Jump to content

Start biologiczny akwarium na brudzie z gąbki.

Recommended Posts

egon44

Start biologiczny akwarium na brudzie z gąbki.

Witam serdecznie!

Dużo osób pyta o start biologiczny akwarium na brudzie z gąbki.Jako że kilka razy przeprowadzałem taki start , to postanowiłem w skrócie opisać , jak zrobić to bez zbędnych komplikacji i kombinowania bazując na moim jakimś tam mniejszym/większym doświadczeniu.

Co nam będzie potrzebne do przeprowadzenia startu akwarium ?

1. Testy kropelkowe NO2 , NO3 , NH3 . Jeśli ktoś posiada tylko test NO2 , NO3 to też można to zrobić bez problemów , bez zbędnego zakupu testu NH3 ,który i tak będzie potrzebny tylko na starcie. Warto też do wglądu zrobić pomiary w wodzie kranowej tych trzech parametrów zapisując również wynik na kartce.

2. Brud z gąbki z drugiego akwarium(jeśli takowe posiadamy) ,lub brud od kolegi z akwarium. W takim brudzie znajdują się aktywne bakterie,oraz pożywka dla nich.

3. Bakterie startowe. Niektóre osoby polecą Prodibio BioDigest (są to bakterie bez pożywki) . Ja cały czas od kilku lat stosuje tylko i wyłącznie Tropical Bacto Active (są to bakterie z pożywką dla bakterii ) i takie mogę polecić. Moim zdaniem przy starcie zbiornika dodatkowa pożywka zawarta w Tropical Bacto Active jest przydatna,bo pozwala ona jeszcze szybciej namnożyć się pożytecznym bakteriom,które jak wspomniałem wcześniej są już w brudzie z gąbki.

Tak więc jeśli już mamy wszystko co opisałem w powyższym trzech punktach możemy zaczynać ;)

Sprawa jest prosta -

1.Jeśli już mamy ułożoną aranżację , wsypany piasek , ogólnie dopieszczone wszystkie szczegóły to zalewamy zbiornik wodą, oczywiście wcześniej uzdatnioną np. uzdatniaczem (osobiście polecam Seachem Prime , który jest bardzo wydajny i skuteczny) , lub jak ktoś posiada korpus narurowy z wkładem węglowym o którym można poczytać na forum ,oraz wiadomo odpalamy filtrację . Nie zapomnijmy aby temperatura wody była optymalna między 25-27 C .

2. Wlewamy do akwarium syf z zabrudzonej gąbki, lub po prostu płuczemy w nim zabrudzoną gąbkę.

3. Dodajemy dodatkowo bakterie startowe,o których pisałem w powyższych punktach.

4. Po 4-5 dniach od czynności z powyższych trzech punktów robimy pomiar NO2, NH3. Wyniki z datą pomiarów zapisujemy na kartce , aby później mieć wgląd czy cykl ruszył.

5. Po tygodniu od startu zbiornika, ponownie dodajemy nowy syf z gąbki + bakterie.

6. Po następnych 4-5 dniach znów robimy pomiar NO2, NH3 + NO3.
Jeśli NH3, NO2 wzrosło to zostawiamy jak jest i czekamy dalej , aż te dwa parametry będą praktycznie niewykrywalne na teście kropelkowym. Jeśli tak będzie, to NO3 powinno wzrosnąć do max 15- 20mg/l .

7. Potem można wpuszczać ryby,ale UWAGA tylko i wyłącznie jeśli NO2, NH3 będzie praktycznie na niewykrywalnym poziomie. Sugeruję aby przed wpuszczeniem ryb, najlepiej skonsultować to na forum ,lub w wiadomości prywatnej do mnie.

Dodatkowe ważne informacje -

Cały ten artykuł opisuję jak już wcześniej wspomniałem na moim własnym doświadczeniu mając na myśli start zbiornika od zera , czyli krótko mówiąc z nowym podłożem, aranżacją, filtracją (wkładami) itd. Jeśli zmieniamy zbiornik na większy litraż , a chcemy wykorzystać piasek , kamienie , wkłady filtracyjne z innego działającego akwarium , to start przebiegnie jeszcze szybciej. A jak dobrze pójdzie to teoretycznie może być całkiem prawdopodobne że ryby przy wykorzystaniu wkładów filtracyjnym , piasku z działającego akwarium można wpuszczać już po tygodniu , oczywiście mając cały czas na względzie monitorowanie NO2 , NH3 .

