Skocz do zawartości

Start zbiornika 1000L


YakuzzaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 3 dni temu zalałem akwarium 1000 litrów.

Dodałem 2 ampułki bakteri Prodibio BioDigest oraz 300ml Sera bio nitrivec. Dodałem na drugi dzień Sachem Cichild Sat.

PH na początku wzrosło do 8.4 obecnie spada i jest na poziomie 8.2. Reszte testów będę robił jutro bo kurier nie dowiózł na czas.

Posiadam filtr fluval FX6 4.5kg ceramiki plus gąbki oraz filtr fluval 405 1.5kg ceramiki plus gąbki. Falownik Jebao SOW -15. Do akwarium wsadziłem narazie mały filtr mechaniczny o wydajności 750l/h i w nim jest wata. (wiem że ten filtr jest za mały) ale taki dostałem z akwarium. W akwarium jest 120kg kwarcu i 200kg skał serpentynit.

Pytanie do was.. Czy zmienić coś w tych filtrach kubełkowych? Wydaje mi się że Fx6 wystarczy jako biologiczny, może w tym filtrze Fluval 405 coś zamiast ceramiki dodać? W akwarium widać bakterie na tafli wody a woda jest dalej lekko mleczna. Co zrobić żeby była krystaliczna? Czekać aż się wyklaruje czy coś robię nie tak.  Falownik mocno załamuje taflę wody żeby ją napowietrzyć plus są 2 napowietrzacze jak na zdjęciu poniżej.W akwarium pływają po 2 dniach 6 sztuk glonjadów i jeden sumik. (musiałem je wpuścić bo żyły w wiaderku od 2 tygodni ). Kupić większy filtr mechaniczny do akwarium Aquaell 2000l/h czy lepiej ten mniejszy filtr kubełkowy Fluval 405 przerobić na mechanika? Lepiej wyglądało by bez filta w środku a z drugiej strony łatwiej i wygodniej go obsługiwać i wymieniać watę na węgiel lub coś innego.

IMG_20200728_204608.thumb.jpg.279c3b8d5b72ef7554e522baf04c7697.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez YakuzzaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, YakuzzaPL napisał:

W akwarium widać bakterie na tafli wody a woda jest dalej lekko mleczna. Co zrobić żeby była krystaliczna?

Uzbroić się w cierpliwość. Dopiero ustabilizowana i sprawnie działająca biologia wykrystalizuje Ci wodę.

Taka ilość ceramiki jaką masz w tym mniejszym Fluvalu w zupełności wystarczy, ewentualnie dosyp jeszcze 1 litr i niech ten filtr robi za biologa. Natomiast FX6 niech kręci mechaniką. Zostaw w nim tylko gąbki i na wlot załóż prefiltr z korpusu narurowego według pomysłu Sławka

Nie będziesz musiał co chwilę otwierać FX-a wystarczy, że co tydzień lub dwa wymienisz wkład w korpusie. W takim układzie FX nie będzie stłumiony ceramiką, a namnożone bakterie w gąbkach, przy okazji oczyszczą wodę biologicznie. Wewnętrznego mechanika wyjmij, nie jest Ci potrzebny i dodatkowo brzydko wygląda. Cyrkulator zostaw tam gdzie jest, tylko przesuń go na środek bocznej szyby i skieruj tak żeby dmuchał w kierunku środka przedniej szyby i lekko do góry poruszając jednocześnie taflą. Wylot z Fluvala 405 masz chyba po przeciwnej stronie? Niech tak zostanie, skieruj go wzdłuż tylnej szyby, płytko pod powierzchnią wody tak żeby też trochę poruszał taflą. Takie ustawienie powinno wyeliminować "kożuch" bakteryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem artykuł o prefiltrze. Będzie problem żeby go zmieścić w szafce. To z FX6 mam wyjąć ceramikę i zostawić tyko gąbki oryginalne? Czy zamiast ceramiki dokupić dodatkowe gąbki i je tam umieścić? Wolał bym żeby FX 6 robił za biologa żeby była nadfiltacja. Będzie około 40-50 ryb w zbiorniku. Chyba że w tym mniejszym kubełku wsadzę watę do 4 koszy albo jakąś drobną gombkę. Czy źle kombinuje?. Wolał bym częściej ten mały filtr wyciągać niż targać tego kloca FX6. Falownik jest na środku szyby i jest  skierowany na tylną szybę. Sugerowałem się tym filmikiem.

 

 

 

Edytowane przez YakuzzaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, YakuzzaPL napisał:

Wolał bym żeby FX 6 robił za biologa żeby była nadfiltacja

Pojęcie nadfiltracja odnosi się do filtracji mechanicznej, na biologie nie potrzeba dużego przepływu, a nawet im mniejszy tym lepiej działa.

Zamiast ceramiki możesz wsypać do koszy pociętą w kostkę gąbkę 20ppi, ale i bez tego da radę.

20 minut temu, YakuzzaPL napisał:

Wolał bym częściej ten mały filtr wyciągać niż targać tego kloca FX6

Właśnie dlatego zaproponowałem korpus jako prefiltr, wtedy nie będziesz musiał otwierać FX-a ani targać go do łazienki. Korpus nie musi być w tej samej szafce co FX.

Fluval 405 jest za słaby na filtr mechaniczny do Twojego baniaka.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, YakuzzaPL napisał:

Sugerowałem się tym filmikiem.

Każde akwarium jest inne i nie ma co się sugerować czyimiś filmami. U Staszka woda musi wracać przodem, bo jak pewnie zauważyłeś u niego rury zasysowe są ukryte za jakimś modułem albo czymś w tym stylu i nie ma możliwości żeby woda wracająca tyłem trafiła bezpośrednio do zasysów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, YakuzzaPL napisał:

Teraz rozumiem. A tą gombkę się tylko płuka czy się też wymienia? I co jaki czas 1-2 tyg.?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Jeśli zrobisz sobie wkład z gąbki to wystarczy ją tylko opłukać, sznurki się wyrzuca i zastępuje nowymi. Podobnie owata, odwijasz brudną, nawijasz nową i montujesz w korpusie.

Odnośnie cyrkulacji, Możesz zostawić tak jak masz czyli falownik skierowany na tył, tylko wtedy wylot z Fluvala 405 daj po skosie na przednią szybę i będzie ok.

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, YakuzzaPL napisał:

Ok dzięki. To kupie ta gąbkę na allegro i zamontuje do 3 koszy.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Pociętą w kostkę gąbkę w koszach zostawiasz i nic z nią nie robisz. Ja pisałem o wkładzie z gąbki do korpusu, ten wkład wystarczy opłukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.