Skocz do zawartości

witam. pomoże ktos przy nowym akwarium z biotopem malawi?


Rekomendowane odpowiedzi

witam. to moje 1 w życiu akwarium. zafisiiwalem się troche oglądając filmy na yt z pyszczakami z malawi.. postanowilem sobie zalozyc własne. mam prosbe zeby ktoś obcykany powiedzial mi czy poki co jest wszystko ok i na co ewentualnie zwrocic uwage albo co dokupić. zaczniemy od sprzętu. 

baniak 200l

grzalka 200W

filtr bio multikani 800 z 3 kubelkami(lawa, ceramika i matrix)

filtr wewnetrzny mechaniczny unifilter 1000 uv z odrobina ceramiki w zestawie

zaczalem tak ze mam już piasek jakies skałki i caly osprzęt... wszystko działa a woda od samego poczatku krysztal(moze dlatego ze wszystko przed wlozeniem do akwa bardzo długo i dokladnie plukalem).

zanim wlalem bakterie prodibio biodigest 1 ampulka+ seachem stability 5ml/40l poj. akwarium zrobilem testy na NO3, GH, KH, NO2, NH4, PH (wszystko kropelkowe z jbl)... i teraz moje pytanie:

czy przy parametrach ktore mam teraz te bakterie zaczną pracować i kiedy zrobic kolejne testy?.. czy na chwile obecną cos z parametrow wyklucza mozliwosc wpuszczenia w niedlugim czasie rybek  do zbiornika?  parametry na dzien 16.07 przed wpuszczeniem bakterii:

GH=15

KH=15

NO3=0,75

NO2= PONIŻEJ 0.01

NH4=PONIŻEJ 0.05

PH=7,8

z góry slicznie dziękuję za każdą pomoc uwagę podpowiedź:)

IMG_20200716_193835.jpg

IMG_20200716_193848.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Poprawie się. Myślałem ze to forum akwarystyczne a nie ortograficzne. Po wielokropku też powinieneś zacząć zdanie z dużej litery a napisałeś z małej.. Także prosba do Ciebie o to samo o co sam mnie  prosiłeś... Dziękuję,. 

Edytowane przez danielos1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, danielos1983 napisał:

Myślałem ze to forum akwarystyczne a nie ortograficzne.

Nie jest to forum ortograficzne ani językowe. Co nie oznacza , że nie dbamy tutaj o  przynajmniej minimum poprawności jeżeli chodzi o zasady pisowni. Trzymajmy się tego i stosujmy do panujących zasad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, danielos1983 napisał:

Ok. Poprawie się. Myślałem ze to forum akwarystyczne a nie ortograficzne. Po wielokropku też powinieneś zacząć zdanie z dużej litery a napisałeś z małej.. Także prosba do Ciebie o to samo o co sam mnie  prosiłeś... Dziękuję,. 

Serio????? Jak chcesz pouczać to najpierw sam zapoznaj się z zasadami pisowni. To tyle w kwestii OT.

 Jeśli chodzi o start to możesz sypnąć troszkę jedzenia i za kilka dni zrobić testy NH3/4, no2 i no3.

 

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielos1983 napisał:

Myślałem ze to forum akwarystyczne a nie ortograficzne.

Moderator jest jak .... od ... żeby dbać o poprawność. I kropka, bez wielokropka  :) A  teraz do meritum.

Jak pisał @SlavekG tak zrób. Żeby bakterie zaczęły działać muszą  "coś jeść", czyli coś rozkładać.

Nie znam filtrów, których użyłeś, ale ja wywaliłbym z Multikani ceramikę ( tym bardziej, że nie wiem jaka to ceramika), a na jej miejsce wsadził gąbki. Dokładniej gąbki powinny być pierwszym medium filtracyjnym w "systemie multikani"., czyli woda z akwarium powinna jako pierwsze napotkać gąbki. One wstępnie ją oczyszczą.  Możesz też pomyśleć o prefiiltrze, tj. czymś zakładanym na zasys filtra ( np. prefiltr Eheima). Przepływ nieco spadnie ale czyścić Multikani będziesz musiał rzadziej. Prędzej, czy później i tak do tego dorzucisz cyrkulator - to już zupełnie inna historia. Właściwa cyrkulacja wody jest na tym forum bogato opisana.

Z Unifiltra wywal ceramikę i zostaw gąbki. Ceramika i UV, moim zdaniem,  nie będą potrzebne.

Teraz wystrój: czy kamienie leżą na piasku? Pytam, bo bezpieczniej wsadzić pod nie np. spienione PCV. Jeszcze możesz to poprawić. Tym bardziej, że przydałoby się dorzucić nieco kamorów - na przykład jeden duży ( naprawdę duży) z lewej strony - zasłoni filtr. Z mniejszych zrobisz gruzowisko, całkiem małe i tak pyśki zakopią. 

To tak pokrótce, bo większość interesujących Cię zagadnień, już została na tym forum opisana - niejednokrotnie ;)

Powodzenia.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź..w multikani nie napisalem ale na samym początku tak jak doradzasz są dwie gąbki... grubo a pozniej drobnoziarnista, a dopiero lawa ceramika i matrix... ps. dziekuje za radę zeby dołożyć gąbkę na zasys.. tzw. prefiltr... jutro kupię.. 

Kamienie leżą(tez nie napisałem) na karimacie(pianka 10mm)...pozniej dopiero zasypałem piaskiem. 

Ps. masz rację.. teraz tak oatrze to ten fiktr można by zakryć... jutro... znaczy w poniedziałek pojutrze... pojade po jakiegoś wysokiego kamora i zakryje filtr... dziekuje za rady i pozdrawiam💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2020 o 21:01, SlavekG napisał:

Serio????? Jak chcesz pouczać to najpierw sam zapoznaj się z zasadami pisowni. To tyle w kwestii OT.

 Jeśli chodzi o start to możesz sypnąć troszkę jedzenia i za kilka dni zrobić testy NH3/4, no2 i no3.

 

 

Dziękuję. Tak zrobię 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy.. tylko mnie troszkę poniosło jak ktos na dzien dobry mi każe pisać poprawnie... 15 lat siedzę w koparce i jakoś ciężko mi zwracać uwagę na pisownie z duzej litery i intrpunkcje tym bardziej ze piszę z telefonu gdzie ekran mały a paluchy wielkie🤣... chill!... jak ktos ma spine to przepraszam. dziekuje wszystkim i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, danielos1983 napisał:

Bez urazy.. tylko mnie troszkę poniosło jak ktos na dzien dobry mi każe pisać poprawnie...

Nikt nie ma spiny . Mamy tutaj swoje zasady i staramy się ich przestrzegać. Zauważ , że w moim pierwszym zdaniu w poście nr 2 jest wyraz PROŚBA! Na dzień dobry to mogłeś przeczytać regulamin forum i tam jest odniesienie do zasad ( między innymi pisowni) panującymi na naszym forum. Ale OK. Mam nadzieję  że temat wyczerpaliśmy i wszystko jest jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.