Jump to content

Przymiarka do 405l


Rafał80

Recommended Posts

Rafał80

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum. W planach 405l Aquael glossy 150 white (interesuje mnie tylko safe tank, panicznie boję się zalania). Jestem na etapie skombinowania od meblarza solidniejszej szafki wzorowanej na pierwowzorze z zestawu.

Na początek:

- jak gruba mata pod akwarium

- filtracja czytam że niektórzy maja po 3 filtry, a np. na pewnej stronie można przeczytać: "Jeden centymetr warstwy podłoża w zbiorniku o dnie 100cm x 40cm jest równy 100cm x 40cm x 1cm = 4 litry wkładów filtra biologicznego. Gdzie 1 litr wkładu biologicznego starcza na filtrację 100 litrów wody. Przy zastosowaniu naszego podłoża filtr biologiczny jest zbędny. " to jak jest z tą filtracją? Jakie najlepsze podłoże żeby tez pełniło rolę biologa? Jaki filtr polecacie  na taki litraż?

- jakie tło dobrze się prezentuje, myślę o czarnym tle, oklejamy tylko tylną szybę czy boczne tez (mam białe ściany)?

- nie wiem czy jest to możliwe ale wśród i wokół skał i chciałbym mieć niską roślinność najlepiej trawnik, czy jest jakaś odmiana pyszczaków która będzie tolerowała roślinność tego typu? (nie bijcie ale chodzi mi po głowie mix w stylu iwagumi z jakimś gatunkiem z malawi)

 

Link to post
Share on other sites
Falcowski

Pielęgnic nie łączymy z innymi gatunkami, bo zostaną wybite - pielęgnice mają nieprzeciętny temperament.

Należą one do niezłych kosiarek i wyrywają nawet twarde korzenie. Trawnik? Mi gupiki wyrywają trawnik. Chyba, ze chcesz codziennie sypać im trawnik zamiast jedzenia :D Jak chcesz rośliny, to tylko najtwardsze i korzenie solidnie przysypane kamieniami.

Tło czarne będzie ok, wystarczy tylna ściana - w bocznych się odbija tylna i też daje efekt czerni.

Pod zbiornik wystarczy karimata.

Chcesz być pewny akwa, to zrób sobie 2mm grubsze, na 400L to z 12mm i wzmocnienie poprzeczne na środku przyklejone do wzdłużnych. Wzdłużne nie muszą dochodzić do końców.

Dobra biologia to podstawa, a wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu biologii to kłopot i śmierć.

Pyszczaki ciągle przekopują piasek, więc osiadła biologia ma tam ciężko. Oczywiście są systemy bez, tylko są one inaczej zrobione - poczytaj o filtrach hamburskich.

Link to post
Share on other sites
Rafał80

O mix z iwagumi chodziło mi o wygląd nie o mieszanie pielęgnic z innymi gatunkami. Zastanawiam się czy trochę zieleni nie ułatwi stabilizacji zbiornika.

Edited by Rafał80
Link to post
Share on other sites
Falcowski
8 godzin temu, Rafał80 napisał:

O mix z iwagumi chodziło mi o wygląd nie o mieszanie pielęgnic z innymi gatunkami. Zastanawiam się trochę zielenie nie ułatwi stabilizacji zbiornika.

Zawsze roślinność trochę azotanów powyciąga, co pójdzie na korzyść, ale musisz wtedy odpowiednio mocno świecić, żeby rośliny ci nie padły, więc dochodzi cała ich pielęgnacja i jeśli trzeba, suplementacja. Ja np założyłem Malawi, bo był to jeden z najprostszych w obsłudze biotopów. Zero roślin, słabiutkie światło, podmianka raz w tygodniu i to wszystko.

Ale tak - obsadzenie roślinami szybkorosnącymi, najlepiej o korzeniach bulwiastych, żeby nie były powyrywane, poprawi sprawność zbiornika.

Link to post
Share on other sites
aro600

Moim zdaniem utrzymanie ładnego trawnika w akwarium z pyskami będzie graniczyło z cudem. Nawet jeśli dobierzemy obsadę mięsożerna to i tak jak pisał Falcowski pyszczaki przekopują piasek co się zazwyczaj kończy wyrywaniem słabo ukorzenionych roślin. Dodatkowo trawnik wymaga dużej ilości światła co nie zawsze jest korzystne dla naszych ryb, (ryby stają się płochliwe, zesteresowane, zamiast pływać po akwarium i prezentować swoje naturalne ciekawe zachowania chowają się w kątach lub innych słabiej doświetlonych miejscach). Dodatkowo do bardziej wymagających roślin jakim są trawniki niezbęda jest suplementacja CO2, które jak wiemy skutecznie obniża poziom Ph który dla naszego biotopu jest ultra ważny. (minimum absolutne to okolice 7.5, a lepiej okolice 8). Moim zdaniem musisz wybrać albo akwarium z pyszczakami i mało wymagającymi roślinami albo akwarium typowo roślinne i inne ryby. 

