artjur

350L, start na WA oraz Prodibio - pomoc fachowca.

Recommended Posts

artjur

To tak jeszcze wracając do robaczka, znalazłem namierzyłem. To jest larwa ochotki.

Dokładnie taki sam obrazek jak u mnie w akwarium.

Inni kupują, płacą słone pieniądze, jako delicje dla rybek a ja dwie sztuki posłałem w otchłań kanalizacji 😁

Edited by artjur

artjur

24.09
NO2 - 0,6
NO3 - 20

Chyba ruszyło, co prawda NO2 zaczyna spadać, ale NO3 jakoś nie rośnie - mam jednak nadzieję że wszystko idzie w dobrą stronę.

artjur

26.09
NO2 - 0,2 😁
NO3 - 15 🤔

NO2 mnie cieszy, ale czy NO3 nie powinno rosnąć. To że również spada jest prawidłowo - podpowie ktoś?

artjur

28.09
NO2 - 0,05
NO3 - 10

Chyba nadchodzi czas wyprawy po lokatorów 😁
Mam nadzieję że nic już więcej nie wyskoczy i w czwartek będę mógł się umawiać z p. Dariuszem na najbliższą sobotę.

artjur

Taki sobie monolog 😁

30.09
NO2 - 0,025

NO3 - 10

NO2 troszkę spowolniło, a NO3 utrzymuje się na takim samym poziomie 🤔

Mam jednak nadzieję że wszystko zmierza ku końcowi procesu.

Bartek_De

Jak dla mnie to już można zarybiać Zaopatrz się w kilka ampułek Biodigest w razie WU i śmiało jedź po ryby

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Edited by AndrzejGłuszyca
  • Like 1
  • Dziękuję 1

artjur
10 godzin temu, Bartek_De napisał:

Jak dla mnie to już można zarybiać emoji106.png Zaopatrz się w kilka ampułek Biodigest w razie WU i śmiało jedź po rybyemoji16.png

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

No właśnie przymierzałem się na sobotę, ale okazało się że p. Dariusz ma wyjazd z rybami do klienta. Będę się z nim umawiał na czwartek, za tydzień.

Mam w zapasie Biodigest, chyba dwie ampułki, dodatkowo 100ml Bacto-Activ i  na wszelki wypadek 250ml Sera Toxivec 😁

• Like 1

artjur

Dzisiejsze wyniki

02.10
NO2 - 0,01
NO3 - 10
NH3/4 - 0,05 (test SERA, jeszcze go zweryfikuję)
pH - 8

Można uznać że proces zakończony, jednak pomiary będę robił nadal.

nsp
Dzisiejsze wyniki
02.10
NO2 - 0,01
NO3 - 10
NH3/4 - 0,05 (test SERA, jeszcze go zweryfikuję)
pH - 8
Można uznać że proces zakończony, jednak pomiary będę robił nadal.
Daj znać czy test na NH3/4 z sery jest "nie zepsuty". Bo chyba trafiłem na zepsuty z JBL.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

artjur

Dzisiejsze pomiary

04.10
NO2 - 0,01
NO3 - 5

@nsptest SERA wydaje się być prawidłowy, sprawdziłem co prawda na moczu 😁. Na czystej wodzie z akwarium pokazał 0,05 (kolor blado żółty) tak z dodatkiem moczu, ok. 0,5-1,0ml na 10ml wody, próbka zrobiła się mocno żółta, może z lekkim odcieniem zieleni. Nie wiem co powinno wyjść przy takiej próbce, ale na pewno wskazanie było zupełnie inne niż przy teście JBL. Nie bardzo chciało mi się biec do garażu po wodę amoniakalną, ale jutro sprawdzę jeszcze z WA.

