Sign in to follow this  
MichałW

Start akwa do oceny

Recommended Posts

MichałW

Cześć,

Jestem nową osobą na forum i prosząc o ocenę mojego baniaka chciałbym się z Wami przywitać.

Wcześniej miałem akwarium towarzyskie i teraz za namową kolegi zmieniłem na biotop Malawi.

Przed założeniem baniaka poczytałem  FAQ , ale zarazem chciałem wykorzystać jak najwięcej ze starego akwarium i wiem że mam kilka błędów do poprawienia.

Opis:

Brutto litraż 168 - 80x45x45VIV

Obsada wpuszczona tydzień temu

10 x Pseudotropheus Saulosi zakupiony w magicfish, poprosiłem o dwa charemy i nawet udało się trafić. 

Jeden harem jak rybki podrosną pójdą do kolegi, wydaje mi się że mam za krótkie akwarium na 10sztuk.

Filtracja:

Prefiltr Hw603 (3xgabka)+ikola 600maxx(gąbka+matrix+ceramika Azoo filter 4w1) Kubelka nie czyscilem od około 5 miesięcy i przepływ fizyczny mam 720l/h

Mechanik Aquael 1000 turbo.

Po prawej stronie jest wlot do prefiltra plus filtr Aquael, po lewej stronie tuż pod tafla wody jest wyjście z kubelka w stronę przedniej szyby- spełnia funkcję napowietrzania.

Wystrój to głęboko zasypany korzeń pokryty kamieniami, plus dwie żabienice. Sądzę że na początek wyrzucę żabienice z prawej strony na rzecz rumowiska ale nie miałem czasu poszukać jakichś kamieni , kupiłem łupek (20 kg)ale całkowicie nie pasuje.

Roślinki zostawiłem z poprzedniej kompozycji, wiem że nie wytrwają za długo :).

Najmniej wazne to oświetlenie, chichiros 80w odpalony na 40% mocy

Podłoże:piasek wapienny 1-1,5mm

Na zakończenie chciałbym podziękować za możliwość nauki na tym forum :)

P.s

Gdy czytałem forum, to z każdą myślą jestem przed wymianą akwarium na większe :)

IMG_20201012_194555.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Witam na naszym forum i mam nadzieję , że znajdujesz tutaj wszystko to co potrzebne  do zgłębienie naszego hobby. Pozwolę sobie na małą korektę jeżeli chodzi o nazwę Pseudotropheus Saulosi.  Od kilku lat jest zmiana nazwy tej ryby i jest to Chindobgo Saulosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

