aro600

Obsada akwarium 1080L

Recommended Posts

aro600

Witam 
Jako że akwarium powoli dojrzewa nadszedł czas aby na spokojnie zastanowić nie nad obsadą. Akwarium 1080L wymiary 2400x60x70H wybór padła na non-mbuna. Założenie jest takie żeby obsada była raczej bezproblemowa raczej ze spokojniejszych gatunków czyli nie będę oryginalny tylko raczej wybiorę coś ze sprawdzonych propozycji. Wstępny wybór padł na dwa gatunki:

A/ stado Placidochromis phenochilus Mdoka (white lips)
D/ Labidochromis caeruleus (yellow)

Do tego chciałbym dobrać resztę jak pisałem raczej spokojnych ryb. Co do ryby B to napewno "grzebacz" nie "kopacz", a już napewno nie "wyczynowy kopacz". 

Szukam gatunków w miarę dostępnych ryb napewno z hodowli nie z odłowu. Raczej z gatunków wszystkożernych z przewagą mięsa (chciałbym w akwarium mieć kilka nurzańców olbrzymich więc nie koniecznie muszą zostać od razu zjedzone czy wykopane) 
Założenia są wstępne więc jeśli macie coś ciekawego do zaproponowania to napewno to wezmę pod uwagę. 

Proszę też o podpowiedź jak najlepiej wprowadzić ryby do akwarium? Wszystkie gatunki na raz czy w jakiejś kolejności (wiadomo że ze względów $ lepiej byłoby rozłożyć w czasie zakup ryb na 2 lub 3 razy), jakie ilości ryb na początek itp. 

• Like 1

Limak86

Przy takiej wysokości zbiornika dużą wagę przykładałbym do wyboru gatunku "toniowego" który Ci tę sporą już wysokość wypełni. Mdoki u mnie (mam 60cm wysokości) wprawdzie pływają po całej wysokości ale jednak przeważnie w dolnych 40cm.
Ze swojej strony jako ciekawy dodatek do obsady mogę Ci polecić Otopharynx tetrastigma. Bardzo ładnie ubarwiona ryba, świetny dodatek kolorystyczny do Mdok i yellowków (też mam takie połączenie + jeszcze Lethrinops albus). Tetrastigma bardzo lubi szaleć przy tafli, samce (mam ich obecnie 5 sztuk i 2 samice) niemal ciągle się pojedynkują i wygłupiają w pasie 20 - 30 cm od tafli, więc dobrze wypełniłyby Ci górę zbiornika.

• Like 1

pozner

Do tego dodał bym typowego toniowca, czyli Copadichromis borleyi Namalenje, albo Mbenji. Na sam dół, jako piąty gatunek, może jeszcze jakiś Lethrinops. 

aro600
2 godziny temu, Limak86 napisał:

Otopharynx tetrastigma

Piękna ryba napewno wezmę ja pod uwagę 

pozner
20 godzin temu, aro600 napisał:

Proszę też o podpowiedź jak najlepiej wprowadzić ryby do akwarium? Wszystkie gatunki na raz czy w jakiejś kolejności (wiadomo że ze względów $ lepiej byłoby rozłożyć w czasie zakup ryb na 2 lub 3 razy), jakie ilości ryb na początek itp. 

Możesz spokojnie rozłożyć to w czasie. 2-3 miesiące nie robią problemu. Kup po 8-10szt.

tom77
W dniu 14.09.2020 o 22:30, aro600 napisał:

A/ stado Placidochromis phenochilus Mdoka (white lips)
D/ Labidochromis caeruleus (yellow)

E1/  Sciaenochromis fryeri - jako "coś ekstra"

W dniu 14.09.2020 o 22:30, aro600 napisał:

chciałbym w akwarium mieć kilka nurzańców olbrzymich więc nie koniecznie muszą zostać od razu zjedzone czy wykopane) 

Może uznać, że grupa Placidochromisów będzie "a'la grzebaczami" (nie wyczynowymi, ale będzie ich dużo)........... i w związku z tym, że:

15 godzin temu, Limak86 napisał:

Przy takiej wysokości zbiornika dużą wagę przykładałbym do wyboru gatunku "toniowego" który Ci tę sporą już wysokość

...... rezygnując z ryby B, dać toniowca C kilkusamcowo:

15 godzin temu, Limak86 napisał:

Otopharynx tetrastigma

13 godzin temu, pozner napisał:

Copadichromis borleyi Namalenje, albo Mbenji

OK, ale trzeba pamiętać, by nie pomylić pasującego (choć nie idealnie, bo IMHO nie jest supertoniowcem) Copadichromisa mbenjii z Copadichromisem borleyi Mbenji, którego długie płetwy piersiowe moim zdaniem stanowiły by dla mdok dużą pokusę do podskubywania.

Edited by tom77

Lukasz22

Ja bym proponowal rybe acei , dla mnie piękna dość sporych rozmiarów i plywajaca na górnych partiach , mieć tak z 10 szt to na takiej długości ładnie by wygladaly.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Bezprym
2 godziny temu, Lukasz22 napisał:

Ja bym proponowal rybe acei , dla mnie piękna dość sporych rozmiarów i plywajaca na górnych partiach , mieć tak z 10 szt to na takiej długości ładnie by wygladaly.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Tylko że Acei to Mbuna a kolega chce Non Mbunę. 

• Like 1