Skocz do zawartości

350L, start na WA oraz Prodibio - pomoc fachowca.


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

Bakterie dodane, 3 ampułki. Pomiary zrobię jutro bo dziś to pewnie i tak wyjdzie lepiej niż wczoraj, po tej podmianie wody. Zresztą widać to po rybach, praktycznie przestały się ocierać o kamienie.

A tak przy okazji to przypuszczałem że to ocieranie się o żwir lub kamieni to dopiero wtedy gdy jest już bardzo źle i jest dużo częstsze, a tu jednak przy takim niedużym stężeniu już zaczynały to robić co pewien czas.

Czy w takim razie ocieranie się nie jest jakimś normalnym ich zachowaniem nawet jak jest bardzo sporadycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20.10
NO2 - 0,01
NO3 - 15
NH4 - >0,0 (lekki odcień zieleni, test SERA)
pH - 7,6-7,8 (kolor próbki pomiędzy)

NO2 spadło, pewnie to zasługa niedzielnej podmiany wody, NO3 również spadło i pewnie też zasługa podmiany wody.
Dziś popołudniu pewnie dam im troszkę jedzenia, ale tak żeby poradziły sobie z tym w 20-30s. I na razie będę karmił 1x dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.10
NO2 - 0,05
NO3 - 15
NH4 - >0,0 (lekki odcień zieleni, test SERA)

No widać że mocno się jeszcze chwieją te moje parametry wody, raczej biologia nie ruszyła jeszcze w 100%. Wystarczyło dwa razy delikatnie pokarmić i NO2 leci do góry a NO3 praktycznie na tym samym poziomie.
Jakoś nie mogą się namnożyć te bakterie, a już ponad półtora miesiąca po zalaniu wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24.10
NO2 - 0,05
NO3 - 15
NH4 - >0,0 (lekki odcień zieleni, test SERA)

Parametry wody cały czas na takim samym poziomie, NO2 nic nie spada/rośnie, podobnie jak NO3. Od 20.10 karmie je raz dziennie, ok. godziny 18.
Zachowują się w miarę spokojnie raz na jakiś czas pojedyncze osobniki ocierają się o żwir, czasem jakieś gonitwy, przeganianie mniejszych przez tych większych.

Jutro chyba trzeba będzie podmienić 20-25%, przynajmniej NO2 obniżę, nie wiem czemu ta biologia nie daje sobie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 20:11, artjur napisał:

Kupię BactoActive, takie miałem i na nich najszybciej mi ruszyła biologia. Podobno jak dodam nawet 50-100ml to nie tragedia bo tego przedawkować się nie da - prawda to?

Spokojnie dodaj Bacto. Nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @egon44za reakcję.

BactoActiv już nie mam, ostatnio dodałem Prodibo, mam jeszcze trzy ampułki, tylko zastanawiam się czy podmieniać wodę i dopiero dodawać, czy na razie nie podmieniać tylko dodać bakterie. Czy nie jest tak że podczas podmiany wody trochę bakterii ląduje w kanalizacji i ten proces nie  bardzo ma sens, wylewam wodę z bakteriami i potem to co dodam to tylko uzupełnię brak wylany z wodą - sam już nie wiem jak postąpić.

Tak jak pisałem, pysiaki na razie czują się dobrze, poniższy filmik nagrany dosłownie klika minut temu.

Zauważyłem że czasem kilka Elongatusów pływa przy lustrze wody, ale nie łapią powietrza, tylko pływają tak milimetr od tafli wody - potrafią tak z 15-20 minut a potem normalnie pływają po całym zbiorniku.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, artjur napisał:

Zauważyłem że czasem kilka Elongatusów pływa przy lustrze wody, ale nie łapią powietrza, tylko pływają tak milimetr od tafli wody - potrafią tak z 15-20 minut a potem normalnie pływają po całym zbiorniku.

To normalka u ryb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, artjur napisał:

Dzięki @egon44za reakcję.

BactoActiv już nie mam, ostatnio dodałem Prodibo, mam jeszcze trzy ampułki, tylko zastanawiam się czy podmieniać wodę i dopiero dodawać, czy na razie nie podmieniać tylko dodać bakterie. Czy nie jest tak że podczas podmiany wody trochę bakterii ląduje w kanalizacji i ten proces nie  bardzo ma sens, wylewam wodę z bakteriami i potem to co dodam to tylko uzupełnię brak wylany z wodą - sam już nie wiem jak postąpić.

Tak jak pisałem, pysiaki na razie czują się dobrze, poniższy filmik nagrany dosłownie klika minut temu.

Zauważyłem że czasem kilka Elongatusów pływa przy lustrze wody, ale nie łapią powietrza, tylko pływają tak milimetr od tafli wody - potrafią tak z 15-20 minut a potem normalnie pływają po całym zbiorniku.

NO2 masz na poziomie 0,05mg/l .Jest to wartość bezpieczna dla ryb , więc osobiście bym nie robił żadnej podmiany wody. Oczywiście przez parę dni bym robił pomiary NO2 ,czy się nie powyższa. Bakterie możesz dodać jeśli posiadasz, ale nie są one teraz konieczne , bo widać że biologia działa.

Co do zachowań ryb z filmiku, to trochę wygląda to jakby łapały tlen .Tafla wody też za bardzo się nie rusza. Dla bezpieczeństwa włączyłbym napowietrzacz(brzęczek) ,co by bardziej natlenił wodę. No chyba że posiadasz falownik? To skieruj go w stronę tafli ,aby nią mocniej poruszał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natlenienie wody powinno być prawidłowe, na filmiku widać część akwarium bardziej spokojną, druga strona wygląda tak

Dodatkowo woda jest natleniana przy odpływie z hydroponiki (jeszcze bez roślinek), pokazywałem kiedyś, a wygląda to tak.

Wydaje mi się że tlenu nie powinno im brakować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.10
NO2 <0,05
NO3 - 15

Chyba wreszcie drgnęło, NO2 już lekko poniżej 0,05, kolor próbki zaczyna wracać w odcień żółtego 😃

Dodałem napowietrzacz, co prawda taki mały ok. 100l/h, pożyczyłem, poobserwuję co się będzie działo. Jak faktycznie to będzie sprawa natlenienia to wtedy dokupię.
Bąbelki daje takie troszkę duże, najlepszy efekt był jak wsadziłem kamień napowietrzający do modułu koło pompki, tak że sobie delikatnie zasysała powietrze a wirnik ładnie te bąbelki rozbijał i mieszał z wodą, w ciągu 15-20 sekund połowa akwarium była napowietrzona drobniutkimi pęcherzykami powietrza - jednak pewnie rybom źle się pływa w takiej wodzie sodowej, więc powróciłem do normalnej metody napowietrzania 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.