Jump to content

Projekt 1080L 240x60x70h

Recommended Posts

Falcowski

Do karmienia ta przelotka wystarczy, testów aż tak dużo nie robisz. Ew. pod kątem montażu karmnika automatycznego dopasować rozmiar, choć w malawi jest zbędny. Suwana mała klapka, jak tutaj, choć niekoniecznie taka długa:

• Dziękuję 1
artjur

Podpowiem że klapka sprawdza się rewelacyjnie, a długość to już wedle własnego uznania. Ja wyszedłem z założenia że przecież nie muszę odsuwać ją w całości a lepiej mieć więcej i nie wykorzystać niż potem zastanawiać się jak powiększyć 😁
I po kilku dniach używania stwierdzam że to było dobre podejście bo przy karmieniu czy pobraniu wody do testów odsuwam 10-15cm, ale już też kilka razy przydała się taka duża i nawet nie było by problemu gdyby była dłuższa, choć mówią że rozmiar nie ma znaczenia 😉

A, jedna uwaga, moja jest zrobiona w ten sposób że w płycie 10mm jest wyfrezowany kanał na klapkę o głębokości ok. 4,0mm. Sama klapka jest z płyty 3,0mm i potem przykryte kolejną płytą 3,0mm - taka kanapka. 
Jeśli ktoś będzie robił podobnie to ta różnica głębokości kanału a grubości płyty przesuwanej jest wskazana, nawet uważam że lekko za mała. Na wewnętrznej części skrapla się woda i czasem czuć opór przy przesuwaniu - płyty lekko się sklejają pod wpływem wilgoci. Na przyszłość zrobił bym takie kanały, coś takiego "uuuuuuu", żeby płyta stykała się jak najmniejszą płaszczyzną, a w rowkach mogła zbierać się woda.

Edited by artjur
  • Like 1
  • Dziękuję 1
Nowinsky

Aro jak sprawdza się Tobie narurowiec w tym litrażu?
Ja w swoim również mam narurowca i bardzo sobie chwalę, ale moje akwa jest 3x mniejsze od Twojego...
Zastanawiam się właśnie nad przesiadką z 350l na 1000l+ własnie takie minimum 250cm długości.

Edited by Nowinsky
aro600
3 godziny temu, Nowinsky napisał:

Aro jak sprawdza się Tobie narurowiec w tym litrażu?
Ja w swoim również mam narurowca i bardzo sobie chwalę, ale moje akwa jest 3x mniejsze od Twojego...
Zastanawiam się właśnie nad przesiadką z 350l na 1000l+ własnie takie minimum 250cm długości.

Cześć trudno mi obiektywnie ocenić ponieważ akwarium ma niecałe 2 miesiące, a obsada jest od tygodnia i do tego to 20 maluchów (no może Mdoki to już młodzież), ale póki co jestem bardzo zadowolony woda kryształ! Zobaczymy jak będzie z parametrami na dłuższą metę jak obsada się powiększy i ryby podrosną. Myślę że czystość wody się nie zmieni, a czy ilość złoża wystarczy na takie akwarium to się okaże. Wiele razy oglądałem na YT filmy naszego kolegi z forum Stana i on w podobnym akwarium ma 2 narurowce ja w razie potrzeby mam cały stelaż pod akwarium wolny więc mogę włożyć drugiego narurowca, kubełek czy co mi się zamarzy, pytanie tylko czy będzie to konieczne liczę na to że nie. Na chwilę obecną polecam! Zastanawiałem się nad filtracją długo brałem pod uwagę kilka opcji już prawie zdecydowałem się na HMF, ale z racji estetyki wybrałem narurowca. W razie czego pytaj śmiało jak tylko będę mógł to pomogę. 

