-6 cm.
  • misiek80
   Witam, jak w temacie... Obsada 35 sztuk młodzieży: labidochromis caaruleus, pseudotropheus acei, metraclima msobo magunga, labidochromis chisumulae. Ryby kupione w grudniu 2020 r. u Pana Darka Gaży w Żorach, wtedy miały wielkość około 2-3 cm. Po niecałych 3 miesiącach od zakupu (zero strat w rybach) mają już jakieś 4-6 cm. Najszybciej rosną acei i msobo, nieco wolniej yellowy i chisumulu. Karmię: pierwsze pudło: pomieszana spirulina 36 tropicala i spirulina OSI, drugie pudło NF cichlid premium, trzecie pudło: pomieszane dainichi veggie fx, color i ultima kril. Niedwno dołożyłem mrożoną artemię. Jako, że ryby są młode karmię 3 razy dziennie, raz w tygodniu kostka artemii - w ten dzień już niczego innego nie sypię. 
  • XGrzesX
   Kupiłem gąbkę 50ppi i niestety kupska pływają. Nic innego nie było zmieniane tylko sama gąbką. Możliwe ze zmiana gąbki z 45 na 50ppi tak wpłynęła ? Mogę kupić jeszcze 35ppi ale trochę za mała gęstość. Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
  • Radzik
   Na drugim filmiku zarombiscie wygląda ciekawska mdoka z tymi białymi ustami 🤣
  • Falcowski
  • Lechu0031
   Super baniak tak poza tym!! Pięknie wygląda, dzięki za rady wyśle Update jak przyjadą mi rośliny pozdrawiam serdecznie Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
  • kunta
   Ja mam taki:   ładnie wygląda i nie ma ostrych krawędzi.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.