Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

 

 

Jump to content

Start zbiornika 135 l - czy startuje?


kubasadlowski

Recommended Posts

kubasadlowski

Witam. Proszę o ocenę startu - niepokoi mnie brak wzrostu amoniaku?

Akwarium zalane w niedzielę 8 listopada - użyłem primavery - Miała dobre ph i twardość, w przeciwieństwie do kranówki. ph po zalaniu - 8,0 , KH 9

Używam testów kropelkowych JBL. ( ph w zakresie 7,4-9)

Wczoraj - wtorek 10 listopada - ph 7,8, KH 8, NH4 0,2, NO2 <0,01, NO3 <0,05

Do wystartowania użyłem 50 ml moczu. Do tego 2 ampułki bakterii Prodibio do kubełka - Aquael Maxi Kani 250

Czy to normalne ze amoniak jeszcze nie wyskoczył?

Edited by kubasadlowski
Link to post
Share on other sites

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
kubasadlowski
2 minuty temu, darkon napisał:

Nie przejmuj się amoniakiem, do startu zbiornika wystarczy sam test NO2, przy starcie na mocz zacznij pomiar NO2 po 7 dniach od dodania moczu, powinno być już wykrywalne. Po około 12-14 dniach powinno przestać rosnąć, kiedy spadnie do poziomu niewykrywalnego wpuszczaj ryby. W dniu zarybienia dodaj ampułkę Prodibio.

Wy-Tapatalkowane
 

Tak z ciekawości. Dlatego wlać tą ampułkę właśnie wtedy? Tak oczywiście zrobię

Link to post
Share on other sites

Taka dawka odświeżającą szczepy bakterii, szczególnie tych przetwarzających amoniak na NO2, z doświadczenie uważam, że one stosunkowo szybko słabną w akwarium bez amoniaku.

Wy-Tapatalkowane

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...
kubasadlowski

 

Witam. Minęło trochę czasu i pojawił się w mojej ocenie problem.

Chciałem przyspieszyć dojrzewanie zbiornika i tydzień po zalaniu dodałem kilka kropli wody amoniakalnej, dorzuciłem ampułkę Prodibio i podniosłem temperaturę do 30 stopni. 

Od tego czasu widać że zbiornik zaczął startować, spadł amoniak, wzrosły azotyny ( z czego się cieszę), wystrzeliły też azotany ( bardzo wysoko).

Pytanie co zrobić?

1. czekać na spadek azotynów do poniżej 0,1 czy od razu zacząć działać z azotanami?

2. wymienić 70-80 procent wody? dorzucić do kubełka którąś z żywic jonowdmiennych?

Chętnie posłucham sugestii

Zrzut ekranu 2020-11-29 o 16.31.57.png

Link to post
Share on other sites

Możesz teraz podmienić 50% wody i nic więcej nie ruszaj. Kiedy NO2 spadnie do poziomu niewykrywalnego zajmiesz się ostatecznie NO3, swoją drogą bardzo wysokim, dałeś albo za dużo wody amoniakalnej albo testy oszukują. Jeśli testy NO3 nie kłamią, to trzeba będzie podmienić 100 % wody, ale tylko na taką uzdatnioną przez węgiel albo antychlor Tropicala lub Zooleka. Żadnej innej chemi nie dodawaj. Dzień przed zarybieniem dodaj ampułkę Prodibio, i zakup sobie profilaktycznie Sera toxivec, tani i bardzo skuteczny w razie nagłego skoku NO2 po wpuszczeniu ryb.

Wy-Tapatalkowane

Link to post
Share on other sites
kubasadlowski

Dziękuję. Co do wody to wlewam primaverę :) ma odpowiednie ph i twardość. Z kranu u mnie się nie nadaje. Kupuje butelki po 6 litrów. 

Podmienię jak sugerujesz. Azotany najbardziej mnie niepokoiły właśnie. Podałem 4 krople wody amoniakalnej. 

