Skocz do zawartości

Przewietrzanie wody a jej krystaliczność


prezesik25

Rekomendowane odpowiedzi

Ja u siebie też napowietrzałem w "niewidoczny sposób" Akwarium z zaciemnionym tyłem, przed wzmocnieniem wzdłużnym przytwierdzona do dna końcówka napowietrzająca i w bardzo dyskretny sposób wyprowadzony wężyk na zewnątrz.

Bąble delikatnie (nie było odgłosów jak podczas nurkowania z butlą) i bezszelestnie napowietrzały wody. Zmuszony byłem do takiego sposobu, bo łamanie lustra wody wylotem z filtra, było dla reszty domowników ciut za głośne. Bez łamania lustra w przerybionym baniaczku, robił się film bakteryjny na powierzchni wody. Wtedy woda robiła się trochę mleczna. Być może to efekt przebijania się światła przez "kożuszek" na wodzie. Podczas napowietrzania, kożuch nie powstawał, woda była krystaliczna, ryby nie wykazywały żadnych dolegliwości, a ph wody się nie zmieniało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam i proszę o poradę.

Jak to w końcu jest z tym napowietrzaniem ?? Jest konieczne czy jak inni piszą wystarczy ruch taflą... Dzisiaj przyszedł test CO² firmy JBL i po zamontowaniu tego ustrojstwa okazuje się że wg skali powinno być zielone a jest granatowe co wg instrukcji oznacza za niski poziom. Jak go podnieść??  Napowietrzanie?? Węgiel w płynie?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

54 minuty temu, matelska34@gmail.com napisał:

Witam i proszę o poradę.

Jak to w końcu jest z tym napowietrzaniem ?? Jest konieczne czy jak inni piszą wystarczy ruch taflą... Dzisiaj przyszedł test CO² firmy JBL i po zamontowaniu tego ustrojstwa okazuje się że wg skali powinno być zielone a jest granatowe co wg instrukcji oznacza za niski poziom. Jak go podnieść??  Napowietrzanie?? Węgiel w płynie?? 

Jeżeli to faktycznie test CO2 czyli dwutlenku węgla i pokazuje , że jego zawartość w wodzie jest za niska to znaczy, że napowietrzanie czyli wysycenie tlenem jest prawidłowe. Jeżeli w wodzie jest dużo tlenu to nie ma dwutlenku węgla. CO2 i węgiel wpłynie służą jako nawóz dla roślin dla ryb są w wyższych stężeniach toksyczne.

  • Lubię to 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, suricade napisał:

 

Jeżeli to faktycznie test CO2 czyli dwutlenku węgla i pokazuje , że jego zawartość w wodzie jest za niska to znaczy, że napowietrzanie czyli wysycenie tlenem jest prawidłowe. Jeżeli w wodzie jest dużo tlenu to nie ma dwutlenku węgla. CO2 i węgiel wpłynie służą jako nawóz dla roślin dla ryb są w wyższych stężeniach toksyczne.

O matko ja to po prostu źle zrozumiałam. po prostu ta skala mnie w błąd wprowadziła bo jest napisane ze jak jest zielona barwa to jest ok a u mnie jest granatowa.

20201028_200429.jpg

20201028_200608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już temat napowietrzania odżył to moim zdaniem sam ruch wody w akwarium z podłączonym pod filtr napowietrzaczem jest większy. Oczywiście wody przez sam filtr przepływa tyle samo natomiast powietrze czyli widziane przez nas bąbelki pokonuje z wodą wyrzucaną przez filtr jakąś drogę, a gdy już pęd tej wody maleje powietrze zaczyn unosić się ku górze i podczas tego unoszenia dodatkowo miesza wodę. Sam nie testowałem, ale wiele osób twierdzi że te bąbelki potrafią doskonale rozbijać kożuch bakteryjny który jak wiadomo w odpowiednich warunkach świetlnych potrafi do złudzenia tworzyć efekt mętnej wody. Myślę że może to bardzo dokładane usuwanie kożucha daje nam wrażenie wysokiej klarowności wody. Dodatkowo co do natleniania w ten sposób wody z jednej strony mówimy ze ruch tafli wody najlepiej natlenia wodę, a z drugiej że używanie napowietrzaczy nic nie daje bo tlen się tak łatwo nie rozpuszcza w wodzie. To oczywiście prawda natomiast zapominamy jednak, że wtłaczane powietrze wędruje do góry i uwalniając się z wody łamie jej powierzchnię co myślę, że zdecydowanie wpływa na jej natlenienie, ponieważ efekt jaki uzyskujemy działa tak samo jak łamanie tali wodą skierowaną z wylotu filtra lub falownika. 

Podsumowują moim zdaniem na (wizualnie odbieraną przez nas) klarowność wody napowietrzanie może mieć wpływ bezpośredni i pośredni.

1) Bezpośrednio przez usuwanie (rozbijanie) kożucha bakteryjnego. Co nie zmienia co prawda klarowności, ale może wizualnie dawać efekt idealnie klarownej wody. 

2) Pośrednio przez zwiększenie ilość tlenu w wodzie przez skuteczniejsze jej natlenianie (nie samym rozpuszczaniem powietrza tylko wspomnianym wyżej łamaniem tafli wody) co pozytywnie wpływa na rozwój baktrii tlenowych niezbędnych w prawidłowej pracy biologi naszych zbiorników, która jak wiadomo odpowiada między innymi za klarowność wody. 

Koniec, ale mi rozprawka z tego wyszła 😉

A wy co o tym sądzicie? 

Edytowane przez aro600
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą ale gdzieś przeczytałem że bąbelki krążące po akwarium nie napowietrzają lub w bardzo małym stopniu. Natomiast te same bąbelki gdy pękają na styku wody i powietrza już tak. I im mniejsze pęcherzyki tym lepiej. A na kożuch działają wyśmienicie. Wystarczy włączyć na krótki czas ale systematycznie i efekt jest zauważalny.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.