morvudd

Start na brudzie z gąbki

Recommended Posts

morvudd

Cześć,

Trochę źle się zabrałem do startu akwarium. Nie byłem pewny czy Seachem Stability jest z pożywką, czy nie, a nie chciałem przedawkować. Więc na początku nie dodałem praktycznie żadnej pożywki.

Akwa zalane 10.04.2020, a dopiero dzisiaj widać jakiś ruch. Wczoraj podjechałem do kolegi i wziąłem od niego cały ten brud z gąbki z preflitra.

Poniżej moja tableka (testy JBL):

image.png.1e2101b2dfb405068a9b6c2bf2563563.png

Myślicie, żeby dodać tutaj jeszcze resztkę Stability (mam około 40ml)?

Czy teraz już cierpliwie czekać i robić testy aż NO2 zacznie spadać, a NO3 rosnąć?

Falcowski

Ja startowałem na Stability i po prostu postępowałem zgodnie z instrukcją. Bez cudowania. 

Stability jest raczej z pożywką, bo w instrukcji nic nie kazali więcej dodawać, ale też nie wiadomo, czy coś ci tu zastartowało w ogóle.

Ja bym dalej lał zgodnie z instrukkcją, najwyżej nieco dłużej poczekasz na zejście NO2, ale zapodasz całą przewidywaną porcję bakterii.

PS. nawet bez podawania jakichkolwiek szczepów bakterii zbiornik jest w stanie wystartować, tylko trwa to znacznie dłużej. Im więcej dasz bakterii, tym więcej w krótkim czasie się namnoży, jak będą miały co jeść, a teraz mają pod dostatkiem.

• Like 1

morvudd

Dzięki za komentarz @Falcowski!

Co do instrukcji producenta to

Cytat

Sposób użycia: Przy zakładaniu nowego zbiornika, pierwszego dnia dodać 1 nakrętkę (5 ml) na każde 10 litrów pojemności akwarium. Później przez tydzień dodawać 1 nakrętkę na każde 80 litrów pojemności zbiornika. W tym okresie można rozpocząć wprowadzanie ryb i innych organizmów wodnych. Następnie dodawać 1 nakrętkę na każde 40 litrów pojemności zbiornika raz w miesiącu lub podczas każdej podmiany wody, a także przy wprowadzaniu nowych ryb i po skończeniu podawania leków.

Źródło: http://seachem.pl/stability.html

Nie wydawało mi się rozważne dodawanie ryb jak nie widziałem, żadnego ruchu w parametrach wody.Dodaję od dzisiaj po te 5ml Stability codziennie i zobaczymy co się wydarzy. Jeżeli będę musiał kilka dni dłużej poczekać to nie ma z tym problemu :)

Edited by morvudd

egon44
W dniu 8.05.2020 o 15:00, morvudd napisał:

Czy teraz już cierpliwie czekać i robić testy aż NO2 zacznie spadać, a NO3 rosnąć?

Widać że po dodaniu syfu z brudnej gąbki coś ruszyło. 

Kilka razy startowałem zbiorniki na syf z zabrudzonej gąbki + bakterie Tropical Bacto Active, i po max trzech tygodniach wpuszczałem obsadę. 

Teraz bym czekał aż NO2 będzie praktycznie niewykrywalne, a NO3 wzrośnie. Jeśli biologia dobrze działa, to NO2 powinno się obniżyć, a NO3 wzrosnąć po kilku dniach. 

Oczywiście bakterie możesz podawać co 4-5 dni, ale nie jest to bardzo konieczne. 

morvudd

Dziękuję za rady. 

• Like 1

morvudd

Cześć,

wczoraj robiłem testy i NO2 było na niskim poziomie, a NO3 nie ruszyło. Pomyślałem, że może testy trefne czy coś ,więc dla pewności dzisiaj podjechałem do akwarystycznego, żeby mi sprawdzili parametry...

Oto cała tabelka

image.png.ec7097818d2e8c8446e2d1ce71417b67.png

Co robić? Czekać jeszcze trochę, czy spróbować innej metody?

Dodam, że jak zalewałem zbiornik to wodę lałem przez ustrojstwo.

Bezprym

Zastanawiający jest ten niski poziom amoniaku i No3. Polecam dodać 20 ml uryny, taki zabieg pozwolił mi ruszyć dalej cykl, kiedy ten w pewnym momencie stanął w miejscu. Nic nie ryzykujesz najwyżej poczekasz kilka dni a będziesz miał pewność że wszystko dobrze idzie. 

Edited by Bezprym
  • Like 1

Mortis
W dniu 8.05.2020 o 15:00, morvudd napisał:

Cześć,

Trochę źle się zabrałem do startu akwarium. Nie byłem pewny czy Seachem Stability jest z pożywką, czy nie, a nie chciałem przedawkować. Więc na początku nie dodałem praktycznie żadnej pożywki.

Akwa zalane 10.04.2020, a dopiero dzisiaj widać jakiś ruch. Wczoraj podjechałem do kolegi i wziąłem od niego cały ten brud z gąbki z preflitra.

Poniżej moja tableka (testy JBL):

image.png.1e2101b2dfb405068a9b6c2bf2563563.png

A co masz za media filtracyjne w filtrze? 

Falcowski

Z takiej dużej ilości NO2, to skok NO3 powinien być widoczny. Nie masz żadnych pochłaniaczy typu purolite?

Z drugiej strony, po tym całym czasie 1.5 miesiąca, po przejściu przez wysokie NO2 i pozbyciu się go, to nawet jak dasz teraz ryby, to parametry utrzymasz, więc bym już nie cudował, tylko wpuszczał ryby.

• Like 1

morvudd

Cześć,

@Mortis, @Falcowski, odnośnie filtracji to mam Ikola 600 maxx, wkład to 3 gąbki o różnej gradacji + ceramika seachem matrix około 0,5l. Także żadnych pochłaniaczy.

• Like 1