Tutaj opisałem sytuację z testem

Edited by artjur

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• pozner
      Tak to działa, ale niestety inaczej to funkcjonuje w jeziorze, a inaczej w akwarium. Teraz, po użyciu tego urządzwnia, mam większe pojęcie jak to zastosować. 
    • Falcowski
      Cześć. Dobrze, że się pytasz o takie rzeczy. ta wycena, to jakiś kosmos. Poproś o wycenę firmę: https://studioaquarium.pl/kontakt/ Powiedz, że Jarek z Gdyni cię przysyła. Będziesz miał dobór grubości szkła potwierdzony analizą wytrzymałości statycznej i na uderzenia, tylko wspomnij o tym. Cały montaż, wszystko na wysokim poziomie - firma robi też morszczaki, to wiesz, tam jest hi-tech. Popatrz w ich galerię. Niech ci to wycenią. Co do pytań, to Opti wystarczy front i boki, ale warto też tył, jakbyś kiedyś chciał odwrócić. Dna nie trzeba. Są też odmiany float, o podwyższonej przejrzystości. Wąż kup jak najtańszy, przeźroczysty 12/16, 4m dłuższy niż odległość z akwarium do wanny/zlewu/umywalki. Będziesz go podłączał w obie strony do ujęcia wody.
    • Falcowski
      No właśnie - kiedyś widziałem już filmik z tym urządzeniem w jeziorze i cały czas mam rozkminę, jak to możliwe, że ryby płyną w kierunku źródła prądu.
    • pozner
      Żadnej. Ten wystrój nie nadaje się do niczego z Malawi. Popatrz choćby na zdjęcia w naszej galerii. To powinno Cię nakierować w odpowiednią stronę. Piach i luźno wrzucone kamienie nie załatwiają sprawy. 
    • egon44
      NO2 masz na poziomie 0,05mg/l .Jest to wartość bezpieczna dla ryb , więc osobiście bym nie robił żadnej podmiany wody. Oczywiście przez parę dni bym robił pomiary NO2 ,czy się nie powyższa. Bakterie możesz dodać jeśli posiadasz, ale nie są one teraz konieczne , bo widać że biologia działa. Co do zachowań ryb z filmiku, to trochę wygląda to jakby łapały tlen .Tafla wody też za bardzo się nie rusza. Dla bezpieczeństwa włączyłbym napowietrzacz(brzęczek) ,co by bardziej natlenił wodę. No chyba że posiadasz falownik? To skieruj go w stronę tafli ,aby nią mocniej poruszał.  
    • Arri
      Dziękujemy za kolejne podpowiedzi. Nasz remont zbliża się do końca, pewnie w styczniu będziemy się przeprowadzać i mamy nadzieję, że będziemy już wtedy na tyle ogarnięci czasowo, żeby odpowiednio zająć się akwarium. Chcemy się oczywiście zaangażować w to piękne hobby, ale żeby wystartować potrzebujemy jednak pomocy profesjonalisty. Na pewno rybki będziemy chcieli sobie dobrać sami. Pomysł akwarium wyszedł zresztą od piękniejszej połowy naszej pary Jeszcze kilka pytań się nam nasuwa: 1. Jeśli już o szkle mowa, to kwestia bezpieczeństwa jest b. ważna. Nie przewidujemy, aby nasz synek walił młotkiem w akwarium, ale np. jakieś uderzenie zabawką trzeba brać pod uwagę. Jaką grubość powinno mieć szkło przy tej wielkości akwarium? Czy wspomniany Aquael Glossy byłby najlepszym rozwiązaniem? 2. Czy warto inwestować w szkło Opti White? Jakie szkło mają zestawy Juwela i Aquael? 3. Żeby osiągnąć efekt wizualny podobny jak we wcześniej zamieszczonym linku: https://www.top-aquariums.com/en/example-no-31211_uid31211.html - jakie oświetlenie powinniśmy zastosować? Czy oświetlenie z zestawu Aquael Glossy będzie wystarczające? - ile kamieni powinniśmy mieć? 50 kg wystarczy? Pewnie muszą być duże na ok. 30 cm. - czy wspomniany wcześniej piasek z Castoramy będzie miał odpowiedni kolor? 