Dziękuję

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • matejk
   Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
  • przemo-h
   Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
  • piotriola
   Niektóre osobniki mpangi były wypełnione do pełna pokarmem zwierzęcym, krytycy tłumaczyli to okresowym występowaniem pokarmu. Dla mnie jest to roślinożerca którego można okresowo karmić większą zawartością dodatku mięsnego. Dlaczego ryby odżywiające się planktonem nie są wszystkożerne,nie posiadają żołądka. Trzeba by przeanalizować co to jest plankton. Plankton charakteryzuje się tym że jest słabo odżywczy i nie zawiera tłuszczu. Ja to się ma do dodatku mięsnego zawartego w pokarmach, bardzo odżywczy tłuszcz to zawartość do kilku procent. Ryby potrzebują tłuszcz w wodach zimnych, w wodach ciepłych może być na minimalnym poziomie. Uważam że kluczowy jest dodatek mięsny dla ryb roślinożernych.Aby to wyjaśnić muszę wstawić kilka przykładów. ..............................Kcal................tłuszcz pokrzywa...............53...................0 krewetka ...............60...................1 mintaj.....................75...................0,6 łosoś.....................208..................14 Po tym widać że krewetka i mintaj ma bliżej do roślin niż do mięs, tak to widzę. Nie jest to mój wymysł, wielu hodowców już dawno na to wpadło. Mięso w karmach może pochodzić z odpadów poprodukcyjnych, są też pokarmy zawierające ryby, krewetki ślimaki . Pokarmy zawierające krewetki, ryby będą lepsze ale tak do końca nie wiemy co zawierają. Myślę, że da się to zrozumieć co napisałem. pozdrawiam  
  • rabczanin
   Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium: toniowiec - Ps. acei Itunga skalniak - L.careleus yellow                Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay) kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.
  • przemo-h
   Pytając o wiek tego źródła bardziej chodziło mi o przestarzałą klasyfikację podanych tutaj gatunków, no i oczywiście ten konkretny przykład Chindongo sp. 'elongatus mphanga', którego złapano do badań prawie na drugim krańcu jeziora. Musi to być inna ryba, ale tego możemy się już nie dowiedzieć. Nie zrozum mnie źle, nie neguję Ribbinka, ale obecnie można znaleźć kontynuacje i aktualuzacje tego, co on zaczął. Z czasem zaobserwowano więcej szczegółów u poszczególnych gatunków. Dla tego niektóre z nich zostały przeklasyfikowane, a nawet powstał taki rodzaj, jak właśnie Chindongo.  Rozumiem, że technika odżywiania się nie jest założeniem tego tematu. Nie jest też podział tych ryb pod względem diety, ale tutaj aż się prosi o zadanie kolejnych pytań odnośnie Chindongo sp. 'elongatus mphanga'. Z jakiegoś powodu ryba ta traktowana jest jako wszystkożerca. Mamy tutaj idealny przykład diety tego gatunku. Wydajmi się, że daleko tej rybie do wszystkożerności.  Kolejnym przykładem jest Metriaclima. Z tego źródła nie wiemy o jaki plankton tutaj chodzi. Dla czego również ten rodzaj traktowany jest jako wszystkożerca? Jest to jeden z najlepiej wyspecjalizowanych glonożerców w jeziorze. Mimo to czytamy, że dojada planktonem, tak samo jak wspomniany wcześniej elongatus. Myślimy, że plankton to mięcho i takim sposobem mamy wszystkożercę.  Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale do takich wniosków dochodzę. Zauważyłem oczywiście, że Ty określiłeś na początku tą grupę ryb jako roślinożerną, ale jest to pytanie do wszystkich.  Kolejna rzecz i bardzo ważna to mięso. Co to jest za mięso, a jakie mamy mięso w karmach. Filety rybne itd.   
  • Falcowski
   Moduły mają zasilanie 12V, tu jest wyjście 220-240V. Do tego amperaż też jest wątpliwy. Na moje to się nie nadaje, chyba że po przeróbkach. Grubych przeróbkach. Lepiej kup odpowiedni, ze stabilizacją, dedykowany do led.
  • darkmen1972
   Obecnie mam Blau reef motion 4 KDC. Spisuje się świetnie. Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
  • mateusz1986
   Przepraszam z góry admina i proszę o nie zamykanie tematu ponieważ wszedł trochę na inny temat... 
  • mateusz1986
   Tak z ciekawości zapytam jaka pompę założyłes? Bo duży przepływ ma 4000l?
  • darkmen1972
   Ja mam 3 korpusy mechanika, biologię, i żywice na pompie 4000l skręconej na 55%. Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.