KickinFish

4in1 czy jest sens ?

Recommended Posts

KickinFish

Witam serdecznie,

W skrócie aby nie przedłużać :) Obecnie akwarium 350l, flitracja: aquael circulator 2000 + EHEIM PROFESSIONEL 4+ 2275 (biolog) + filtr czysto mechaniczny składający się z 6 gąbek różnej gradacji . Krótka historia tego zbiornika. Przed Malawi miałem w nim rośliniaka + niewielką obsadę ryb. Zbiornik działał bez aquaela. Przyszedł moment na zmiany i powstało Malawi z 40 małymi pyszczkami. Pyszczki podrosły i zmieniam zbiornik na większy (180x50x50) oraz redukuję obsadę o około 10 ryb. Zastanawiam się nad filtracją już długi czas i nie wiem czy nie powinienem zainwestować w coś mocniejszego. Po przeczytaniu wielu wątków w różnych źródłach zacząłem się zastanawiać nad stworzeniem 4v1. Po kolei:

1. Prefiltr kubełkowy z watą akwarystyczną.

2. Prefiltr kubełkowy z zeoiltem.

3. Prefiltr kubełkowy (Seachem Matrix).

4. I serce systemu filtr o większej wydajności np. FX6.

Pytanie brzmi czy idę w dobrym kierunku i czy aby na pewno jest to wszystko potrzebne bo może okazać się, że sam FX6 + aquael circulator 2000 wystarczą w zupełności. Dodatkowo posiadam falownik AquaNova 4000 (prezent). Poradzicie jak zrobić mądrze ?

przemala

A może narurowiec, jak nie masz jeszcze kubła. A jak już masz fx6 to FX ogarnie ci i biologię i mechanikę to duży kubeł z dużym przepływem. Dołóż ceramiki do filtra a przed nim daj dwa korpusy równolegle jako prefiltry. Przez to do filtra będziesz zaglądał raz na pół roku albo i dłużej. Wkłady w korpusach wymieniaj lub plucz raz w tyg. przy podmianie wody. Ja stosuję gąbkę 45pp. Ja taki układ mam u siebie w 600l i jest ok. Do tego cyrkulator i będzie pan zadowolony. Pamiętaj by zasys i powrót z filtra dać z tej samej strony i cyrkulator też. Ja na początku dałem wlot i wylot po obu stronach akwa co się nie sprawdziło. Woda była nie klarowna z dużą ilością pyłu i syfu, próbowałem wielu rzeczy bez efektu. Dopiero umieszczone po jednej stronie wlot i wylot załatwiły sprawę. To cenna rada kolegi Bombel któremu jeszcze raz dziękuję.