@MichałW Temat przeniosłem do właściwego działu. Jak coś to pytaj w odpowiednich działach , gdybyś chciał się czegoś dowiedzieć. Obecny tutaj temat traktujemy jako przedstawienie siebie i swojego akwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • aro600
   Dokładnie taka obsada pływa aktualnie u mnie z tym że po 10 sztuk. 🙂 Potwierdzam piękne ryby z tym, że wydaje mi się że na dorosłe Mdoki te 150x50x50 to będzie za mało jakby nie było rosną spore. Choć może choroba malawijska się rozwinie i zanim urosną do dużych akwarium też urośnie 😉  
  • Falcowski
   To ja zaproponuję coś od siebie: Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips - 12 sztuk małych Labidochromis Caeruleus - 12 sztuk małych Dlaczego tak? Niebieski z żółtym od zawsze się dobrze komponuje, tu jeszcze ze wstawkami białymi i czarnymi. Nie będzie pstrokato. Łatwiej będzie potem sobie zestawy ustawić, gdy podrosną. Zawsze z 12 ryb łatwiej choć o kilka samic. Ryby będą miały swobodę i jak urosną, będzie to coś pięknego. Akwa nie będzie przepchane i pstrokate. Terytorium starczy dla wszystkich. Oba gatunki są na tyle łagodne, że nie będą sobie wchodzić wzajemnie w drogę. Wystrój pod to wystarczy średnio zagruzowany. Jak podrosną, to nie będzie problemów z przerybieniem.  Oba gatunki mają ładnie wybarwione zarówno samce, jak i samice i w obu można trzymać kilka samców, zatem docelowe układy nawet 3+4 nie zrobią problemu. Nie nastawiaj się na więcej, niż 14 ryb docelowo, bo będziesz się z tym męczył, kupował purigeny i inne kombinacje na zbicie azotu. Zobacz co ja mam i powiem ci, że chętnie bym 1/3 zredukował już.
  • aro600
   Nie zawsze układ wielosamcowy będzie dobrym rozwiązaniem. Może się zdażyć że nawet jeśli dominujący samiec nie zamęczy zdominowanego to będzie mu tak dawał popalić ze ten 2 będzie cały czas zestresowany i nigdy się ładnie nie wybarwi. Choć przy twoiej ilości kamieni jest szansa że podzielą się rewirami 🙂 Jak chcesz więcej ryb to może proponowane już przezemnie stadko Pseudotropheus Acei i do tego dobierz 2 inne gatunki w układzie np: 1) Pseudotropheus Acei - małe stadko 6 - 8 szt 2) 2 + 5  3) 1 + 3
  • Bezprym
   Na to nie masz reguły. U jednych uda się układ z 2 lub 3 samcami a u innych samiec tego samego gatunku skutecznie wyeliminuje konkurencję. Zależy to od indywidualnych cech charakteru delikwenta. U mnie na przykład w starej 240-ce dwa samce Hary podzieliły akwarium na dwa terytoria i nie wchodziły sobie w drogę tylko puszyły się na granicy rewirów. Taką sytuację mialem do czasu kiedy to sprzedałem jednego samca. Możesz spróbować, a nuż się uda.   Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka        
  • AdrianP
   Zdecydowanie ta opcja Nie lubię "zup rybnych".  A które z pyszczaków są spokojne i mógłbym połączyć min 3 grupy, ale w układach nie z jednym samcem, a dwoma. Np. 2+5 razy 3. 
  • Bezprym
   To teraz zsumuj tę liczbę ryb i podziel to przez litraż netto i zobacz ile litrów będzie przypadać na rybę. Zauważ też że te ryby dorastają do kilkunastu centymetrów wyobraź sobie jak to będzie wyglądać w akwarium i odpowiedź sobie na pytanie czy warto. Po za tym wspomniałeś że nie wyobrażasz sobie odławiania ryb w takim gruzowisku to teraz pomyśl że ryby również się rozmnażają i zawsze coś się uchowa, więc wcześniej czy później ta ilość się podwoi co wtedy? Ryby również wydalają im więcej ryb tym więcej odchodów im więcej odchodów tym większe skoki parametrów co wtedy? Koniec końców akwarium zamiast być przyjemnością stanie się udręką. Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
  • AndrzejGłuszyca
   Nie smaruj.
  • aro600
   Moim zdaniem nie tędy droga, ale to kwestia podejścia czy chcesz mieć w akwarium 50 kotłujących się na kupę ryb czy kilka mniejszych grup i obserwować ich ciekawe w miarę naturalne zachowania (naturalne to są w jeziorze, a w akwarimm są zbliżone do naturalnych) druga kwestia to utrzymanie prawidłowych parametrow wody 50 dość dużych ryb (oczywiście po jakimś czasie) w akwarium gdzie Będzies miał netto około 200 litrów wody to może być mission impossible. 
  • AndrzejGłuszyca
   To celuj w dorosłe osobniki. Ale z drugiej strony wiele tracisz . Obserwacja narybku, momentu przejściowego aż do dorosłości  jest bezcenna.
  • Falcowski
   Dziś podmianka, łowienie ryb i przychodnia. 5-te akwa stoi. Jak dobrze pójdzie, to może będzie z tego w przyszłości nie tylko przychodnia. Kadango nawet łatwo było złowić. Stwierdzam, że mam fajny układ skał do tego i spuszczenie wody do 50% mi to ułatwiło. Przy okazji, skoro i tak już straszyłem ryby, to złowiłem najmniejszego z White Lipsów i odpowiedziałem sobie na najtrudniejsze pytanie - jakiej on jest płci.  Odetchnąłem - to samica! Zatem mam 3+1, tylko widocznie na razie mało chętna. A oto fotki akwa i podwozia White Lipsa: Poniżej zbliżenie na narządy rodne:   A tu samica w pełnej okazałości:
 • Topics

 • Images