Dodatkowo aby się zabezpieczyć po wpuszczeniu ryb , przed ewentualnym wzrostem NO2 ,NH3 warto mieć w swojej domowej akwarystycznej apteczce taki preparat jak np. Sera Toxivec który natychmiast usuwa toksyny ( NO2 , NH3 ) oraz inne niebezpieczne substancje takie jak chlor i metale ciężkie z wody akwariowej .

Ps. Jeśli coś więcej sobie przypomnę to dopiszę w tym temacie.

Powodzenia ;) 

• Like 6
  • Dziękuję 1
TOMEKSIEDLCE

Widzisz Andrzeju na brudzie z gąbki  na stabilnej biologi z akwarium u mnie  ,uratowałem kolegę który miał problem z parametrami @bojack  który miał blisko do mnie tylko 30 km .

Po jakimś czasie wszystko się ustabilizowało u niego.

• Like 3
egon44
47 minut temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Widzisz Andrzeju na brudzie z gąbki  na stabilnej biologi z akwarium u mnie  ,uratowałem kolegę który miał problem z parametrami @bojack  który miał blisko do mnie tylko 30 km .

Po jakimś czasie wszystko się ustabilizowało u niego.

Ja to wiem,tylko wytłumacz to jednej osobie przez którą na forum były zgrzyty ;) :) 

• AndrzejGłuszyca pinned this topic
AndrzejGłuszyca

@egon44 temat podpiąłem..ale zastanów się czy nie lepiej przenieść go do działu "woda" ? 

TOMEKSIEDLCE
11 minut temu, egon44 napisał:

Ja to wiem,tylko wytłumacz to jednej osobie przez którą na forum były zgrzyty ;) :) 

Widzisz Andrzej ja się przejmuje takimi wypowiedziami nie których  na forum  kolegów ,moje doświadczenie akwarystyczne przez tyle lat co zdobyłem mi wystarcza.

Resztę dziękuję ze jestem zwami i zdobyłem cenne doświadczenie na forum Malawi . 

• Like 2
egon44
57 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

@egon44 temat podpiąłem..ale zastanów się czy nie lepiej przenieść go do działu "woda" ? 

Można wiedzieć ,czemu do działu ''woda'' ? 

egon44
50 minut temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Widzisz Andrzej ja się przejmuje takimi wypowiedziami nie których  na forum  kolegów

Ja się przejmuję , szczególnie jak ktoś plecie bzdury i nie ma racji :) 

51 minut temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

moje doświadczenie akwarystyczne przez tyle lat co zdobyłem mi wystarcza.

Resztę dziękuję ze jestem zwami i zdobyłem cenne doświadczenie na forum Malawi . 

I o to chyba chodzi aby dzielić się z innymi swoim doświadczeniem.

Dzielić się , a nie wmawiać na siłę jak niektórzy :) 

• Like 2
AndrzejGłuszyca
1 minutę temu, egon44 napisał:

Można wiedzieć ,czemu do działu ''woda'' ? 

To jest tylko propozycja zawarta w pytaniu....decyzję zostawiłem Tobie. A z tego względu zaproponowałem ten dział  , gdyż są tam opisane inne starty .

• Like 1
egon44
1 minutę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

To jest tylko propozycja zawarta w pytaniu....decyzję zostawiłem Tobie. A z tego względu zaproponowałem ten dział  , gdyż są tam opisane inne starty .

Tytuł tego działu jest '' Biologiczny start akwarium'' ,więc Andrzeju moim zdaniem powyższy temat jest na odpowiednim miejscu . 

• Like 1
AndrzejGłuszyca
14 minut temu, egon44 napisał:

Tytuł tego działu jest '' Biologiczny start akwarium'' ,więc Andrzeju moim zdaniem powyższy temat jest na odpowiednim miejscu . 

Zamotałem się...masz rację. Jakoś byłem pewny , że to jest w dziale całkiem innym a zasugerowałem się pewnie tym, że patrzyłem wcześniej gdzie indziej :) . Nie ma sprawy...jest OK.  

• Like 1