4. Przy akwarium nie mamy ujęcia wody, najbliższa jest w kuchni i toalecie ok. 5-10 metrów od akwarium. Ale 25 metrów wężyka to chyba przesada? Czy zwykły wąż ogrodowy w zamian będzie pasował? Mieszkamy w Zielonkach k. Krakowa, więc jeśli znacie kogoś z okolicy, kto może nam pomóc to ogarnąć lub jakąś solidną firmę, to oczywiście chętnie się skontaktujemy. Pozdrawiamy, Beata i Artur
    • pozner
      Przy pojedynczych rybach słoik czy każda inna pułapka się sprawdzi, ale gdy ma się odłowić kilkanaście ryb i trzeba to zrobić w krótkim czasie, a nie ma innej możliwości, bo akwarium jest mocno zagruzowane, czy nie ma gdzie trzymać odłowionych ryb, to można zastosować to urządzenie. Zastosowałem je z powodzeniem, ale mimo powodzenia, jest to na pewno ostateczność. Nie miałem innego wyjścia i nie żałuję tego. Użyłem tego sposobu 2 razy i nie zawahał bym się kolejny raz, gdyby sytuacja mnie do tego zmusiła.  Nie ma co tego kisić, bo i tak jest to już tajemnica poliszynela.  Dla pełni informacji, metoda ta pozwoliła mi odłowić ok. 20 wybranych dorosłych ryb, w tym elegans itungi (z 13 ostała mi się jedna sztuka) i kilkanaście młodych, wychowujących się już u mnie. Dzięki temu osiągnąłem prawie zamierzony efekt...bez ingerencji w infrastrukturę akwarium. 
    • TOMEKSIEDLCE
    • artjur
      Dzięki @egon44za reakcję. BactoActiv już nie mam, ostatnio dodałem Prodibo, mam jeszcze trzy ampułki, tylko zastanawiam się czy podmieniać wodę i dopiero dodawać, czy na razie nie podmieniać tylko dodać bakterie. Czy nie jest tak że podczas podmiany wody trochę bakterii ląduje w kanalizacji i ten proces nie  bardzo ma sens, wylewam wodę z bakteriami i potem to co dodam to tylko uzupełnię brak wylany z wodą - sam już nie wiem jak postąpić. Tak jak pisałem, pysiaki na razie czują się dobrze, poniższy filmik nagrany dosłownie klika minut temu. Zauważyłem że czasem kilka Elongatusów pływa przy lustrze wody, ale nie łapią powietrza, tylko pływają tak milimetr od tafli wody - potrafią tak z 15-20 minut a potem normalnie pływają po całym zbiorniku.
    • aro600
      Cześć trudno mi obiektywnie ocenić ponieważ akwarium ma niecałe 2 miesiące, a obsada jest od tygodnia i do tego to 20 maluchów (no może Mdoki to już młodzież), ale póki co jestem bardzo zadowolony woda kryształ! Zobaczymy jak będzie z parametrami na dłuższą metę jak obsada się powiększy i ryby podrosną. Myślę że czystość wody się nie zmieni, a czy ilość złoża wystarczy na takie akwarium to się okaże. Wiele razy oglądałem na YT filmy naszego kolegi z forum Stana i on w podobnym akwarium ma 2 narurowce ja w razie potrzeby mam cały stelaż pod akwarium wolny więc mogę włożyć drugiego narurowca, kubełek czy co mi się zamarzy, pytanie tylko czy będzie to konieczne liczę na to że nie. Na chwilę obecną polecam! Zastanawiałem się nad filtracją długo brałem pod uwagę kilka opcji już prawie zdecydowałem się na HMF, ale z racji estetyki wybrałem narurowca. W razie czego pytaj śmiało jak tylko będę mógł to pomogę. 
  • Topics

• Images