Edited by aro600
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Rafał80
      Szczerze to nie ogarniałem jeszcze cyrkulacji. Na razie wylot jest umieszczony nad wodą z kierunkiem po przekątnej i robi dużo bąbelków plus fale ( co do mocy pionowo w dół podnosi piasek), wlot umieszczony na drugim końcu szyby. Odchody zbierają się na przeciw wylotu/przekątna wlotu i z tyłu za kamieniami, z przodu kamieni czysto. Nawet nie chce wiedzieć co siedzi w jamach, które wygrzebały pod kamieniami. Całe dno jest pofałdowane bo bo rybki porobiły dołki. Co do zasysu to widziałem że paproszki potrafiły przemknąć obok  i nie być zassane - na rurkę jest założona szeroka kratka. Myślałem że ten Turbo 2000L/H będzie lepiej zasysał bo jak pisałem wydajność kubełka to 800L/H.
    • miron.dmt
      Dawno mnie tu nie był dlatego witam wszystkich. Nie wiem czy problem został rozwiązany czy też nie, ale poniżej moja uwaga. Podejrzewam wysoki poziom fosforanów, może nie tylko. Co do filmu i mętnej wody już kiedyś o tym pisano, że musi być zachowany jeden parametr tj. odpowiedni współczynnik Redfielda. Duża ilość fosforanów w wodzie powoduje zakwit glonów i powstanie filmu bakteryjnego na powierzchni wody. Samo obniżanie azotanów nic nie pomoże. Ja w swoim akwarium patrzę tylko na lustro wody. Jak zaczyna tworzyć się "biała powłoka" to oznacza, że powinienem wymienić filtry fosforanów i azotanów, ale na ogół mam czysto na powierzchni. Nie mam żadnych wewnętrznych filtrów czy skimmera. Nie jest mi potrzebny. Zadbaj o właściwe parametry wody a problem sam się rozwiąże.   Parametry mojej wody to: NO3 - 10 do 20 ppm (przeważnie 10) PO4 - 0,6 do 1,2 ppm (przeważnie poniżej 1,0)  
    • aro600
      Zgadzam się filtr mechaniczny czyści wode, ale moim zdaniem słabo radzi sobie z odchodami bardziej z drobnymi zanieczyszczeniami (miałem aqauela turbo 2000 z gąbka) i odchody i tak zalegały na dnie. Jak twój filtr za słabo,, dmucha,, to może lepiej pomyśleć o falowniku tylko moim zdaniem koniecznie z regulacją. 
    • nsp
      Musisz ogarnąć cyrkulację, co by odchody z wodą trafiały do zasysu. Dodatkowy filtr mechaniczny mało pomoże, jeżeli nie będzie odpowiedniej cyrkulacji w akwarium.
    • Rafał80
      No nic monitoruję na bieżąco, od dzisiaj rybki na diecie ;]. A nie dodałem a może to ważne, akwa jest bez grzałki temp 24-25 stopni. Co do guano myślę nad jakimś mechanikiem żeby nie bawić się z tym ręcznie zbyt często: AQUAEL UNIFILTER 1000L/H UV albo FILTR AQUAEL TURBO FILTER 2000 L/H. Jakiś mały czarny zgrabny żeby nie rzucał się w oczy, coś godnego polecenia? Kubeł mam Aquael Ultramax 2000 (ale realny przepływ ma ok 800l/h) z dodatkowym Bioceramax 1600 w zamian jednej waty (układ gąbka, wata, Bioceramax 1600, Bioceramax 600, gąbka)
    • nsp
      @Hammer bo jest LED i LED RGB. Zwykły "biały" LED świeci normalnie, można jedynie wybrać sobie barwę światła. Od ciepłego białego, po zimne białe. A RGB to diody kolorowe Red, Green, Blue. Rozjaśnianie i ściemnianie ogarniamy poprzez dimmer. Są manualne, ale widziałem też jakieś na pilocik.
    • Hammer
      Dzięki za odpowiedź. Widziałem w sprzedaży takie diody LED z pilotem i można było regulować intensywność świecenia konkretnych kolorów, dzięki temu można regulować barwą z jaką świeci całość https://allegro.pl/oferta/swietlowka-led-rgb-akwarium-pilot-2x90cm-i-i-9115261030?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=ZTNmMDJkMWQtNDM0NS00ZTMwLTkzZTktZjMyNzNmOTE0NGQwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c2a466a5-cab4-474a-ad19-374aa38d73d0
    • nsp
      W sumie nie ma potrzeby sprawdzania. Analogiczne jest to, że gdy wzrasta NO2 to maleje NH4. U mnie test na NH4 okazał się trefny, więc sobie odpuściłem sprawdzanie tego parametru i mierzyłem tylko NO2/3 Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
    • aro600
      Nie sprawdzałem amoniaku W sumie myślałem, że akwarium dojrzeje zanim wpuszczę ryby, ale okazało się inaczej prawdopodobnie dostarczyłem do akwarium za mało materi na start.  Jedyne co wlałem do akwarium to podajże Tetra Safestart który dostałem gratis do czegoś tam i później Prodibio.  Ważne żeby pilnować parametrów jak widzisz jak u mnie ruszyło NO2 wlałem jeszcze jedna ampułkę Prodibio i robiłem testy codziennie pilnując jego poziomu. Jak doszło do 0,2 to już miałem trochę nerwa i plan że jak dojdzie do 0,4 robię podmianę ale nie doszło zaczęło spadać.  Podmiany zaczołem robić po tym jak akwarium dojrzało.  Póki co robię podmiany co 2 tygodnie. Pierwsza była większa około 30% później 25% ostatnie parametry są sprawdzane około tydzień po podmianie.   
    • Rafał80
      U mnie też już prawie 2 tygodnie, NH4/NH4 nie sprawdzałeś?
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.