Link to post
Share on other sites
Rafał80

Dzięki co do roślin  mam jasność (w sumie Zona woli styl malawi, mi się tak trochę smutne i puste wydaje ;D).

Co do filtra jaką wydajność powinien mieć na 405l?

Ktoś testował bryły węgla kamiennego w malawi?

Link to post
Share on other sites
aro600
48 minut temu, Rafał80 napisał:

Dzięki co do roślin  mam jasność (w sumie Zona woli styl malawi, mi się tak trochę smutne i puste wydaje ;D).

Co do filtra jaką wydajność powinien mieć na 405l?

Ktoś testował bryły węgla kamiennego w malawi?

Wcale nie musi być bez roślin, ale trzeba użyć roślin mocnych o twardych liściach dobrze się ukorzeniających, np Nurzaniec, kryptokoryny, anubiasy. 

Co do filtracji to temat rzeka najprościej użyć filtra kubełkowego np. Unimax 700 Flual FX6 lub inne przeznaczone do dużych akwarii (EHEIM, JBL, AQUA NOVA) myślę że na takie akwarium powinny być wystarczające. 

Można wybrać też zupełnie inny rodzaj filtracji:

- Sump

- filtr kasetowy

- fiktr hamburski HMF

- filtrację oparta na korpusach narurowych

- filtrację w Modułach BTN

I inne 

Jak pisałem temat rzeka poczytaj, oglądaj akwaria kolegów z forum każdy ma swoje preferencje jeśli chodzi o filtracje, a tak naprawdę każdy rodzaj filtra ma zalety i wady, a rozwiązanie idealne nie istnieje. 

Co do węgla nie wypowiem się nie testowałem. 

Edited by aro600
Link to post
Share on other sites
Falcowski

Rozmawialiśmy już na forum o węglu, więc poszukaj. Ogólnie nie wyszło to pozytywnie, a i tak wszystko glonami zarasta i jest brązowe finalnie, więc do koloru nie musisz przykładać szczególnie dużej uwagi.

I tu właśnie druga strona medalu - glony. Dasz mocną lampę, 80-100W, będziesz świecił od rana do wieczora, to będziesz miał takie ładne glony, że też będzie zielono i nie monotonnie, czego obawiasz się dając same kamienie. Jak będziesz mało świecił, to też wszystko pokryją glony, tylko inny rodzaj i też będzie ok.

Ja teraz świecę w dzień 15W na 500L i też mam glony na kamieniach, tylko że inne, krótkie, brązowe. Za to szyby mogę raz w miesiącu wyczyścić i styknie.

Przy dużym świetle rosną fajne, długie, zielone, jak na polance.

Link to post
Share on other sites
Rafał80

Co do podłoża.

Piasek kwarcowy 02-04 czy 1-1,2 i jaka grubość podłoża?

