Skocz do zawartości

Przesiadka z 240 l na 540 l


Szys

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, triamond napisał:

20 ryb po 10 cm  - to jakieś 8g karmy dziennie przy normalnym karmieniu (1% masy dziennie). Potrzebujesz 12 litrów gąbki 45ppi do krystalicznie czystej wody, przy założeniu, że gąbka nie jest często ani mocno płukana. Jest dużo mniej (kaseciak), jest dużo bakterii i pierwotniaków w wodzie - jest mętno...:/ Potrzebna jest większa powierzchnia dla bakterii w filtrze...

Czyli dziesięciocentymetrowy pyszczak waży 40g? 

Z tego co piszesz to zdecydowanie za mało karmię moje ryby a mam ich 25 sztuk średnio będzie pewnie około  10 cm. Aż dzisiaj zważyłem i sypię im dziennie w sumie około 5g czyli połowę zalecanej wg. Ciebie dawki. Ryby wyglądają dobrze, wydaje mi się, że jeśli bym dwukrotnie zwiększył porcję karmy to już byłoby przekarmianie.

 

A wracając do tematu filtracji to proponuję dołożyć falownik - coś w stylu SOW8 powinno wystarczyć. Dobrze byłoby też zwiększyć ilość mediów biologicznych w kaseciaku jeśli jest na to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę ceramiki jeszcze bym dał radę włożyć ale nie ma miejsca za dużo. Falownik mam z 240stki. Dołożę jeśli to ma pomóc ale ta pompa z kaseciaka na 100 procent robi naprawdę nie zły ruch wody. Z drugiej strony akwarium piasek wymywa do gołej szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sarar Skrót myślowy - waga = waga metaboliczna. Małe ryby więcej potrzebują energii na jednostkę masy niż większe. Karmienie to 0,5-2% wagi (metabolicznej). Czyli w normie;)

10cm ryby to ok. 18g masy, ale 36 "metabolicznej" (na podstawie aquariumscience.org).7.3.-Weight-of-a-fish.jpg

@Szys Gąbka 45 ppi jest ok 6  lepsza niż ceramika czy lawa jeśli chodzi o powierzchnię dla bakterii. Albo więcej gąbki, albo lampa UV. Więcej purigenu/węgla  aktywnego powinno trochę pomóc, ale nie wiążą wszystkich związków organicznych, które są pożywką dla bakterii.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Zastosowałem się do waszych porad. Niestety na nie wiele się to wszystko zdało. Ryby rosną wydalają coraz więcej i to niestety widać po wodzie. Pyłu i drobniutkich zanieczyszczeń jest co raz więcej.

Ustawienie obecnego kaseciaka również próbowałem na wszystkie sposoby. Siłę zmieniałem od 30 % do 100%. Kierunki wylotu na tafle  na prosto itd. Dodałem falownik na jakiś miesiąc może dwa. Nie widziałem różnic.

Moim zdaniem filtracja  mechaniczna nie wyrabia. Czytając wszędzie zachwyty nad kaseciakami dochodzę do wniosku że mój jest źle skonstruowany/ sklejony. Postaram się znaleźć zdjęcia z klejenia i dodać.

Ma ktoś z was jakieś pomysły co mógł bym jeszcze zrobić? 

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję  z góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szys napisał:

Witam

Zastosowałem się do waszych porad. Niestety na nie wiele się to wszystko zdało. Ryby rosną wydalają coraz więcej i to niestety widać po wodzie. Pyłu i drobniutkich zanieczyszczeń jest co raz więcej.

Ustawienie obecnego kaseciaka również próbowałem na wszystkie sposoby. Siłę zmieniałem od 30 % do 100%. Kierunki wylotu na tafle  na prosto itd. Dodałem falownik na jakiś miesiąc może dwa. Nie widziałem różnic.

Moim zdaniem filtracja  mechaniczna nie wyrabia. Czytając wszędzie zachwyty nad kaseciakami dochodzę do wniosku że mój jest źle skonstruowany/ sklejony. Postaram się znaleźć zdjęcia z klejenia i dodać.

Ma ktoś z was jakieś pomysły co mógł bym jeszcze zrobić? 

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję  z góry. 

Witam, Ja osobiście używam kubełków. Jaki falownik? Wrzuć jakaś fotę akwarium/wody. A ruch tafli wody? Duży? Mały? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.