wobi

Redukcja narybku

Recommended Posts

wobi

Witam,posiadam zbiorniczek 540l. ,a w nim ok.30 dorosłych pyszczaków (C.Saulosi,Hary,Rdzawe,Maingano, Labeotropheus Trewavasae T.W. i Protomelas Taeniolatus namalenje ) . Problemem z racji tego że zdarzają mi się dłuższe wyjazdy są młode .Ryby mnożą się na potęgę,a gdy mnie nie będzie przez np. poł roku niikt ich nie odłowi.Zastanawiam się nad dorzuceniem 3 Synodontisów, co o tym sądzicie?

Merlot

Synki nie zawsze są wyznacznikiem wytępienia młodzieży, więc ciężko powiedzieć czy faktycznie pomoga

• Like 2

Mróz

Mi się wydaje że nie pomogą. U siebie obserwuję wiele razy jak maluszki przepływają im pod samym pyskiem a synodontisy w ogóle nimi nie są zainteresowane.

• Like 2

Tomasz78

Albo poukładaj inaczej kamienie, tak żeby było jak najmniej kryjówek dla narybku, albo dodaj 1 sztukę nimbochromis livingstoni, takiego przynajmniej żeby miał z 10 cm i niech sobie rośnie i wyjada młode, a jak urośnie spory to go dasz komuś kto ma duże akwarium z drapieżnikami.

• Like 1

wobi

Kamienie mam duże i niby tam nie ma małych szczelin dla narybku,ale cholery się chowają nawet w pionowych szparach miedzy dużymi głazami....

Co do Nimbochromisa ,to myślałem już nad tym,ale niestety może dojść do sytuacji że nie bedzie mnie z pół roku w domu i po powrocie moze się okazać że mojej dorosłej Mbyny też już nie będzie... dlatego myślę o Synodontisach, ale nie wiem czy dobrzy z nich myśliwi...

Tomasz78
26 minut temu, wobi napisał:

Co do Nimbochromisa ,to myślałem już nad tym,ale niestety może dojść do sytuacji że nie bedzie mnie z pół roku w domu i po powrocie moze się okazać że mojej dorosłej Mbyny też już nie będzie...

Bez przesady.

Napisałem wyraźnie 10 cm, taki nie zje dorosłej mbuny, a za pół roku wątpię żeby dorósł do 15 cm. A po za tym jak się boisz to weź jeszcze mniejszego, takiego 8 cm.

Tomasz78
35 minut temu, wobi napisał:

Kamienie mam duże i niby tam nie ma małych szczelin dla narybku,ale cholery się chowają nawet w pionowych szparach miedzy dużymi głazami....

To zrób tak żeby nie było żadnych małych szpar.

• Like 1

Mróz
3 godziny temu, Tomasz78 napisał:

albo dodaj 1 sztukę nimbochromis livingstoni, takiego przynajmniej żeby miał z 10 cm i niech sobie rośnie i wyjada młode, a jak urośnie spory to go dasz komuś kto ma duże akwarium z drapieżnikami.

Tomek ale mi podsunąłeś pomysł 😉 U mnie synodontisy to najlepsi przyjaciele maluszków, a taki nimbo by w nich raczej zasmakował. Tylko czy nasze towarzystwo mnie nie zbeszta że nimbo do 432 litrów 😜

Edited by Mróz
  • Like 2

Tomasz78
16 minut temu, Mróz napisał:

Tylko czy nasze towarzystwo mnie nie zbeszta że nimbo do 432 litrów 😜

Tak jak napisałem Autorowi tematu, weź małego - 8,9 cm zanim podrośnie to 432l będzie dla niego w sam raz, po za tym jak zacznie dorastać do 15 cm to i tak bedziesz musiał go oddać, nie tylko ze względu że akwarium zacznie być dla niego za ciasne ale też dlatego że zje dorosłe samice gatunków jakie tam masz.

• Like 1

Bartek_De

Przyznam się, że i mnie to zaciekawiło Skoro nada się do 432L Karola @Mróz to i ja się na niego piszę w swoich 576L. Tylko czu Ty Tomku mówisz o jednej sztuce? Jeśli tak to samiec czy samica? Dlaczego pytam. Moje samice P. blue otter mają po około 12cm i wtedy taki samotny samiec Nimbo mógłby je bałamucić. Z kolei samotną samicę mógłby bałamucić mój 14cm samiec blue otter I tak źle i tak nie dobrze Więc może para Nimbo?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Edited by Bartek_De
  • Like 1