Przypomniało mi się że mam na strychu z dawnych lat przywiezione kamienie z plaży z Chorwacji (wiem podobno nie wolno wywozić) wydaje mi się że to coś z wapieni powierzchnia jak pumeks czasem z większą dziurą, kolor kremowy - nadadzą się do malawi? Wiem że kamień potem zarośnie i wszystkie wyglądają podobnie ale czy bardzo porowata/perforowana powierzchnia nie będzie rajem dla bakterii nitryfikacyjnych ergo taki kamień będzie lepszy niż zwykły kamień? No i wapień powinien podnośić PH.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • miron.dmt
   Dawno mnie tu nie był dlatego witam wszystkich. Nie wiem czy problem został rozwiązany czy też nie, ale poniżej moja uwaga. Podejrzewam wysoki poziom fosforanów, może nie tylko. Co do filmu i mętnej wody już kiedyś o tym pisano, że musi być zachowany jeden parametr tj. odpowiedni współczynnik Redfielda. Duża ilość fosforanów w wodzie powoduje zakwit glonów i powstanie filmu bakteryjnego na powierzchni wody. Samo obniżanie azotanów nic nie pomoże. Ja w swoim akwarium patrzę tylko na lustro wody. Jak zaczyna tworzyć się "biała powłoka" to oznacza, że powinienem wymienić filtry fosforanów i azotanów, ale na ogół mam czysto na powierzchni. Nie mam żadnych wewnętrznych filtrów czy skimmera. Nie jest mi potrzebny. Zadbaj o właściwe parametry wody a problem sam się rozwiąże.   Parametry mojej wody to: NO3 - 10 do 20 ppm (przeważnie 10) PO4 - 0,6 do 1,2 ppm (przeważnie poniżej 1,0)  
  • aro600
   Zgadzam się filtr mechaniczny czyści wode, ale moim zdaniem słabo radzi sobie z odchodami bardziej z drobnymi zanieczyszczeniami (miałem aqauela turbo 2000 z gąbka) i odchody i tak zalegały na dnie. Jak twój filtr za słabo,, dmucha,, to może lepiej pomyśleć o falowniku tylko moim zdaniem koniecznie z regulacją. 
  • nsp
   Musisz ogarnąć cyrkulację, co by odchody z wodą trafiały do zasysu. Dodatkowy filtr mechaniczny mało pomoże, jeżeli nie będzie odpowiedniej cyrkulacji w akwarium.
  • Rafał80
   No nic monitoruję na bieżąco, od dzisiaj rybki na diecie ;]. A nie dodałem a może to ważne, akwa jest bez grzałki temp 24-25 stopni. Co do guano myślę nad jakimś mechanikiem żeby nie bawić się z tym ręcznie zbyt często: AQUAEL UNIFILTER 1000L/H UV albo FILTR AQUAEL TURBO FILTER 2000 L/H. Jakiś mały czarny zgrabny żeby nie rzucał się w oczy, coś godnego polecenia? Kubeł mam Aquael Ultramax 2000 (ale realny przepływ ma ok 800l/h) z dodatkowym Bioceramax 1600 w zamian jednej waty (układ gąbka, wata, Bioceramax 1600, Bioceramax 600, gąbka)
  • nsp
   @Hammer bo jest LED i LED RGB. Zwykły "biały" LED świeci normalnie, można jedynie wybrać sobie barwę światła. Od ciepłego białego, po zimne białe. A RGB to diody kolorowe Red, Green, Blue. Rozjaśnianie i ściemnianie ogarniamy poprzez dimmer. Są manualne, ale widziałem też jakieś na pilocik.
  • Hammer
   Dzięki za odpowiedź. Widziałem w sprzedaży takie diody LED z pilotem i można było regulować intensywność świecenia konkretnych kolorów, dzięki temu można regulować barwą z jaką świeci całość https://allegro.pl/oferta/swietlowka-led-rgb-akwarium-pilot-2x90cm-i-i-9115261030?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=ZTNmMDJkMWQtNDM0NS00ZTMwLTkzZTktZjMyNzNmOTE0NGQwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c2a466a5-cab4-474a-ad19-374aa38d73d0
  • nsp
   W sumie nie ma potrzeby sprawdzania. Analogiczne jest to, że gdy wzrasta NO2 to maleje NH4. U mnie test na NH4 okazał się trefny, więc sobie odpuściłem sprawdzanie tego parametru i mierzyłem tylko NO2/3 Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • aro600
   Nie sprawdzałem amoniaku W sumie myślałem, że akwarium dojrzeje zanim wpuszczę ryby, ale okazało się inaczej prawdopodobnie dostarczyłem do akwarium za mało materi na start.  Jedyne co wlałem do akwarium to podajże Tetra Safestart który dostałem gratis do czegoś tam i później Prodibio.  Ważne żeby pilnować parametrów jak widzisz jak u mnie ruszyło NO2 wlałem jeszcze jedna ampułkę Prodibio i robiłem testy codziennie pilnując jego poziomu. Jak doszło do 0,2 to już miałem trochę nerwa i plan że jak dojdzie do 0,4 robię podmianę ale nie doszło zaczęło spadać.  Podmiany zaczołem robić po tym jak akwarium dojrzało.  Póki co robię podmiany co 2 tygodnie. Pierwsza była większa około 30% później 25% ostatnie parametry są sprawdzane około tydzień po podmianie.   
  • Rafał80
   U mnie też już prawie 2 tygodnie, NH4/NH4 nie sprawdzałeś?
  • aro600
   U mnie akwarium zostało zalane 05.09.2020 tsety zaczołem robić 4.10.2020 a, ryby wpuściłem 16.10.2020 i dopiero wtedy tak naprawdę ruszył cykl (wpuściłem 20 maluchów na około 700 - 800 litrow wody)  Tak to wyglądało u mnie: Jak widać u mnie cykl zamknoł się w ciągu 2 tygodni od wpuszczeniu ryb. 16.10.2020 do 01.11.2020  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.